MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Wzorowe warzywa i owoce na Dolnym Śląsku

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Środa, 12 października 2011, 12:07
Aktualizacja: 12:08
Autor: Angela
Fot. RED
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych, która przebadała 29 348 partii tych produktów, potwierdza, że w województwie dolnośląskim nie ma żadnych nieprawidłowości dotyczących bezpieczeństwa i jakości świeżych warzyw i owoców. Można je więc jeść bezpiecznie.

Kontrole były prowadzone pod kątem wymagań dotyczących jakości. Sprawdzano czy warzywa i owoce są całe, zdrowe, czyste, wolne od szkodników, bez uszkodzeń, nadmiernego zawilgocenia zewnętrznego, obcych zapachów i smaków.

Badano też czy stan warzyw i owoców jest na tyle dobry, by w odpowiednim stanie dotransportować do miejsca przeznaczenia. Sprawdzano również deklarowaną klasę jakości, wielkość produktów oraz ich prezentację w opakowaniu zapewniającym im należytą ochronę.

- Województwo dolnośląskie na tle wyników krajowych wypada wzorowo. W bieżącym roku nie odnotowano żadnych nieprawidłowości. Rośnie świadomość handlowców odnośnie przestrzegania norm handlowych Unii Europejskiej, co przekłada się na jakość oferowanych przez nich produktów. Obecnie wyniki są zdecydowanie lepsze, niż kilka lat temu. Wciąż jednak potrzebna jest odpowiednia edukacja w tym zakresie. Staramy się przekazywać taką wiedzę zarówno producentom, jak i handlowcom – tłumaczy prof. dr hab. Stanisław Kowalczyk, główny inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Na przestrzeni lat bardzo wyraźnie widać, że producentom warzyw i owoców coraz bardziej zależy na tym, aby dostarczane na rynek produkty były jak najwyższej jakości. Mają oni świadomość, że spełniając wszystkie normy zyskują grono klientów, którzy będą do nich wracać. Przeprowadzane kontrole, które przypominają o wymaganiach stawianych przez Unię Europejską, pomagają być im odpowiedzialnymi sprzedawcami” – mówi Agnieszka Falba, dyrektor biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, inicjatorka ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej BezpieczneWarzywa.pl, której celem jest odbudowanie zaufania do polskich warzyw i owoców, zwłaszcza krajowych, oraz przekonanie Polaków, że są one nie tylko bezpieczne, ale i smaczne.

Innymi województwami, które mogą pochwalić się równie dobrymi wynikami badań są: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie i łódzkie. Do dwóch procent niezgodności w przedmiotowym zakresie wykryto w województwach: lubuskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim, sześć procent odnotowano w województwach: śląskim i podlaskim, a powyżej 6 procent – w województwach: pomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i świętokrzyskim.

Ogłoszenia

Czytaj również

Manewry medyczne

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

rymcycymcy 12-10-2011 12:49
Wzorowe BURAKI !!! ...wiadomo, tylko u nas ! ;)
~ 12-10-2011 13:14
Jak dzisiaj w Jelonce - kwieciście,parkowo,owocowo i zdrowo.Miło jest chociaż na chwilę, odpocząć od tych przedwyborczych bełkotów i polityki.
~Niggers 12-10-2011 14:14
Wszystko co nasze jest pyszne i zdrowe ! W Niemczech cebula czy jabłka nie psują się miesiącami, pomidory i rzodkiew wcale nie smakują . Brońmy się jak możemy od masowej produkcji, natryskami czy innymi środkami szybkiego mega rozrostu.
~pomidor 12-10-2011 14:46
Precz z bananami!
~Jarek;) 12-10-2011 17:09
No ceny też są wzorowe;p
Ryba 12-10-2011 19:59
Pomidor! ;)
~ZablBezPow 12-10-2011 22:07
14:14 | ~Niggers Ty naprawdę myślisz że te warzywa rosną"na krowiej kupce"?nasze normy muszą iść w parze z europejskimi więc Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno–Spożywczych zaniża je i za kilka następnych zbiorów będą smakować jak w całej Europie,smak ma drugorzędne znaczenie ważny jest kształt,kolor i wielkość
~otek 12-10-2011 23:06
Pani Inspekcjo a co z cebulką kropioną Randapem aby nie wyrastała ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Zmiana kierownictwa prokuratury okręgowej

Nietypowy finał Ligi Rocka

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
724
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%