MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z nowym boiskiem w nowy rok

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 1 września 2010, 13:11
Aktualizacja: Czwartek, 2 września 2010, 7:23
Autor: TEJO
Fot. TEJO
– To dla nas historyczny dzień – powiedziała Elżbieta Rybak, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 7, gdzie dziś – podczas miejskiej inauguracji roku szkolnego – przecięto wstęgę przy furtce prowadzącej na nowiusieńki teren sportowy na podwórku jeleniogórskiej „siódemki”.

Parlamentarzyści (Marzena Machałek i Marcin Zawiła), prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski (i jego zastępcy Jerzy Lenard i Miłosz Sajnog),niekórzy radni z przewodniczącym Hubertem Papajem na czele, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, przedstawiciele związków zawodowych w oświacie, nauczyciele i rodzice przybyli dziś do Szkoły Podstawowej nr 7, gdzie odbyła się miejska inauguracja roku szkolnego.

Punktem kulminacyjnym programu ceremonii i powodem, dla którego miała ona miejsce w „siódemce”, było otwarcie nowego boiska, na które szkoła czekała od dziesięcioleci. – To były bardzo pracowite wakacje – mówiła Elżbieta Rybak, szefowa placówki. Na szkolnym podwórku już od czerwca trwały prace budowlane przy nowym boisku. Od dziś oficjalnie może ono służyć uczniom. Jest tam plac do gry w koszykówkę, siatkówkę oraz piłkę nożną (nie dowieziono jeszcze przenośnych bramek).

Ceremonia otwarcia obyła się bez nudnawych przemówień. Głos zabrał jedynie Marek Obrębalski, który pogratulował szkole takiego wejścia w nowy rok nauki i życzył sukcesów nie tylko w sporcie. – Mamy bogate tradycje sportowe, choć nie mieliśmy boiska – powiedziała Elżbieta Rybak. – Zabieramy się za treningi, aby nasi uczniowie na różnych zawodach zajmowali jeszcze wyższe lokaty – dodała. Podziękowała też władzom miasta za troskę, jaką otoczyli siódemkę. – To pani zasługa, my tylko pomogliśmy – zauważył Marek Obrębalski. E. Rybak wyraziła też nadzieję, że budynek szkolny – dziś odrapany i obskurny – doczeka się także nowej elewacji. Dostała brawa.

Po uroczystym przecięciu wstęgi nie zabrakło programu artystycznego. Uczniowie cieszący się z nowego boiska ułożyli o nim wierszyk, który radośnie deklamowali. Zaśpiewała Gabriela Kowalewska, utalentowana wokalnie licealistka. Wcześniej krótką modlitwę o zdrowie dla korzystających z terenu sportowego odmówił ksiądz płk prałat Andrzej Bokiej, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Nie było jednak zwyczajowego poświęcenia.

Boisko „ochrzcili” posłanka Marzena Machałek i prezydent Marek Obrębalski. Szef miasta mimo pięciu prób nie trafił piłką do kosza. Parlamentarzystka, której asystował poseł Marcin Zawiła, "przedziurawiła" kosz za drugim razem. Krótką partię siatkówki rozegrali zastępcy prezydenta Miłosz Sajnog i Jerzy Lenard. Wymiana piłek zakończyła się remisem.

Podczas oficjalnej części uroczystości w budynku szkoły prezydent miasta wręczył nauczycielom akty mianowania na wyższy stopień. Zwiedzono także szatnię, która podczas wakacji powstała w szkolnej piwnicy. – Nasza szkoła jest przyjazna dla uczniów. Nic się nie zmieniło jeśli chodzi o liczebność oddziałów. Mamy 12 klas i zatrudniamy 24 nauczycieli – wyjaśnia Elżbieta Rybak. U progu roku szkolnego 2010/11 obaw nie kryje zastępca prezydenta Miłosz Sajnog. - Oświacie może zagrozić niestabilność finansów publicznych, z których samorządy otrzymują dotację na utrzymanie szkół - powiedział wiceszef miasta.

Atmosferę początku roku szkolnego od wczesnych godzin przedpołudniowych można było odczuć w całym śródmieściu. Po dwóch miesiącach rozstania, młodzież grupami spacerowała przez miasto dzieląc się wrażeniami z wakacji. Oblężone były cukiernie i ławki. Starsi delektowali się czymś mocniejszym – najczęściej piwem. Tłoczno było w księgarniach: ostatnie zakupy podręczników przed jutrzejszymi zajęciami trwały tam niemal cały czas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Od piątku Jarmark Bożonarodzeniowy

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Karpacz rezygnuje z fajerwerków

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~ 1-09-2010 14:29
Pada i pada a panu Bokiejowi zabrakło wody?
~ 1-09-2010 15:46
bo Pan Bokiej to nowoczesny ksiądz :) szkoda, że tylko On
~ 1-09-2010 15:53
Pan poseł zwany "nie chcem ale koledzy chcą" jak zwykle prezentuje szczyt sweterkowej elegancji i jeszcze te miny.
~komunokomuno 1-09-2010 16:01
znowu była okazja żeby się pokazać i pochwalić jak za KOMUNY.WSTĄŻKI KOKARDKI towarzysze z PO kolejny raz Ojcami sukcesu.NIEUDACZNIKI
~dorotka 1-09-2010 16:50
gratuluje serdecznie do nowego boiska!w latach 1952-54 bylam uczennica \"siodemki\", moja wychowawczynia byla pani hryniszyn - wspaniala nauczycielka, kochalam ja bardzo.od roku 1958 zyje w niemczech, ale czesto patrze do strony jeloniki i ciekawi mnie wszystko co jest zwiazane z \"siodemka\". nasze boisko bylo naprawde fatalne. wszystkiego dobrego dla szkoly, nauczycieli i uczniow dorota z niemiec
~jelgór 1-09-2010 17:33
świetne ujęcia, pięknie złapane miny i minki, gesty i geściki, gratulacje panie Tejo!
ρiiρi 1-09-2010 17:35
.. "Moja siostra w *piatej klasie ..w trzeciej *klasie jest moj *brat ! ..a *ja jestem uczniem *pierwszej .. bo mam ~TYLKO 7 *lat" ! ~PAMIETAM ..*Hi ! ~Z *fajnymi gratulacjami ..dla ~WSZYSTKICH jelonkowych *pierwszakow ..*piipi
~ff 1-09-2010 19:13
I tak jak pokazuje zdjęcie nr 36, dzieci będą oglądały to boisko przez siatkę...jak cukierki przed szybą cukierni....Szkoda, że nie pokazano tych wszystkich odpadających elewacji i panującej destrukcji i ..muszę powiedzieć, że zdjęcia dzisiejsze nie pokazują prawdy.To boisko niewiele zmieniło w ogólnym wyglądzie. Mam nadzieję, że dzieci będą korzystać, a nie tylko patrzeć.
~gdzie wożny 1-09-2010 19:19
PO litycy .Oglądnijcie zdjęcia z waszym udziałem i zastanówcie się nad swoim wyglądem? Nawet 1sekretarz PZPR i jego elita nie robili takiej BŁAZENADY.Mieli więcej taktu i umiaru od was.Jednym słowem propaganda bez cenzury.BRAWO BRAWO.
Piipi Jelonkowa 1-09-2010 19:30
..do - [~Autora postu z godz.17:33 - "jelgór"..] .. Tejowe *fotki to pytania ! - CZYM wystraszyła Pani Ania .. odważnego mężczyznę Pana Zygmunta Korzenowskiego ? ..(..patrz.zdj.nr.4..)
Piipi Jelonkowa 1-09-2010 19:36
..do - [~Autora postu z godz.!4:29 ..] ..nie ! ~Ks.Bokiej schował kropidło do swojej Barbour-kurteczki ! (..patrz.zdj.nr.5 ..]ł
~c e n z u r 1-09-2010 19:36
czekam na cenzurę wpisu z 19;32 cenzura
~brawo Piipi 1-09-2010 19:43
mamy takie samo spojrzenie ,ale cenzura ?????chyba musieliby się z tego spowiadać??????no i trochę poleżeć krzyżem
Piipi Jelonkowa 1-09-2010 19:47
..do - [~Cenzur ..] .. i dobrz,że to zrobił !~BRAVO ! ..dla ks.Bokieja ! ~WIESZ ! .. modlitwa jest najważniejsza,bo .. wtedy jej słucha SERCE Boga !
~pawel l 1-09-2010 21:50
jelenia dziura miasto zuli i podludzi wiocha nie znam drugiej tak niefartownej i nedznej miescny
~olawska9 1-09-2010 21:59
szczerze to ta nedzna miescina nie ma nic do zaoferowania nedzni ludzie glownie zule albo emeryci a jak mlodzi do wiesniaki co wygladaja jak z lat 80 rowno z ta zasciankowa miescina zatrzymali sie w prl ludzie z wroclawia smieja sie ze tu po 18 nic sie nie dzieje i ulice sa puste a na 1 maja sa same banki zamiast barow ludzie na niskim poziomie kulturalnym i wogole zacofanie pelne jak sie chce cos tu zalatwic to zapomnij bo pracuja tu sami amatorzy bez zawodu a pozatym strasznego pecha tu sie ma pechowa miescina
~człowiek 1-09-2010 22:22
A ja się cieszę,że w centrum miasta powstało boisko, na które po południu przyjdę z dzieciakami.Pobawimy się , pogramy i tylko mam nadzieję, że nikt tego nie zechce niszczyć( jest monitoring!!!).A szkoła jako placówka na pewno udostępni nowy obiekt.Bo chyba o to nam chodziło? Może przestańmy upolityczniać, a cieszmy się,że dzieciaki mają gdzie ćwiczyć??? "Jeszcze się taki nie urodził, aby wszystkim dogodził".Jako zwykły człowiek cieszę się, ze jest nowy sportowy obiekt. A do Euro 2012 tuż...tuż...Może przestańmy narzekać....żółć nikogo nie uzdrowi...Wszystkich zgorzknialców ....pozdrawiam.
~Marzyciel 2-09-2010 2:54
Marzy mi się sytuacja w której wpisy internautów byłyby automatycznie eliminowane z edycji po dwóch błędach. Tych tekstów nie mogę czytać bez stresowania się. Rozważałem nawet możliwość skorzystania z pomocy psychiatry. Ale głos zabrałem z innego powodu. W roku szkolnym 1950/ 51 byłem uczniem 5-tej klasy Szkoły Podstawowej nr 1 im.Tadeusza Kościuszki. Jeżeli mnie starcza pamięć nie myli to w ramach lekcji z WF-u nosiłem poniemieckie ławki do szk.nr 7 przy ul.Okrzei z magazynu sprzętu szkolnego, jakim była sala gimnastyczna mojej szkoły. Ciekawych historii tamtych lat zapraszam do kontaktu na adres zch.jg@wp.pl
~do człowieka 2-09-2010 6:16
dobrze że za marzenia nie karają.zejdż na ziemię.Kto cię tam wpuści??? Pobawić będziesz się mógł tylko w pobliskiej zasranej przez psy i koty piaskownicy.
~zz 2-09-2010 9:21
Niestety, jak zwykle, wielkie otwarcie, wielki pokaz, goszczenie i sztuczne uśmiechy...A prawda jest całkiem inna.Czy pan prezydent i inni władczy JG byli kiedyś w środku SP7, w klasach? Zapraszam. Proszę przejść się po klasach i spojrzeć, ocenić. Czy luksusem w dzisiejszych czasach jest, aby każdy uczeń miał swoje krzesło? Odprowadziłem dziś wnuka. Czy to może będzie tak jak w popularnej zabawie weselnej z krzesłami-kto pierwszy ten lepszy?
~zdjęcie nr 5 2-09-2010 9:28
BOKIEJ jednak coś trzyma za pazuchą.Może to mszalne ???NO bo skąd takie miny gesty i pozycje uczestników imprezy na pozostałych zdjęciach ???!!!!!
~R.Kiełek 2-09-2010 11:45
Jest takie polskie przyslowie ; "Że nie narodził się jeszcze taki co by to wszystkim dogodził "...nie bardzo rozumiem internautów negujących to wydarzenie !..Zamiast radości negacja...całe szczęście że to tylko "kropelka" mały procencik !...bo inaczej pomyślałbym że żyję na wyspie SAMOA...Jako absolwent"siódemki" mam moralne prawo bronić dobrego imienia mojej ukochanej szkoły,która to ma swoją piękną 60-letnią historię i duszę...iluż to wspanialych pedagogów pracowalo w tej placówce,iluż to świetnych absolwentów opusciło jej mury... Tą szkole należy pielegnować,cieszyć się że funkcjonuje, że władze miasta chcą w nią inwestować,mam nadzieję że na przyszly rok szkolny budynek otrzyma nową elewację, że wewnątrz dokonana będzie modernizacja i remont klas itp. Mam prawo w uwierzyć po tym jak Prezydent dotrzymal słowa w sprawie boiska szkolnego.Mamy piękne boisko,ktore slużyć będzie nie tylko szkole ale wszystkim dzieciom Jeleniej Góry.Doskonale pamiętam trudne czasy lat 60-tych,kiedy
~ 2-09-2010 14:06
DOLNOŚLĄZAK. W latach 50-tych ta szkoła to było dno i wodorosty. Dziwię się, że uchowała się do dzisiejszych czasów. Chodziłem tam tylko 2 lata. Potem rodzice przenieśli mnie do SP nr 3 przy Liceum Pedagogicznym /obecnie Akademia Ekonomiczna przy Nowowiejskiej/. Tutaj był luksus z salą gimnastyczną, boiskiem, pracownią zajęć technicznych, a przede wszystkim wspaniali pedagodzy. Mam porównanie. Szkoła Podstawowa nr 7 - moim zdaniem - winna być zlikwidowana.
~R.Kiełek 3-09-2010 11:06
Ktoś kto nie szanuje korzeni z których się wywodzi,miejsca pierwszej edukacji,tradycji i historii własnej szkoły nie szanuje samego siebie !!!Budynek mojej ukochanej "siódemka"ma swoją piękną historię gdyby potrafił mówić to łzy niejednemu popłynęły by z oczu...Niewiem czy spoleczeństwo Jeleniej Góry wie, że kiedys budynek spełniał bardzo humanitarną funkcję tj. szpitala-ochronki. ..To że nie inwestowano w budynek "siódemki" to sprawa dziwna, bo przecież była to jedna z pierwszych szkół w mieście ! Pomimo nie najlepszych warunkow lokalowych do szkoly uczeszczało tysiące dzieci ,nikt nie narzekal ,w takich a nie innych czasach przyszlo nam żyć i się edukować ! Pomimo wszystko "siódemka" wykształcila tysiące uczniów , wiem że bardzo dużo wybitnych,ktorzy pokończyli studia ! Wszyscy zawdzięczamy to naszym znakomitym nauczycielom-wychowawcom i poziomowi nauczania jaki miala " siódemka' Jest takie powiedzenie : że "nie to piękne co się blyszczy" Napewno szkola wymaga remontu-mod
~ 5-09-2010 21:50
"Kowalski" nie sznuje swojego rodzinnego domu, skąd się wywodzi. Brak szacunku do korzeni bierze się stąd, że w domu "Kowalskiego" była melina, jego mamusia przyprowadzała gachów, a tatuś wiecznie był urębany i robił jako doliniarz. Więc jak"Kowalskiego" zabrano - z tych luxusów - do domu dziecka był on wniebowzięty. Mniej więcej z takiego powodu byłem wniebowzięty, gdy przniesiono mnie ze SP nr 7 do SP nr 3 - drogi R.Kiełku. DOLNOŚLĄZAK.
~Absolwent 7 6-09-2010 10:11
Drogi Panie "Dolnoślązaku"! nierozumiem pana sugestii ,chce pan powiedzieć że wszystkie dzieci z "siódemki" wywodzą się z rodzin patologicznych ? ..a panu nie pasowało to "towarzystwo ? itp. Ubliża pan nam, absolwentom,ciekawe kim pan jest i co pan reprezentuje !!! ?Oczywiście miał pan prawo zmienić szkołę,to tylko pana sprawa ale nie wolno panu wydawać tak absurdarnych sugestii....Chyba ze miał pan inny zamysł ...i interpretację ...
~ 6-09-2010 11:15
Drogi ~Absolwencie 7 miałem inny zamysł i interpretację. Nigdy nie twierdziłem i nie twierdzę, że uczniowie "siodemki" wywodzili się z rodzin patologicznych. Odniosłem się jedynie do słów R Kiełka cyt.: "Ktoś, kto nie szanuje korzeni ...............nie szanuje samego siebie". Przedstawiłem jedynie odmienną interpretację - zacytowanych- słów R.Kiełka, ilustrując jaskrawym przykładem. Wszak przysłowie "Zły to ptak, co własne gniazdo kala" nie zawsze musi mieć przełożenie -odniesienie do stanu faktycznego. Obecnych uczniów pozdrawiam, życząc im sukcesów w nauce, absolwentów "7" rozumiem, gdyż przez lata edukacji w podstawówce nie mieli możliwości poznać dobrze zorganizowanej i wyposażonej szkoły.
~ 6-09-2010 12:03
cd. z godz. 11:15 Przy czym dobrze zorganizowana i wyposażona szkoła wcale nie musi mieć przełożenie na doskonale wyedukowanych absolwentów i odwrotnie. A tak na marginesie SP nr 11 na Zabobrzu ma salę gimnastyczną. Była SP nr 11 przy 1-go Maja takiej sali nie miała. Czy "7" ma już salę gimnastyczną? W dzisiejszych czasach - to standart.
~ 6-09-2010 12:20
cd. z godz. 12:03. Czy budynek SP nr 7 spełnia wymagania, przwidziane dla obiektów przeznaczonych dla edukacji dzieci i młodzieży. Magistrat wydał kasę na boisko. Czy nie lepiej byłoby sfinansować inne zadania w sferze edukacji w innych placówkach oświatowych? Moim zdaniem SP nr 7 nie spełnia standartów przewidzianych dla placówek oświaty.
~Absolwent 7 8-09-2010 11:13
Trudno polemizować z Panem dolnoślązakiem bo nie rozumie on "meritum ' sprawy !...Zaciekle atakuje nasza "siódemkę"...oj, chyba mial dużo złych ocen a teraz się mści ...bo inaczej nie mogę tego zinterpretować...Całe szczęście że być albo nie być naszej szkoły nie zależy od tego pana !...Nam absolwentom bardzo zależy na czymś zupełnie odmiennym...Zapewniam że zawsze będziemy walczyć o naszą ukochaną "Matkę -siódemkę' !!!..Będziemy w razie potrzeby zbierać środki na jej modernizację i remonty bo kochamy szkołę w której dorastaliśmy szanowny panie Dolnoślązaku !....
~ 8-09-2010 17:05
ad.~ Absolwent 7. A jakież tu jest "meritum sprawy" ? Drogi Absolwencie 7 trzeba rozgraniczyć czas lat ... nastu, sentyment, doznania, wspomnienia ze szkolnymi murami w tle. Tak bywają piękne przeżycia, do których z rozrzewnieniem się powraca. Nie mogą one istnieć bez ukochanej "7". Natomiast faktem jest, że 7 była zawsze szkołą zaniedbaną, nie spełniającą podstawowych standartów przewidzianych dla placówek oświaty. Warto byłoby aby "Jelonka" opublikowała kartę kwalifikacyjną tego obiektu, zwanego przez urzędników "szkołą. Możecie modernizować, remontować, ulepszać, doskonalić ale cudowne sentymentalne doznania i przeżycia nie polepszą standartu tej szkoły. Mówimy o dwóch zupełnie innych zagadnieniach. Doskonale Ciebie rozumiem. Twoja wypowiedź skłania mnie do sparafrazowania pewnej myśli: "Siódemka jest szkołą wstretną. Nieprawda - siódemka to szkoła, której uroda jest ukryta". Tylko ja jej uroku odkryć nie potrafię.
~ 8-09-2010 17:19
c.d. z godz. 17:05. Możemy się tak spierać w nieskończoność. A tak na marginesie. Orłem w nauce to ja nie byłem, ale po 7 latach podstawówki zdałem egzamin do szkoły średniej. Nie mam powodu mścić się za jakieś oceny. Zatem nie przypisuj mi cech, których nie mam. Tym bardziej, że mnie nie znasz. Pozdrawiam DOLNOŚLĄZAK.
~ 8-09-2010 17:36
c.d. z godz. 17:19. Drogi 7-Absolwencie. Zobrazuję Ci pewne zdarzenie na innym przykładzie. Mówi Jaś do Olka: "Ala jest cudowna, wspaniała wrażliwa, uczuciowa. Gdy jestem przy niej, serce moje bije mocniej, wyzwala się we ogromne uczucie, darzę ją wielką sympatią, zrobię dla niej wszystko." Olek mu odpowiada: "Zwariowałeś, przecież Ala jest gruba, ma krzywe nogi, chodzi w podartej kiecce, jes głupia, wszyscy wytykają ją palcami. Wstyd się z nią pokazywać". Wyrażam nadzieję, że zrozumiałeś. Chyba Twoja edukacja nie skończyła się na "7"? DOLNOŚLAZAK.
~Absolwent 7 9-09-2010 11:05
Dużo filozoficznych i wygodnych tylko dla pana myśli, sugestii panie Dolnoślązaku ! Jest pan bardzo aktywnym "zadymiarzem'...zabiera pan często glos na forum internetowym, wszystko i wszystkich pan krytykuje, neguje itp.Czy ma pan jakieś kompleksy ?...traumę życiową ?A co do mojej edukacji to jestem po dwoch fakultetach !....ale z tym się nie wynoszę...czy dalem panu satysfakcję ?...takich jak ja absolwentów "siódemki" jest bardzo dużo !!! Skoro nie jest pan absolwentem naszej szkoly to nie powinien pan zabierać głosu !!! i jątrzyć...chyba że panem ktoś i coś kieruje ...
~ 9-09-2010 12:30
ad.~Absolwent 7.Trafiłeś w dychę. Czuję się zakompleksiony - nie mam nawet matury. Z tego powodu przeżywam wielką traumę, gdyż filozofując na forum interenetowym nie potrafię klarownie, przekonywująco przedstawić i przekonać adwersarzy do swojego punktu widzenia. Szczególnie bulwersuje mnie, że Absolwent 7 - po dwoch fakultetach - też mnie nie zrozumiał.cdn.
~ 9-09-2010 12:43
c.d z godz. 12:30. Zwracam się do Ciebie Absolwencie 7 z gorącą prośbą abyś, jako człek wykształcony, zechciał mną pokierować. W szczególności proszę o radę: czy jako mieszkaniec Jeleniej Góry, który po 2 latach przestał być uczniem "7", / wyborca, posiadajcy bierne i czynne prawo wyborcze w wyborach samorzadowych/, mam prawo wypowiadać się na temat sposobu i kierunków wydatkowania pieniędzy, które są w dyspozycji Prezydenta JG.? cdn.
~ 9-09-2010 12:49
cd. z 12:43. Moim zdaniem tak. Mam takie prawo. I zarzucam prezydentowi JG, że wydatkował publiczne pieniądze na wybudowanie boiska przy SP nr 7, która - moim zdaniem - powinna być zlikwidowana, gdyż nie spełnia współczesnych standartów placówki oswiatowej. Pozdrawiam. DOLNOŚLĄZAK.
~Absolwent 7 9-09-2010 14:49
Drogi Dolnoślązaku ! więcej wiary i optymizmu, bo życie mamy jedno !!!Jest takie powiedzenie ; "żyj i daj żyć innym'...w spokoju....pozdrawiam...
~ 9-09-2010 16:04
ad. Absolwent 7. Prawdą jest, że nie można być upierdliwym do granic wytrzymałości, gdyż człek sam siebie może zagryźć. Decyzja prezydenta nie ma żadnego wpływu na kształt życia mojego i najbliższych. Nie było moim celem dyskwalifikować uczniów, absolwentów i pedagogów "7". Wręcz przeciwnie kieruję do nich słowa najwyższego uznania i szacunku za trud i wysiłek jaki wkładają w wypełnianie zadań w niesprzyjających warunkach. Chciałem jedynie wykazać ignorancję i beztroskę magistrackich urzędniko-samorządowców przy podejmowaniu finansowych decyzji. Przykład "7" - to przypadek sprowokowany 'JELONKOWĄ" publikacją Pozdrawiam. DOLNOŚLĄZAK.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Rok niespełnionych obietnic

Od niedzieli z nowymi przystankami

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Wyciąg nie dla szkółek narciarskich?

Rok koalicji Bezpartyjnych Samorządowców z Prawem i Sprawiedliwością

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
978
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%