MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Wystawa “Obraz psuje się od głowy” Agaty Bogackiej w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 30 sierpnia 2015, 15:00
Aktualizacja: 15:03
Autor: Manu
Fot. Archiwum BWA
W nadchodzący czwartek (3.09) o godz. 18.30 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych rozpocznie się wernisaż wystawy Agaty Bogackiej zatytułowanej “Obraz psuje się od głowy”. Ekspozycja potrwa do 3 października.

“Obraz psuje się od głowy” to wystawa o nieustannym dokonywaniu wyborów, a malarstwo jest elementem tego procesu. Kolejne zmiany postępują w głowie artystki, i dalej, w głowie widza. Całość dopełnią fotografie dokumentujące kolejne etapy przemian. Na wystawie przedstawione zostaną w większości najnowsze prace, niepokazywane wcześniej szerszej publiczności, będące “malarskimi palimpsestami”. Ich forma wyłania się z poprzednich wersji.

Twórczość Agaty Bogackiej charakteryzują się wyrazistą i oryginalną stylistyką. Jej malarstwo jest syntetyczne, plakatowe, pozbawione wszelkich zbędnych detali. Artystka używa ograniczonej gamy barw. Charakterystyczny sposób malowania – płasko i przede wszystkim „pusto”, sprawił, że jej prace są rozpoznawalne, a styl, naśladowany, choć w swej lekkości trudny do podrobienia.

- Wystylizowana forma służy artystce do konstruowania inteligentnych narracji. Jej obrazy to rebusy, w których należy odnaleźć “klucz” pozwalający odczytać ukrytą refleksję lub komentarz składający się na ironiczny, czasami gorzki emocjonalny autoportret – czytamy w informacji. - W jej najnowszych pracach zanika anegdota i dosłowność, pojawia się analiza podświadomości z pogranicza malarstwa kontemplacyjnego. Nie ma też charakterystycznego konturu, obraz świata staje się przez to bardziej płynny, trudny do zdefiniowania, czasami wręcz abstrakcyjny. Powoli znika figuracja, choć dalej są to opowieści o relacjach interpersonalnych.

Agata Bogacka (rocznik 1976) mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem i fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Ukończyła wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2001). Prace Agaty Bogackiej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych instytucji, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki i innych, brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i zagranicą. Jej obrazkowe felietony publikowane były na łamach “City Magazine” i “Wysokich Obcasów”.

Wystawa realizowana dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oskarowy przebój w Lwówku Śląskim

Koncert organowy Adama Klareckiego

Będzie ciekawie

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

Festiwal Piosenki Letniej

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
743
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%