MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

XL JST: Świat według Szyców

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 września 2010, 8:08
Aktualizacja: Sobota, 2 października 2010, 17:09
Autor: Gabi
Fot. Archiwum
Czwarty dzień XL Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych został poświęcony tematyce żydowskiej w wykonaniu krakowskiego Teatru Barakah w kooprodukcji z Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego.

Tragikomedia muzyczna wybitnego izraelskiego dramaturga Levina Hanocha „Szyc” w reżyserii Any Nowickiej pokazuje palcem na rodzinę destrukcyjną.

Spektakl w przekładzie Michaela Sobelmana rozgrywa się w niezwykle skromnej scenerii. W piwnicznej przestrzeni stoi drewniany stół i trzy drewniane krzesła. Tutaj poznajemy żydowską rodzinę Szyców: Pephesa (Kajetan Wolniewicz doskonale dopasował się do swojego bohatera), jego żonę Cesię (żywiołowa Lidia Bogaczówna) i córkę Szeprahci (świetna Monika Kufel), której rodzice chcą się pozbyć i wydać za mąż. Ich rozmowy toczą się wokół mięsa, a wulgarny język to norma dnia codziennego. Gdy pojawia się w ich domu kandydat na męża Szeprahci - Czerhes Peltz (rewelacyjny Karol Śmiałek), rozpoczyna się walka o rodzinny majątek.

Oparty na niezwykle zawrotnych rytmach „Szyc” chwilami szokuje. Budzi przy tym refleksje i szydzi z tradycyjnej rodziny oraz religijności. To całkowicie nieprzewidywalne widowisko muzyczne utrzymane w konwencji groteski i czarnego humoru. Przeplata się liryzm z ostrym, wulgarnym językiem, jakiego używają bohaterowie w odniesieniu do siebie i sytuacji.

Choć protagoniści mają wiele negatywnych cech, nie budzą niechęci ani odrazy, a raczej rozbawienie, a nawet politowanie. Dzięki bliskości z publicznością, postacie wzruszają, a chwilami budzą grozę. To przede wszystkim zasługa świetnej gry aktorskiej. Dużą rolę odgrywa tu także wyśpiewana muzyka skomponowana przez Renatę Przemyk, a także choreografia Iwony Olszowskiej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Kaflowe drzewo marzeń

Zmiana na skrzyżowaniu

Senator zachęca do głosowania na maszty

Zaczytaj się z Jelonką.com

Zagra "Bądź Ciszą"

„Ławeczka” : 29 września  

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
881
Tak
24%
Nie
73%
Nie wiem
4%