MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Wystawa fotograficzna „Rok cietrzewia” w Kowarach

Wiadomości: Region
Czwartek, 10 października 2013, 8:50
Aktualizacja: Piątek, 11 października 2013, 7:33
Autor: Manu
Fot. Organizator
Jutro (w piątek, 11 października) o godz. 12.00 w Centrum Integracji i Tradycji Miasta w Kowarach (przy ul. 1–go Maja 1, drugi budynek Urzędu Miejskiego, I piętro) nastąpi oficjalne otwarcie wystawy fotograficznej „Rok cietrzewia”. Wystawę przygotował Karkonoski Park Narodowy. Wystawa będzie dostępna do 18 października.

Na ekspozycję składa się 30 fotografii przedstawiających charakterystyczne cechy wyglądu gatunku, biologię, w tym złożone zachowania godowe, ptaki na tle różnych pór roku, ptaki w środowisku. Zdjęcia prezentują ostoje górskie i ostoje nizinne cietrzewia. Ich autorami są: Grzegorz Leśniewski, Libor Dostál i Artur Homan. Wydruki zdjęć wykonała firma PROLAB.

Grzegorz Leśniewski fotografuje przyrodę Polski. Jest absolwentem Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, aktualnie pracuje dla dużej firmy farmaceutycznej. Jego przygoda z fotografią rozpoczęła się w roku 1994, gdy uwagę jego aparatu przykuły ptaki, a dopiero później inne zwierzęta, rośliny i krajobraz. Swoje zdjęcia publikuje w czasopismach, przewodnikach, albumach krajoznawczych, kalendarzach, książkach oraz wydawnictwach popularno-naukowych. Jest również autorem cyklu diaporam „Przez Puszcze i Bagna”, która opowiada o przyrodzie Polski.

Libor Dostál miał 12 lat, gdy po raz pierwszy sięgnął po aparat fotograficzny Flexaret. W czasie studiów na wydziale leśnictwa Akademii Rolniczej w Brnie, którą ukończył w 1985 roku, zaczął intensywnie fotografować ptaki i inne dzikie zwierzęta. Obecnie rejestruje zdjęcia głównie aparatem stricte reporterskim Canon EOS 350 D z obiektywem Canon 70-300 IS. Najbardziej ulubionym jego tematem zdjęć pozostaje różnorodność krajobrazów przyrodniczych. Oprócz fotografowania regularnie publikuje artykuły o ochronie przyrody i polowaniach. Obecnie pracuje jako inspektor genetyki, sadzenia i ochrony lasu w Dyrekcji Regionalnej Lasów Republiki Czeskiej w Libercu.

Artur Homan studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Fotografią zajmuje się zawodowo od roku 1993. Oprócz tematów przyrodniczych, fotografuje ludzi (fotoreportaż, tradycyjne zawody, rolnictwo, rybactwo, kultura) i zabytki. Realizacją także filmy przyrodnicze. Jest autorem wielu prelekcji i diaporam o tematyce przyrodniczej. Prowadzi wykłady z fotografii cyfrowej. Należy do Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Wystawę „Rok cietrzewia” Karkonoski Park Narodowy realizuje w ramach projektu „Jedne góry, jedne lasy” PL.3.22/3.3.01/10.02209, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Otwarcie Galerii Przechodniej już w piątek

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~MotylaNoga 10-10-2013 13:19
no i masz.. teraz to już na pewno tych wyciągów nie wybudują!!! :P
~Yacek 10-10-2013 14:33
a wystawę przyjdą podziwiać Kowarzanie którzy przez cietrzewia nie mają potencjalnych miejsc pracy na wyciągu. Będą zachwyceni wystawą
~Naiwniacy 10-10-2013 16:29
jesteście... Bieda w Kowarach jest nie z powodu cietrzewia! Jak zniszczycie przyrodę, to nikt do Kowar nie przyjedzie, bo i po co? Wyciąg już niedługo powstanie i sami się przekonacie, że niewiele się zmieni....
~ 10-10-2013 17:52
spoko - wybudują, wybudują;-)
~kowarzanka 10-10-2013 22:27
KPN niech spada do lasu ze swoimi cietrzewiami.
Piipi Jelonkowa 10-10-2013 22:50
..do - [~Kowarzanka ] .. idz .. idz do lasu ! .. bo tam usłyszysz głos cietrzewia ! .. gdy Slonce jeszcze wypoczywa w obłokach i swoimi promieniami podgrzewa krople rosy .. cietrzew już spiewa ! ~BRAVO ! ..dla Kowar ..miasto z pozytywną energią i fajnymi ludzmi ekologami
~ 11-10-2013 20:07
Piipi jak zwykle trolluje... Bo sama ma mózg nie większy od mózgu cietrzewia.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcą edukować o regionie  

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Zobacz eksponaty z Muzeum Zabawek

Koncert na cztery ręce

Oddawali krew pamięci Kresowian

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
361
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
13%