MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Z” jak znieczulica

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 17 sierpnia 2010, 7:44
Aktualizacja: Środa, 18 sierpnia 2010, 7:58
Autor: TEJO
Bezstresowo na drugą stronę al. Wojska Polskiego można przejść jedynie na światłach.
Fot. TEJO
– Nikomu nawet nie przyszło na myśl, aby ustąpić mi miejsca w kolejce do specjalnej kasy przeznaczonej dla kobiet ciężarnych w jeleniogórskich hipermarketach – napisała do nas Czytelniczka, która była w zaawansowanej ciąży. Starsi ludzie na próżno czekają, aż ktoś ustąpi im miejsca w autobusie. Rzadko zdarza się kierowca, który zatrzyma się przed pasami i uprzejmym gestem wskaże pieszemu, że może przejść.

– Będąc tydzień przed planowanym porodem pojechałam na zakupy do w/w sklepów. Stanęłam oczywiście przy kasie z oznaczeniem dla kobiet w ciąży, gdzie stało wielu zwykłych klientów. Nikt nawet nie wpadł na pomysł, żeby mnie przepuścić w tej kolejce – napisała do nas Czytelniczka z Jeleniej Góry.

Postanowiła zadziałać na psychikę ludzi i udała, że czuje się bardzo źle, ale nie zrobiło to żadnego wrażenia na kolejkowiczach. Mogła postać trochę w kolejce, ale chciała zobaczyć, jak zareagują ludzie i kasjerka. Reakcji nie było żadnej. –Więc po co wiszą wielkie tablice z rysunkami kobiet w ciąży? – dodaje kobieta.

Przejawów znieczulicy jest znacznie więcej. W autobusie starsi ludzie próżno oczekują, aż – zgodnie z normą grzeczności – ktoś młodszy ustąpi im miejsca. Choć bywa także i tak, że młodsi pasażerowie skarżą się na starszych rozpychających się łokciami tylko po to, aby zająć fotel. – Nie byłoby takich sytuacji, gdyby ustępowanie miejsca tym, którzy nie mogą stać, było czymś normalnym – mówi pan Józef z Jeleniej Góry.

O tym, jak nieczuli są na los pieszego kierowcy, wiedzą ci przechodnie, którzy nawet kilka minut czekają przed zebrą, aż jakiś zmotoryzowany zlituje się i przepuści ich na drugą stronę ulicy. Tak bywa bardzo często w alei Wojska Polskiego. Kierowcy – choć i tak dotrą na miejsce przeznaczenia szybciej niż pieszy – stają przed przejściem niechętnie. – Bywa, że „wymuszam” na nich wciśnięcie hamulca, o ile nie pędzą za szybko – opowiada Małgorzata Jankiewicz, pobliska mieszkanka. – Spotykam się wtedy z pomstowaniem i wygrażaniem pięścią.

Grzeczności nie regulują żadne przepisy, próżno więc oczekiwać interwencji ze strony stróżów prawa. Niestety, jak wynika z przeprowadzonego przez nas krótkiego sondażu, z uprzejmością i wyrozumiałością jest wśród jeleniogórzan coraz gorzej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyborcze obiecanki cacanki

Ruszył proces sprawców tragedii drogowej

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Komentarze (144) Dodaj komentarz

~ 17-08-2010 8:07
W carrefourze przy kasie dla inwalidów i kobiet ciężarnych jedna z kasjerek "wyławia" kobiety w ciąży z kolejki i zaprasza je do kasy przed wszystkimi- sama tego doświadczyłam kilka razy. Niestety gdzie indziej nie spotkałam się z podobną uprzejmością ani ze strony kasjerek ani osób stojących w kolejce. A oznaczenia kas są naprawdę wyraźne.
~kgb 17-08-2010 8:12
''wyścig szczurów''-taka jest nasza rzeczywistość..........!
~do 08:07 17-08-2010 8:38
zgadzam się w 100%, też byłem tego świadkiem kilka razy, i ludzie jakoś nie protestują. także brawa dla takich pań co wyławiają ciężarne (jak to brzmi :D) Co innego w autobusach, chociaż z drugiej strony o krzyż się mają siłę mohery szarpać z policją kilka godzin to niech sobie też stoją....
~- 17-08-2010 8:49
Ja też byłam w ciąży , też stałam w kolejkach ludzie się tylko na mnie dziwnie patrzyli , ale czas mnie nauczył , że nie ma co patrzyć na ludzi i się ich pytać czy przepuszczą Cie do kasy , tylko iść po prostu do kasjerki i czekać , aż Cię skasuje . Ludzie się co prawda bulwersują , ale trzeba ich olać .
~Tato 17-08-2010 8:58
Chodząc z żoną na zakupy kiedy była w zaawansowanej ciąży nie zdarzyło mi się żeby nie było walki przy kasie pierwszeństwa. Najgorsi byli starsi panowie, którzy wyzywali i prowokowali. Raz kasjerka zagroziła, że zamknie kasę jak się kolejka nie uspokoje, bo nie może nas spokojnie skasować. Chamstwo i znieczulica to nasza narodowa przywara. Dla Polaka leżący na chodniku człowiek to pijak, a często zdarza się, że ta osoba potrzebuje pomocy medycznej.
~f16 17-08-2010 9:02
Starszym ludziom nie ustępujcie w autobusach.Przed krzyżem to potrafią stac godzinami
~ 17-08-2010 9:08
Najgorzej jak się z dziada zrobi Pan , to i kultury mu brak.
~d6 17-08-2010 9:11
pod tym krzyżem to jednak nie wszyscy starsi stoją a średnia wieku stojących tam nie jest wcale taka wysoka. Tam stoją ci, którym pralnię z mózgu zrobiono i doprawiono zakwasem z kompleksów.
~Demon 17-08-2010 9:18
Starsi sami są sobie winni! Puścisz takiego emeryta w autobusie a on ciach i sadza wnuczka/e na siedzenie a sam/a stoi! Co do kas w duzych sklepach to widziałem wielokrotnie jak Pani "wyławiająca" pomaga kobietą w ciąży i nikt nigdy nie powiedział złego słowa!
~d6 17-08-2010 9:21
pod tym krzyżem to jednak nie wszyscy starsi stoją a średnia wieku stojących tam nie jest wcale taka wysoka. Tam stoją ci, którym pralnię z mózgu zrobiono i doprawiono zakwasem z kompleksów.
~moja opinia 17-08-2010 9:21
W tesco często stoję przy kasie z pierszeństwem, wielokrotnie widziałam jak podchodziła kobieta w ciąży i była wpuszczana bez gadania, oczywiscie ludzie robią irytujace miny, ale problem nie leży w ciężarnej, tylko ogólnie w staniu w tych cholernych kolejkach po 20min (dot. tylko Tesco, w Careff. i Kauflandzie jest ok). Co do przejść dla pieszych, mam różne doświadczenia, często zatrzymują się kierowcy, tu bym tak nie koloryzowała, jak w artykule. Na W.Polskiego jest ogólny kłopot, tam nikomu nie chce się iść na pasy (są przecież swiatła!), tylko piesi napierają we wszystkie strony i jest naprawdę niebezpiecznie. A to że autobus nie ustępuje pieszemu...no ludzie, on ma rozkład i zazwyczaj jej opóźniony!
~moja opiniCD 17-08-2010 9:24
A poza tym zastanówmy się, drodzy kierowcy, kto z nas wpuszcza autobus z zatoczki? Każdy stara się przejechać, w ostateczności z niechęcią to robimy. Trzecia sprawa dotyczy ustępowania miejsc w autobusie, tu zamykacie mi gębę - zgadzam się. Pracuję w szkole i wiem, jaka jest teraz młodzież, lepiej się nie odezwać, bo można zarobić w ... Ale co tam, bezstresowe wychowanie górą...ciekawe do czego to doprowadzi.
~moja opCD2 17-08-2010 9:25
pod krzyżem już nie stoją, pada deszcz...
~Marcioszka 17-08-2010 9:27
Ja również jestem w ciąży... Wczoraj stanęłam w kasie pierwszeństwa w Tesco. Pan z kasy obok zauważył ze jestem w ciąży, wiec powiedział do koleżanki, ze jak zamknie paragon ma skasować mnie... Pozostali w większości oczywiście byli bardzo zbulwersowani... Jeśli komuś się to nie podoba niech patrzy przy jakiej kasie staje....
~ 17-08-2010 9:29
niedawno też byłam w ciąży i chodziłam z mężem na zakupy i staliśmy w takiej kolejce niby pierszeństwo dla kobiet w ciąży to facet który stał przed nami to powiedział że on też jest w ciąży bo miał wilki brzuch od piwa, ham i tyle!!przez całą ciąże nikt mi nie ustąpił miejsca w autobusie jak byłam przed samym porodem wracałam od lekarza to chłopak ustąpił mi miejsca w autobusie. W bankach jest inaczej tam Pani siedząca w okienku wyszła i wyłowiła mnie z kolejki i powiedziała żebym przyszła na początek kolejki, ale jak się babcie w kolejce oburzyły!!takie mocherowe berety to potrafią na pielgrzymkę na piechote iść a wkolejce czy w autobusie postać nie mogą!!!hamstwo!!!!!
~... 17-08-2010 9:31
A Pani z artykułu radzimy podchodzić do kasjerki, a nie stawać na szarym końcu kolejki, wtedy wszyscy udajemy że Pani nie widzimy, łatwiej głowę odwrócić i zakupy zrobić 5 min. wcześniej, przed Panią. Niestety takie sa realia. A Pani myśli, że ktoś będzie Panią prosił i za rękę prowadził do skasowania? Kasjerka jedna wyłapie, raz zauważy, innym razem nie. Ale nie mówcie, że jest zjawisko takie, bo w to nie wierzę. PS. często brzuszka nie widać, nie każdy skanuje Panią z góry na dół.
~Ute 17-08-2010 9:33
Ute do d6 (9:21) - Pralnie, o których wspominasz powinny zostać całym kraju niezwłocznie zamknięte.
~kasia@@@@ 17-08-2010 9:36
W BIEDRONCE PANIE Z KASY WOŁAJĄ KOBIETY W CIĄŻY BY NIE STAŁY W KOLEJKACH,BRAWO!!! NIE POLECAM ZA TO NIE MIŁYCH,PRACUJĄCYCH ZA KARE PAŃ Z JUBILATA(SZCZEGÓLNIE ZE STOISKA Z WĘDLINAMI)OBSŁUGA JEST FATALNA A KROJĄ TAK GRUBO,ŻE SZOK!!!
~:) 17-08-2010 9:38
do Ute (9:33) a co z tymi wypranymi teraz zrobic?
~pzpzpz 17-08-2010 9:45
Co do kobiet w ciąży to niestety realia sa takie że jest fatalnie. Przeciez po to są WIELKIE tablice przy kasach w supermarketach żeby takie kobiety mogły spokojnie zrobić zakupy.Co do przepuszczania pieszych. Jadąc wiele razy po jeleniogórskich ulicach próbowałem puścić pieszego na pasach, ale w zamian za to jadące z tyłu samochody trąbiły na moja uprzejmość. chamstwo wśród kierowców, wśród ludzi - taki mamy dziadowski kraj.
gwiazdeczka 17-08-2010 9:45
Znam sytuacje... Nigdy nie spotkałam się aby kobieta w ciąży stała przy kasie. Podchodzi się do kasy mijając kolejkę i nikt nawet słowem się nie odezwie. O swoje trzeba umieć dbać -nie koniecznie walczyć albo czekać na zmiłowanie. Inna sprawa ma się z przejściami dla pieszych....tu faktycznie trzeba zawalczyć o swoje...nawet często ryzykując. Jestem kierowcą i mam zawsze na uwadze pieszych...bardzo rzadko zdarza mi się (ale niestety zdarza) nie zatrzymać przed przejściem przed którym czekają piesi.
~hh 17-08-2010 9:47
A bronić krzyża 24h to moga bronić
~olcia121 17-08-2010 9:48
na poczcie Pani z małym dzieckiem stała w kolejce 30 min nikt nie chciał jej przepuścić!
~jjj 17-08-2010 9:51
ddddd
~jaa 17-08-2010 9:57
Troche wyolbrzymione... czesto widze jak kierowcy sie zatrzymuja i puszczaja pieszych, nieraz sama ustepowalam miejsca w autobusie. takie jest zycie, nikt nie ma latwo.
~... 17-08-2010 10:01
a swoja drogą czy jak pan był z ciężarną żoną na zakupach to pan nie móŋł postać w kolejce a żona pójść na laweczke i usiąść???
~Zdzich 17-08-2010 10:06
Nie koloryzujcie, bo wcale nie jest tak jak w artykule. Owszem, Polak, żeby tylko na złość zrobić drugiemu to i w ogień wskoczy, ale na wszystko jest sposób... W marketach nie stoję w kasach pierwszeństwa, ale czasem się zdarza, że stoję w kasie do 10 artykułów i dość często panie kasjerki widząc jakąś królewnę, która z całym wózkiem zadowolona przylezie to takiej kasy każą się przenieść, bo tutaj jest kasa do 10 artykułów, poza tym ludzie też powinni zwracać na to uwagę, bo inaczej nie nauczysz takiej królewny. Z autobusami to trochę inaczej. Na przystanku szczególnie stare dewoty ledwo stoją obładowane torbami z zakupami, trzęsą się niczym wibrujący telefon, a niech tylko ujrzą autobus to pierwsze przy drzwiach stoją, a jak kierowca drzwi otwiera to zamiast najpierw wypuścić ludzi to pchają się, byleby tylko było miejsce dla nich. Najlepsze jest jednak jak stanie taka baba nad kimś, ględzi jak jej ciężko, aż jej w końcu ktoś miejsca ustąpi, a ona ciach reklamówy na siedzenie i sto
~taki jeden 17-08-2010 10:13
to jest polska i dziwni ludzie
~ewa777 17-08-2010 10:15
Staruchy maję przynajmniej jakieś emerytury więc niech sobie stoją w autobusach, jak mzk wprowadzi tańsze bilety stojące to będe stac w autobusie
~JakisTam 17-08-2010 10:25
Pomstujecie na brak ludzkich odruchów, ale pamiętajcie, że dobry wychowanie wynosimy z domu. Więc proponuję popatrzeć jak wychowujemy własne dzieci tak, aby w przyszłości nie było podobnych sytuacji.
~klklklk 17-08-2010 10:28
do ~cooooo?? Sam się puknij. Nie każdy może pieścic się ze soba w ciąży bo może mu sytuacja na to nie pozwala. Może pani nie miała innego wyjścia i musiała iść na zakupy. a że tydzień przed terminem to co??? jeszcze nie słyszałam żeby jakiś lekarz kazał leżeć plackiem i nigdzie nie wychodzić pod koniec ciąży !!!
~ewa777 17-08-2010 10:28
Nie po to płacę słono za bilet żeby ustępować miejsca jakiejś obładowanej tłustej babie a samemu ledwo stać.
~ziomal 17-08-2010 10:30
W autobusie mohery musza siedziec, ale jak ida do kosciola i stoja godzine to jest git. Paranoja...
~gabi2 17-08-2010 10:37
Od małego rodzice i rodzeństwo powinno uczyć młodszych kultury.Ja tak nauczyłam swojego brata.I teraz mimo buntowniczego wieku potrafi w autobusie sam wstać i zaproponować miejsce jakiejś babci,albo kobiecie w ciąży.
~gabi2 17-08-2010 10:43
Teraz uczę tego mojego synka.Kiedy byłam w ciąży i źle się czułam,to siadałam w autobusie i nawet nie myśłam o tym,żeby ustąpić miejsca.Ale kiedy dobrze się czułam to wstawałam i ustępywałam miejsca starszej osobie.Za to innym robiło się głupio,że kobieta w ciąży ustępuje miejsca,a oni nie i nie raz sie zdarzało,że sami wstawali i mi proponowali miejsce.
~j-in 17-08-2010 10:46
1. Jak pięć lat temu wracałem z Londynu to tylko przy polskiej bramce pracownice lotniska wyławiały kobiety ciężarne i z małymi dziećmi przesuwając je do przodu, jak wracałem ostatnio wszyscy z kolejki bez najmniejszych kłopotów i dąsów ustawili się jak powinni to robić kulturalni ludzie, zadziałał przykład. 2. Absolutnie przychylam się do opinii, że starsi ludzie solidnie zapracowali sobie na znieczulicę. Są niekiedy bardziej chamscy i ordynarni niż młodzi. 3. Zapytałem kiedyś instruktora nauki jazdy dlaczego nie uczy o właściwym zachowaniu przy przejściach dla pieszych, to odpowiedział że kodeksowo ustępuje się piszym tylko wtedykiedy są na pasach, jak stoi to niech stoi.
~gabi2 17-08-2010 10:53
A z przejściem przez pasy też kłopot.Nie raz przechodząc koło NFZ,kierowca stawał,bo chciał mnie puścić,ale jakiś kretyn,któremu przeszkadzało,że auto stoi zjeżdżał na drugi pas i dalej cisnął.Przecież można na chwilę się zatrzymać,a nie ryzykować,że można kogoś potrącić lub zabić!Dlatego zawsze jeszcze upewniam się,czy zaraz jakiś palant mi nie wyjedzie zza auta które stoi.Nie brakuje takich debili i kiedys dojdzie tam do wypadku.
~Any 17-08-2010 11:03
Pamiętajmy jednak, że wszyscy będziemy starzy, a nikt z nas nie wie jak potoczą się jego losy. I czy głowa będzie pracowała jak należy? Zmiany z wiekiem następują nie tylko w ciele ale i umyśle. Możemy być jeszcze gorsi i co wtedy? Czy nie będziemy zasługiwać na szacunek?
~syty Zenon 17-08-2010 11:09
Powiem tak,kiedyś ustępowałem miejsca ale odkąd do autobusu wsiadała starsza kobieta i od progu zaczeła biadolic jacy to młodzi nie wychowani to jej powiedziałem tak:gdyby pani od progu tak nie lamentowała to bym ustąpił miejsca ,a tak to ja wracam z pracy po 10 godzinach ,wstałem o 5.30 jestem zmeczony i mam takie samo prawo siedziec na tym foteliku bo tyram,płace za bilet i płace podatki ,a z nich idzie też część na rente dla tej własnie marudzącej babci.Więc kultury niech uczą sie nieroby i bezrobotni!!
~do cooo??? 17-08-2010 11:10
Idiota to ty jestes.Ciaza to nie choroba,zakupy tez mozna robic jesli jest sie "na chodzie" nawet w dzien porodu.Marna prowokacja. A co do kas pierwszenstwa w tesco to sama sie przekonalam,ze kobieta w ciazy jest tam traktowana jak zwykly klient.Inwalida tak samo musi stac godzinami. 3 lata temu,pod koniec ciazy pojechalismy z mezem na zakupy.Stanelismy w tejze kasie.Kolejka byla samych zdrowych ludzi w srednim wieku.Powiedzialam do meza wtedy na glos,ze predzej urodze nim zaplcimy za zakupy(pani kasjerka wtedy bardzo mozolnie kasowala wszystkich).Pan stojacy przed nami spojrzal tylko na nas jak na kosmitow i slowa nikt nie powiedzial,ani nawet nie przepuscil.
~gość 54 17-08-2010 11:21
byłam w Tesco z ciężarną siostrą która kupowała wyprawkę dla dziecka!! poszłyśmy do kasy pierszeństwa gdzie stał jak zwykle tłum ludzi powiedziałm ludziom, że stoi ciężarna i ma pierszeństwo po czym poszłyśmy do przodu jakie oburzenie było w ludziach jedna pani około 50-siątki stwierdziła, że ciąża to nie choroba a druga z nich, że jest zmęczona po pracy! nie myśląc,że ciężarne też pracują!!!wywiązała się straszna awantura kasierka była zmieszana!!! najgorsza był pani która twierdziła, że ma I-grupę inwalidzką i zaraz na pokaże legitymację!! po prośbie kasierki o okazanie legitymacji zrobiła się czerwona i stwierdziła,że zapomniała!! w jakim my świecie żyjemy!! stare dewoty bronią życia poczęctego, chodzą do Kościoła a później robią awantury, że ciąża to nie choroba!!
~ktosiowywy 17-08-2010 11:28
niestety przez moherowe berety starszych ludzi spostrzegamy jako ludzi niezaslugujacych na szacunek. Sam mam do tego takie podejscie... niestety ( a przeciez nie wszyscy sa tacy ). Dlatego nienawidze ustepowac miejsca starszym ludzia, nienawidze gdy stoja obok mnie, a juz tymbardziej gdy cos do mnie mowia cos "nietaktownego" (mohery).
aida1985 17-08-2010 11:30
do ~cooooo??: człowieku jak masz takie bzdury pisać to lepiej się nie wypowiadaj!!! A kto powiedział, że ciąża to choroba i z domu na krok ruszać się nie można?? Bez przesady, kiedyś kobiety do ostatnich dni ciąży w polu pracowały i co?? Jakoś żyły a ich dzieci podejrzewam do tej pory dobrze się mają:))) A nawiązując do tematu to nie tylko w marketach autobusach ale również w różnego rodzaju urzędach też można stac w kolejce, aż się nie urodzi. Sama stałam w ostatnim miesiącu ciązy aż trzy godziny, wcale nie chodziło mi żeby kotoś mnie przepuścił w kolejce ale żeby chociaż ustąpił miejsce na korytarzu. Chamstwo i prostactwo!!!
~do co????? 17-08-2010 11:36
lecz nogi bo na glowe to już za póżno :)
~pieszy 17-08-2010 11:37
Kierowca autobusu jeszcze nigdy się nie zatrzymał na pasach i to oni w okolicy Jeleniej Góry mają w największym poważaniu pieszych na pasach i ludzi którzy spóźnieni biegną pod drzw odjeżdżającego autobusu MZ-K
~NWCee 17-08-2010 11:41
`Starsi ludzie na próżno czekają, aż ktoś ustąpi im miejsca w autobusie.` Niekiedy jak jade pustym autobusem to starsi ludzie poprostu sobie stoją... ale jak już autobus jest pełny to narzekają że nie ma gdzie usiąść
~gość 54 17-08-2010 11:46
co to za gadanie co było kiedyś, kiedyś w polu pracowały raz w tygodniu też i pysk dostały to były normy które były kiedyś!! po co to wspominać teraz jest teraz!! a ciąża to nie choroba tylko ostatnie dziewięć miesięcy kiedy można się popieścić i poużalać nad sobą!! bo później chwila radości, stres i nerwy no i oczywiście bezgraniczna i bezinteresowna miłość!!
~do ~... 17-08-2010 11:57
Nie po to sa kasy dla uprzywilejowanych żeby stali tam zwykli chamscy ludzie i żeby łaskawie prosić się tego bydła (co może stać przy innych kasach) o puszczenie poza kolejnościa. Dziwne żeby pod koniec ciąży brzucha nie było widać??? Wypad nieuprzywilejowanym z tych kas !!!
~agaj 17-08-2010 12:18
jak ja byłam w ciąży, poprosiłam w NOMI w kasie czy można by mnie było obsłużyc bez kolejki. Pan kasjer powiedział, że jak się źlę czuję to powinnam siedziec w domu a nie latac po sklepach, a po za tym jestem z mężem wiec on moze stanąć. Zdarzenie miało miejsce w 2003 r. ale nadal je pamiętam bo zrobiło mi się bardzo przykro...
~dżentelmen 17-08-2010 12:36
No, no. Plus dla pana TEJO za dostrzeżenie problemu. Widać, że ten gościu nie jest pierwszym ani ostatnim egoistą w naszym mieście.
~kierowcaa 17-08-2010 12:36
Piesi nie potrafią przechodzić przez pasy! przepisy ruchu drogowego precyzują że kierowca ma się zatrzymać gdy pieszy zdecydowanie zamierza przejść na drugą stronę!!! Co powinien zrobić pieszy? POSTAWIĆ JEDNĄ NOGĘ NA ULICY! To spowoduje natychmiastowe zatrzymanie się kierowców!
~crfrowiec 17-08-2010 12:37
Stare wapniaki w autobusie by siedziec chcieli, a pod krzyzem walczyc to potrafią. nie dosc ze ja place 60zl miesiecznie za bilety, a one ani grosza, to jeszcze mają pretensje ze nie siedzą.Jak narzekają, to niech z buta chodzą a nie sie wiozą. OT
~%@# 17-08-2010 12:39
Dwa razy byłam w ciąży, i były różne sytuacje ale do tej pory pamiętam jedną miłą panią, która jak wsiadłam do autobusu wstała i ustąpiła mi miejsca ,choć była w podeszłym wieku.Jak chodziłam na zakupy, nie patrzyłam na ludzi tylko podchodziłam i mówiłam że jestem w ciąży i po prostu stawałam, nie zważałam na np. panów chamskich i wulgarnych, a tym którzy uważają że też są tak jak my kobiety w ciąży radzę pić mniej piwa!!!!
~dasew 17-08-2010 12:42
Kiedyś jechałam autobusem do domu i starsznie zle sie czułam mdlalam na przystanku to wszystkie stare baby mowily do siebie ze sie nacpałam i jestem narkomanka!!!! Wsiadlam do autobusu to narzekaly ze zajełam miejsce i nie moga usiasc. wtedy do jednej z bab powiedzialam ze ja place za przejazdy bo mam bilet miesiaczny i wymagam tego ze sobie usiade a polowa tych mocherów to emerytki ktore jezdza za darmo!! w kosciele maja sile stac i lataja z samego rana i klecza ale w autobusie jednego przejazdu postac nie moga!!
~edyta4 17-08-2010 12:54
Bilet autobusowy kosztuje tyle co bochenek chleba. Niech mi Państwo pozwoli na godne zycie czyli pracę i emeryturę w przyszłości a wtedy i na kulturę znajdzie się miejsce bo teraz dlatego że jestem młoda to nawet usiąść w autobusie mi nie wolno.
~marysia 17-08-2010 13:04
jestem w 9 mies niestety problem istnieje, a wszelkie tabliczki wisza chyba tylko po to zeby sklep mogl sie afiszowac tym, ze tego typu kasy istnieja W ciagu ostatnich miesiecy tylko 2 krotnie zdarzylo mi sie ze ekspedienci poprosili mnie bez kolejki widzac moj brzuszek bylo to w Tesco i Kauflandzie pomimo tego ze w tych miejscach czasto robie zakupy..., a kasy pierwszenstwa tam istnieja W Tesco pani poinformowala mnie ze maja obowiazek obslugiwac kobiety w ciazy poza kolejnoscia bez wzgledu czy to kasa pierwszenstwa czy nie (ciekawe ze tylko jedna pani o tym wie...) Smutne jest to ze w kasach specjalnie oznaczonych ustawiaja sie czesto najdluzsze kolejki osob ani chorych ani w ciazy, a gdy pdchodzi kobieta w ciazy, ktorej nalezy sie pierwszenstwo to patrza tak jakby mieli ochote zasztyletowac wzrokiem WSTYD dla naszych mieszkancow bo np. we Wro ludzie od razu przepuszczaja kobiety w ciazy a nie udaja ze nie widza ! Niestety kobiety w ciazy musza zacisnac zeby i bez skrupolow do
~mex 17-08-2010 13:07
moze za posrednictwem i pomoca Jelonki cos sie ruszy i wiecej miejsc wlaczy sie w akcje: WIECEJ ZYCZLIWOSCI DLA KOBIET W CIAZY: http://24zdrowie.pl/ciaza-i-polog/wiecej-zyczliwosci-dla-kobiet-w-ciazy-%E2%80%93-nowa-akcja-%E2%80%9Em-jak-mama%E2%80%9D/
~beata555 17-08-2010 13:17
pewnie zabrzmi to po chamsku ale uwazam, że ustepowanie miejsca w autobusie to zwyczaj z PRL .Teraz kupuję bilet czyli płacę za usługę jak każdą i inną i mam prawo żeby usiąść gdzie chce i nie być narażonym na ordynarne komentarze.
~ 17-08-2010 14:07
~kupująca 17-08-2010 14:12
Wielokrotnie byłam świadkiem jak kasjer w Biedronce koło Ronda ,,wyłapuje \'stojące w kolejce ciężarne panie i kasuje z uśmiechem
~ 17-08-2010 14:13
w autobanie jak siedzisz to siedź ..unikaj kontaktu wzokowego z geriawitami ,ten wzrok sam potrafi wypchąć z krzesła...opcja 2 jak masz miesięczny i trochę czasu a czeka cie długa podruż ,to jeź na pętle na 100% na całą trasę bedziesz miał miejsce siedzące ,płace tyle samo co inni ,więc dlaczego mam stać
~ciężarna27 17-08-2010 14:19
akurat w hipermarketach nie miałam problemów, bo mimo iż nigdy nie pchalam sie jako pierwsza będąc w ciązy, czułam się dobrze i nie potrzebowałam specjalnego traktowania, to zawsze kasjerki zapraszały mnie przed innymi, ale sami klienci potrafią wzbudzić w człowieku agresję
~ 17-08-2010 14:28
Bez przesady i nie ma na co liczyć, też bylam w ciązy i nikt , nigdzie mnie nie przepuścil z kolejkowiczów, więc norma, a czy ta pani , kiedyś przepuścila jakąś ciężarną?
~sagit 17-08-2010 14:56
po przeczytaniu tego artykułu już rozumiem dlaczego w Carefourze tak dziwnie popatrzył się na mnie człowiek, którego przepuściłem w kolejce, bo stał tylko z jedną rzeczą gdzie ja miałem załadowany cały koszyk. najśmieszniejsze, że zaraz potem sam musiałem wrócić się po jedną rzecz i nikt mnie nie wpuścił, przejrzałem kosze zakupów 4 klientów przede mną. a wystarczy odrobina kultury i dobrej chęci... ja się nie poddaję dalej będę przepuszczał, dobrem zło zwyciężaj
~xyz 17-08-2010 15:00
tylko w jeleniej górze panuje taka znieczulica na brak ustepowania pierwszenstwa ciezarnym kobietom...
*Piękny Roman* 17-08-2010 15:09
Teessi,pogniewałaś się na mnie ?
~Ło matko! 17-08-2010 15:30
"Tejo" , popraw tytuł. Toż to nie żadna znieczulica jest. To normalne , wszechobecne "CH" jak chamstwo! Takich czasów doczekaliśmy ,że chamstwo jest standardem w zachowaniu. Dzisiaj na ulicy, słyszałem rozmowę córki z matką .Głośno mówiła do telefonu , że nie ma się w co ubrać , bo babcia wyj ebała jej ciuchy.Klęła w rozmowie z matką a matka widocznie się tym nie przejmowała. Ot , wychowanie bezstresowe.
~Kasiek 17-08-2010 15:36
do: sagit [17-08-2010 14:56]: przywracasz wiarę w ludzi :-) A co do artykułu- staram się ustępować miejsca starszym ludziom, ale jeśli się słyszy: "co pani myśli, że ja stara jestem że trzeba mi miejsca ustąpić??" albo: "ja tyłem jechać nie będę!" to sorry- po co mam się fatygować.... Sprawa druga- starsze jaśnie państwo i łarzenie po całej długości ścieżek pieszo-rowerowych. Zadzwonisz- wielkie oburzenie. Raz o mało co kamieniem nie dostałam... ;-/
teessi 17-08-2010 15:37
Nie, Romeczku, byłam w pracy, a wtedy nie piszę.:-) A gdyby ktoś się znów czepiał, że nie na temat, to oświadczam, co następuje: ja ustępuję miejsca starszym kobietom, ale takim całkiem starszym. Mężczyznom, niestety nie, bo rzadko który z nich ustępuje kobietom. Gdy stoi starsza kobieta, a równocześnie mężczyzna w JEJ WIEKU (albo nieco młodszy) siedzi, to nie zdarzyło się, aby ustąpił miejsca kobiecie.
~Wika 17-08-2010 16:00
Możecie powiedzieć, że jestem wredna, ale ostatnio nie ustąpiłam babci miejsca w autobusie... Dlaczego? Siedziałam na pojedynczym krzesełku, wokół było parę wolnych miejsc, tylko, że podwójnych z współpasażerem przy boku. Babcia wsiadła i od razu mnie namierzyła. Podeszła do mnie i spytała, czy ustąpię jej miejsca. Wiedziałam, że sa wolne miejsca, ale dla pwności spojrzałam jeszcze raz, co potwierdziło moje przypuszczenia. Grzecznie powiedziałam babci, że sa wolne miejsca, więc może sobie usiąść. NIE, babcia uparła sie na moje miejsce twierdząc, że będzie jej wygodniej. Odpowiedziałam jej, ze w takim razie mi też na tym miejscu jest wygodnie i sie stąd nie ruszę. babcia sie wkurzyła, burkneła pod nosem "bezczelna smarkula" i odeszła :P Każdy kij ma dwa końce, a ten artykuł jest tendencyjny.
~beata445 17-08-2010 16:35
Zdarzyło mi się,że zostałam zwyzywana na ..przestanku autobusowym przez starsze panie, że sobie usiadłam pomimo,że obok były wolne miejsca. Miałam również "przyjemność" pracować z osobami starszymi ok 50 llat.Osoby te uważają,że z powodu swojego wieku mogą wykorzystwać młodsze osoby chociaż pracujemy za tą samą stawkę godzinową.
*Piękny Roman* 17-08-2010 16:38
A ja kiedyś słyszałem w autobusie rozmowę dwóch facetów po tym jak nie ustąpili miejsca młodej kobiecie z ciężkimi zakupami...Stałem koło nich i widziałem jak jeden z nich uśmiechnął się i stwierdził że skoro baby domagają się równouprawnienia to niech sobie też stoją...No cóż,można i tak.Chamstwo ma wiele twarzy...Cieszę się Teessi że nie,bo już się zmartwiłem...No wiesz...
*Piękny Roman* 17-08-2010 16:53
EEJJ zazdrościsz ? Aleś ty mądry.......Normalnie jestem zachwycony...Niesamowite,sam to wymyśliłeś ?
tracęgruntpodstopami 17-08-2010 16:58
Ciekaw jestem, czy kobiety w ciąży oburzone tym, że nikt im nie chce ustąpić, wcześniej same ustępowały ? Czy będą ustępować w kolejce za parę lat ? Interesujące jest też to, czy starsze osoby, które teraz są złe, że nikt im nie ustępuje w autobusie, same kiedyś ustępowały ? Czy piesi, którzy są jednocześnie posiadaczami aut i denerwują się, gdy nikt nie chce się zatrzymać na przejściu dla pieszych, sami się zatrzymują ? Czy rowerzyści, którzy są jednocześnie kierowcami i jadąc na rowerze są zniesmaczeni zachowaniem użytkowników czterech kółek, sami są tacy "święci" jadąc samochodem ? Można tak jeszcze wymieniać... Ktoś może powiedzieć, że "za mocne", "przesada", ale niestety, taka jest prawda. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Nie piszę o wszystkich, ale... No właśnie "ale".
*Piękny Roman* 17-08-2010 17:02
A dopiero pisałem o tym że chamstwo ma wiele twarzy...EEJJ szybko to potwierdza. Teessi a wracając jeszcze do tanga,to odszukaj tym razem Ty,a będziesz wiedzieć o co chodzi :)
~Iza 17-08-2010 17:06
A może by tak trochę kultury po OBU stronach? Nie każda ciężarna danego dnia się dobrze / źle czuje, i nie po każdym inwalidzie widać, że jest inwalidą. A kolejki do kas uprzywilejowanych są wspólne. Gdyby społeczeństwo jako całość było prawdomówne, to byłoby wiadomo, że jeśli ktoś staje w kolejce dla tych słabszych fizycznie, to w danej chwili JEST słabszy i koniec. Nawet bez grupy inwalidzkiej można źle się poczuć, może się zrobić komuś słabo... Niestety, całe społeczeństwo, i zdrowi, i chorzy, zachowuje się... no dobra, bez komplementów, bo mnie moderator wywali. :) Sama mam I grupę, ale to dlatego, że mam problem z chodzeniem, natomiast te 15-20 minut mogę sobie postać bez problemu. I stoję, dużo łatwiej mi to przychodzi niż przejście do tej jedynej, oddalonej kasy. Teoretycznie powinnam pomachać legitymacją, prawda? Tyle, że oprócz bycia inwalidą jestem jeszcze człowiekiem - pochlebiam sobie, że myślącym. Więc nie każdy inwalida czy ciężarna NIE może stać, a nie każdy zdrowy MOŻ
madzia_rybka 17-08-2010 17:07
Sory, ale "stada moherów" w mzk to jakas masakra gdzie one łażą np w mega upale o godzinie 12? nie mam nic do takich ludzi jak mnie poprosi ladnie to ustapie, ale sapanie rozpychania lub glupich tekstow po prostu niecierpie i to nie tak ze mlodzi to szacunku nie maja oni wcale nie sa lepsi NP: czlowiek se siedzi w konserwie typu volovo B10ble godz 10 upał itp a moher do mnie "pani zwolni miejsce" a co ja na to "tez mam byc prawo zmeczona" to ta pani z bulwersem "ta pani ma cukrzyce" a ja "dobra to ja postoje 8godz w pracy i tez zdechnę" tu moge dodać ze z cukrzyca da sie zyc a wiecej od tej starszej pani zapewne przeszlam mimo mlodego wieku i stopien niepelnosprawnosci tez posiadam i musilam stac pod drzwiami w upale choc myslam ze zaraz im tam zemdleje z bolu glowy itd;/
ρiiρi 17-08-2010 17:11
~Teessi ..*BRAVO za *fajne myslenie ! ~Nasz *Piekny Roman bedzie WISIAL na *poreczy .. jak pojedziecie *autobusem do sklepu ..*hi,*hi ..po *fajne pieluszki ! ..bo on ~TEZ jest *mezczyzna ! ~WIADOMO ..
~ona 17-08-2010 17:21
gratuluje pani malgorzacie jankiewicz braku wyobrazni. pewnie nie jezdzi samochodem i nie zdaje sobie sprawy z tego ze takie madre wymuszanie hamowania moze zakonczyc sie jej-w najlepszym wypadku-kalectwem.samochod to nie rower i nie zatrzymuje sie nagle w miejscu, ale o tym wiedza tylko ci, ktorzy sami jezdza. czasem lepiej poczekac na uprzejmego kierowce niz ryzykowac siedzeniem na wozku do konca zycia. pani malgorzata powinna sie wstydzic swojej glupoty.
~XD 17-08-2010 17:33
A MOŻE BY TAK POWIEDZIEC ZE JEST SIE W CIĄŻY TO BY LUDZIE WPUSCILI PANIA - CZY TO TAKIE TRUDNE? CZY LUDZIE SIE MAJA PANI W PAS KLANIAC W TAKIEJ SYTUACJI? A MOZE POPROSTU BYLO SIEDZIEC W DOMU I MEZA WYSLAC!!!
~piter017 17-08-2010 18:07
do redakcji ten cytat: "Grzeczności nie regulują żadne przepisy, próżno więc oczekiwać interwencji ze strony stróżów prawa. Niestety, jak wynika z przeprowadzonego przez nas krótkiego sondażu, z uprzejmością i wyrozumiałością jest wśród jeleniogórzan coraz gorzej. " normalnie walnąłem śmiechem jak to przeczytałem buhahahahaha, pieszy oczekujący na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo w każdej sytuacji no chyba że jest sygnalizacja świetlna. a wiem to bo właśnie skończyłem kurs prawa jazdy i czekam na egzamin.... a z resztą to nie mój ani instruktora to jest w przepisach ruchu drogowego to samo tyczy się autobusów i busów wykonujący odpłatny przewoź osób na regularnych liniach w terenie zabudowanym mają pierwszeństwo wyjeżdżając z przystanku. UCZCIE SIĘ NOWYCH PRZEPISÓW polecam wam to....
~Aldi 17-08-2010 19:12
Dziki kraj-dzikie obyczaje!
~JG 17-08-2010 19:15
wiecie co sytuacja w autobusie babka ok 70 z wnuczka dziewczyna wracajac z pracy ustapila owej babci miejsca a ta stala i kazala usiasc dziecku... to dziewczyna po dniu pracy zazwyczaj sa to ciezkie dni ustepuje miejsca 10 letniemu dziecku??? albo siada osoba starsza albo siedzi ta dziewczyna po pracy??? ZDARZAJA SIE STARSZE OSOBY DOSWIADCZYLEM TEGO KILKA RAZY KTORE SPECJALNIE SOBIE WYBIERAJA MIEJSCE BYLA SYTUACJA ZE JECHALEM AUTOBUSEM RANO W NIEDZIELE WTEDY AUTOBUSY SA PUSTE PRAKTYCZNIE I STARSZA PANI PODESZLA DO MNIE I POWIEDZIALA ZE MAM WSTAC BO ONA CHCE USIASC AKURAT TUTAJ WIEC PATRZCIE NA HAMSTWO W OBIE STRONY BO STARSZE OSOBY CZESTO ZACHOWUJA SIE GORZEJ NIZ MLODZIEZ!!!!
~Nikita_ 17-08-2010 19:17
JA NIE WIDZE ZADNEGO PROBLEMU. W CZASIE CIAZY LUB PO ZACZYNA WAM ODBIJAC. GDYBY TE BABY W JELENIEJ NIE BYLY TAKIE CHAMSKIE TO BY INACZEJ BYLY TRAKTOWANE.A TAK TO MACIE...!POWTARZAM...CIAZA TO NIE CHOROBA BABSZTYLE!!!!!!!
~Nikita_ 17-08-2010 19:27
Tracegrunt... zgadzam sie w 100%. Starsi ludzie i te ksiezniczki z brzuchem zapomnialy jak sie zachowywaly kilka/kilkanascie lat wczesniej w autobusach? Zawsze takie uczynne i milutkie?! W sklepach to pewnie pierwsze krzycza (lub beda darly m*rde) ze ktos sie im wcina w kolejke.
~adek1323 17-08-2010 19:36
jeszcze uprzejmych gestów się zachciewa!!! a nie wystarczy sie zatrzymać przed przejściem???? a może jeszcze po zatrzymaniu wysiąść z samochodu i specjalne zaproszenie puścić do przejścia przez ulice!!!!!!!!!! w dyniach się wam przewraca widać...............................
~s. 17-08-2010 19:39
Kulturę wynosi się z domu rodzinnego. Tam gdzie ojciec bijał matkę, szczał do zlewu a matka się puszczała za przysłowiowego "bełta", tam nie można spodziewać się normalnych zachowań.
teessi 17-08-2010 19:40
To wszystko zależy od empatii człowieka, czyli jego umiejętności wczuwania się w sytuację drugiego człowieka. Jeśli ktoś ma upośledzoną tę umiejętność, to nie będzie w stanie ustąpić komuś miejsca ze względu na niedołężność bliźniego. Romku, ja już wiem i mam to u siebie, a teraz proszę, abyś zajrzał i dał to w niebyt. Pozdrawiam Ciebie!:-)
ρiiρi 17-08-2010 19:44
~Teessi .. ZAPOMNIALAS o *wirtualnym ..*hi,*hi ..buziaku ..dla *Naszego Romka Pieknego ! ~PA.*piipi
~ 17-08-2010 19:52
ewo777 ~Sama kiedyś będziesz staruchą i mam nadzieję , że życie odpłaci się tobie w podobny sposób . Życzę ci tego z całego serca .
~Seen 17-08-2010 20:26
Do gazety to umiała napisać, a podejść do kasjerki przed kolejką to nie! Za rękę nikt prowadzić nie będzie! Co za baba ;)
~abc 17-08-2010 20:32
Sama jestem niepełnosprawna ruchowo, chodzę z " kula " niestety tego rekwizytu jakoś kasjerki nie bardzo zauważają.Usytuowanie kas w hipermarketach jest takie że jak staną przy nich ludzie tzw nieuprzywilejowani to dopchać się do przodu żeby być zauważona nie sposób a jak juz to słychać krzyk z kolejki że wszyscy to niepełnosprawni i czego taka młoda chce.Trudno od wszystkich żądać orzeczenia o niepełnosprawności a na oko widać że to tylko czerstwe staruszki.To samo ze stanowiskami parkingowymi dla inwalidów.Najbardziej mnie zastanawia skąd takie wypasione zdrowe byki maja takie emblematy za szybą i jakiego to rodzaju niepełnosprawność czy jeżdzą na konto babci.
~Anek 17-08-2010 20:49
a teraz ciekawostka..a wiecie ze w innych, obcych krajach gdzie ludzie sie nawzajem przepuszczaja w dzwiach, kierowcy sie usmiechaja to nawet sie kolejki do autobusow ustawiaja.. ladnie jeden za drugim sie ludzie ustawiaja i ten co czekal najdluzej to pierwszy wsiada. I nawet nie zatrzymuje sie zaraz przy kierowcy tylko usiadzie tak aby nie blokowac wejscia dla innych! I czasem taka kolejka to nawet z 30 osob liczy- kazdy czeka, nie ma przepychanek a jezeli ktos sie juz bardzo spieszy i musi wlasnie do tego autobusu wsiasc to grzecznie przeprosi i spyta czy moze wejsc wczesniej! Ale to tylko ciekawostka bo u nas chyba nigdy tak nie bedzie... a tak chcialo by sie powiedziec 'Cudze chwalicie swojego nie znacie'...
*Piękny Roman* 17-08-2010 20:50
W Polsce tak się przyjęło,że na pasach,gdzie nie ma sygnalizacji świetlnej piesi czekają aż przejadą samochody i dopiero wtedy udaje im się jakoś przemknąć...A przecież według przepisów na przejściu dla pieszych to właśnie pieszy ma pierwszeństwo.Ale jak widać niewielu kierowców to respektuje.......No to fajnie Teessi że to masz :) Pozdrawiam ;)
~kto_s 17-08-2010 20:50
Jak się nie zna swoich praw to się stoi w kolejce.
~Aśka 17-08-2010 21:01
Empatia - to słowo nieznane wielu osobom, więc trudno wymagać od nich żeby się odpowiednio zachowały w kolejce czy w autobusie. Panowie się wypowiadają na temat kobiet w ciąży, a co mogą o tym wiedzieć? O tym,że kobiety mają spuchnięte nogi i boli je kręgosłup,że jest im gorąco i duszno,że mają nudności itd. Każdy powinien urodzić chociaż raz, wtedy byłby lepszym człowiekiem. A w autobusie czasem trzeba ustąpić kobiecie starszej, a czasem młodemu człowiekowi, bo jest chory lub zmęczony. Pamiętajcie,że jak będziecie uprzejmi, uśmiechniecie się, to inni też się uśmiechną do was.
~Nikita_ 17-08-2010 21:04
abc nie ocenia sie ludzi po wygladzie. To ze ktos jest wielki i obwieszony zlotymi lancuchami nie znaczy ze znaczek "niepelnosprawny" ma od babci,dziadka,wujka,cioci,mamy,ukradl. Ci ludzie zazwyczaj maja niepelnosprawnosc umyslowa.
~24latka 17-08-2010 21:05
Dla tych co wyrażają opinie o moherach?? Zastanówcie się co piszecie, bo dzisiaj jesteście piękni i młodzi. Ale za kilkanaście/kilkadziesiąt lat kiedy będziecie "staruchami" i dosięgnie was choroba to pierwsi będziecie łapać za różaniec bo tylko to wam pozostanie...to jest żałosne..
~JGK 17-08-2010 21:08
*Piękny Romanie* masz rację ale tylko w połowie, pieszy ma pierwszeństwo ale na przejściu, a nie ma prawa wejść na przejście jak widzi zbliżający się pojazd. Samochodu nie da się zatrzymać w miejscu nawt jak jedzie 20 km/h. A co do tematu wiodącego to dobrze by było gdyby Szanowna Pani zapamiętała co ją spotkało i wychowała swoje latorośle w szacunku do drugiego człowieka. Niestety dzisiejsza młodzież w dużej części (bo nie cała, na szczęście) zatraciła szacunek dla innych choć sama tego się domaga. Ale jak to wyżej zostało napisane "to jest polskie piekiełko" wszyscy czegoś chcemy ale niechętnie dajemy.
~lewic 17-08-2010 21:29
TYLKO POTRAFICIE W CIĄŻE ZACHODZIĆ. i wiecznie lamentować jak wam ciężko w życiu,ilu was mężczyzn skrzywdziło i teraz nie chcą płacić alimentów a nawet ustępować wszędzie i we wszystkim. Ja to bym zlikwidował alimenty(poza gwałtem) i wszystkie dodatki rodzinne.Jak kobieta chce mieć dziecko to powinno ją stać na to.Facet to ma prze...bane,musi płacić totalnie za wszystko .A żona w najlepszym wypadku zadeklaruję że będzie ci wierna. Te same baby jak już są stare to sapią w autobusach nad facetem żeby ustąpił miejsca . Żądają równouprawnienia,parytetów ,a skoro tego chcą naprawdę to połowa zatrudnionych w kopalni to powinny być kobiety.
~kocikwik 17-08-2010 21:39
... przy kasie z ładną kasjerką zawsze tłok stoi ;)
tracęgruntpodstopami 17-08-2010 21:59
"do ~Nikita_" ---- dokładnie, ja również się z Tobą zgadzam ;) Co do piszących o "Moherach", nie każda starsza osoba chodząca codziennie wieczorem na różaniec do kościoła to moher, no ludzie. Mohery "latają" po mieście gadając jak to źle, jak to Żydzi są źli, "bronią" krzyża, słuchają "radyjka", etc. Nie wszystkie są groźne :D
~ 17-08-2010 22:00
najgorzej jest chyba z kierowcami najgorsze chamstwo jakie moze byc to polski kierowca.Wiecznie trzeba wejsc na ulicy zeby którys sie łaskawie zatrzymał i przepuscił bo oni sie wiecznie spieszą.
teessi 17-08-2010 22:06
do 17-08-2010 21:29 | ~lewic - A możesz łaskawie wyjaśnić, do czego Ci potrzebna kobieta? Radzę Ci dobrze, daj sobie z nimi spokój!;-) Unikaj ich wszędzie, gdzie je tylko spotkasz! Przyjaźnij się WYŁĄCZNIE z facetami, najlepiej ze starszymi od siebie, nie będziesz musiał ZA NIC PŁACIĆ. Rób z nimi WSZYSTKO. Na pewno nie będziesz płacił alimentów... Żaden facet w ciążę nie zachodzi... A od od tych nieczystych stworzeń innej płci wiej, gdzie pieprz rośnie!;-)
~jks 17-08-2010 22:30
Witam wszystkim, jestem szczęśliwą mamą dziewięciomiesięcznej dziewczynki... Problem, którego dotyczy powyższy artykuł odczułam na własnej skórze. Podczas całej ciąży ANI RAZU NIE ZDARZYŁ SIE, ABY KTOKOLWIEK USTĄPIŁ MI MIEJSCA, PRZEPUŚCIŁ W KOLEJCE ITP... No chyba, że sama o to zabiegałam, gdy nawet się udało wielkorotnie słyszałam pod swoim adresem złośliwe komentarze... Cóż... Raz, gdy nie chciano mnie przepuścić w kolejce w aptece, Pani farmaceutka rozłożyła ręce i kazała mi czekać na swoją kolej. Wykonałam telefon do właściciela apteki, opowiadając mu tą sytuacje usłyszałam: ,,PROSZĘ PANI CZASY W KTÓRYCH USTĘPOWAŁO SIĘ KOBIETOM W CIĄŻY JUŻ MINĘŁY'' Kiedy urodziłam dziecko nic sie nie zmieniło, stojąc z maleństwem w kolejce w sklepie czy do lekarza rółwnież nie ma co liczyć na taryfę ulgową. Nie łamcie się kobitki macierzyństwo to i tak jedna z najprzyjemniejszych rzeczy jaka spotyka nas w życiu i nic tego nie popsuje ;)
~vega 17-08-2010 23:22
To co tu piszecie o starszych ludziach to fakt niestety. Jeszcze niedawno byłam w ciąży z bliźniakami. W Carrefour stanęłam w kolejce dla kobiet w ciąży. Przede mną stało starsze małżeństwo z koszykiem nabitym po same brzegi. Zaczęli wykładać towar na taśmę. Podeszłam więc aby mnie obsłużono skoro to jest kasa pierwszeństwa. (Niby walczyłam o swoje jak to tu pewien gość napisał). Pani w kasie powiedziała, że już zaczęła i jak tylko skończy to mnie obsłuży.Ok - poczekałam. Kiedy starszy pan pakował rzeczy do reklamówek popatrzył na mnie i powiedział, że skoro jestem w ciąży to nie powinnam wychodzić z domu bo to nie zdrowo tak się przemęczać. Zatkało mnie. Odpowiedziałam, że skoro choruje na ślepotę to nie powinien stać w kolejce w sklepie tylko u okulisty. No nie dość, że się wepchał to jeszcze był bezczelny. A fakt- nie było wtedy na kasie pani z długim warkoczem, która wyławia ciężarne :-) Pozdrawiam
~ 17-08-2010 23:32
Miałam w życiu dwa dziwne przypadki dotyczące ustępowania miejsca. 1 - u lekarza. Miałam 39,6 stopni Celsjusza gorączki. Raz się zmniejszała, a potem rosła w zastraszającym tempie. W poczekalni 4 osoby, sami starsi ludzie i uwierzcie mi, że nikt mnie nie przepuścił, gdyż wszystkie te osoby wpadły tylko po recepty i skierowania... Każda z nich spędzała w gabinecie ok 30 min. Dopiero jak zemdlałam, to łaskawie mnie przepuszczono. 2 - w autobusie relacji Wrocław - Kłodzko. Byłam w 8 miesiącu ciąży, autobus wypełniony po brzegi. Nikt się nawet nie pokwapił aby mi ustąpić miejsca, tylko każdy stękał, jak go niechcący moim wielkim brzuchem trąciłam. Siedziało dużo młodych ludzi i pan z dzieckiem 3 letnim. Dziecko oczywiście na kolankach, a na siedzeniu obok bagaż. Zapytałam się pana, czy mogłabym usiąść, a on do mnie, że nie, bo jak jego żona była w ciąży, to nikt jej miejsca nie ustępował, więc on tego też nie robi. Szczęka mi opadła do samej ziemi. Ludzie, co się z nami dzieje. Cierpimy na
~Nikita_ 18-08-2010 0:32
do jks...Skoro macierzynstwo to jedna z najprzyjemniejszych chwil to co lamentujesz na forum? Powtarzam kolejny raz, zobaczymy jak TY sie bedziesz zachowywala za kilka lat! Zapewne bedziesz miala w d*pie innych klientow bo bedziesz chciala zrobic zakupy jak najszybciej. LUDZIE! Zamiast pisac jacy to sa wszyscy straszni napiszcie do Tesco,Biedronki,Netto itd zeby otwierali wiecej kas, a Pan "Wiesiek" z ochrony zeby wypalywal plotki (czyt. baby z brzuchem) i wypuszczal je bez kolejek i bez kasowania. No przeciez jest w ciazy to wszystko jej wolno! Polska dziwna kraj i trudna język!
~Nikita_ 18-08-2010 0:38
Glupie baby!Skoro tak Wam zle w marketach bo Pani z warkoczek nie ma to po co tam lazicie?Nie szybciej i nie latwiej do osiedlowki,Zabki czy jak maz wroci, isc razem? W ciazy nie tylko brzuch rosnie bo i w glowie sie pier***i. PS. Boze, jakie to wy pokrzywdzone jestescie...
rymcycymcy 18-08-2010 1:30
Takie tematy są wyjątkowo komentarzogenne ...rednacz dobrze wie jak nas rozerwać w te smutne dni odchodzącego lata ;) Chciałbym wnieść coś do tej płomiennej dyskusji ...w stylu "...a jak byłem w ciąży z bliźniakami, to mnie w kolejkach nie lubili..." ale kurtka, mam problem ...nie byłem !!! :)) ...nie byłem nawet ślepym, ani kulawym ...mój pech, sorki nie pogadamy ;) PS: Rednacz ...poproszę coś o rondach, skrzyżowaniach śmierci, albo eLkach ! ;)
~z jg 18-08-2010 2:12
często korzystam z komunikacji miejskiej zero poszanowania dla osób starszych kobiet w ciąży czy niepełnosprawnych tak samo jest w supermarketach wyznaczone kasy to bujda stałam 30minut w kolejce mimo tego że jestem chora do kasy z pierwszeństwem posiadam uprawnienia bo kasjerka kasowała osoby zdrowe ,nie w ciąży z pełnymi wózkami to szok i koszmar
~k.... 18-08-2010 3:20
Po pierwsze ciaza to nie choroba... zyjemy w 21 wieku, wiec przestancie narzekac... Faktem jest,ze kobieta ciezarna w Polsce ma mase praw, ktore nistety nie sa fair wobec innych...jezeli ktos zle sie czuje, to faktycznie nie spedza godzin w sklepach, odpoczywa i stosuje sie do zalecen lekarza... niestety w Polsce wikeszosc kobiet, ktore zachodza w ciaze, wykorzystuje ten fakt, ucieka na bezpodstawne zwolnienia lekarskie etc. .... A wiec , przyszle matki - przestancie narzekac i doszukiwac sie dziury w calym... ja rozumiem miejsca dla inwalidow, ludzi, ktorzy faktycznie potrzebuja pomocy, a nie dla zdrowych , mlodych kobiet...
~Pioter 18-08-2010 5:42
Co sie dziwicie bachory są chowane beztresowo ja rano zawsze jade z Myslakowic do pracy to stoje bo dzieci se siedzą a malo razy widze ze babcia sama kaze wnóczkowi siadac a sama krowa sti
~dominika 18-08-2010 8:31
ja tez jestem w ciąży i korzystam ze swych praw, kupowałam sprzęt agd i była duża kolejka, poszłam do kasy jako pierwsza mówiąc ze jestem w ciąży i nie będę czekać, nikt nie sprzeciwiał sie. a co do stania na pasach, to mam same dobre opinie o kierowcach, gorzej jest na światłach w centrum, tam to stoi się po kilka minut, coś trzeba z nimi zrobić - szczególnie te przy florze. mam radę na opryskliwość, traktować ich z góry, pozdrawiam
~Nikita_ 18-08-2010 11:43
Dalej nie bede ustepowal miejsca w autobusie starszym z wozeczkiem (dzieki ktorym sa blokowane przejscia), nie bede przepuszczal pieszych na przejsciach (chyba ze jakies fajne lachony beda staly),jadac na rowerze dalej bede krzyczal na pieszych chodzacych sciezkami dla rowerow, jako pieszy dalej bede wymuszal zatrzymanie sie kierowcow przed przejsciem. TAk mi dopomoz... MY wszyscy tak postepujemy, bo przeciez nam wszystko wolno i nam sie wszystko nalezy. Polska chory kraj i trudna jezyk!
tracęgruntpodstopami 18-08-2010 13:09
Co do pieszych na ścieżkach rowerowych (może dużo ścieżek JG nie ma, ale kilka). Dobre są osoby, szczególnie takie babcie, które łażą z tymi kijkami wszędzie i (za przeproszeniem) głęboko w dupie mają, że pierwszeństwo na ścieżce rowerowej ma rowerzysta, a jak będziesz chciał grzecznie powiedzieć "przepraszam", to nieraz tak aparat gębowy rozszerzą, że naukowcy byliby pod wrażeniem rozciągliwości ich skóry. A jaka emisja dźwięku idzie...
~Kara Mija 18-08-2010 15:14
Ch.. mnie strzela jak to wszystko czytam, nie daj Temu, co się nawinie kiedyś na mnie i nie będzie chciał ustąpić miejsca w autobusie czy kolejce ciężarnej kobiecie. Ścierwo w szpitalu przemyśli swoje zachowanie.
~kierowca7mki 18-08-2010 17:47
Kara wyrazaj sie! Chce na Ciebie trafic :) jutro bede jechal "7" z podawala o 18:19 w strone sobieszowa. Ni ch**a nie ustapie, choc nie wiem ile reklamowek bys miala i jakbys byla zmeczona po pracy.
~menadr 18-08-2010 20:51
Lekka przesada, narzekacze. W Jeleniej jest inny bardzo ważny problem, nikt nie chce płacić choćby rynkowej ceny za usługi wykonywane. Zupełnie inaczej niż np. w Swieradowie czy Karpaczu.
~magalysolier 18-08-2010 22:26
Kierowcy się zatrzymują,sam tego doświadczam jako niezmotoryzowany (ze względu na niepełn.) głównie pieszy,i pokazują gest by przejść,to jest bardzo miłe z ich strony. Niestety te nowe światła na zielonym zmieniają się za szybko! jestem młody poradzę sobie,ale starsi ludzie nie nadążają zwyczajnie. Do kierowców piratów,a szczeg.jednego d...la jadącego w ub.czwartek ok 15,przez duże skrzyżowanie z Kochanowskiego-palancie z zielonego osobowego- kto ci dał prawo jazdy?! przechodziłem na zielonym z innymi pieszymi,szedłem pierwszy,do krawężnika zostało 1,5m odległości,a ty z dużą prędkością przejechałeś mi przed samymi stopami, myślałem że dostanę zawału(nie słyszałem nadjeżdż.auta-ogólny hałas na drodze i nieopodal budowa),nic by ze mnie nie zostało po takim zderzeniu. Mam nadzieję,że ty palancie długo nie pojeździsz!
~młoda 19-08-2010 10:12
ja kiedyś ustąpiłam miejsca starszej pani (babie) w autobusie to do mnie wyskoczyła z mordą, że zauważyłam ją przystanek po tym jak wsiadła, i zaczęła się dyskusja z innymi moherami :/ bo to taka, bo owaka, a mogła wcześniej zauważyć, i łaskę zrobiła że dopiero po jednym przystanku ustąpiła.teraz pierniczę i nie ustępuje miejsca! mówię, że jestem w ciąży.chyba, że widać że taka babcia rzeczywiście potrzebuje usiąść to wtedy ok, ale jak mają siłę biegnąć do autobusu ładny kawałek po to żeby się przejechać na gapę jeden przystanek to niech stoją baby i dziady!!!
~....... 19-08-2010 12:00
Do 18-08-2010 20:51 | ~menadr A mógłbyś napisać coś więcej? Jakie to usługi? Fryzjerskie? Krawieckie? Szewskie? Inne rzemieślnicze? Jaka gałąź usług pada w Jeleniej Górze?
teessi 19-08-2010 16:53
No, dzisiaj zrobiłam dobry uczynek i ustąpiłam w autobusie miejsca jakiemuś dziadkowi. :-) Dziadek był fajny: sędziwy i schludny, aż miło było popatrzeć.
*Piękny Roman* 19-08-2010 18:37
No to po raz pierwszy żałuję że nie jestem takim sędziwym i schludnym dziadkiem,żeby było miło na mnie popatrzeć ;) Ja wiem - wszystko jeszcze przede mną.......................
teessi 19-08-2010 19:20
A co, też chciałbyś, abym Ci ustąpiła miejsca w autobusie?;-)
~banialuki 20-08-2010 8:00
ciąża to nie choroba ,a co do starszych ludzi to są bardziej wredni niż młodzi którzy niby nie ustępują im miejsca w autobusie nie raz spieszyłem się w sklepie miałem tylko wodę w koszyku wyliczone pieniądze babcia spazmów dostała jak ją poprosiłem o przepuszczenie podobnie jest u lekarza chciałem wejsc tylko zapytac czy lekarz mnie przyjmie o k..... co tam w tej poczekalni się działo szok piana z gęby ciśnienie 200 na 200
~ 21-08-2010 23:20
Myślę że system konsumuje wszelakie odruchy człowiecze w naszym społeczeństwie. Łapię się sam na tym że po mało znośnym zachowaniu starszej kobiety zaczyna mi się wydawać że żyję wśród wśród bab jadowitych z których każda z odpowiednim wiekiem wstępuje do moherowej drużyny prowadzącej nasz kraj do zagłady. Zapominam wtedy o opowieściach starszych ludzi od których łza się kręci w oku. Patrzę też czasem na substancję pędzącego tłumu jak na szambo niemiłe i niegrzeczne, którego smród zachowań uprzykrza mi tylko życie i może być przyczyną do narzekań. Mam ciągłą potrzebę ludzkiego uśmiechu i życzliwości w autobusie a dostaję kamienne twarze ludzi starszych, wydzierającą się gówniarzerię, nadymane cizie, palantów z komórami i spocone baby w ciąży. Z upływem czasu i wraz z rozwojem postrzegania obiektywnego (jest to u mnie proces tak powolny że aż wstyd) dochodzę jednak do wniosku że wszyscy w autobusie myślą w taki sposób jak ja- pogarda do nich rysowana na mojej twarzy zaczyna odbijać się
~ 22-08-2010 11:15
a ja chcialem autobus poprowadzic ,zeby kierowca odpoczal,to mi nie pozwolil,a taki chcialem byc uprzejmy.
~ 22-08-2010 12:02
dokonczenie z 23:20 w ich myślach. Myślę że większość w autobusie oddziałuje na siębie w ten sposób. Ponaglany dziecinnymi myślami o kruchości życia ludzkiego zacząłem próbować doszukać się w starych babach - starszych kobiet którym jest być może bardzo ciężko, w ludziach zabieganych- członków rodzin którzy spieszą się żeby jak najwięcej czasu spędzić ze swoimi pociechami, w rozkrzyczanej gówniarzerii dziecięcą energię niezmąconą tak mocno doświadczeniami....(można tak długo)To są tylko chwile i zdarzają się bardzo rzadko bo prawie zawsze się gdzieś spieszę i na dodatek jakoś tak się porobiło że trudno jest zobaczyć człowieka w tłumie ludzi a tak łatwo widzieć go w sobie. Zdaję sobie sprawę z tego że wymaga to wysiłku ale i wiem też że takiemu postrzeganiu towarzyszy wrażenie że ludzie są sobie życzliwi i bardzo potrzebują naszej życzliwości i uśmiechu nawet jeśli jest nam ciężko i nawet wtedy kiedy odczuwamy że są moralnie przegrani. Być może jest to atak myśli banalnych ale i przynos
~ 22-08-2010 21:07
...korzyści co dla takiego egoisty jak ja jest czymś niezmiernie istotnym i rad jestem z Wami się tym podzielić. Pozdrawiam Was najmocniej.
~Tolerant 23-08-2010 0:19
Prawda jest taka że mamy taka kulturę osobistą jaką z domu wynieśliśmy :) I widać to w wielu dziedzinach: Czy to na zakupach, czy na drodze czy w autobusie czy w górach czy nad morzem (np zostawiając śmieci i wszelkie papierki zamiast zabrać je ze sobą) czy też w życiu partnerskim itd. Tego można mnożyć w nieskończoność :) Tak więc nie ma co oceniać innych, ale baczmy na siebie co by być przykładem prawości i dobrych zwyczajów :) Pozdrawiam
~kwoka 24-08-2010 8:14
Do lewic! Kobiety w kopalniach są,moja koleżanka sztygarem w kopalni węgla kamiennego,pracuje na przodku i świetnie ze swoja grupą(też Pań)sobie radzi. W kościele podczas mszy świętej w Wielkanoc nikt nie ustąpił mi miejsca,choć byłam w zaawansowanej ciąży. Nie krzyczmy tak,że kierowcy nie ustępują miejsca pieszym.Nieraz byłam świadkiem sytuacji,kiedy mąż zatrzymywał się przed przejściem,bo ktoś stał-okazywało się,że nie zamierza wcale przechodzić,lub jest tak zajęty rozmową przez telefon,że nawet nie widzi co się wokół niego dzieje.Łatwo jest krytykować innych.Może trzeba zacząć od siebie?Zawsze uśmiechem dziękuję kierowcom,którzy przepuszczają mnie na pasach.To ich obowiązek?-może,ale chyba miło zobaczyć uśmiech pieszego,niż focha na jego twarzy.Ułatwiajmy sobie życie,to akurat niewiele kosztuje....
~malwina 25-08-2010 14:39
znam ten problem, bo niedawno też byłam w ciąży. Tylko w Biedronce na Zabobrzu jest jedna Pani, kasjerka, która zawsze prosiła mnie do kasy bez kolejki, ale ludzie nie reagowali, kiedy w innych sklepach stałam "Z brzuszkiem". Jeśli ktoś robi kasy dla kobiet w ciąży, to powinny tam stać tylko takie kobiety, a nie tacy ludzie jak np. gość54.
~kwoka 25-08-2010 15:11
Malwino! Nie do końca się z Tobą zgadzam.Kasa "uprzywilejowana" powinna obsługiwać przede wszystkim osoby niepełnosprawne i kobiety ciężarne.Ale jeśli do takiej kasy nie ma akurat ww osób,a wszędzie indziej są długie kolejki,to czemu z niej nie skorzystać?Oczywiście,jeśli pojawi się ktoś uprzywilejowany,trzeba go wtedy bez focha przepuścić-to on pierwszeństwo....
~ 25-08-2010 17:29
Kasa pierwszeństwa a czesto jest tam wieksza kolejka niz w innych kasach.Mnie podczas calej mojej ciazy raz ustapił miły pan w sklepie, bylam bardzo zdziwiona poniewaz nie zdazylo mi sie to wczesniej. Wiele razy stałam w kolejce w Tesco i tam nikt nie domyslił sie zeby mnie przepuscic z wielkim brzuchem, ani kasjerka która mnie dobrze widziala na szarym koncu kolejki.Ja nie lubie wymuszac na kims, ale ktos sie mogl domyslec zeby mnie przepuscic. Wiec po co te kolejki pierszenstwa, skoro nikogo nie obowiazuja?....
~edytor 26-08-2010 11:17
Kochani Redaktorzy, może zanim będziecie poruszać naprawdę ważne problemy, nauczycie się ortografii. Pogratulować edytorom fachu.... Skończyłam czytać ten artykuł kiedy zobaczyłam w/w (dla informacji ww.). Niestety, często się zdarza, ze kończę czytać wcześniej...szkoda....
~nikt ważny 26-08-2010 13:44
Kobiety w ciąży mają w Jeleniaj Górze ciężki żywot i to nie ważne do którego sklepu pójdą. Co dziwniejsze najczęściej szykanowane są przez inne kobiety - które już dawno urodziły i jak twierdzą "przywileje się skończyły". Faceci przeciwnie - częściej zachowują się jak LUDZIE i przepuszczają kobietę bez gadania. Miejsca w autobusie Emeryci sami sobie załatwilii gadaniem typu "A czy Pan myśli że jestem taka stara ..." albo "ach ta dzisiejsza młodzież ... " i cała litania. Kalka takich tekstów i nie chce się wstawać... Szkoda pisać i tak będzie jak zawsze - czyli nijak...
~ja 26-08-2010 22:25
mlodzi musza siedziec , bo jakbedaa wiekowi to napewno beda stac więc niech sobie teraz posiedza w autobusie.
~ja 26-08-2010 22:33
mlodzi musza siedziec , bo jakbedaa wiekowi to napewno beda stac więc niech sobie teraz posiedza w autobusie.
~zlew 27-08-2010 13:14
Na ulicach mamy niestety mnostwo niedouczonych kierowcow,Przepisy wyraznie mowia o pierwszenstwie pieszego.Wspolczuje kobieta w ciazy.Malo ze zakupy to dziecko musza niesc,a chamstwo ma im za zle to co im sie nalezy.A w autobusach nie ustepujcie miejsca starszym.Placiliscie za bilet to i miejsce sie nalezy.Starzy ludzie maja wiecej czasu,nie czekaja na nastepny ,pusty autobus.
acheron 27-08-2010 15:36
Wszystkiego w tym kraju zawsze brakowało ale chamów i idiotów mamy pod dostatkiem. Można by ich nawet eksportować tylko kto ich kupi ?
~jan.aga 28-08-2010 13:18
spróbujcie przejść przez pasy w Maciejowej. nie masz co ryzykować przejadą a nie zatrzyma się nikt. Musisz tak sterczeć i liczyć sznur samochodów (zamiast baranów żeby się nie wkurzać. Tak "SE" po prostu stoisz przed przejściem :))
~N10 7-09-2010 19:08
Anarhia czuwa...
~N10 7-09-2010 19:10
Om kurczaczek. Zjadłem C :/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Chcą powtórki wyborów!

Rok niespełnionych obietnic

Pożegnanie księdza Kubka

Niebezpieczne wyzwania

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
575
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%