MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Wzór pojednania

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 1 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 1 października 2007, 7:49
Autor: ROB
Fot. ROB
Byli mieszkańcy Barcinka przyjechali z Niemiec w odwiedziny.

– Pięknie tu – podkreślali Niemcy, którzy po latach przyjechali do swojego rodzinnego Barcinka. Okazją do spotkania było odsłonięcie tablicy upamiętniającej mieszkańców zmarłych przed 1946 rokiem.

– Ojciec całe życie opowiadał nam o Berthelsdorfie (niemiecka nazwa Barcinka). Był bardzo związany z tym miejscem, należał do klubu sportowego – mówią siostry Hannelore Jacobza i Doris Bolecke. Pierwsza z nich urodziła się w budynku byłej karczmy sądowej, w której teraz jest świetlica wiejska. To właśnie w tej świetlicy odbyło się spotkanie z mieszkańcami. Karczma należała do ojca Hannelore i Doris. –Ludzie przyjęli nas bardzo miło – powiedziała Doris, która przyszła na świat w Jeleniej Górze.

Erwin Berger wyjechał z Barcinka w wieku 4 lat. Mieszkał w domu nr 41. – Dzisiaj już tego budynku nie ma – mówi. – Ale to był jedyny dom we wsi z dachem pokrytym słomą. Pozostał po nim jedynie odłamek fundamentów, który wziąłem ze sobą przy okazji wcześniejszej wizyty.

– Pamiętam, jak zjeżdżałem na sankach z górki nad potokiem – opowiada Erwin Berger. – Rozpędziłem się i nie wyrobiłem zakrętu. Przeleciałem przez murek nad potokiem i wpadłem pod lód. Na szczęście, zauważył to jeden z mieszkańców i pośpieszył mi z pomocą. Gdyby nie on, pewnie bym się utopił.
Dzisiaj Erwin Berger ma 66 lat i jest kuratorem do spraw mieszkańców Barcinka na terenie Niemiec.

– Bardzo nam miło, że możemy się spotkać – mówił Piotr Bagrowski, założyciel i członek stowarzyszenia Nasz Barcinek. Członkowie stowarzyszenia i inni mieszkańcy wyremontowali grobowiec na cmentarzu obok kościoła. Na tym grobowcu wmontowano wspomnianą tablicę.

Ludzie ze wsi bardzo ciepło przyjęli gości. – Dzięki nim, możemy poznać trochę historii wsi – mówili. Erwin Berger przywiózł ze sobą kilka prezentów. Przekazał mieszkańcom wsi reprodukcję przedwojennego planu Barcinka, książkę o zabytkach Kotliny Jeleniogórskiej, napisaną w językach polskim i niemieckim. Przekazał też stare kroniki Barcinka.

– Współpraca między mieszkańcami, tutaj na dole, układa się dużo lepiej niż oficjalne stosunki między Polską a Niemcami – mówił Piotr Bagrowski.
Czy Niemcy będą starać się o odzyskanie majątku, utraconego po wojnie? – Nawet się nad tym nie zastanawiałyśmy. Dopóki żyli nasi rodzice, traktowali to miejsce jako swoją ojczyznę. My już ułożyłyśmy sobie życie w Niemczech, dlatego nie ma tematu – powiedziały stanowczo Hannelore Jacobza i Doris Bolecke.

Pamięć zmarłym obydwu wyznań z byłej niemieckiej gminy Barcinek, którzy na tym cmentarzu do roku 1946 zostali pochowani w śląskiej ziemi – takiej treści napis wyryto w kamiennej tablicy, w językach polskim i niemieckim. Wyremontowanie grobowca to tylko jedno z przedsięwzięć mieszkańców. Niedawno, dzięki współpracy z Niemcami, ludzie ze wsi wyremontowali świetlicę wiejską. Wcześniej naprawili schody prowadzące do kościoła, a także posprzątali przystań rowerową. – Zawsze źle mi się kojarzyło określenie czyn społeczny. Ale to, co się dzieje w naszej wsi, jest rzeczywiście wyjątkowe. Ludzie przychodzą i pomagają, nie oczekując nic w zamian – powiedział Piotr Bagrowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podgórna zarośnięta!

Półkolonie pełne atrakcji

Popłynęli dla dzieci  

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xxx 1-10-2007 14:46
ciekawe czy jak tym niemcą ukradną samochód albo w mieście wyrwą torebkę to też będą się tak zachwycać
~a czy 1-10-2007 17:35
a czy jak będą chcieli zwrotu swoich dawnych domów to też będzie tak miło?
~tytan 1-10-2007 18:08
dobra sprawa , takie wspólzycie dwóch pokoleń na tej samej ziemi – ale wyobrażam sobie co pomysleli goście widząc te niechlujne niektóre zagrody koslawe stodoly, śmierdzące podwórka i to rozwalone sanatorium , kwitnące przed wojną . Zapewne mieli w pamięci piękną wieś w kwiatach tonącą z ogródkami i bajecznymi zadbanymi domami.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Tak nie wolno parkować!

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
164
Tak
44%
Nie
42%
Nie wiem
14%