MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

XL JST. Z błaznami w morze śmiechu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 października 2010, 8:28
Aktualizacja: Sobota, 2 października 2010, 17:15
Autor: Agrafka
Fot. Archiwum
Niezapomnianym wydarzaniem szóstego dnia XL Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych było widowisko teatralno–muzyczne „Statek błaznów” w reżyserii Piotra Tomaszuka w wykonaniu Teatru Wierszalin z Supraśla.

Tajemnicze dzieła literatury epoki średniowiecza od zawsze inspirowały i fascynowały twórców. W niezwykłym przedsięwzięciu artystycznym Piotra Tomaszuka „Statek błaznów” ukazuje nam się pełna fascynacja wczesnorenesansową satyrą niemieckiego poety Sebastiana Branta „Das Narrenschiff”, którą na język polski przetłumaczył Andrzej Lam.

Publiczność na „dzień dobry” wita obecny na widowni między rzędami niezwykły groteskowy duet: kapitan statku (rewelacyjny Rafał Gąsowski) oraz jego asystentka Kataryna (znakomita Katarzyna Siergiej). Potem już oglądamy metafizyczny kabaret w sensie filozoficznym.

Na scenę wchodzą pasażerowie statku – cztery błazny (Dariusz Matys, Karol Smaczny, Miłosz Pietruski i Łukasz Jarzyński) i dwie błaźnice (Monika Kwiatkowska i Paulina Karczewska), w karnawałowych czapkach śpiewają z humorem komiczno-pompatyczne piosenki. To krytyka społecznych absurdów i parodia codzienności. Każdy skecz to taka zabawa. Głupcem jawi się tu grzesznik, któremu się wydaje, że potrafi sam zapanować nad błazeńską naturą ludzką.

W kolejnych odgrywanych tu epizodach pasażerowie odgrywają sceny: walkę siedmiu grzechów głównych, taniec czterech cnót kardynalnych, następnie bitwę czterech żywiołów i wreszcie pierwszych biblijnych rodziców - Adama i Ewę przed zerwaniem owocu z Drzewa Poznania.

Rozweseleni pasażerowie statku wytykają ślepe uleganie tępej tyranii większości. A statek płynie na Wyspę Wiecznej Szczęśliwości, podąża wiernie za Jeźdźcami Apokalipsy, czyli Wojną, Zarazą, Głodem i Śmiercią. Z czasem forma błazeńskiej zabawy natrząsająca się z krępującego życia przeradza się w przerażenie. Kapitan zatapia w morzu wszystkie grzechy i pragnie na lądzie urządzić Nowe Życie.

Zjadliwe i szydercze tytułowe błazny na statku to nie średniowieczni głupcy. To pasażerowie, którzy nakładają kostium i maskę, aby odgrywać swoje życie. Są w swoim satyrycznym rzemiośle wnikliwi. Tak więc swoje ostrze ironii wymierzają bardzo głęboko, bo w sam fundament tej wspólnoty, którą potocznie nazywamy ludzkością.

Intrygującemu i fascynującemu zespołowi aktorskiemu Teatru Wierszalin, który prowokował widzów do wspólnej zabawy, udało się niemal zahipnotyzować publiczność. Przemyślana dramaturgia i wnikliwa reżyseria Piotra Tomaszuka, niezwykle brzmiąca klimatyczna muzyka Piotra Nazaruka oraz imponująca oprawa plastyczna, którą skonstruowała scenografka Eva Farkašová, sprawiły, że widzowie zostali na moment „jeńcami” statku płynącego w kierunku biblijnej zagłady świata i powstania Nowego Świata, zanim nastąpi jego koniec i Sąd Ostateczny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

"Zrobie co zechce" – spektakl w Wolimierzu

Kowarskie wspomnienia

Komentarze (6) Dodaj komentarz

Menes 1-10-2010 10:37
Od kiedy to Rafał Gąsowski jest prezydentem Jeleniej Góry? ;)
~Widz 1-10-2010 11:09
Witajcie w czasach ostatecznych! Świetna muza chrześcijanina i dyrygenta Trzeciej Godziny Dnia - Piotrusia Nazaruka! Rzeczywiście, jeśli ktoś naprawdę uważa, że jest niezkazitelnym the best to staje się ewidentnym ingnorantem-błaznem, bo - jak napisał apostoł Paweł w swoim Liście do Rzymian 3 - jak grzech wszedł na świat przez jednego człowieka, a przez grzech śmierć, tak i śmierć przyszła na wszystkich ludzi, gdyż wszyscy zgrzeszyli. Pozdrawiam!
~k. 1-10-2010 13:21
Mam tylko jedno pytanie. Jakim cudem autor tekstu naliczył na scenie "czterech błaznów i dwie błaźnice" oprócz naturalnie, kapitania i Kataryny !?!? No cóż...
~anet 1-10-2010 14:32
hmmm...zawsze mi się wydawało, że nie mam problemów z liczeniem, albowiem na scenie też doliczyłam się 7 osób..nie zaś... jak to wynika z treści recencji, 8...
~ 1-10-2010 17:06
Wchodzi 6 błaznów i 1 błaźnica, 1 kpt. i 1 stewardessa, a na scenie schowana 1 błaźnica. To daje nam cufrę 8.
~kk 2-10-2010 15:40
I gdzie tutaj logika...?!?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O wędrówce ludów

Koniec lata z ZOKiRem

Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Silesia Sonans – start  

Johann Sebastian Bach na zakończenie festiwalu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
596
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%