MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

XIX Kolarski Wjazd Kowary – Okraj

Wiadomości: Region
Sobota, 6 sierpnia 2016, 11:44
Aktualizacja: 13:48
Autor: MDvR
Fot. archiwum
Impreza odbywa się nieprzerwanie od dziewiętnastu lat. Pomysł zrodził się w gronie ludzi aktywnych sportowo i miał na celu uzupełnienie sportowego Biegu Piwosza organizowanego od kilkunastu lat, jako zawody dla amatorów. Pierwszy Wjazd na Okraj odbył się w 1998 roku i uczestniczyło w nim ok. 30 osób.

Liczba uczestników z roku na rok rośnie – w V edycji startowało 109, w X zgłosiło się już 254 startujących w wieku od 13 do 70 lat. Zawody organizowane są w stałym terminie – 15 sierpnia. Uczestnicy mają do pokonania na kilkunastokilometrowej trasie prawie 600-metrową różnicę wzniesień, jednak ogromna większość kolarzy dojeżdża do mety na Okraju (1046 m n.p.m.) w dobrej formie. Wśród startujących w minionych latach są znani kowarzanie, działacze samorządowi, przedsiębiorcy, uczestnicy wielu imprez sportowych.

Wśród zwycięzców są kowarzanie jak Robert Winiarski, Piotr Formicki oraz znani zawodnicy w światku kolarskim jak Monika Brzeźna, Paweł i Henryk Charuccy, czy Łukasz Bodnar. Udział biorą całe „rodziny” kolarskie jak ww. Charuccy, Brzeźni, Siarkowie. Od kilku lat wśród uczestników znajdują się również zawodnicy niepełnosprawni, którzy pokonują trasę w czasie nie gorszym od wielu pełnosprawnych.

Od 2008 roku poszerzono zawody o kategorię MTB. Start zawodników na obie trasy odbywa się z jednego miejsca naprzemiennie meta również jest w tym samym miejscu.

Oprócz niecodziennego połączenia szosowej i górskiej formy kolarstwa, kowarski wjazd na Okraj ma jeszcze jedną dodatkową atrakcję. Jest nią Aleja Sław Kolarstwa Polskiego, której tworzenie zostało zainaugurowane w roku 2008. Znajdują się tu tablice pamiątkowe sław kolarstwa polskiego, odsłaniane podczas wyścigu przez zaproszone gwiazdy. W latach ubiegłych swoją tablicę odsłonili Czesław Lang, Lech Piasecki, Zbigniew Spruch., Jan Brzeźny, Janusz Kierzkowski, Ryszard Szurkowski, Jan Faltyn, Jan Jankiewicz, Stanisław Szozda oraz cała reprezentacja Polski w XV Wyścigu Pokoju sprzed 50 lat, reprezentacja Polski w trakcie Igrzysk Olimpijskich w Tokyo w 1964. W toku ubiegłym uhonorowano Bernarda Pruskiego, Mariana Więckowskiego, Romana Chtieja, reprezentantów Polski w kolarstwie na Igrzyska Olimpijskie w r. 1960 oraz reprezentantów Polski w Wyścigu pokoju z 1965 r.

Więcej pod linkiem http://www.kowary.pl/pl/xiv-kolarski-wjazd-kowary-okraj

(UM Kowary)

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bilety MZK też podrożeją?

PiS apeluje do mieszkańców

Świetne półkolonie

Chojnik Maraton dla twardzieli

Giną woreczki na psie odchody

Bus był zepsuty?

Dużo drożej za śmieci

Promesa dla powiatu

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
581
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%