MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

XL JST. Na świętości ironicznie. "Statek błaznów" – dziś!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 30 września 2010, 7:52
Aktualizacja: Piątek, 1 października 2010, 8:31
Autor: Agrafka
Fot. Archiwum
Podczas piątej odsłony jubileuszowych 40. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych Scenę Studyjną Teatru im. Norwida opanowali krakowscy aktorzy Teatru KTO w komedii „Święci tego tygodnia. Ironia”. Dziś świetny spektakl Teatru Wierszalin zatytułowany "Statek błaznów" – początek o godz. 19 na dużej scenie.

To ironiczno-gorzki spektakl o okolicznościach codziennego życia osobistego i zawodowego między poniedziałkiem a niedzielą. Zaczyna się całkiem niewinnie. Któregoś dnia jakiś bliżej nieokreślony mężczyzna nieoczekiwanie zatrzasnął się w swej łazience. Jak na złość w tym samym czasie rozpoczął się dziewięćdziesięciominutowy mecz piłki nożnej, gdzie grała jego ulubiona drużyna. Tak rozgrywający się w kameralnej przestrzeni spektakl, krok po kroku wprowadza publiczność w otchłań specyficznego poczucia humoru, czyli bezsensu.

Krzysztof Niedźwiedzki, reżyser i scenarzysta przedstawienia, stworzył narysowaną prostą kreską bez specjalnie rozbudowanej scenografii współczesną komedię, gdzie dominuje duża dawka absurdalnego humoru i tytułowej ironii. Poszczególne sceny z udziałem czwórki aktorów nie tworzą żadnego większego planu zdarzeń czy fabuły. Błyskotliwe i proste, ale nietuzinkowe i dowcipne dialogi przenikają się. Niczym w kalejdoskopie otwierają się przed widzem sceny obyczajowe oddzielane od siebie muzyką autorstwa Jerzego Zająca.

Aktorzy zręcznie popisują się perfekcyjnym warsztatem: stosują chwyty rodem z commedia dell'arte, żonglują rolami i wątkami, a postacie przedstawiają parodystycznie. Ze swobodą i bez cienia dosłowności bezimiennych bohaterów zagrali: Jacek Buczyński (w latach 1994-95 był związany z Teatrem im. Norwida i w roku 1995 grał w Jeleniogórskim Teatrze Animacji), Krzysztof Niedźwiecki, Paweł Rybak i Maciej Słota.

Do końca XL Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, pozostaną cztery spektakle. Teatr im. Norwida gorąco zachęca do obejrzenia widowiska „Statek błaznów” Teatru Wierszalin z Supraśla (dziś 30 IX, o godz. 19). - To bardzo dobry, "eksportowy" zespół. Warto zobaczyć tę sztukę - zachęca Urszula Liksztet, kierownik literacki Teatru im. Norwida.

Placówka proponuje także sztukę „Stworzenia sceniczne” Lubuskiego Teatru im. Kruczkowskiego z Zielonej Góry (piątek 1 X – godz. 19). W sobotę (2 X) na dużej scenie łódzki Teatr im. Jaracza przedstawi „Nad” (reż. Waldemar Zawodziński), a finałowym akcentem Spotkań będzie sztuka B. Brechta „Kaukaskie kredowe koło” niemieckiego Teatru Landesbuehnen Saschen Radebeul (niedziela, 3 X, godz. 19).

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Powstaje rondo w Mysłakowicach

O wędrówce ludów

XXI Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Zmiana na skrzyżowaniu

Zagrają dla domu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
885
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%