MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Wzorniki szklarskie po konserwacji

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 8 grudnia 2019, 6:49
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 grudnia 2019, 12:41
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze można oglądać ręcznie malowane wzorniki szklarskie, które zostały poddane konserwacji. Dzieła ze zbiorów placówki Urzędu Marszałkowskiego dostępne są do połowy października, a już dzisiaj (8.12) można się dowiedzieć więcej na ich temat podczas Niedzieli w Muzeum.
Wzorniki można porównać z gotowymi wyrobami Fritza Heckerta, które można obejrzeć na naszej stałej wystawie - podkreśla Edyta Patro. - Wyjątkowość tych wzorników polega na tym, że one same w sobie są dziełami sztuki - to nie są zwykłe odręczne szkice, lecz formy, które naśladują prawdziwe szkła. Zachowana jest proporcja, faktura szkła, światłocień, sceny rodzajowe są bardzo skrupulatnie namalowane - dodała kierowniczka Działu Szkła Artystycznego.

Był to trzeci w ostatnim czasie projekt, pozwalający na konserwację zbiorów Muzeum Karkonoskiego. Wcześniej udało się odrestaurować starodruki, a w ubiegłym roku wzornik grawerski pochodzący z Karkonoszy.

Dzisiaj (8.12) o godzinie 11:00 odbędzie się spacer po wystawie pełnej historycznych ciekawostek i nieznanych faktów "Wokół jeleniogórskiego ratusza: miejsca, firmy i ludzie", który poprowadzi kurator wystawy - Robert Rzeszowski. Będzie można zapoznać się z dziejami jeleniogórskiego centrum gospodarczego, kulturalnego i politycznego, jakim był przedwojenny Rynek, znany dziś jako Plac Ratuszowy.

Z kolei o godzinie 12:00 kierowniczka Działu Szkła Artystycznego, Edyta Patro, podczas wykładu "Konserwacja ręcznie malowanych wzorników szklarskich ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze" opowie o wytypowanych do konserwacji obiektach muzealnych, w skład których wchodzą 3 wzorniki z dekoracją malarską z huty Fritza Heckerta w Piechowicach oraz 2 wzorniki fasonów i dekoracji z huty hrabiego Schaffgotscha Josephine w Szklarskiej Porębie.

Twoja reakcja na artykuł?

2
50%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
50%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

„Ławeczka” : 29 września  

Warsztaty z digital artu w BWA

Trwa budowa atrakcji KPN

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~ 8-12-2019 10:14
Kolejna dobra robota!
~ 8-12-2019 20:48
Ciekawe, co miał na myśli, ten kto dwukrotnie zanegował mój pozytywny komentarz?
~ 9-12-2019 7:29
Oooo! już trzykrotnie. To musi być jakiś wielki miłośnik naszej regionalnej historii.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Internetowa premiera spektaklu „Pustostan”  

Weekend w Zdrojowym

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

"Leniuchem" do kolei na Kopę

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
427
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%