MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Z europosłem w labiryncie europeizmów

Wiadomości: JELENAI GÓRA
Piątek, 11 czerwca 2010, 14:37
Aktualizacja: 14:38
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Uczniowie dwóch jeleniogórskich liceów ogólnokształcących uczestniczyli dziś w zajęciach specjalnych, podczas których poznali możliwości czerpania środków z funduszy unijnych dzięki organizacjom pozarządowym. Gościem specjalnym był Piotr Borys, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Spotkanie, które miało miejsce w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, rozpoczęło się jednak bez gościa, który spóźnił się nieco, bo miał debatę z młodzieżą w Lubinie. Młodzież z liceów im. Norwida i Żeromskiego – z towarzyszeniem opiekunów: dyrektor II LO Jadwigi Dąbrowskiej oraz nauczyciela historii z I LO Mariusza Kokotowskiego, wysłuchała prezentacji tyczącej organizacji pozarządowych i środków Unii Europejskiej.

Licealiści zostali wpuszczeni do kotła europejskiego slangu, specyficznego języka, w którym formułowane są aplikacje i wnioski. Była więc mowa o projektach, priorytetach, działaniach i poddziałaniach. Młodzi ludzie dowiedzieli się, na czym polega formułowanie wniosku i pozyskiwanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedstawiono im także cały wachlarz możliwości i korzyści wynikających z utworzenia organizacji pozarządowej.

Spóźniony europoseł Piotr Borys, który wszedł na salę witany oklaskami, zarysował przez młodzieżą jeleniogórską kolorową wizję przyszłości. Powiedział, że obecne władze UE pracują nad realizacją polityki, której głównym celem będzie jak najszersze udostępnienie młodym ludziom uzyskania wyższego wykształcenia, a co za tym idzie – możliwości lepszej płacy i udanej kariery. Europarlamentarzysta podzielił się także swoimi uwagami z zakresu gospodarki i kryzysu. Stwierdził, że obecnie gospodarka UE jest potęgą na świecie, choć czuje oddech chińskiej konkurencji.

W spotkaniu uczestniczyła także wiceprzewodnicząca rady miejskiej Anna Ragiel oraz radny Piotr Miedziński, asystent Piotra Borysa.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Druga edycja darmowych e–warsztatów „Zaprogramuj swoją przyszłość”

Stalowe rumaki w Karpaczu

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

Głos wicekuratora ws. szkoły w Sosnówce

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stypendia dla najzdolniejszych

Przedszkole po remoncie

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
34
Tak
44%
Nie
50%
Nie wiem
6%