MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wystawa “Obraz psuje się od głowy” Agaty Bogackiej w BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 30 sierpnia 2015, 15:00
Aktualizacja: 15:03
Autor: Manu
Fot. Archiwum BWA
W nadchodzący czwartek (3.09) o godz. 18.30 w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych rozpocznie się wernisaż wystawy Agaty Bogackiej zatytułowanej “Obraz psuje się od głowy”. Ekspozycja potrwa do 3 października.

“Obraz psuje się od głowy” to wystawa o nieustannym dokonywaniu wyborów, a malarstwo jest elementem tego procesu. Kolejne zmiany postępują w głowie artystki, i dalej, w głowie widza. Całość dopełnią fotografie dokumentujące kolejne etapy przemian. Na wystawie przedstawione zostaną w większości najnowsze prace, niepokazywane wcześniej szerszej publiczności, będące “malarskimi palimpsestami”. Ich forma wyłania się z poprzednich wersji.

Twórczość Agaty Bogackiej charakteryzują się wyrazistą i oryginalną stylistyką. Jej malarstwo jest syntetyczne, plakatowe, pozbawione wszelkich zbędnych detali. Artystka używa ograniczonej gamy barw. Charakterystyczny sposób malowania – płasko i przede wszystkim „pusto”, sprawił, że jej prace są rozpoznawalne, a styl, naśladowany, choć w swej lekkości trudny do podrobienia.

- Wystylizowana forma służy artystce do konstruowania inteligentnych narracji. Jej obrazy to rebusy, w których należy odnaleźć “klucz” pozwalający odczytać ukrytą refleksję lub komentarz składający się na ironiczny, czasami gorzki emocjonalny autoportret – czytamy w informacji. - W jej najnowszych pracach zanika anegdota i dosłowność, pojawia się analiza podświadomości z pogranicza malarstwa kontemplacyjnego. Nie ma też charakterystycznego konturu, obraz świata staje się przez to bardziej płynny, trudny do zdefiniowania, czasami wręcz abstrakcyjny. Powoli znika figuracja, choć dalej są to opowieści o relacjach interpersonalnych.

Agata Bogacka (rocznik 1976) mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się głównie malarstwem, ale również rysunkiem i fotografią, tworzy obiekty i instalacje. Ukończyła wydział grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2001). Prace Agaty Bogackiej znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych oraz państwowych instytucji, takich jak CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki i innych, brała udział w wielu wystawach indywidualnych i grupowych w Polsce i zagranicą. Jej obrazkowe felietony publikowane były na łamach “City Magazine” i “Wysokich Obcasów”.

Wystawa realizowana dzięki pomocy finansowej Miasta Jelenia Góra.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

MFTU popularny, ale słabo dofinansowany

Odbudują zbiorniki

Na ratunek skoczniom

W obronie zwierząt

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Lekcje sztuki rozpoczęte

Kto strzelał do konia?

Operowo na starówce

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
490
Tak
86%
Nie
10%
Nie mam zdania
5%