MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wystrzałowa skrytka

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:23
Autor: TEJO
Pistolet z lat drugiej wojny światowej oraz amunicję znaleziono podczas prac remontowych w jednej z kamienic przy ulicy Wolności.

Na niecodzienne znalezisko natrafił pracownik firmy budowlanej, która remontowała strop w poniemieckim budynku. Kiedy usunął kilka belek, znalazł skrytkę a w niej zawinięty w szmatę pistolet w kaburze. Było też 15 nabojów. Broń ma kaliber 9 mm.

Budowlaniec zawiadomił policję.
– Szmata i kabura były pokryte pleśnią. Eksperci stwierdzili, że pistolet ma uszkodzoną iglicę – wyjaśnia komisarz Edyta Bagrowska z komendy miejskiej.

Czy uda się ustalić, do kogo należał pistolet i amunicja? Najpewniej nie, ponieważ został ukryty pod stropem strychu ogólnodostępnego dla mieszkańców domu.

Jak mówi Ivo Łaborewicz, historyk i kierownik oddziału Archiwum Państwowego, takie znaleziska do rzadkości nie należą. – Ale najczęściej ludzie, którzy natrafiają na starą broń, nie zawiadamiają o tym policji. Rzadko też dowiadują się o tym muzea – pokreśla Łaborewicz.

W okolicach stolicy Karkonoszy działa wiele ludzi, którzy od wiosny do jesieni, z wykrywaczami metali penetrują tereny, gdzie można natrafić na karabiny, pistolety i niewypały pozostawione przez Niemców w 1945 roku. Znaleziona przez nich broń najczęściej nie nadaje się do użytku.

Policja przypomina wszystkim o obowiązku zgłaszania takich znalezisk. – Nawet niesprawna broń palna wymaga pozwolenia na jej posiadanie. Za lekceważenie tego przepisu grozi kara grzywny lub więzienia.

Co stanie się z pistoletem znalezionym w kamienicy przy Wolności? Po zakończeniu i umorzeniu postępowania przez policję, najpewniej trafi jako depozyt do Muzeum Karkonoskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa remont drogi Radomierz – Janowice

Dużo drożej za śmieci

Bez nudy w Rudawach

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Marcin J 11-01-2006 20:51
fajne odkrycie, ja tam bym policji nie zglaszal hehe

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klub seniora poczeka...

Radio mobilne dla strażaków

Będzie na kanalizację?

Kabaretki na Lodowcu

Kolejowa po remoncie

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
840
Tak
21%
Nie
76%
Nie mam zdania
3%