MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Z mikroprocesorem w okładce

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 31 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 31 sierpnia 2006, 17:35
Autor: Angelika Grzywacz
Fot. Angelika Grzywacz
Ci, którzy złożyli wniosek o wydanie paszportu po 28 sierpnia, do ręki dostaną już nowy biometryczny dokument.

Czas oczekiwania na paszport zostanie teraz ograniczony do trzech tygodni. W nowym wzorze pojawi się mikroprocesor. W nim zostanie umieszczone zdjęcie, podpis i dane osobowe.

- Od 27 lipca przyjmujemy już zdjęcia robione według nowych zasad. Nie są one robione z profilu, jak to było do tej pory, ale na wprost - mówi kierownik biura paszportowego Jan Błażków.

Mieszkańcy nie są zachwyceni tym pomysłem. Poza problemami związanymi ze zrobieniem odpowiednich zdjęć, skarżą się oni na ogólny wygląd zdjęć.
- Są po prostu okropne - mówi Urszula Boryniec, która złożyła wniosek o wydanie paszportu. - Kiedyś robione były z boku, z odsłoniętym jednym uchem. Wtedy twarz wychodziła na tych zdjęciach całkiem znośnie. Teraz muszą być spięte włosy, zdjęcie robione jest na wprost i odsłonięte muszą być uszy. Zupełnie nietrafiony pomysł - dodaje Urszula Boryniec.

Zarówno zdjęcia, jak i inne zmiany w dokumencie są wymogami Unii Europejskiej. Mikroprocesor ma również chronić go przed kradzieżą. Opłata za wyrobienie biometrycznego paszportu wynosi sto czterdzieści złotych. Czyli czterdzieści złotych więcej niż dotychczas. Do tej kwoty dochodzą jeszcze koszty znaczków pocztowych.

Od przyszłego tygodnia zmieni się również siedziba biura paszportowego. Od czwartego września będzie się on znajdował na ulicy Wiejskiej 29. W budynku gdzie do niedawna był Powiatowy Urząd Pracy.
- Już rozpoczęliśmy przenoszenie kartoteki - mówi kierownik biura paszportowego.- Planujemy przenieść wszystko przez weekend, tak, żeby nie utrudniać załatwienia spraw naszym petentom - dodaje.

W pozyskanym przez urząd wojewódzki budynku scalona zostanie cała delegatura urzędu. W tym samym budynku będą takie wydziały jak ochrona środowiska, architektura, geodezja i zakład obsługi wraz z archiwum zakładowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Cieplickie place

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Jomex 31-08-2006 9:39
Stare paszport lepiej wygladaly ;) widzialem 1 z tych nowych .... moim zdaniem straszna lipa !!!!
~Chemist 31-08-2006 13:21
Kolejne paszporty są coraz gorsze. Zdjęcie na wprost???!!! Czuję się traktowany jak jakiś margines społeczny, który właśnie trafił do więzienia. Tam robią takie fotki od przodu... :-/
~zdziwiony 31-08-2006 17:12
z tego co wiem to od 4 wrzesnia geodezja ma byc na podchorazych 15 a nie na wiejskiej
~D3 KORAL 31-08-2006 19:55
Teraz to mnie dobił ten artykuł! Pewno będzie tak jak niby z tymi sanepidami że to niby w każdej oboże muszą być kafelki a okazało się że to sobie ktoś tak w żądzie zażyczył a przecież w np. cholandi stajnie są takie same od 50 lat i tam jakoś niema kafelek i nikt się tego nieczepia. I czeka mnie wydatek 140 zł bo sam dowód mi się nie przyda bo jeżdże po różnych krajach. Okaże się że unia nie wymaga takich dokładnych zdjęć. Ciekawe ile np. w Niemczech kosztuje teraz paszport.
~Ostrożny 31-08-2006 20:33
Nie piszcie o pierdołach, tylko o tym co daje chip w paszporcie... Czy tylko dane osobowe, czy też pomaga w lokalizacji. Gdzie wolnośc osobista? Nigdy nie powiedzą wam co tak naprawdę ma ten chip. A Wy jak stado jełopów : bo zdjecie, bo ładny , bo nowy. Bla bla bla. Poczytajcie trochę literatury. Obroża dla zboczeńca nie, a dobrowolne namierzanie i nie wiadomo co jeszcze to jest ok? Opamiętajcie się! Wielki Brat patrzy...
~cholender 31-08-2006 22:17
fajnie wyglądają: oboże, żadzie i cholandi ko...lowiec- dyktanda poćwicz, zamiast filozofować tutaj

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Zamknięta droga od Przełęczy Kowarskiej

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
599
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%