MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Wystawa fotografii Doliny Pałaców i Ogrodów w Sejmie

Wiadomości: Warszawa/Region
Czwartek, 24 lipca 2014, 8:12
Aktualizacja: 8:41
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Krzysztof Tęcza
Sporym zainteresowaniem cieszy się wystawa fotografii „Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” otwarta we wtorek (22.07.) w Sejmie przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz. – Jest to już trzecia ekspozycja ukazująca piękno tej części kraju – mówiła Ewa Kopacz.

Poprzednio prezentowano Karkonoski Park Narodowy z pięknem krajobrazu, jak i jego wartościami przyrodniczymi oraz Karkonosze i Góry Izerskie uchodzące za jedne z najładniejszych w tej części Europy.

Obecna wystawa prezentuje wyjątkowe zabytki jakimi są zarówno bardzo ciekawe architektonicznie pałace jak i otaczające je przepiękne założenia parkowe. Ze względu na fakt, że kilkadziesiąt takich obiektów jest zlokalizowanych na powierzchni zaledwie 100 kilometrów kwadratowych, miejsce to jest postrzegane jako kraina piękna i harmonii. O samej randze, w większości odnowionych budowli, świadczy fakt wpisania ich przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w roku 2012 na listę Pomników Historii.

Wystawa została zorganizowana przez Karkonosko-Izerski Zespół Parlamentarny oraz Fundację Doliny Pałaców i Ogrodów, wspieraną przez Związek Gmin Karkonoskich. Pomysłodawczynią była poseł Zofia Czernow, przewodnicząca Karkonosko-Izerskiego Zespołu Parlamentarnego.

Przygotowanie tak dużej wystawy wymagało zaangażowania wielu osób i instytucji. Dlatego też, by wszystko poszło sprawnie, nad poszczególnymi fazami jej przygotowania czuwał dyrektor biura Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” Krzysztof Korzeń wraz z zespołem.

Oczywiście w organizację wystawy zaangażowali się właściciele poszczególnych obiektów, którzy wsparli całe przedsięwzięcie finansowo. Nie mniejszym wsparciem wykazał się Związek Gmin Karkonoskich, którego zespołem kierował dyrektor Witold Szczudłowski. Aby dać wyobrażenie piękna prezentowanych budowli, w wystawę zaangażował się także twórca „Parku Miniatur Zabytków Dolnego Śląska” w Kowarach Marian Piasecki. Jego ekipa przywiozła do Sejmu nową miniaturę przedstawiającą pałac w Wojanowie. W połączeniu z wystawą fotografii miniatura ta pomagała zainteresowanym uzmysłowić sobie jak wielkie są to obiekty.

W trakcie uroczystego otwarcia wystawy zjawiło się w Sejmie wielu wybitnych przedstawicieli kultury i polityków. Były także osoby reprezentujące poszczególne gminy i miasta Ziemi Jeleniogórskiej. Przyszli przedstawiciele instytucji i stowarzyszeń, ale najważniejszym był fakt pojawienia się zwykłych obywateli, zarówno tych przyjezdnych jak i miejscowych. Świadczy to o tym, że temat przedstawiony na wystawie jest dla nich na tyle interesujący, iż postanowili w tak upalny dzień przybyć tu, by dowiedzieć się czegoś więcej o prezentowanych obiektach. Może przełoży się to na chęć zobaczenia oryginałów i przyjazd do Kotliny Jeleniogórskiej. Aby obecni nie zapomnieli o tym zostali obdarowani szlachetnymi kamieniami, których na Dolnym Śląsku jest tak wiele. Również pani marszałek przyjęła kilka kamieni przynoszących szczęście i pomagających w utrzymaniu dobrego humoru.

Podczas spotkania prezes Fundacji „Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej” Piotr Napierała podziękował Ewie Kopacz za udostępnienie sal polskiego parlamentu do zorganizowania wystawy. Podziękowania skierowane zostały również do osób, które pojechały do Sejmu dzień wcześniej, by pownosi i poustawiać wszystko, tak by przybyli na otwarcie wystawy goście mogli bezpiecznie ją zwiedzać.

Ogłoszenia

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Zamek Książ w technikolorze – podróż w czasie do zamku sprzed 100 lat

Porównaj ceny z Jelonką.com

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Anzelm B. 24-07-2014 9:24
Danke !
~Grześ. 24-07-2014 10:05
Oczywiście ze wszech miar udana prezentacja i bardzo dobrze, że nasze to znaczy jeleniogórskie posłanki zatroszczyły się o efektowne miejsce dla tego spotkania. Należy teraz mieć nadzieję że tak jak kiedyś bywało, do naszej doliny zaczną przyjeżdżać i bywać ważni obywatele i pociągnie to za sobą ożywczy powiew dla regionu. Tak było przed dwoma wiekami i okazało się dźwignią potrzebną do "rozruchu". Mamy już wiele trudności za sobą i śmiało można zapraszać w nasze strony co wielokrotnie w stosunku do ważnych osób w trakcie tego spotkania zostało uczynione. Jak będzie - zobaczymy. Ważne aby trwała kontynuacja takich spotkań. I oby starczyło woli i czasami determinacji w przechodzeniu przez trudności i oby zawsze byli sponsorzy(mecenasi) bez których nie byłoby tak pięknie.
~Yacek 24-07-2014 10:32
A wójtowi na zdjęciu 85 co się stało ???? Jak to pot to zapamiętają dolinę pałaców i ogrodów na długo........ oj bardzo długo......
AnonimGall 24-07-2014 11:16
Bardzo cenna inicjatywa - korzyść powinna być obopólna - Dolina Pałaców i Ogrodów warta jest rozpropagowania na cały świat, a posłowie może też zauważą, że tyle dobrego się dzieje w kraju. Pan Wójt, no trudno się dziwić skoro taka piękna kobieta koło niego stoi, że zaczął się rozpływać ;)
~gluś 24-07-2014 14:46
region wyjątkowy, w myśl cudze chwalicie swego nie znacie, doskonała promocja :)
~Rewelacja 24-07-2014 17:51
Rewelacja!!
~historyk 24-07-2014 19:22
W Sejmie nie było żadnych zwykłych obywateli, którzy oglądali te wystawę - jaki sugeruje to autor artykułu. Do Sejmu nie da się wejść tak sobie z ulicy, trzeba mieć zaproszenie lub przynajmniej przepustkę. Wszędzie strażnicy i kamery. Ale zaglądają tu zorganizowane wycieczki. Ponadto ta wystawa nie jest w salach, lecz w holu, co można zobaczyć np. TVN 24, bo na ogół są w jej stronę skierowane kamery, gdy wypowiadają się politycy. Gdyby nie Piasecki z miniaturą, to byłaby to zwykła planszówka. Najgorzej prezentuje się fota przedstawiająca pałac w Bukowcu. Po prostu antyreklama miejsca.
~Yacek 24-07-2014 20:38
po mojemu najgorzej prezentuje się wójt Mysłakowic...... ( foto 85 ) antyreklama wszystkiego
AnonimGall 24-07-2014 20:44
Mogę się mylić ale wydaje mi się, że wystawa adresowana była do... posłów! Posłowie raczej nie są zwykłymi obywatelami, to bardzo często osobnicy zapatrzeni we własny czubek nosa. Dzięki takiej wystawie mogą się dowiedzieć, że Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej leży w Polsce, że region ten to nie prymitywny skansen brudasów i barbarzyńców niszczących wszystko co im w łapy wpadnie. Mają okazję poznać ciekawych ludzi, prawdziwych a nie wirtualnych. Tak to widzę ;)
~Yacek Placek 24-07-2014 20:59
I znowu widzimy Elisabeth von Kuster ze swoim przyklejonym uśmieszkiem; fałsz i obłuda, która razem z mężem twierdzi, że to wszystko zrobili dla ludzi, celem odrestaurowania pałacu, a nie dla pieniędzy. Czemu więc nadal zbijają fortunę? Poza tym popieram takie inicjatywy promowania naszego regionu :)
~ 25-07-2014 7:47
Ewa Kopacz:) i pałace:)
~ 25-07-2014 20:51
DOLNOŚLĄZAK. Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów - pozarządowa organizacja, która dla Kotliny Jeleniogórskiej /perełki europejskiej/ zrobiła i nadal robi więcej, aniżeli np. Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego. Szacun i gratulacje! W naszym regionie jest ogrom możliwości uatrakcyjnienia - nie tylko - oferty turystycznej. Marzy mi się, aby pasja i inwencja - pozytywnie zakręconych twórców Doliny Pałaców i Ogrodów - udzieliła się samorządowcom.
yaro0001 25-07-2014 21:27
Czy ten facet ze zdj. nr 2 nie miał kiedyś słynnej agencji PKO w Kowrarach?
~Duch Gór 25-07-2014 21:50
Znowu te same nazwiska autorów zdjęć i te same fotografie. Te zdjęcia byłyby dużo lepsze, gdyby Karkonoski Park Narodowy nie wykończył konkurencji. I tak mamy monopol na robienie zdjęć z Karkonoszy przez kilku starych dziadków znających się jak łyse konie (w tym dyrektora parku), którzy zrobili sobie z tego niezły biznes, a takie wystawy pozwalają im wypromować samych siebie i nabyć nowe znajomości z politykami. Na czym cierpi cały nasz region, bo młodzi zdolni ludzie nie potrafią się przebić przez tę siatkę układów, układzików i starych pierdzieli trzymających się kurczowo swoich stołków.
~ 25-07-2014 22:44
czy w tej jelonce jest jakiś wogóle fotoedytor,jak mozna tyle bezsensownych zdjęc dać?
~bruno 26-07-2014 22:33
Dyrektor parku też był? On na takie imprezki to pierwszy pędzi jak pszczoła do miodu. Uśmiechy do fotek z posłami, samorządowcami i innymi kacykami i już wiadomo dlaczego w parku jeden wielki bajzel a mimo to nikt nie jest w stanie odwołać tego dyrektora (co powinno się stać już dawno temu).
~ZULA 25-08-2014 15:17
Jak przebrnąć przez taką ilość zdjęć? Zupełnie zniechęcający ten fotoreportaż. Uczeń podstawówki potrafiłby wybrać parę zdjęć pokazujących tę wystawę. Wstyd.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie ciekawie

Spektakle online w Domu Gerharta Hauptmanna

Lawiny na fotografii

Ktoś znów zastawił cały chodnik

Nie ma rady na wandali?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
656
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%