MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

XII Muzyczny Ogród Liczyrzepy dobiegł końca

Wiadomości: Region
Wtorek, 11 sierpnia 2015, 8:09
Aktualizacja: 8:18
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
W niedzielę (9.08) w Bukowcu odbył się koncert finałowy XII Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy. Muzyczny Ogród Liczyrzepy, organizowany przez Związek Gmin Karkonoskich w Bukowcu oraz Międzynarodowe Towarzystwo Artystyczne Opera Duch Gór w Karpaczu, jest zarówno festiwalem jak i warsztatami operowymi przeznaczonymi dla młodych solistów, głównie zza wschodniej granicy. Oczywiście, udział w nim biorą także soliści z pozostałej części Europy, w tym z Polski. Są oni jednak w mniejszości.

W roku obecnym odbyły się, poprowadzone przez wybitnych fachowców, warsztaty operowe, w trakcie których ich uczestnicy mogli poznać tajniki sztuki operowej. Jest to niezwykle ważne dla zaczynających karierę, no i w tym wypadku zupełnie darmowe. Przybyli do nas artyści byli goszczeni przede wszystkim w pałacu Bukowiec, ale nie tylko. Z ich relacji wynika jednak, że Bukowiec stał się dla nich miejscem magicznym, miejscem, które dawało im wytchnienie ale także miejscem, w którym czuli, że mogą „porwać” się na coś nowego, coś czego do tej pory nie próbowali.

Dlatego nikogo nie dziwiło, że przez całe dni w pałacu wciąż panował „chaos”. Miał on jednak swój porządek. Bo, gdy stojąc z boku słyszało się ćwiczących kilku śpiewaków, wydawało się to jakieś nieogarnięte, gdy jednak spojrzało się na to od strony każdego z ćwiczących, każdy z nich doskonale wiedział co robi, i co ważniejsze, nie przeszkadzali mu pozostali śpiewacy. A efekty tych ćwiczeń mogli podziwiać widzowie na poszczególnych koncertach. W sumie nasi goście wystąpili: w Kowarach, Jagniątkowie, Karpaczu, Görlitz, Jeleniej Górze i Bukowcu. Zaśpiewali około dwieście utworów czym zamknęli usta malkontentom, utyskującym na monotonność ich występów.

Po liczbie przybyłych do Bukowca osób widać było, że jest zapotrzebowanie na tego typu spotkania. Widzowie, tym razem, zostali wprawieni w odpowiedni nastrój słuchając uwertury do Wesela Figara wykonanej przez Elenę i Władimira Worobiovów. Koncert otworzył Witold Szczudlowski dyrektor biura ZGK a poprowadziła Małgorzata Mierczak sprawczyni tego wydarzenia. Na dobry początek wystąpił duet Irina Lobodenkova (Moskwa) i Polina di Grande (Sycylia). Po nich mieliśmy okazję wysłuchać urodzonego w Kowarach Eugeniusza Wysoczańskiego, który zaśpiewał arię z opery Wesele Figara Mozarta. Kolejnymi śpiewakami przybyłymi z Moskwy byli Witalij Żdanov, Anna Samokhina i Irina Popova. Pierwszy zaśpiewał utwór Noc (Straussa), druga Przebudzenie, a trzecia arię z opery Samson i Dalila. Seweryn Ropenga z Łodzi zaśpiewał pieśń Ojczyzna a Lucia Italyanskaya wykonała Walc księżycowy Dunajewskiego. Kolejny utwór tegoż kompozytora zaśpiewali w duecie Irina Lobodenkova i Oleg Aleksandrov, wnuk założyciela zespołu Aleksandrova.

Podczas finałowego koncertu występowali także: Andrej Krutov, Marina Konovalova, Elena Nikonova, Tatiana Gudym, Yerlan Zhandarbay, Uralkhan Seilbekova. W sumie podczas tegorocznego Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy wystąpiło ponad dwadzieścia śpiewaczek i śpiewaków, którym akompaniowali Vladimir Worobiov, Konstantin Odegov oraz Andrej Shibko.

I tak oto po 10 dniach wspaniałych przeżyć festiwal dobiegł końca, o czym ogłosiła, zapraszając na przyszły rok, przewodnicząca Rady Gminy Mysłakowice pani Janina Radomska. Aby jak najdłużej zachować w pamięci piękne wykonania pieśni, słuchacze bili tak głośne brawa, że bisowano kilkakrotnie. Na szczęście, dla zmęczonych wokalistów, rozpoczął się pokaz sztucznych ogni, który zakończył spotkanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Spotkanie z Danutą Sadownik – jutro w Książnicy

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~wx 12-08-2015 9:09
Nareszcie. Bo mnie to już się znudziło

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Zaczytaj się z Jelonką.com

Była gala z nagrodami

II Dni Muzyki Papieskiej w Jeleniej Górze

Stop marginalizacji średnich miast

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
698
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%