MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wystawa w BWA pamięci Ewy i Wojtka

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 22 września 2018, 8:31
Aktualizacja: Niedziela, 23 września 2018, 9:32
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Kulminacyjnym momentem jubileuszowego XX Biennale Fotografii Górskiej był wernisaż wystawy zdjęć autorstwa Ewy Andrzejewskiej i Wojciecha Zawadzkiego, których już nie ma pośród nas, ale pozostały ich dzieła fotograficzne, które można od wczoraj (21.09) oglądać w Galerii BWA w Jeleniej Górze.

Podczas wystawy można oglądać fotografie górskie z Tatr, Karkonoszy, Gór Stołowych, Rudaw Janowickich i Pienin powstałych od lat 70. ubiegłego wieku do roku 2016. Fotografie wykonane zostały w sposób tradycyjny, w ciemni, metodą fotochemiczną z wielkoformatowych negatywów - podkreślają organizatorzy.

Jak podkreślił Tomasz Mielech z Jeleniogórskiego Centrum Kultury, czasu na przygotowanie wystawy było bardzo mało, a zbiory ogromne.

- Mamy nadzieję, że udało nam się dokonać w miarę obiektywnego wyboru, pokazującego najbardziej charakterystyczny rys ich twórczości jeśli chodzi o fotografię górską - powiedział T. Mielech.
- Jest mi ciężko i trudno, ale wiedziałem, że to się uda (wystawa - red.), bo dobrzy ludzie są tutaj - mówił Jan Zawadzki, który dziękował wszystkim zaangażowanym. W fotografiach Ewy było światło. Tutaj mamy fotografię górską i chciałbym, aby każdy, kto przejdzie przez te fotografie zaczął myśleć na temat światła, kamienia filozoficznego - może to jakiś klucz, a każdy ma swój klucz dotyczący obserwowania - dodał J. Zawadzki.

Z okazji wystawy wydano katalog z pracami obojga artystów, który dostępny będzie w Galerii BWA.

Ewa Andrzejewska i Wojciech Zawadzki to artyści związani z Jelenią Górą. Byli głównymi organizatorami życia artystyczno – fotograficznego w Jeleniej Górze. Ich rola w integracji środowiska fotograficznego w Polsce jest nieoceniona. Pracowali w Jeleniogórskim Centrum Kultury i tam zajmowali się przez wiele lat organizacją Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze, górskich plenerów, wszechnic fotograficznych, prowadzili Galerię Korytarz, powołali szkołę fotografii przy JCK i przez całe życie byli aktywni twórczo. Propagowali tradycyjne techniki w fotografii, pracę w ciemni fotograficznej. Uczestniczyli we wszystkich najważniejszych prezentacjach fotografii w Polsce.

Twoja reakcja na artykuł?

11
79%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
14%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Toyota Nowakowski przejmuje Grabarów – nowy salon już otwarty!

Dzieją się cuda

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Starr 22-09-2018 10:58
Ewy i Wojtka...
~........................ 22-09-2018 15:27
do: ~Starr (10:58)
Jeśli już, to Wojciecha. Zmarły był wiekowym człowiekiem, nie dzieckiem. Pamiętam ich. Oboje mieli zmęczone życiem twarze mądrych ludzi.
~ 22-09-2018 12:35
Kaczałko - co ty tu wypisujesz? Nie wiesz, jak miał na imię?
~ 22-09-2018 18:41
Znałem Wojtka i Ewę 25 lat to miasto jeszcze długo nie zrozumie jak wybitni twórcy żyli między nami.
~do 18;41 22-09-2018 18:57
Mamy pełną świadomość jak wielcy to byli ludzie.Proszę nas nie obrażać!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Janowice za zmianą nazwy powiatu

Rok niespełnionych obietnic

Święta coraz bliżej

O jeleniogórskim rynku

Marcin Sójka wystąpił w JCK

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
786
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%