MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Z MOPS–em postawiło na siebie 185 osób

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 20 grudnia 2013, 7:21
Aktualizacja: 7:32
Autor: Org
Fot. Organizator
W jeleniogórskim w hotelu Mercure odbyła się konferencja podsumowująca projekt systemowy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeleniej Górze „Postaw na siebie”. Działania były skierowane do 214 osób będących podopiecznymi jeleniogórskiego MOPS–u.

Piąta edycja projektu systemowego „Postaw na siebie” współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W roku bieżącym budżet projektu wyniósł 1 700 000 zł.
Wśród osób stanowiących grupę docelową znalazły się osoby niepełnosprawne mające trudności z integracją zawodową i społeczną, osoby opuszczające rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą, młodzież w wieku 15- 25 lat, pochodząca ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym, dorosłe osoby z problemami w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, osoby bezrobotne, aktywne i nieaktywne zawodowo mające trudności z integracją społeczną i zawodową.

Zrealizowano następujące formy wsparcia:
• pedagog,
• seksuolog,
• konsultant prawny,
• broker edukacyjny,
• psycholog,
• konsultant rodziny,
• grupy samopomocowe i wolontariatu,
• turnusy i ćwiczenia rehabilitacyjne,
• kursy/szkolenia zawodowe, m.in.: kurs prawa jazdy kat. B, C i D, kursy wizażu: fryzjerski i stylizacji, opiekun osób starszych z nauką języka niemieckiego, spawacz, krawiecki: podstawy kroju i szycia, masaż kosmetyczny stóp i dłoni.

Ze szkoleń i kursów zawodowych skorzystało 185 osób.

Nowym działaniem w bieżącym roku były staże zawodowe, którymi została objęta grupa 11 osób. Staże trwały pół roku i odbywały się na następujących stanowiskach: fryzjer, pracownik biurowy, pracownik budowlany, magazynier, sprzedawca, pilarz, bibliotekarka, dziennikarz. Nadmienić należy, iż cztery osoby spośród powyższej grupy pozyskały zatrudnienie.

W bieżącym roku 9 rodzin zostało objętych wsparciem konsultantów rodziny, których zadaniem było m.in.: wsparcie rodziny poprzez konsultacje i działania o charakterze edukacyjnym, w zakresie prawidłowego wychowania i opieki nad dziećmi, higieny, pielęgnacji, prawidłowego odżywiania, pomoc w poprawie sytuacji życiowej rodziny; organizacja różnych metod pracy w środowisku rodzinnym.

Dla beneficjentów i ich rodzin zorganizowano również wyjazdowe warsztaty integracyjno – terapeutyczne do Szczepanowa, w ramach których mieli możliwość uczestniczenia m.in. w:
• treningu umiejętności wychowawczych i rodzicielskich,
• indywidualnych konsultacjach z terapeutami,
• warsztatach arteterapeutycznych oraz w zajęciach integracyjnych.

Młodzież w wieku 15-25 lat uczestniczyła również w wyjazdowych warsztatach integracyjno-edukacyjnych, w ramach których odbyły się kursy animatora czasu wolnego, zdrowego żywienia i carvingu, profilaktyki stresu i techniki relaksacji, pierwszej pomocy przedlekarskiej, poprawnego pisania dokumentów aplikacyjnych oraz prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych.

Beneficjenci oraz osoby z ich otoczenia uczestniczyli również w działaniach o charakterze środowiskowym, t.j:
• III Festyn Integracyjny pod hasłem walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym,
• II Festyn Promujący Rodzicielstwo Zastępcze,
• Integracyjna Zabawa Mikołajkowa,
• Wyjazdy i wyjścia kulturalno- oświatowe, w tym m.in.: do Wrocławia, Wałbrzycha i okolic, teatrów.

Dzięki współfinansowaniu projektu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego wszelkie formy wsparcia oferowane uczestnikom były bezpłatne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Narodziny gnu białobrodych w zoo

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Spotkanie ws. fotowoltaiki

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~:) 20-12-2013 9:09
A te z MOPS to tak żałry że ciasta brakło :):):)
~pytek 20-12-2013 9:37
a imprę w hotelu Mercure to tez opłacono z projektu? nie można było podsumować w jakimś miejskim domu kultury to by było taniej? jelonko zapytaj za 3 miesiące tych 185 przeszkolonych jak im to wsparcie pomogło? co się w ich życiu zmienił?
~Pracow.PUP-u 20-12-2013 10:40
Po raz kolejny wyrzucone pieniądze w błoto. Radna Danuta to ona pracuje w urzędzie pracy czy tylko jeżdzi po imprezach?
~Boss 20-12-2013 11:56
Znowu kasa wydana na pogaduszki a nie konkrety dajcie tym ludziom pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej a nie dorabiacie mówców i organizatorów szkoleń
~Error 20-12-2013 12:21
Policzmy 1 700 000 zł : 185 osób = 9189 zł. Niezła suma... Ciekawy jestem jaki jest efekt tak wydatkowanych pieniędzy...
~alexpand52 20-12-2013 13:01
Nie wielu wie że program "Postaw na Siebie" to także kontrakt na odwyk. I nie wielu skorzystało z programu "Miejscowego Opactwa Pomocy Służebnej" dobrowolnie. Używają podstępów. Później taki bezrobotny wędrowiec zostaje ogłoszony żebrakiem. I kończy w przytułku dla ubogich nie wiernych Kapitule Zakonu Świętych Togowców i Strażnicy Niebieskich Knechtów niewdzięczników.
~alexpand52 20-12-2013 13:08
...Innym słowem program "Postaw na Siebie" to nic innego jak m.in. nurkowanie do śmietnika.
~gradka 20-12-2013 14:15
a pracownicy MOPS to w tym programie uczestniczyli w ramach pracy, czy też korzystali z programu jako wszelkiej maści doradcy, koordynatorzy, księgowi itp. a jeśli tak to czy te czynności wykonywali po pracy czy może w godzinach pracy a na drzwiach zamieszczali typu kartkę " jesteśmy w terenie"?
~ 20-12-2013 17:30
Ciekawe kto dostał tyle kasy w ciągu roku od MOPS-u ? Średnio dostają około 260 zł. na miesiąc,ewentualnie dary w postaci ryżu,kaszy,mąki i makaronu bo lepsze produkty sami rozkradną między siebie.A przyznając zapomogę zachowują się tak jakby dawali z własnej kieszeni.
~hd 20-12-2013 17:33
MOPS tylko skory do zabaw i nasiadówek bo nic innego nie robią.W niczym nie pomagają.
~ale 20-12-2013 21:26
ale stöl od potraw sie ugina na dzien PRACOWNIKA SOCJALNEGO -Przciez tam im nie podaja kaszy mannej -kawy zbozowej itd .
~Qark 20-12-2013 22:20
Wszyscy komentujący do tego momentu - jesteście głupole i matołki, bez pojęcia o tym, co ważne. Mimo to głupolom i matołkom życzę zdrowych i wesołych Świąt, i wszystkiego naj, naj w Nowym Roku! Wielki szacun dla Pana Dyrektora Łabuna i ekipy z MOPS!!
~ 20-12-2013 22:32
Czlowiek inteligentny sam generuje sobie prace. Spece z mopsu i urzedu pracy nikomu nie sa w stanie pomuc sami kombinuja jak utrzymac stolki.
~ 21-12-2013 7:59
Od kilku lat nie mozna doczekac sie refundacji turnusu rehabilitacyjnego od MOPSu, ale ciezka kasa walona jest do kasy Merkurego za takie konferencje. Urzednicy sami demonstruja swoje sklonnosci do przepychu za pieniadze ktorych brak dla klientow tej niewydazonej instytucji. A czy Aula ktorejs ze szkol nie wyszla by taniej? Dlaczego ,skoro stac urzednikow na Merkurego, nie wydaje sie tam posilkow ludziom tego potrzebujacym. Czyz chodzi tutaj o - NIE DLA PSA KIELBASA i NIE DLA BIEDOTY SALONY? Drodzy MOPSowcy, macie delikatne tylki i byle gdzie dostojenstwo wasze nie pozwala na takie nasiadoy. To boli ludzi.
~123 21-12-2013 20:56
Prawda jest taka że MOPS daje pieniądze dla ludzi którzy żyją na bogato nikt nie sprawdza czy naprawdę dana osoba potrzebuje pieniędzy.Patologia dostaje jakieś marne parę złotych.opieka społeczna powinna przejechać się do ludzi i zobaczyć kto w jakich warunkach mieszka ale tego nie robi i wystarczy że chłop nie pracuje kobita też nie i już z MOPSU zasiłek dostaje.Jest wielu kombinatorów bez pracy pobierających zasiłek którego tak naprawdę nie powinni dostać bo żyja jak pączek w maśle.
~eVirus 21-12-2013 22:05
Kwota 1.700.000 PLN podzielona przez 185 osób daje 9.200 zł /os. Byłby lepszy rezultat,gdyby dostali tę forsę do kiermany. W pół roku wydanie takiej forsy przez MOPS to rozbój !
~123 21-12-2013 22:16
Widziałem kiedyś wnioski o zasiłek i koleżanka pracuje w MOPSIE jak mi powiedziała kto pobiera pieniądze MOPSU to się bardzo zdziwiłęm bo parę z tych osób lata po mieście i wydaje kasę na fryzjera,kosmetyczkę a oboje nie pracują.MOPS powinnien skontrolować większość ludzi to też by się bardzo zdziwili.
~x 22-12-2013 22:12
Nie ma co gdybać, w każdym działaniu liczą się efekty. Jakie tu są efekty oprócz tytułowego "postawienia na siebie"?
~Gal 23-12-2013 8:47
Ja po kursie opiekunki osób starszych z j.niemieckim dostałam pracę-czy to jest dla was efekt?A moje dziecko po raz pierwszy było z projektu w kinie 3D-czy jego radość jest efektem. Dla mnie tak.Dziekuję

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Stalowe rumaki w Karpaczu

Czytelniczka: drogo i brudno

Inwestycje wodno–kanalizacyjne we Wleniu

Śmierć na żwirowni

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
142
Tak
39%
Nie
54%
Nie wiem
8%