MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Występ „Karkonoszy” i promocja regionu jeleniogórskiego w Bambergu

Wiadomości: Region
Czwartek, 2 sierpnia 2012, 11:07
Aktualizacja: 16:34
Autor: Mea
Fot. Starostwo powiatowe w Jeleniej Górze
W miniony weekend (27–29 lipca) delegacja powiatu jeleniogórskiego na czele ze starostą jeleniogórskim Jackiem Włodygą oraz grupą muzyczną „Karkonosze” uczestniczyła w promocji powiatu na Wystawie Zagospodarowania Terenów Zielonych „LANDESGARTENSCHAU BAMBERG 2012” w Bambergu.

- Podczas spotkania stoisko powiatu jeleniogórskiego wraz z oprawą artystyczną zespołu Karkonosze cieszyło się dużym zainteresowaniem, a odwiedziło nas ok. 15 tysięcy osób, więc był to świetny sposób na promocję regionu - powiedział Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

Wspólne występy zespołów Karkonosze i der Kreuzschuher Kerwamusikanten oraz promocja regionu jeleniogórskiego odbyły się w takich miejscach, jak szkoła der Staatl. Realschule w miejscowości Hirschaid, szkoła gminy Stegaurach, ośrodek rehabilitacyjny w Bambergu, a także podczas spotkania Stowarzyszenia Śpiewaków w miejscowości Mühlendorf i na Wystawie LANDESGARTENSCHAU BAMBERG 2012.

- Niemcy zagospodarowali tereny zielone po starej fabryce wełny, gdzie stworzono malownicze rabatki kwiatów, pokazano ciekawe rozwiązania architektury ogrodowej oraz sposoby tworzenia oczek wodnych i strumyków. Po wystawie, która potrwa jeszcze do końca października rozpocznie się tu budowa osiedla mieszkalnego, tak więc jest to bardzo ciekawa forma promocji nowych mieszkań czy domków oraz ogródków. Cała inwestycja ma kosztować 18 mln euro – dodał Wiesław Dzierzba.

Podczas wspólnych spotkań i występów zespołów zrodził się pomysł zorganizowania Folklorystycznego Festiwalu Regionów i Gmin Partnerskich przy wsparciu środków z UE oraz utworzenia Stowarzyszenia Partnerstwa osób zaangażowanych we współpracę partnerską pomiędzy zaprzyjaźnionymi powiatami. W czasie wizyty omówiono najbliższe wspólne plany współpracy, ustalono również terminy przyszłych spotkań.

- Warto podkreślić, że w jednej ze szkół, które odwiedziliśmy jest utworzona klasa z językiem polskim, w której młodzi Niemcy uczą się naszej mowy. Spotkaliśmy również Polkę, już na stałe mieszkającą w Bambergu, która pierwszy raz od 20 lat mogła z nami porozmawiać w ojczystym języku. To świadczy o dużym zapotrzebowaniu na szlifowanie języków sąsiadujących ze sobą państw, a stowarzyszenie ma wspierać takie inicjatywy edukacyjne – mówił Wiesław Dzierzba.
Fot. Starostwo powiatowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

"Wyspa" z opóźnieniem

Patriotyczne animacje na Ratuszu i Teatrze Norwida

Trwają porządki w Mysłakowicach

Zofia Czernow i Robert Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Uratowali tonącego

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
919
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%