MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Wystawili „Kartotekę” w szkolnej auli. W Roku Różewicza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 17 marca 2011, 14:34
Aktualizacja: Piątek, 18 marca 2011, 14:17
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zamiast żmudnie dociekać, co „autor chciał przez to powiedzieć”, uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze postanowili sami wziąć sztukę w swoje ręce. Ciekawą inscenizację „Kartoteki” Tadeusza Różewicza pokazali dziś w auli gmachu I LO im. Żeromskiego.

Okazja do takiego przedsięwzięcia szczególna, bowiem na Dolnym Śląsku bieżący rok poświęcony jest twórczości Tadeusza Różewicza, prozaika, poety i dramaturga osiadłego we Wrocławiu, a mocno związanego emocjonalnie z Karkonoszami. Napisana w roku 1960 „Kartoteka” od dawna jest w kanonie lektur szkolnych, a jej interpretacja bywa niełatwym tematem lekcji historii literatury polskiej.

Licealiści zmotywowani przez nauczycieli, postanowili problem „ugryźć” inaczej. Zamiast analizować tekst na sucho, sami przygotowali inscenizację dzieła w skromnych teatralnie warunkach auli I LO. W ten oto sposób z pewnością łatwiej przyswoili sobie problematykę sztuki, której osią przewodnią jest dramat człowieka zagubionego i zaplątanego w niełatwą przeszłość, a także niepewnego przyszłości, zaś osadzonego w niełatwej teraźniejszości. Inscenizację poprzedziła prezentacja poezji Tadeusza Różewicza. Całość zatytułowano "Dwie odsłony Różewicza".

Pomysłodawcom udało się stworzyć atmosferę niepokoju poprzez mroczną scenografię i czarne kostiumy. Do tego – ilustrująca dzieło właściwie dobrana muzyka. W spektaklu udział wzięli zarówno teatralni nowicjusze, jak i młodzież, która już miała okazję wystąpić na deskach, a to w ramach projektu „Lato w teatrze”. Z pewnością wzbogaciło to jakość realizacji, a niektóre sceny wręcz błyszczały profesjonalizmem. Brawa dla kilkunastoosobowego zespołu bardzo zasłużone! Wśród widzów zasiedli nauczyciele języka polskiego z ZSO nr 1, między innymi, panie Katarzyna Dobrzańska, Mirosława Krajczyńska oraz Jan Owczarek.

Dodajmy, że Teatr im. Norwida w Jeleniej Górze ostatni raz wystawił „Kartotekę” w roku 2002. Reżyserii dramatu podjął się wówczas nieodżałowanej pamięci Piotr Łazarkiewicz.

Wystąpili:
Kamil Ziółkowski (bohater + recytacja wiersza + głos hitlerowca)
Monika Mazurkiewicz
Nikoletta Banachowicz
Karolina Sztur
Alicja Nidzgorska
Łukasz Szybałdin
Maja Zatorska

Chór starców:
Natalia Szumilak
Agnieszka Kliczak
Katarzyna Jaworska
Kinga Kostuj
Katarzyna Złotkowska
Magdalena Rogalska
Szymon Pietkiewicz

Gruby - Danuta Sawicka
Nauczyciel: Natalia Pagacz,
Niemka : Danuta Sawicka
Kelnerka : Agnieszka Wolniczek
Żona z przyjaciółką: Alicja Nidzgorska, Natalia Pagacz
Sekretarka: Paulina Przybył

Rodzice: Katarzyna Szymańska (matka)
Aleksandra Krzyważnia (ojciec)

Wujek: Paweł Bień
Poeta (pies) - Piotr Włochowicz
Recytacja wierszy - Emil Rogowski
Recytacja końcowego wiersza - Adriana Ciupka

Opiekun Ie (grupy teatralnej) - prof. Katarzyna Dobrzańska

W prezentacji poezji Różewicza wystąpili:
Krystian Kisiel, Anna Rulka, Tomasz Gogolewski, Magdalena Soja, Roksana Kłok, Jakub Juncewicz, Małgorzata
Woźniak, Natalia Kozak, Mateusz Seder, Julita Kaprzyk, Maciej Sałaputa, Marta Sobczak, Michał Gryszkiewicz Karolina Klukowska, Wojciech Sałaputa, Żaklina Ta Dinh
Opiekun prof. Mirosława Krajczyńska

Ogłoszenia

Czytaj również

Wakacje czas zacząć!

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Trwa rozbudowa SOSW

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~obserwatorwidz 17-03-2011 15:45
Wspaniałe przedsięwzięcie,gratulacje dla niepowtarzalnych licealistów tej historycznej szkoły! Brawo!
~uczennica 17-03-2011 15:55
Oprócz klasy 1e na początku występowała klasa 1f, recytując wiersze i prezentując do nich układy ruchowe. Szkoda, że w artykule została pominięta, a zdjęcia zostały robione dopiero, gdy już skończyli (tylko pierwsze zdjęcie przedstawia końcówkę ich części).
~zachwycony^^ 17-03-2011 16:14
Wielkie brawa dla Pani Profesor Katarzyny Dobrzańskiej, która przygotowała młodzież.
~.. 17-03-2011 16:16
szkoda że nia ma nic o pierwszej części dotyczącej poezjii Różewicza..
~kanet 17-03-2011 19:17
Co panią Dobrzańską zmusiło do tego. Uczenie kursu literatury w liceum było raczej karą niż nagrodą
~ 17-03-2011 19:29
no własnie, chyab pominęto klase 1f.
~~~ 17-03-2011 19:50
Większości osób z pierwszej części przedstawienia nie było słychać. Zagłuszała ich muzyka i kroki, niektórzy po prostu za cicho mówili. Dobrym pomysłem było mówienie kilku kwestii z balkonu, efekt zaskakujący. Druga część bardziej przypadła mi do gustu, młodzież świetnie przygotowana, było ich dużo lepiej słychać. :)
~1993 17-03-2011 20:53
A myśmy tak dobrze nie mieli...
~, 17-03-2011 21:03
a gdzie o klasie 1f?
~jestem z 1f 17-03-2011 21:32
Przykro, że pominięto występ mojej klasy. wygląda na to, że wszystkie laury zebrała 1e, nie no, pozdrawiam autora tekstu, który za pewne spóźnił się na występ. <br><br> <i> Już jesteście w tekście, dodałem, tak spóźniłem się z przyczyn obiektywnych, proszę o wybaczenie :-) - Konrad P. </i>
~1F 17-03-2011 21:43
Mimo, że nas pominięto, dodam kto z naszej klas brał udział, bo sądzę, że to też warte uwagi: Pod opieką pani prof. Mirosławy Krajczyńskiej wystąpili: Krystian Kisiel Anna Rulka Tomasz Gogolewski Magdalena Soja Roksana Kłok Jakub Juncewicz Małgorzata Woźniak Natalia Kozak Mateusz Seder Julita Kaprzyk Maciej Sałaputa Marta Sobczak Michał Gryszkiewicz Karolina Klukowska Wojciech Sałaputa Żaklina Ta Dinh
~ 17-03-2011 22:39
dodam jeszcze, że przedstawienie nazywało się "Dwie odsłony Różewicza". Szkoda, że powiedziano o jednej odsłonie- bardzo dobrej, owszem, ale ani słowa o pierwszej, również wartej uwagi.
~jestem z 1f 17-03-2011 23:52
Dziękuję bardzo :)
~ 18-03-2011 9:07
Wielkie brawa dla uczniów, w sposób szczególny dla grupy przedstawiającej ,,KArtotekę" - perfekcyjni!
~```` 18-03-2011 19:59
Przedstawienie świetne, ale wypowiedź o " przyczynach obiektywnych", jest zabawna. Wszyscy widzieli , że uczeń z 1E dokonywał wywiadu osobiście i zakłada się, że wszystko było ustawione pod gloryfikację klasy E. Opinia o zaniżonym tonie części dotyczącej poezji jest moim skromnym zdaniem błędna, ponieważ warunkiem poprawnego odbioru sztuki była absolutna cisza, której nie doświadczyliśmy podczas pierwszej części.
~kissssiek 19-03-2011 16:58
najlepszy i najwspanialszy, najbardziej profesjonalny to był chór ze sceny 3( scena z bobikiem).. brawo !!!
~ 21-03-2011 18:36
tak ten chór to było coś!!! brawo brawo!!!! naprawdę dużo pracy musiałyście dziewczynki poświęcić na ten chór by wyszedł perfekcyjnie :)
~xx 26-03-2011 17:15
w 1f po prostu nie słychac bylo, o czym jest, bo wiekszosc mowila do siebie, nie slychac bylo kwestii aktorow. a z samych ruchow i muzyki trudno coś wywnioskowac. aktorstwem popisala sie 1e, a przy okazji potrafili wyraźnie i głośno mówić. to ich występ przykuł uwagę.
~.. 21-06-2011 16:45
nie było słychać 1f, tak? to może trzeba było słuchać, zamiast gadać i komentować stroje/układy ruchowe/muzykę? występ jest nagrany i jakimś cudem na nagraniu wszystko słychać... no ja nie wiem, jakaś magia! w sali nie było słychać, a na nagraniu robionym w sali przez osobę w niej siedzącą jakoś tak! prawda jest taka, że było kilka osób, które mówiły cicho. trzeba to przyznać. ale nie WSZYSCY.
~ 26-06-2011 20:42
brawo 1e ^^ brawo pani profesor Dobrzańska

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nadbrzeżna gotowa

Czas na egzamin ósmoklasisty

Działka nad zabytek?

Nowa rektor w KPSW

Radosna edukacja w przedszkolach

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%