MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wyznania byłego adwokata w Orient Expressie

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 20 lipca 2013, 10:06
Aktualizacja: Niedziela, 21 lipca 2013, 12:49
Autor: Elster
Fot. Organizator
W najbliższy poniedziałek (22 lipca) i we wtorek (23 lipca) o godz. 18.00 w Orient Expressie zostanie wystawiony monodram „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach” w wykonaniu Mirosława Samsela, twórcy Stowarzyszenia Edukacyjnego Teatr Na Progu. Spektakl został zrealizowany wg powieści Alberta Camusa „Upadek”.

Sztuka „Czułem się dobrze tylko w górnych sytuacjach” została napisana w formie monologu człowieka, który odsunął się od świata, by zastanowić się nad własnym życiem. Kiedyś sam był wielkim adwokatem, ozdobą paryskiej palestry. Dzisiaj w jednej z marynarskich knajp w Amsterdamie odbywa wobec przypadkowych słuchaczy przedziwną spowiedź.

Te wyznania byłego adwokata są mistrzowsko skonstruowaną opowieścią o człowieku, jego zakłamaniu, grze pozorów, efekciarstwie a także o głębokim poczuciu winy nie tylko za czyny spełnione, ale także za bierność i obojętność.

Wysoki ideał etyczny Alberta Camusa każe każdemu człowiekowi nosić brzemię, współodpowiedzialności za to, co się dzieje wokół niego. Chyba trudno o lepszy wybór dla monodramu, dla teatru jednego aktora.

Autorem scenariusza w oparciu o wybitne dzieło Camusa o zmaganiach wewnętrznych dzisiejszego człowieka, reżyserem i wykonawcą jest Mirosław Samsel, chyba jeden z nielicznych polskich współczesnych aktorów, który potrafi wyzbyć się archaicznej ekspresji i wszelkich teatralnych manier na rzecz intelektualnej analizy tekstu.

Mirosław Samsel to absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Grał w teatrach: Dramatycznym w Gdyni (1978-82), im. Adama Mickiewicza w Częstochowie (1982-84), Polskim w Bielsku-Cieszynie (1984-88), Dramatycznym w Elblągu (1988-90), im. Ludwika Solskiego w Tarnowie (1990-94) oraz im. Stefana Jaracza w Olsztynie (1994-2000).

W roli młodego człowieka wystąpi Martin Waszczuk.

Bilety na spektakl w cenie 15 zł do nabycia w Orient Expressie przy ul. 1-go Maja 77 (dworzec kolejowy).

Ogłoszenia

Czytaj również

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Szpital w Bolesławcu wznawia działalność

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~fansektypo 20-07-2013 19:54
Te wyznania byłego adwokata są mistrzowsko skonstruowaną opowieścią o człowieku, jego zakłamaniu, grze pozorów,..... uświadomcie sobie, cytat kogoś kto dobrze to ujął : Wiadomo, że Tusk wygrał wybory tym co najlepiej robić POtrafi, czyli OSZUSTWEM ! Czy powiedział, że politycy PO będą służyć Marcinowi P. za konie pociągowe ? Czy powiedział przed wyborami, że totalnie rozłoży służbę zdrowia ? Czy mówił , że podwyższy wiek emerytalny ? Czy mówił, ze rozwali służbę zdrowia ? Czy mówił, że 70% autostrad nie będzie, reszta to rozpadające się buble, a firmy budowlane nie dostaną pieniędzy za wykonaną prace i pójdą z torbami ?
~ 20-07-2013 21:28
co ma Tusk do sztuki teatralnej ,człowieku ,nigdy nie będzie dobrze ,bo nasza polska nienawiść niszczy nas od środka, czego dowodem Twoja opinia ,ni z gruszki ni z pietruszki.
~wina tuska 20-07-2013 22:08
się odezwała
~@21;28 21-07-2013 0:05
Są różne rodzaje głupoty i mnogość podgatunków. Każdy, kto żyje dostatecznie długo miał możność się o tym przekonać, jeśli nie na własnym przykładzie, to na innych. Mamy więc głupotę wrodzoną lub dziedziczną; mamy także nabytą oraz wyuczoną. Wśród dzieci i młodzieży szerzy się ta przypadłość z powodu braku wiedzy i doświadczenia; co prawda z tej się wyrasta, chociaż bywają wyjątki i to wcale liczne. Istnieje głupota wynikająca z zacietrzewienia lub zauroczenia, są przypadki popełniania głupstw ze strachu albo z lenistwa, tudzież z powodu braku wyobraźni.
~ 21-07-2013 0:07
Jaka Polska nienawiść do kogo ? konkretnie i za co...
~@ 21-07-2013 0:40
Wysoki ideał etyczny Alberta Camusa każe każdemu człowiekowi nosić brzemię, współodpowiedzialności za to, co się dzieje wokół niego.
rymcycymcy 21-07-2013 2:07
00:40 | ~@ | ...no to przemyśl ! :) ...wokół Ciebie same niemiłe komentarze ! :) ...nosisz więc w sobie brzemię ...niemiłości ! :)
Piipi Jelonkowa 21-07-2013 10:50
..do - [~Fansektypo] .. *jego ludzie /..przyp.D.Tuska/ protestowali,jeszcze tak nie dawno,jakże słusznie ..przeciwko trzymania psów na łancuchu.ale byli już obojętni przeciwko okrutnemu zabijaniu naszych krówek,cielaków,byków .. dla Arabów i Zydów

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Krakowska w budowie

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Powstanie trasa rowerowa

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2052
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%