MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Z fryzjerskim fachem w ręku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 10 sierpnia 2009, 14:24
Aktualizacja: 14:24
Autor: Angela
Fot. Angela
Dwudziestu ośmiu czeladników i czworo mistrzów przystąpiło dzisiaj do egzaminu z fryzjerstwa, który został przeprowadzony przez Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze.

Czeladnicy z jeleniogórskich szkół: Zespołu Szkół Mechanicznych, Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 1 i 2 oraz uczniowie z OHP, którzy ukończyli kursy z fryzjerstwa, a także czwórka mistrzów fryzjerstwa z co najmniej trzyletnim stażem pracy stanęli dzisiaj do egzaminu, który zagwarantuje im dyplom fryzjera oraz możliwość podjęcia lub kontynuowania samodzielnej pracy.

By podejść do egzaminu, czeladnicy musieli przyuczać się do zawodu trzy lata. Dzisiaj każdy z nich zdawał nie tylko część praktyczną, ale również teoretyczną – ustną i pisemną. – Zdający odpowiadali na pytania z siedmiu zagadnień: maszynoznawstwa, technologii, materiałoznawstwa, rysunku technicznego, prawa pracy i przepisów BHP – mówi Ewa Kułakowska, dyrektor biura Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze. – W części praktycznej musieli popisać się nie tylko wiedzą, ale i umiejętnościami, m.in. z nakręcania trwałej ondulacji, wyciskania fal na mokro, nakręcania pierścionków, uczesania fryzury wieczorowej o modnej linii, strzyżenia i modelowania przy pomocy suszarek, bez żeli i innych kosmetyków.

Jak mówiła Joanna Krzewińska, przewodnicząca komisji egzaminacyjnej Izby Rzemieślniczej we Wrocławiu, do wykonywania zawodu fryzjera potrzebna jest nie tylko wyuczona wiedza, ale przede wszystkim predyspozycje i praktyczne umiejętności. – Ważna jest umiejętność zrobienia fal, z których można uczesać ładny kok i inne fryzury. Jak ktoś nie umie dobrze ostrzyc i zrobić fali to nie może wykonywać tego zawodu – usłyszeliśmy.

Koszty egzaminu, który dla czeladników to 440 złotych, a dla mistrzów z zakładów zrzeszonych w cechu 880 złotych i niezrzeszonych w cechu 1090 złotych pokrywali pracodawcy. Każdy ze zdających musiał zaliczyć zadania teoretyczne i praktyczne. Ci, którzy nie podołali wyzwaniom, będą mogli podejść do poprawki. Za nią zapłacą jednak z własnej kieszeni.

W komisjach zasiedli m.in. Joanna Krzewińska, Ewa Kułakowska, prezes Dolnośląskiej Izby Rzemieślniczej Zbigniew Ładziński oraz przewodnicząca branży Beata Szymczyk i inni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Uczniowie piszą listy...

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Dla ciała i ducha w ZSOiT

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~DJ_Fach 10-08-2009 15:45
No, i co dalej ? Do Niemiec, Anglii i dalej ? A może tak nowi adepci sztuki fryzjerskiej założyliby swoje biznesy na targowiskach miejskich ? Interes murowany.
~_Łowca byków 10-08-2009 15:59
Za czasów głębokiej komuny w Bolesławcu była afera fryzjerska. Miejscowi fryzjerzy golili brzytwami agrest i sprzedawali go jako winogrona.
~??? 10-08-2009 19:32
...strzyżenia i modelowania przy pomocy suszarek...- co za bzdura - prawie przez cały czas nie było prądu!!!
~MMajka 10-08-2009 21:49
ten co pisal ten artykol niezna wogole Pana Lazinskiego w komisi zasiadal co widac na zdjeciach dyrektor dolnoslaskirj Izby
~A>L 10-08-2009 23:04
Do Łowcy Byków-hahahahahaha dobre!!!!!!!!!!!!
~oglądacz 11-08-2009 0:10
Foto nr. 6 Super złapane ( za nos )
~ika 11-08-2009 16:05
A ja proszę redaktorów JELONKI, żeby skoro już uczestniczą w jakimś wydarzeniu pisali prawdę tzn. całą prawdę. Egzamin odbywał się bez prądu. A jak można zdawać egzamin fryzjerski bez światła i suszarki? No chyba, że potraktujemy go jako egzamin "na cyrulika". Ci zapewne zdawali przy świecach. A opłata za kurs mistrzowski dla członka cechu wynosiła 880,00 PLN + 150,00 PLN za salę ??? Tak, więc drodzy młodzi ludzie. Rozumiem, że dopiero uczycie się zawodu, ale pamiętajcie, że jednymi z najważniejszych cech dziennikarza są wnikliwość i rzetelność. Rozmawiajcie z organizatorami, ale też z uczestnikami. A "Cech”, jeżeli chce się wypromować, to musi podnieść poziom swoich działań i wtedy będą piękne relacje na stronach JELONKI. Z życzeniami sukcesów w pracy dziennikarskiej .
~zdający egzamin czeladniczy 11-08-2009 20:03
gadacie bzdury był prąd tylko wysiadały korki ,co chwile,, wcale sie nie dziwie -jak by ktoś z was w domu podłączył sobie 30 suszarek w domu to ciekawe czy wy byście miel prąd -a wiec wszystko ok. tylko egzamin sie przedłużył bo na sali musiały chodzi max 4 suszarki i każdy sie zmieniał.
~zdający egzamin 11-08-2009 23:09
Skoro wysiadały korki, to jakim sposobem był prąd? To tak jakby co chwilę zabierać kierownicę zdającemu egzamin na prawo jazdy. Egzamin był bardzo rygorystyczny ale tylko w stosunku do uczestników. Organizator powinien był obliczyć ile stanowisk jednocześnie może pracować jednocześnie. Szkoda, że do tego egzaminu podeszli poważ ie tylko uczestnicy, niektórzy członkowie komisji również byli zbulwersowani. Jak się bierze za coś pieniądze, trzeba wywiązać się z zadania. Zwłaszcza, że dla uczestników było to niepowtarzalne wydarzenie w życiu zawodowym i należało to uszanować.
~jadpaw 17-08-2009 13:04
siostrunia jaka minke szczelilas...:* pewnie ze stresu:)
~zdajaca egzamin 15-12-2009 18:01
wiecie co ten egzamin nie był trudny ale każdy z nas zdających się wściekał że ciągle nie ma prądu w jego gniazdku.Przegięciem jest to że za tyle kasy co uczniowie dają mają nosić ze sobą kable żeby się podpiąć pod prąc, a blady z lusterkami??!!!żal nawet nic nie widziała jak pracowałam!!!stoły są za niskie nie można było normalnie pracować!!!niech ktoś spróbuje ścinać włosy ciągle się schylając!!!bez przesady!!!całe życie mamy na to żeby sobie kręgosłup zrypać!;/ a co do jedzenia za tą kasę mogli się sami wykazać!!WIĘC JAK MASZ IŚĆ NA EGZAMIN WEŹ ZE SOBĄ REDBULLA;D podziała;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ekumenicznie i świątecznie

Piłki, które uczą

Bez podstawówki w Sosnówce?  

Zlikwidują szkołę w Sosnówce?  

Konferencja GPW tuż–tuż

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
937
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%