MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Z niewiedzy zabytki trafiają do śmietnika

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 23 lipca 2013, 7:07
Aktualizacja: Środa, 24 lipca 2013, 7:04
Autor: Angela
Fot. Czytelnik Krzysztof
Okienne witraże, stare dokumenty, widokówki, które często z niewiedzy mieszkańcy wyrzucają na śmietnik, mogą stanowić ogromną wartość historyczną i muzealną. Przekonała się o tym jedna ze wspólnot mieszkaniowych, która wymieniała okna w budynku przy ul. Okrzei w Jeleniej Górze.

Wspólnota ta w ramach remontu klatki schodowej zaplanowała wymianę okien. - W jednym z nich zachował się witraż, więc jako inspektor nadzorujący prace remontowe zaproponowałem, aby to okno przekazać do jeleniogórskiego muzeum, gdzie z chęcią przyjęto taki unikatowy eksponat – mówi nasz Czytelnik, pan Zbigniew. – A wielu ludzi niszczy je i wyrzuca na śmietnik - dodaje.

Gabriela Zawiła, dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze potwierdza, że dla placówki to cenne przedmioty.

- Każdy, kto posiada zabytkowe przedmioty może się z nami kontaktować i oddać je do naszych zbiorów – mówi szefowa Muzeum Karkonoskiego. – Te najcenniejsze odkupujemy – dodaje.
Co to znaczy zabytkowe? To takie, które posiadają wartość historyczną i muzealną, a ją najlepiej ocenić potrafią sami muzealnicy.

- Czasami ludziom wydaje się, że coś zabytkiem nie jest, bo pochodzi np. z czasów powojennych, ale dla nas takie przedmioty też mogą mieć wyjątkową wartość – mówi Gabriela Zawiła. – Przykładem jest wspomniany secesyjny witraż, który wyjmiemy z obecnych ram i włożymy w nowe. Myślimy o zrobieniu wystawy na temat secesji w Jeleniej Górze, gdzie oprócz takich witraży będą np. stare meble i inne przedmioty. Zachęcamy by ci, którzy mają np. dokumenty po pierwszych mieszkańcach Jeleniej Góry nie wyrzucali ich, tylko przynieśli do nas. Zbieramy też np. stare widokówki z okresu tuż powojennego, plakaty, materiały związane z Solidarnością. W przyszłym roku na 100-lecie budynku naszego muzeum chcemy też zrobić wystawę starych zdjęć jeleniogórzan, stąd nasz apel: jeśli macie Państwo stare zdjęcia, portrety znanych jeleniogórzan, przynieście je nam i jeśli nie chcecie ich oddawać, udostępnijcie je na czas wystawy – apeluje Gabriela Zawiła.

Każdy, kto posiada unikatowe, stare przedmioty może skontaktować się z Muzeum Karkonoskim pod numerem telefonu 75 75 234 65 i zapytać, czy Muzeum nie chciałoby ich przyjąć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni za zamiarem połączenia muzeów  

Komentarze po decyzji radnych ws. połączenia muzeów

Maraton zumby w Siedlęcinie

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~elita JG 23-07-2013 10:18
wcale nie z niewiedzy tylko z biedy !!! bo gdyby Ci ludzi emieli wiecej pieniedzy, to nie wymienialiby na plastykowa tandete, tylko odreseurowali i dbali o to jak nalezy... al ebieda niszczy wszystko..rowniez wrazliwosc
~mieszkaniec.. 23-07-2013 10:21
a moze pani Gabriela Zawila, poprosi swego szanownego malzonka, prezydenta tego miasta, o dofinasowanie takie zabytkow, aby mozna bylo je pozostawic w ich pierwotnym miejscu..jak napisal to moj przedmowca ?
~do elity JG 23-07-2013 11:27
Bieda jest wytłumaczeniem tego, że coś się niszczy..?? To nie bieda tylko ignorancja. Bardzo typowe dla polaczków. Zniszczyć, wywalić na śmietnik (chociaż można mieć z tego kasę) a potem płakać, że miasto szare, bez wyrazu.
~Vika 23-07-2013 11:41
TYTUŁ ARTYKUŁU ZUPEŁNIE NIE TRAFIONY!!!!! Sugeruje, że witraże, które widzimy, poszły na śmietnik a było zupełnie odwrotnie.
~walecdrogowy 23-07-2013 12:12
Jest oczywiste, że "plastik", chrom, błyskotki, g.wniana glazura itp. są dzisiaj normą dla potomków przesiedleńców ze wschodu. Ich protoplaści nie takie zabytkowe przedmioty rąbali na opał i wywozili na złom. Np. Pałac Schafgotschów jest tego świetnym przykładem. Okładziny ścienne, parkiety, meble ... Ach, serce boli ...
~ferdek 23-07-2013 12:56
U Kiepskich w drzwiach na korytarz też są takie witraże;)
~@11:27 23-07-2013 13:37
żadna ignorancja tylko nie3stety właśnie bieda często zmusza ludzi by dobra kulturowe przeżarli lub pozbyli się rzeczy drogich w utrzymaniu a ty jak żeś taki mądry to im dopomóż
~ 23-07-2013 14:49
W Niemczech zabytki sa pod calkowita ochrona i nie ma tlumaczenia, ze bieda, nowoczesnosc itp. Zostawia sie dechy na podlodze a jak sa zniszczone to trzeba je odnowic, okna mozna wymienic na nowe pod warunkiem, ze zostana zachowane wszystkie elementy i beda zgodne z oryginalem a to kosztuje tu sporo kasy. Alternatywa dla starych okien, zeby nie ciaglo bo czesto sa to pojedyncze okna jest wstawienie plastikow do wewnatrz i dopasowanie skrzydel albo skrzydla okiennego tak, zeby mialo duza szybe i nie widac go bylo od zewnatrz. Witraze, sztukaterie, okiennice, itd. trzeba zostawic a jak nie to wysoka kara pieniezna i odtworzenie takiego witraza na koszt ciemnoty. Potomkowie przesiedlencow ze wschodu sa do dzis zacofani i nie znaja slowa estetyka, lad i harmonia a cenne przedmioty to smieci...
~ 23-07-2013 14:58
Duza wine za dewastacje ponosi niewiedza wlodarzy, ktorzy od lat zezwalaja na niszczenie zabytkow i psucie pierwotnych wygladow elewacji i wnetrz zabytkowych budynkow. Utrzymanie ich jest drogie wiec nie daje sie ich kazdemu tylko sprzedaje komus, kto ma kase, zeby o nie dbac tak jak nalezy i wynajmie je normalnym ludziom a nie wykolejencom. Konserwator zabytkow bierze kase za to, zeby pracowac wiec powinien robic czeste spacery po miescie i natychmiast reagowac nakazujac przywrocic wyglad do stanu pierwotnego. Druga sprawa to polska mentalnosc i zamilowanie do blyskotek, taniej tandety i kiczu. Wazne zeby bylo lepsze i nowoczesniejsze niz ma sasiad czy znajomy a reszta nie jest wazna. Szkoda Jeleniej bo jest coraz brzydsza i skromniejsza ale wine ponosza prosci ludzie, ktorym obce jest slowo dbanie o dobro wspolne i szacunek do przedmiotow z " dusza "...
~Jurek_ogórek 23-07-2013 23:10
a na co komu te zabytki potrzebne tylko same kłopoty z nimi a wy burżujskie snoby jak chcecie to sobie zabierzcie je w diabły

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kaflowe drzewo marzeń

Dwie dziewczyny pobiły i okradły 15–latkę  

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

To było bezpieczne?

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
829
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%