MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Wystawa malarstwa Dietmara Roberta Schrötera w Staniszowie

Wiadomości: Region
Środa, 17 czerwca 2015, 7:17
Aktualizacja: 17:41
Autor: Manu
Fot. Organizator
W sobotę (20.06) o godz. 18.00 w Hotelu Pałacu Staniszów rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Dietmara Roberta Schrötera. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Forum Staniszów, MKiDN oraz Hotel Pałac Staniszów. Wstęp wolny.

Dietmar Robert Schröter najczęściej posługuje się językiem abstrakcji, jednak czytając jego prace nie można uciec od skojarzeń ze sztuką romantyczną i neoromantzmem. Retrospektywna wystawa prac artysty w Centrum Sztuki Współczesnej w Staniszowie ma stać się symbolicznym powrotem artysty do źródeł, swojego miejsca urodzenia oraz do obecnych na tym obszarze mitów, a także tradycji malarstwa pejzażowego.

Obecna w twórczości artysty fascynacja potęgą świata natury, jej mityzacja znajduje swoje źródło w romantyzmie, a zwłaszcza u niemieckich romantyków, którzy jako pierwsi ulegli malarskiej fascynacji Karkonoszami, a więc miejsca, z którego pochodzi D. R. Schröter. Autor ukazuje ruiny, pieczary i inne mroczne miejsca, posługując się malarstwem abstrakcyjnym. Prace tego autora ożywiają wyobraźnię odbiorców, ogniskując uwagę na relacjach między sferą fantazji a rzeczywistością. Niezwykle ważnym dla całego cyklu wystaw jest wpisanie się prac autora (przez elementy przedstawione) w kontekst mitologizacji przestrzeni, obecnego w malarstwie karkonoskim od początku XVIII w. Dla odbiorców wystawy będzie to okazja do konfrontacji tradycji i nowoczesności oraz pretekst do refleksji nad odnalezieniem siebie i swoich mitycznych źródeł.

Dietmar Robert Schröter urodził się 6 marca 1936 r. w Bad Wambrunn (Cieplice-Jelenia Góra). Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Goettingen, Hannoverze i Braunschweigu. Do roku 1988 nauczał malarstwa, by w tym samym roku zrezygnować z działalności akademickiej i poświęcić się wyłącznie tworzeniu. Swoje obrazy prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Basel, Berlinie, Bonn, Dortnumndzie czy Monachium.

Projekt Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerzy główni: GMT guss+maschinenteile GMBH,Tauron. Partnerzy: SOPP Polska Sp. zo.o.; Dräxlmaier Group; Jelenia Plast, Dr. Schneider i Gminę Podgórzyn.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Warsztaty z Grondowym

Silesia Sonans: Dzień trzeci

70 drzewek na jubileusz

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

O bezpieczeństwie

„Cień bestii” w ZTA

Z gliny stworzone

Internetowa premiera spektaklu „Pustostan”  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
305
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
10%