MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wysyłka na wiejskie wakacje

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 20 maja 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Już niebawem w swoich zakładach pracy mamy dostawać bony, które można będzie wykorzystać w gospodarstwach agroturystycznych. Pracodawcy kupią je za pieniądze z funduszu socjalnego. Rolnicy boją się, że będą do nich trafiać ludzie, którzy wcale nie chcieli wypoczywać na wsi – informuje Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Gdy gość z Francji zażyczył sobie drewnianego wychodka przed domem zamiast eleganckiej łazienki w pokoju, jeden z prowadzących gospodarstwo agroturystyczne natychmiast spełnił jego życzenie. Już następnego dnia w zagrodzie stała siermiężna drewniana toaleta. Wczasowicz był wniebowzięty. Za pobyt na polskiej wsi płacił jak za luksusy w najlepszym europejskim hotelu.

– Ale miał za to wszystko, czego zapragnął, bo gość jest dla nas zawsze najważniejszy – podkreśla gospodarz. Choć w okolicy nie ma wielkich atrakcji turystycznych, Koczwara na brak klientów nie może narzekać, nawet poza sezonem. Właśnie wypoczywają tu trzej młodzi szczecinianie. Gracjan Dudek, Jakub Moskwa i Krzysztof Wajer przyjechali obejrzeć pod Strzelinem jedne z największych w Polsce kamieniołomów. Marzyli też, by odetchnąć od męczącego zgiełku wielkiego miasta.
– W żadnym kurorcie nie można spotkać takiego spokoju, jak na wsi – mówią zgodnie.

Rząd chce, by w przyszłym roku w ten sposób wypoczywało więcej Polaków. W swoich zakładach pracy mamy dostawać czeki turystyczne, podobne do świątecznych bonów towarowych.

Pracodawcy będą kupowali je za pieniądze z tzw. funduszu socjalnego. Pomysłodawcy obiecują, że talony będą zwolnione nie tylko ze składek zusowskich, ale z wszelkich podatków. Wykorzystać można je będzie wyłącznie na wsiach. Według naszych władz, program ma ułatwić wypoczynek najuboższym.

Czeki będą jednak mogli dostać jedynie ci, którzy mają stałą pracę i to w firmie, która zatrudnia przynajmniej dwadzieścia osób. Bo tylko tacy pracodawcy muszą prowadzić fundusz socjalny.

- Plany nie są nowe. Pracowały nad nimi już poprzednie rządy, ale nie doprowadziły ich do końca. Podobny system wakacyjnych talonów działa już we Francji, Szwajcarii i na Węgrzech. Sprawdza się bardzo dobrze - zapewnia jeden z urzędników pracujących nad projektem wakacyjnych bonów.

Nie chce ujawnić swojego nazwiska, bo przyjemność poinformowania o nowym rozwiązaniu zarezerwował dla siebie prezes rady ministrów. - Przepisy wejdą w życie za rok, ale dopóki premier nie ogłosi rozpoczęcia tego programu, nie wolno nam mówić o szczegółach - dodaje. Kazimierz Marcinkiewicz plany ma ogłosić oficjalnie za kilka dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Po Koronę Gór Polskich

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~jaan 20-05-2006 9:16
to jest głupota narzucać ludziom sposób wypoczynku...wielu ludzi woli dostawać bony do sklepów, gdzi emogą zakupić, to co im potrzebne
~Baleron 20-05-2006 19:55
Jedni wolą pojechać w nieznane a inni do luksusowych hoteli więc dlaczego państwo ma wybierać za mnie? A kim oni niby są moimi rodzicami. Niedość że nas okradają to jeszcze będziemy wypoczywać tam gdzie nam każą.
~Magda 21-05-2006 18:24
a co z resztą rodziny?Mój mąż pracuje ja też a co z dziećmi?kto za nie zapłaci?? Przeciesz my nie zarabiamy kokosów!A co z rodzinami wielodzietnymi? Który rodzic pojedzie na wczasy i zostawi swoje dzieci?Niech coś innego wymyślą!
~Marta wrrr... 3-06-2006 21:32
a ja jestem singlem z duzego miasta. chetnie uciekne na wies.popieram pomysl, poniewaz poza mna skorzystaja na nim mieszkancy wsi. poza tym czeki maja byc ALTERNATYWA wiec o co tyle krzyku jeszcze przed rozwiazaniem calej sprawy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcą odwołania przewodniczącej

Trudny dojazd do SP 3

Szlak do Odrodzenia jest już po remoncie

Spór o edukację seksualną

Park już gotowy

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
775
Tak
15%
Nie
64%
Nie wiem
21%