MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Z jajem na ekranie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 września 2008, 18:56
Aktualizacja: 19:48
Autor: TEJO
Fot. TEJO
„Miś” Stanisława Barei zwieńczy pierwszy dzień BAREJAdy, przeglądu filmów komediowych i niezależnych, który po raz szósty odbywa się w sali przy ulicy Bankowej. W trzydniowej imprezie widzowie zobaczą kilkanaście produkcji offowych a także komediowe hity wielkiego ekranu dawnych lat.

Festiwal zaczął się dziś w sali JCK po godz. 17. Imprezę otworzył Piotr Żukowski, dyrektor przeglądu. Przedstawił jurorów wydarzenia, a wśród nich – między innymi – Hannę Kotkowską-Bareję, żonę słynnego reżysera oraz aktora Ryszarda Wojnarowskiego.

Stanisław Lenartowicz, który w tym roku dostanie honorowego Misia, nie mógł przyjechać na początek festiwalu, ale dojedzie na sobotni finał, na wręczenie nagrody. A tegoroczna BAREJAda proponuje także projekcje jego filmów, w tym chyba najsłynniejszego – „Giuseppe w Warszawie”.

Na początek widzowie, którzy zajęli około połowy miejsc w sali Jeleniogórskiego Centrum Kultury, obejrzeli dwa dokumenty poświęcone Reginie Grudzień, zmarłej w tym roku aktorce amatorce, która zagrała w wielu filmach nakręconych, między innymi, przez Piotra Matwiejczyka. Pani Regina grała samą siebie, czyli babcię, w obrazach traktujących o trudach życia, moralnych dylematach, ale sfilmowanych z dużą dawką poczucia humoru. Była gościem jednej z poprzednich edycji BAREJAdy.

Sam festiwal powstał dla uwypuklenia faktu, że najsłynniejszy reżyser z czasów PRL, prześmiewca epoki absurdów, przez kilka lat mieszkał w Jeleniej Górze, w kamienicy na rogu ulic Kasprowicza, Poznańskiej i Chrobrego. W 1949 roku zdał maturę w Liceum Ogólnokształcącym im. Żeromskiego. Nie był wzorowym uczniem. Repetował jedną klasę. Okolicznościową tablicę poświęconą temu wydarzeniu sześć lat temu podczas pierwszej BAREJAdy odsłonił w I LO syn artysty Jan Bareja.

Stanisław Bareja, autor – między innymi – kultowego „Misia”, „Bruneta wieczorową porą”, czy „Poszukiwany poszukiwana” oraz seriali „Alternatywy 4” i „Zmiennicy” zmarł w 1987 roku. Stolicy Karkonoszy poświęcił kilka cytatów w filmach oraz nigdy niezrealizowany scenariusz kryminału, którego akcja miała się toczyć w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Na amatorów filmów komediowych czekają jeszcze dwa dni pełne wrażeń. Szczegółowy program imprezy – w bloku Będzie się działo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Czy tramwaj wróci pod Zajezdnię?

Parking na... przejściu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~HAVA do Piipi ** 25-09-2008 19:26
Cos ci wynalazlem posluchasz sobie a nawet poogladasz jesli wejdziesz na www.youtube.com i wpiszesz ......Meshugga Beach Party - Hava Nagila / Miserlou.......albo poprostu odwiedz strone internetowa www.Meshugga Beach Party .com .........Ciekawa muzyka , znane kawalki ale na wesolo ,tam kliknij souds i baw sie dobrze , zobaczysz . Pozdrowienia HAVA .................a jesli chodzi o Pana Bareje , lubie lubie :)) . Tylko ze jesli uzywam jego humoru na www.jelonka.com to czesto jestem cenzurowany . Ale co mam zrobic ?
~kolo bolo 25-09-2008 19:46
kamyszek z Jeleniej Góry dla pana prezesa aaaaaaa o przepraszam ! z Jasnej Góry !!!
piipi 25-09-2008 21:14
..do - [~Hava Nagila..]...*Pozdrawiam i chetnie ta str.inter. odwiedze.
~Sabath 25-09-2008 21:26
ja lubię komedie romantyczne a najbardziej dramaty opowiadające o nieszczęśliwej miłości ... i chyba wszystkie obejrzałem
~do Piipi i Sabath 25-09-2008 22:57
Uważajcie na siebie. On chyba do Ciebie "SMOLI"
~_ojdiridirachciach___ 25-09-2008 23:31
Miś Barei był natchnieniem dla Twórcy naszego jelenia 900 - lecia ;))) Nasza jeleniogórska rzeczywistość jest bardzo blisko groteski tego filmu ;)
piipi 26-09-2008 9:13
..do - [~Hava Nagila..]..~DZIEKUJE !!.*piipi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Spotkanie z przeszłością

Mercedesem rozbił kilka aut

Rozmowy o Kowarach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
564
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
5%