MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

Z góry (nie) widać lepiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2007, 12:01
Autor: TEJO
Fot. Janusz Lewicki
Odnowienie wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego i ożywienie okolic obiektu będzie trudną do spełnienia obietnicą samorządowców.

To jeden z punktów zakładających wykorzystanie środków pomocowych z funduszy Unii Europejskiej.
– Chcemy zmodernizować i oddać do użytku przede wszystkim popularnego „grzybka”, czyli wieżę na Wzgórzu Krzywoustego – mówił Marek Obrębalski, prezydent Jeleniej Góry podczas konferencji poświęconej środkom unijnym, które mają być miastu przyznane do 2008 roku.
Tak przewidziano w planach ujętych w Regionalnym Programie Operacyjnym.

Wieża rzeczywiście wymaga sporych nakładów, aby uczynić z niej ulubione miejsce odwiedzin mieszkańców miasta i turystów. Została przekazana kilka lat temu pod opiekę Towarzystwu św. Brata Alberta, które teren posprzątało. Wieża została zamknięta z obawy przed wandalami i złomiarzami, którzy jakiś czas temu ukradli miedzianą blachę, którą pokryto dach wieży.
Dziś bywa otwarta nieregularnie. Ale samo wejście na jej taras widokowy i podziwianie częściowo zasłoniętych przez drzewa krajobrazów nie jest znaczącą atrakcją.

Okolice wieży są zaniedbane. Nie ma też żadnego innego elementu, który turystów zatrzymałby tu na dłużej, choćby małego lokalu gastronomicznego. – Do lat 50-tych działała tam jeszcze restauracja, którą spalono – przypomina Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.
Dziś wzniesienie podobnej placówki to spore koszty, głównie ze względu na konieczność instalacji mediów i przyłączy (kanalizacja, wodociąg, elektryczność).
Brak takiego zaplecza raczej do częstych odwiedzin nie zachęci.

Przy okazji można pomyśleć o oznakowaniu innych szlaków spacerowych, którymi można z okolic wieży dojść do ciekawych miejsc. Choćby do mało znanych pobliskich wzgórz zwanych Szancami (lub Pastwą). Rozciąga się stamtąd równie ciekawy widok na tory kolejowe i panoramę miasta. Kto ma szczęście, może zobaczyć coraz rzadziej jeżdżące tędy pociągi. I oczywiście Wzgórze Krzywoustego w pełnej krasie z charakterystycznym hełmem „grzybka”.

Ogłoszenia

Czytaj również

To było bezpieczne?

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Solidarność samorządowców w zakresie turystyki

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~jur 17-04-2007 12:02
Przedewszystkim koło "grzybka" brakuje stojaków przy ścianie grzybka lub innych uchwytów gdzie mozna by było postawi zabezpieczony rower
~Yrk 17-04-2007 12:20
Autorowi trzeciego zdjęcia należy się mandat! Najpierw w jednym z artykułów redakcja gani nas za przechodzenie przez tory, a tu co? jaki piękny przykład!
~do Yrka 17-04-2007 15:47
a moze robil te zdjecie w obecnosci SOKistow?? wtedy mogl wejsc na tory, jak dobrze zagadal, to zrobil... sam wiem, bo z SOKistami czesto przechodze przez tory, jak ich nie ma w poblizu torow gdzie przechodze, to ide normalnie, a jak sa i zeby nie dostac mandatu, to przechodze z nimi, zeby nie isc gdzies do okola...
~wniosek 17-04-2007 17:21
dlaczego PTTK wyznacza szlak który przecina w miejscu niedozwolonym tory kolejowe?(zielony szlak na Perłę Zachodu na końcu ul.Jagiełły, okolice "grzybka")SOK przecież wystawia mandaty za przechodzenie przez tory pod estakadą na al.JPII!
~hugo 17-04-2007 19:21
gratulacje dla stowarzyszenia Świetego alberta!!!!dobrze ze dbali o ten grzybek,bylam tam ostatnio to widokjak z 15 wieku,tam sie czas zatrzymal
~do: Yrk 17-04-2007 20:50
to idiotyczne... przecież każdy z nas kiedyś przechodził w niedozwolonym miejscu, czy to przez jezdnię czy przez tory...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O sporcie w KPSW  

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Zygzakiem po ulicy

Maraton zumby w Siedlęcinie

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%