MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wyższe ceny wody od przyszłego roku?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 września 2016, 8:30
Aktualizacja: Piątek, 16 września 2016, 7:42
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Jeśli w życie wejdzie obecnie konsultowana ustawa dotycząca nowego Prawa Wodnego, ceny wody i ścieków w Jeleniej Górze mogą wzrosnąć o około 20 procent – alarmuje prezes Wodnika Wojciech Jastrzębski, który w tej sprawie złożył pisma do jeleniogórskich posłanek i senatora. Radni PiS twierdzą, że Wodnik niepotrzebnie straszy mieszkańców.

Jak mówi Wojciech Jastrzębski, nie jest to kwestia straszenia, ale prośba o przeanalizowanie nowych zapisów przez osoby decyzyjne zasiadające w parlamencie. Nowa ustawa dotycząca prawa wodnego nie tylko bowiem podnosi stawki za korzystania ze środowiska, ale również przekazuje decyzyjność i pieniądze do ośrodków centralnych. A to – zdaniem prezesa Wodnika – musi kosztować.

- Opieramy swój niepokój nie tylko na doniesieniach prasowych, ale także informacjach z Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie (w której jestem członkiem rady), a także na dokumentach rządowych – mówi Wojciech Jastrzębski. - W obiegu legislacyjnym jest dokument, który nazywa się „Ocena skutków realizacji ustawy”. Czytamy w nim m.in., że potencjalne obciążenie obywateli gospodarstw domowych dotyczące wprowadzenia nowej ustawy, nie powinno przekroczyć 11,50 zł rocznie na mieszkańca. Więc każdy mieszkaniec zapłaci więcej za wodę o ponad 11 zł z tytułu wprowadzenia tej ustawy. Ponadto stawki, które nam się proponuje za gospodarcze korzystanie ze środowiska są 4-5 razy wyższe niż do tej pory, co też może się przełożyć w kosztach o około 20 procent. Skutkiem wprowadzenia nowej ustawy dla samorządów, będzie fakt, że wojewódzkie fundusze ochrony środowiska realizujące inwestycje związane m.in. z infrastrukturą wodną, zostaną pozbawione pieniędzy, które trafią do centralnego organu, który będzie się nazywał Wody Polskie. Wcale nie jest powiedziane, że te pieniądze z tego centralnego organu wrócą do samorządów. Do tej pory pozwolenia wodno – prawne wydawane były przez starostę jeleniogórskiego lub marszałka dolnośląskiego, a według nowych pomysłów, ma je wydawać organ „Wody Polskie”, co będzie skutkowało nie tylko wyższymi kosztami za ich wydanie, ale i dłuższym okresem oczekiwania na nie – twierdzi Wojciech Jastrzębski.

Prezes Wodnika wyjaśnia, że składając te zastrzeżenia na ręce parlamentarzystów oraz przewodniczącego Rady Miasta Jeleniej Góry wierzy, że do nowego prawa wodnego uda się jeszcze wprowadzić konieczne zmiany. - Uważam, że te nowe zapisy wymagają gruntownego przeanalizowania, by „nie wylać dziecka z kąpielą” – mówi prezes W. Jastrzębski. – Sejm ustala prawo, a ja jako samorządowiec mam obowiązek informować o pewnych zagrożeniach, które to prawo niesie. I ten obowiązek wypełniłem – dodaje prezes Wodnika.

Tymczasem rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze informuje, że zakończył się kolejny etap postępowania prawnego w sprawie uchwalenia taryfy cen wody i odprowadzania ścieków na obecny rok.

- Przypominamy – pisze w komunikacie prasowym C. Wiklik - że projekt taryfy wywołał kontrowersje wśród wielu radnych, którzy – nie zawsze w terminie i nie zawsze zgodnie z przepisami - usiłowali te korekty zniwelować. W sprawę włączył się, na wezwanie jednego z radnych, opublikowane na FB, były radca prawny Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. W konsekwencji kolejnych zawirowań tabela została zatwierdzona, przeciwko czemu protestowali początkowo zarówno radni, jak i wspomniany radca. Później Rada się wycofała ze sprawy, a osamotniony radca, występujący jako mieszkaniec Jeleniej Góry… oskarżył Radę Miejską o bezczynność i wniósł sprawę tej „bezczynności” do sądu. Ostatnio sąd wydał orzeczenie, w którym odrzuca pozew jako bezzasadny, stwierdzając w uzasadnieniu, iż Rada postępowała na tym etapie zgodnie z przepisami, a kto, jak kto, ale prawnik powinien to wiedzieć - informuje Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Biuro Rzeczy Znalezionych w Bolesławcu

PSZOK tylko bez zaległości

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (51) Dodaj komentarz

~ab+ 14-09-2016 8:40
Czas na "zieloną trawkę" .Ktoś nowy pro społeczny musi objąć zarządcę Wodnika . Czas na fachowca a nie partyjniaka -znajomka. Czas na rozbicie UKŁADU.a
~ 14-09-2016 9:06
Spółka Wodnik pożycza pieniądze na prawo i lewo ..Działa niczym bank ,a to jest spółka miejska której zadaniem jest dostarczanie wody a nie zarabianie na mieszkańcach .Te 20 procent to Jaszczębski niech znajdzie w swojej firmie a nie w portfelach mieszkańców ,to nie jest jego prywatna firma ani prywatna woda a najlepiej rozd..cyć to towarzystwo zawiłowe wzajemnej adoracji...
~zaboberek 14-09-2016 9:07
Od kiedy to prezes Wodnika wykazuje się taką empatią w stosunku do mieszkańców naszego zacnego grodu.Dlaczego taki nie był parę miesięcy temu,kiedy zaproponował i przeprowadził nowe stawki za wodę i ścieki,które wziął nie z rzetelnych wyliczeń ale z powietrza.Teraz zrobił się taki wspaniały i zatroskany o mieszkańców?Co za hipokryzja!
~ 14-09-2016 9:12
Spółka Wodnik pożycza pieniądze na prawo i lewo ..Działa niczym bank ,a to jest spółka miejska której zadaniem jest dostarczanie wody a nie zarabianie na mieszkańcach .Te 20 procent to Jaszczębski niech znajdzie w swojej firmie a nie w portfelach mieszkańców ,to nie jest jego prywatna firma ani prywatna woda a najlepiej rozdupcyć to towarzystwo zawiłowe wzajemnej adoracji...
~ 14-09-2016 9:15
Hipokryta z niego (Jastrzębskiego ) lepszy od Zawiły ,gdzie oni Qrwa się tego uczą???? u biskupa jakiegoś czy jak???
~w_temacie 14-09-2016 9:34
Prezesik traci nerwy i macha rączkami, bo od nowego roku to nie prezesik będzie ustalał stawki, z własnej główki, tylko będą skalkulowane centralnie, a prezesik będzie musiał to wprowadzić. Dla gospodarstw domowych oznacza to realne obniżenie cen za wodę i ścieki, od ok. 3 do nawet 7 PLN na główkę, w zależności od regionu. Dla prezesika oznacza to koniec szastania pieniążkami jeleni z Jeleniej, bo przed Ministrem to się trzeba rozliczyć rzetelnie, a przed mieszkańcami to już niekoniecznie. Będzie bolało, ale krótko.
~re w temacie 14-09-2016 10:13
Od kiedy to centralna redystrybucja przyczyniała się do ekonomizacji systemu? Ta paranoja centralizacyjna świadczy o rezygnacji z idei samorządności ,co staje się celem jedynie słusznej i aktualnie rządzącej opcji politycznej.Właściwie sterowana działalność samorządu lokalnego i instytucji jej podległych może satysfakcjonować mieszkańców miasta.Hipokryzja jest naganna.
~tak trzymac 14-09-2016 10:34
Placimy bardzo drogo za wode i jeszcze im mało? Będziemy korzystać z rzek. Jak za dawnych czasów ludzie czerpali wode z rzek/ Nad Niemnem/ do gotowania, mycia garnkow i do kapieli. Woda nie była chlorowana,a przegotowana nie szkidzila. Może p Prezes to wyprobuje.!!!!!!!
~Kilak 14-09-2016 10:36
Spoko, spoko! Mateusz K KOD i Nowoczesna obniżą!
~w_temacie 14-09-2016 11:15
Do @re w temacie: a czytałeś projekt nowego prawa wodnego? Tu nie chodzi on narzucenie centralnie konkretnych cen, a o określenie cen maksymalnych, i dobrze o tym wiesz, więc nie rozumiem, czemu trollujesz. A robi się to biorąc pod uwagę wszystkie wskaźniki ekonomiczne, czego nigdy nie robią tacy, jak prezesik od szamba. Jak kończy się zabawa tak zwanych samorządowców z pieniążkami lokalnej społeczności - widać na przykładzie JG. Powstało państwo w mieście, bez kontroli przez uprawnionych (władze miasta) bo to kolesie i kolesie kolesi. Układ nie do ruszenia. Określenie cen maksymalnych wcale nie ogranicza działań samorządów, a jedynie ogranicza ich samowolę w gospodarowaniu pieniędzmi podatników. Nie mieszaj do tego polityki.
~ciepliczanin01 14-09-2016 11:35
Jastrzębski to już się w dobrego duszka zaczyna bawic. Nagle zaczęło go obchodzić dobro Jeleniogórzan... ostrzega nas przed podwyzkami, a sam w tym lub zeszymn roku podniósł cene o 30%. To jest jedna z najgorszych ka...lii i karjerowiczów w naszym miescie. Jeszcze trochę i na jego dupe znajdzie się pała ja na reszte kolesi z towazystwa wzajemnej adoracji. Mam nadzieje ze wyjedzie z wodnika na taczce i dostanie jajami po glowie. Ka...lIA!!!
~ 14-09-2016 11:37
udają ze biją na alarm a tak faktycznie podniesli nam ceny wody bo dobrze wiedzieli ze poslowie pracuja nad nowym prawem wodnym i ze nastepna podwyzka to dla nich czysty zysk, bo to wodnik ma byc obciazony nowym prawe wodnym a nie przecietny Kowalski mieszkajacy w bloku- wiec zapobiegliwie podniesli nam ceny wody , by nastepna podwyzka skierowala pretensje ludzi do rzadu a nie do ,,zaradnego Wodnika- ktory nam odpowie ze to nie my a ten PIS-owski rzad was obywatele doi
~Roznicacwody 14-09-2016 11:44
Każdy wytwórca (dostawca) traktuje swój "towar" za szczególnie cenny, o wartości znacznie nie doszacowanej, zatem zakłada niecne poczynania odbiorców w celu nielegalnego zaboru swojego dobra. I stad te "uzasadnione" wybiegi w zakresie liczników głównych, naliczania abonamentów i Bóg wie jeszcze czego( ja np. nie wiem o co tu konkretnie chodzi)! Wodniku, więcej zaufania do klienta!
~Rejkjawick 14-09-2016 11:50
Dlaczego Wodnik zakłada swoje wodomierze głowne w blokach gdzie jest dużo lokali ???? Mamy nowa instalacje wodna i nowe wodomierze a i tak roznica jest stała miedzy 30 a 40 m3 wody. Ani mniej ani wiecej. Przeciez nie ma głownych licznikow gazu w budynku itp.
~rere w temacie 14-09-2016 11:59
Tłumaczenie byłoby zasadne, w przypadku powołania się na wymogi prawa unijnego.Uzasadnienie bazujące na opiekuńczej roli, w aspekcie cenowym działaniu władz centralnych jest tak naiwne ,że przekracza właściwości trolla, obniżając się do poziomu politycznego buraka.Wtym kontekście niech tematyczny adwersarz poczyta o opłatach za tzw, wodę deszczową.Autentyczna obniżka wydatków.A atak na samorządy ma oczywiste podstawy , biorąc ich strukturę polityczną.Na przyszłość sugeruję używanie grzecznościowej formy np. bezosobowej
~oszczedny 14-09-2016 12:27
Taryfy będą ustalane centralnie ale wodnik sobie będzie odbijał na abonamencie bo ten będzie ustalany tak by się zamknąć w dotychczasowych zyskach np. obniżka wody o 1 zł przy zużyciu milion metrów da milion straty czyli na 50.000 liczników wystarczy podnieść abonament o 20 zł i milion zrównoważony.... A to już się dzieje bo jak ludzie zaczęli oszczędzać na wodzie to wprowadzono abonamentowe opłaty na których się nie da zaoszczędzić....
~ 14-09-2016 12:55
A kopa to pan prezes czasami by nie chciał?
~mat 14-09-2016 13:10
a czy ta woda nadaje się do picia? Powietrze zatrute ląduje w odkrytym zbiorniku. Dlaczego nie ma studni głębinowych?
~manekin 14-09-2016 14:21
Prezes Wodnika już zaczął oszczędzać, bo przed największymi upałami zdemontował kurtyny wodne - przynajmniej tą na majówce :-)
~gluś 14-09-2016 15:44
monopolista i tak wyjdzie na swoje, jak nie podniesie cen jednostkowych to i nadrobi to różnicami pomiędzy wskazaniami zawora głównego a tymi jakie mieszkańcy mają w swoich mieszkaniach, tak już było parę lat temu chyba w 2010r, kiedy wielu jeleniogórzan otrzymało do zapłaty faktury na setki złotych
~JanuszJG 14-09-2016 16:00
Panie Jastrzębski nie wstyd Panu ciągle podnosić cen wody? Może zamieni się Pan ze wszystkimi mieszkańcami Jeleniej Góry i spróbuje przeżyć za najniższą krajową tak dla przykładu przez okres, ilu jest mieszkańców z Jeleniej Górze, czyli jeden mieszkaniec równa się jeden miesiąc? Gwarantuję Panu, że szybko Pan zmieni zdanie w przypadku podniesienia cen wody o kolejne 20%...
~michałł 14-09-2016 17:23
wyrzucić tego pasożyta działajacego na szkodę ludzi
~Taki se kawał 14-09-2016 17:39
Halo wodociągi ?? Tak Pani z kranu woda leci !!! A co ma lecieć ?? Widząc rachunek to whisky!!!
~ 14-09-2016 18:27
No kaska 13.000zł do rączki może się urwać,oto jest ten krzyk bo korytko się oddala.
~maxi Kaz 14-09-2016 18:49
Jacyś "wybitni" matematycy dokonali tych wyliczeń. 11,50 zł więcej rocznie na głowę mieszkańca !?? Policzmy: 3m3/m-c/1 os. (norma) x ca. 7,00 zł/m3 (tylko woda - bez ścieków) = 21,00 zł/mc x 12 m-cy = 252,00 zł x 20% = 50,40 zł/1 mieszkańca. Gdzie te 11,50 zł. A nie jest to najniższa stawka za 1m3 wody. Maksylane dochodzą do 11-12 zł. Znowu oszukują ludzi... Panie Jastrzębski - nie przyszło Panu do głowy aby to szybko policzyć, zanim Pan przytoczy te brednie ??
~Horor 14-09-2016 19:09
Ludzie, ludzie, widzicie i nic nie grzmicie. Przecież ONI was OKRADAJĄ w biały dzień sama pisanina nic tutaj nie wniesie. To trzeba wyjść z domu i pogonić te towarzystwo wzajemnej adoracji. Ile tak chcecie być okradani???
~ 14-09-2016 19:12
pasibrzuchy ,szkoda e jestesmy na nich skazani
~ 14-09-2016 19:17
Dobrze, że rząd zamierza ukrócić drenowanie kieszeni obywateli. Woda najdroższa w Europie. Ceny będą ustalane centralnie. Koniec machlojek
~marcinZZ 14-09-2016 19:49
to skandal, już woda bywa droższa niż rachunek za prąd, a podwyżka uczyni ją ekskluzywną, jeśli ktoś nie ma studni...
~kora 14-09-2016 20:25
popatrzcie tylko na Sosnówkę i zobaczycie że w przyszłym roku to nir będzie wody w kranach ani też rzekach.Cieszcie się nadal z upałów.
~Mingo 14-09-2016 21:28
Ludzie, czy wy czytacie ze zrozumieniem? To nie Wodnik zamierza podnieść cenę, tylko ministerstwo! Czy dociera to do was?!
~ 14-09-2016 23:01
Niedługo to dzięki firmie Wodnik taniej będzie sprowadzać wodę z Czech... Jak to możliwe że nie dość że ceny są w JG nieprawdopodobne za wodę, to oni gotowi są każdy pretekst wykorzystać by jeszcze podnosić ceny? Kiedy ktoś zrobi im solidny audyt?
~ 14-09-2016 23:04
Panie Mingo, zrozumienie czasem wymaga trochę więcej niż przeczytać oficjalną wypowiedź pana, którego firma narzuciła horrendalne ceny za wodę w mieście, które nie znajduje się na pustyni a w kotlinie. Ale widać wyraźnie że nie mają żadnych intencji by ceny zrobić uczciwe, każdą przeciwność przeniosą na konsumenta. Porównaj se pan ceny w innych miastach i się wtedy zastanów gdzie leży zrozumienie problemu.
~dana55 14-09-2016 23:25
p..rdoły piszecie o wygórowanych cenach wody w JG. sprawdźcie i dopiero "pieńcie się" tu link http://cena-wody.pl/index.php?p=1&Kol=4&Klo=1&po=0&iw=a&lu=&da=gd
~i 14-09-2016 23:35
To już kur....stwo ceny są i tak absurdalne !!!
~LUDZ 15-09-2016 4:05
ej do kogo macie pretensje ludzie siedzicie i tu swoje poty wylewacie a chodzicie i na durni głosujecie chociaż wyboru nie ma bo to banda od 25 lat ta sama zamiast wylewac tu łzy to trzeba sie zjednoczyc i pokazac ze dosć tego k,u,r,e,s,t,w,a tylko tak mysle ze nie w polen bo tu wszyscy za wygodni na kredyt
~ab+ 15-09-2016 6:43
A Wasz prezydent nabrał,,,,,wody w usta. Po czyjej stoi stronie? Obywateli czy kolesia?
~zzz 15-09-2016 7:02
ZŁODZIEJE !!! Najdroższa woda w Polsce. Ciekawe co jest powodem ciągłych podwyżek. K..wa woda w Afryce jest tańsza.
~am 15-09-2016 8:16
Każdy prowadzacy jakąkolwiek działalność i zwykły człowiek wie że mnożenie KOSZTÓW to stała praktyka . Jak największe koszty działalności pomagają uzasadnić wysokie ceny, zwłaszca gdy jest się monopolistą. To prawda znana na całym świecie od setek lat. Jedyna rada to nie dopus...ć do monopolu - wprowadzać konkurencję. U nas na razie w Wodniku tylko uczciwy audyt mam pozostaje. Zależy jak sie gospodaruje. Kazdy z nas za te same pieniądze doskonale sobie radzi lub wpada w długi - jak np.szpitale.
~on 15-09-2016 8:17
powód jest prosty robią prywatę a obciążają nas.
~ 15-09-2016 10:13
Wszystkie niepowodzenia inwestycyjne,bezpodstawne podwyżki,nagrody,premie dla pracowników i siebie...,rozbudowana biurokracja aż dwa gmachy gryzi-piórków(czyt.pracowników biurowych) w Cieplicach o OJ GODNYCH zarobkach !!!,po dwóch "swoich" kierowników na wydział+majstrowie i brygadziści,fajnie się szasta nie swoimi pieniędzmi,a jak brakuje to kto zapłaci,no kto...chyba nie trudno zgadnąć,PODWYŻKA i już,firma powinna być sprywatyzowana,mieć gospodarza który będzie dbał i liczył się z wydatkami tak jak wydawał by swoje pieniążki!!!,ale póki co to chyba daleko do tego kolesiostwo,sitwa,układy po prostu "sami swoi",w dalszym ciągu komuna pod inną być może ładniejszą nazwą-zróbmy coś z tym przecież od lat nas kantują...
~Hh 15-09-2016 10:21
Polak wytrzyma pomarudzi Ale zapłaci ...w Irlandii woda darmowa jak chcieli wprowadzić opłaty ludzie się zbuntowali i nie płacą ale Polacy zacisna pasa i wyskubia pieniążki po co bic pianę już trzeba odkladac
czlowiekpuszcza 15-09-2016 11:21
Po pierwsze primo - Nowy urząd zablokuje wrzucenie w koszt uzyskania wody dotacje z UE, a Wodnik wrzucał to co dała UE jako własny koszt i na tej podstawie między innymi podnosił ceny. Zablokuje wrzucanie w koszt różnych fanaberii Wodnika, między innymi nie będzie można już wypracowywać nadwyżek a jeśli nawet powstaną to będą zamrożone i nie będzie już możliwości rozdawania kasy na lewo i prawo. Nie będzie już Wodnik sponsorować np. teatrów ulicznych bo i dlaczego? Dlatego Szanowni Mieszkańcy te regulacje Wam, wyjdą na zdrowie a całej grupie trzymającej władze spędzą sen z powiek. Dojna krowa padnie i co wtedy?
~jeżozwierz1 15-09-2016 11:49
Panie Prezesie Spółki "WODNIK". Po zafundowaniu mieszkańcom od 1.03.16r. podwyżki cen wody i odprowadzenia ścieków , na miejscu byłaby ostrożna ocena zagrożeń , jakie niesie nowela ustawy Prawo wodne. Pana obawa o scentralizowanie jest słuszna, trudno bowiem będzie wespół z Prezydentem MJG kolejny raz wprowadzić lokalną, zwalającą z nóg, taryfę. Niech Pan przestanie się upajać sloganami w stylu "Sejm ustala prawo, a ja jako samorządowiec mam obowiązek informować o pewnych zagrożeniach, które to prawo niesie". Zarówno Pana obowiązkiem , jak i Prezydenta MJG było właściwe zarządzanie finansami Spółki i Gminy. A tak, Wy macie raport NIK-u z 2014 roku na karku, a my ,biedne żuczki , kosmiczne ceny życiodajnej wody. A na horyzoncie zjawa - "Wody Polskie"
~edward54 15-09-2016 18:45
Spółka Wodnik to rzeczywiście spółka kolesi i koligacji dla nich zarządzać to podnosić stawki.
~aaabbbccc 15-09-2016 20:22
No przecież złodzieju jeden już podniosłeś ceny wody i to o 50%, a nasi wspaniali radni jeszcze poklepali cie po plecach. Tak więc podwyżki już były.
~Jel.. 15-09-2016 23:19
no nie -nie ma bata na złodziejski Wodnik-czas na zmiany ,przecież nikt nie rodzi się z przyklejonym stołkiem do tyłka
~Mieszkanka 16-09-2016 0:28
Świetnie ! budynek który ma szambo i jest dopiero w planach przyłączenia do ścieków miejskich , firma wodnik kasuje lokatorów za wodę, ścieki różnice między wodomierzami jeszcze podnosi koszty . Więc od lat płacę za: wodę, ścieki , różnice i szambo ??? Pytam ? Czy to jest w porządku że strony wodnika ? Mało pieniędzy dostają !?
~2+2=4 16-09-2016 4:47
Powiedzenie ministra Dorna do lekarzy ;pokaż lekarzu co masz w garażu" Proponuję wycieczkę pod Wodnik na Pl.Piastowski lu bazę na Ceglanej jakie nowki stoją .
~bunia 16-09-2016 7:12
Niech pan prezes przyjedzie do Sobieszowa i się napije tej brązowej wody która leci z kranu że trzeba iść do biedronki po wodę aby sobie kawę czy zupę ugotować tego Pan prezes nie widzi tylko ceny w górę Hamstwo
~Beti 6-10-2016 14:15
A ja mam 500 plus i zapłacę

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Areszt dla mieszkańca Krzeszowa

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Finał na lawecie

Nowy program "Moja woda"

Odnowili Kostiala i Kamienne Schodki  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2163
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%