MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wystawa fascynacji fotograficznych pod Brązowym Jeleniem

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 lutego 2015, 11:34
Aktualizacja: 14:07
Autor: Manu
Fot. BM
W ubiegłą sobotę (14.02) w Galerii pod Brązowym Jeleniem w JCK odbył się wernisaż Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. Wystawa zbiorowa pt. “Fotograficzne fascynacje 2” prezentuje zbiór kilkudziesięciu fotogramów osiemnastu autorów.

- Tak jak to jest w przypadku wystaw zbiorowych, zachwyca różnorodność podejścia do tematu - powiedziała, po powitaniu przybyłych gości, opiekunka Galerii pod Brązowym Jeleniem - Maria Szubart.

Otwarcia wystawy dokonali także: prezes stowarzyszenia Tadeusz Biłozor oraz komisarz wystawy – Marek Rawski.

Maria Szubart wyraziła podziękowania za owocną współpracę pod adresem autorów prezentowanych w galerii zdjęć. Są to członkowie JTF: Tadeusz Biłozor, Wojciech Bykowski, Jan Foremny, Piotr Garbat, Daniel Gustowski, Teodor Gutaj, Janusz Karcz, Piotr Matyga, Janina Peikert, Kazimierz Pichlak, Ignacy Pilch, Janusz Pytel, Marek Rawski, Stanisława Stecko, Jacek Szczerbaniewicz, Jerzy Wiklendt, Jolanta Wilkońska oraz Jerzy Zając.

- Szeroka tematyka tych prac obrazuje wielokierunkowość uprawianej przez nas fotografii i daje możliwość zapoznania się z nią szerszej publiczności – mówi Marek Rawski.

Należy zaznaczyć, że Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne, jeszcze pod nazwą Stowarzyszenie Miłośników Fotografiki Amatorskiej w Jeleniej Górze, istnieje od roku 1961. Dopiero czternaście lat potem (1975) przeobraziło się w JTF i przez kilka pierwszych lat swojego istnienia funkcjonowało bez własnej siedziby. W 1978 r. Stowarzyszenie otrzymało lokal przy ul. Podwale 1a. Powstała tam również niewielka galeria, gdzie prezentowano ekspozycje prac nie tylko artystów z JTF, ale także innych miast Polski i z zagranicy. Od 2013 r. siedziba JTF została przeniesiona do lokalu przy ul. Alei Wojska Polskiego 37. Tu także mieści się galeria “Focus”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Akcja Segregacja

W obronie zwierząt

Country pod Śnieżką

Komentarze (35) Dodaj komentarz

~miłośniczka gór 16-02-2015 20:44
Czy naprawdę nie mamy młodych, zdolnych fotografów w regionie, że ciągle te same nazwiska? Mam wrażenie że to jakieś towarzystwo wzajemnej adoracji okupuje galerie, które zawłaszczyło sobie fotografię Karkonoszy i młodych nie dopuszcza się do głosu. Dopuśćmy więcej świeżej krwi, promujmy młodzież, sama chętnie obejrzała bym fotografie nowych, nieznanych wcześniej twórców z odmiennym spojrzeniem.
~Do ~ 16-02-2015 21:01
~miłośniczki gór. A np. obecny na tej wystawie p. Wojtek Bykowski to co? Park Jurajski? Proszę najpierw zapoznać się "kto jest kto?", a potem pisać głupoty. Pozdrawiam.
~fotо 16-02-2015 21:03
@miłośniczka: Może chodzi o to, że starsi mają wtyki w Karkonoskim Parku Narodowym i znajomości z dyrektorem, przez co nie muszą płacić ogromnych kwot za zdjęcia. Wiadomo że w KPN są równi i równiejsi, a o wszystkim decydują znajomości. Młodsi nie mogą pozwolić sobie na duże wydatki i wyjeżdżają z Jeleniej Góry. Znam wielu dobrych młodych fotografów pochodzących z Jeleniej Góry, ale oni siedzą w Warszawie, Krakowie i tam działają. Smutne ale prawdziwe. Czerwona Kotlina, tu nie ma miejsca dla zdolnych, jest tylko dla kolesi i znajomków.
~Do ~ 16-02-2015 21:07
~fotо. Człowieku, a co Twój komentarz powiązany z Karkonoskim Parku Narodowym ma do zdjęć prezentowanych na tej wystawie? Nic.
~ 16-02-2015 21:18
Do 16-02-2015 21:01 | ~Do ~ |: Wyjątek potwierdza regułę. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia: same stare dziadki w wieku około emerytalnym.
~@ vectra 16-02-2015 21:29
Oho, już jakiś piesek z KPN się pieni. Naucz się najpierw poprawnie pisać, bo widzę, że szybciej piszesz niż myślisz. Masz nerwy - idź do psychiatry. Dobra rada dla ciebie.
~ 16-02-2015 21:32
Co do zdjęć to chyba wszyscy wiemy jak jest. Teraz nie będzie można robić zdjęć nawet koło Sobieszowa, bo tereny te miasto oddało KPN-owi. Tylko patrzeć jak pan dyrektor wymyśli jeszcze głupsze pomysły. Nawet nie będzie można wyjśc z psem na spacer do lasu, bo wprowadzanie zwierząt do parku narodowego jest zabronione. Zresztą w ogóle zabronione jest schodzenie ze szlaków w parku narodowym, a szlaków tam jest jak na lekarstwo.
~1-2-3 16-02-2015 22:42
Zamiast tak biadolić zabierzcie się do fotografowania! Złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy, a wam jakiś mityczny KPN... a może Wrocławianie też wam stoją na przeszkodzie???! No i co z tego, że fotografowie maja swoje lata? Przy ocenie zdjęć przecież nie chodzi o wiek fotografa! Ale co prawda to prawda młodzi nie garnią się do JTF - boją się konfrontacji? mają słabą samoocenę czy im się po prostu nie chce? A to już sami sobie odpowiedzcie! Poza tym to JTF chyba nie jest jedynym stowarzyszeniem fotografów! Bawcie się dobrze :)
~tom 16-02-2015 22:52
To chyba ten sam słoik z Wrocławia tu ujada. Idź mondralo zrób zdjęcie w KPN i je opublikuj. A potem sprzedasz aparat jak ci przyjdzie rachunek na okrągłą sumkę. Jak nie znasz przepisów to po co zabierasz głos? Widać sam masz z fotografią tyle wspólnego co ryba z ręcznikiem. Prawda jest taka, że jak młodzież nie garnie się do JFT to musi być jakiś powód. I jest - JFT to grupka podstarzałych kolesi, typowe zatęchłe środowisko dobrze czujące się we własnym gronie. Młodzi chętnie fotografują, ale nikt ich nie wspiera więc chowają do szuflady albo wyjeżdżają z naszego regionu. W interesie nas wszystkich jest, żeby takich ludzi wspierać, a nie obarczać ich niepotrzebnie winą za nie swoje winy. Chyba że ty masz inny interes, tzn. grzebanie się we własnym smrodku i jest ci to na rękę.
~1-2-3 16-02-2015 23:09
No to się zapisz do JSF, Muflona czy lubawskiego MOK i tam pokaż co potrafisz mądralo - słoju małogórski ;))) Nikt nie wspiera młodych??? Nie martw się o młodych, bo oni wiedzą co robić :)
~4-5-6 17-02-2015 0:46
Chyba nadal nie rozumiesz o co biega, słoju wrocławski. Albo udajesz i celowo trollujesz. Wyśpij się, może jutro będzie u ciebie lepiej z myśleniem. Skoro twierdzisz że wspiera się młodych, to podaj konkretne przykłady, że młodzi, zdolni byli zwalniani z durnych opłat w KPN-ie. Bo ja widzę że głównie im się rzuca kłody pod nogi.
~Bożena W. 17-02-2015 2:10
A ja się martwię o młodych, bo chcę żeby nasz region się rozwijał, a nie trzęsła nim ta sama, stara sitwa, która wykorzystuje przepisy do prywatnych interesów. Choć rozumiem, że są tacy osobnicy jak "1-2-3" którym obecne status quo jest bardzo na rękę, bo czerpią korzyści z patologii. I to widać w jego/jej komentarzach.
~1-2-3 17-02-2015 8:48
Ciekawe, że tylko młodzi narzekają. 1-2-3 czerpie "korzyści" z durnych komentarzy, bo to darmowy kabaret niedorzecznych skeczy ;) ~4-5-6 czytać nie potrafisz??? No przecież podałam KONKRETNE przykłady! Idź się wyspać po nocnym dyżurze i nie zaśmiecaj stłuczkami komentarzy. A tak przy okazji, żeby być "słojem" to też trzeba się napracować i nagłówkować! Czy was powaliło??? Co to za fotograf, który tylko na terenie KPN-u chce fotografować??? To innych plenerów nie ma??? Śmieszne te małomiasteczkowe fobie ;)
~ 17-02-2015 13:30
1-2-3 to ten sam troll z KPN-u ("klient.box"). Ponoć rzecznik KPN-u. Wcześniej pisał tylko z innych sieci. Zawsze udziela się na forach ilekroć ktoś coś wspomni o KPN. Żadnych konkretów nie podałeś. Dyskusja właśnie w stylu pana rzecznika - dużo pieniactwa, żadnych konkretów.
~ 17-02-2015 13:32
"Co to za fotograf, który tylko na terenie KPN-u chce fotografować??? To innych plenerów nie ma???" - idźmy dalej: co to za turysta, który chodzi tylko w KPN? Innych gór nie ma? Itd. Śmieszne, małomiasteczkowe podejście. W stylu: idźcie sobie gdzie indziej, Karkonosze są dla nas - kpn-iarzy. Brawo!
~1-2-3 17-02-2015 15:22
Karkonosze to nie wszystko!!! Są też przepiękne Góry Izerskie, Góry Kaczawski, wspaniałe Rudawy Janowickie :D A tak przy okazji specjaliści od KPN-u podajcie miejsce, gdzie jest zapis o odpłatnym robieniu zdjęć!
~1-2-3 17-02-2015 15:23
Góry Kaczawskie :)
~liczyrzepka 17-02-2015 19:18
Zapis o odpłatnym publikowaniu zdjęć: "II. Opłaty za udostępnianie obszaru Karkonoskiego Parku Narodowego: 1. Fotografowanie w celach zarobkowych : - za jeden dzień zdjęciowy - 100,00 zł + VAT - za jeden tydzień zdjęciowy - 500,00 zł + VAT - za jeden miesiąc zdjęciowy - 1500,00 zł + VAT 2. Filmowanie w celach zarobkowych: Opłaty za filmowanie w celach zarobkowych ustalane są na podstawie odrębnych negocjacji". Więcej: http://www.prw.pl/articles/view/22514/Awantura-o-smiglowiec
~liczyrzepka 17-02-2015 19:22
Są też Tatry, Alpy i Himalaje. I dlatego właśnie nasi fotograficy uciekają z naszych Karkonoszy. Czyli powracamy to punktu wyjścia. W czeskich Karkonoszach też nie płaci się ani za wstęp do parku, ani za robienie zdjęć. A tak na marginesie: jakim arogantem trzeba być, żeby pisać coś takiego, w stylu: jak się nie podoba, to won. To są ludzie, którym płacimy za opiekowanie się Karkonoszami, a zachowują się jak panowie i władcy Karkonoszy.
~liczyrzepka 17-02-2015 19:26
"to punktu wyjścia" - do punktu wyjścia.
~1-2-3 17-02-2015 19:58
~liczyrzepka, dzięki :) No to sporo sobie liczą - to z regulaminu? Hmmm ale tu chodzi o zarobkowe wykonywanie zdjęć. Dobre zdjęcia zrobione przez miesiąc z pewnością zarobią wielokrotność tych 1500 zł Jednak to przesada! Karkonosze to nie Arizona http://www.spidersweb.pl/2014/12/najdrozsze-zdjecie-na-swiecie.html ;)
~Duch Gór 17-02-2015 22:45
@1-2-3: I trzeba było bić pianę, niewiele wiedząc o temacie? Ceny moim zdaniem celowo są zaporowe, żeby wytępić konkurencję. Wiadomo, że Karkonosze to popularne góry, dużo gazet, przewodników, portali potrzebuje takich zdjęć. A dyrektor parku sam jest zapalonym fotografikiem (i czlonkowie jego rodziny też). I... wszystko staje się logiczne. To oczywiście tylko domysły, ale... Zastanawia mnie, czy sam pan dyrektor płaci te olbrzymie kwoty. Może warto sprawdzić faktury w KPN? Wyobraź sobie, że zrobisz jedno zdjęcie i już musisz płacić 100 zł. A zwykle honoraria za zdjęcia są niższe niż 100 zł. Czyli autor musi dopłacić z własnej kieszeni, żeby coś opublikować. Komu się opłaca taki biznes?
~Duch Gór 17-02-2015 22:50
I jeszcze jedno: Za robienie zdjęć poza szlakiem płaci się chyba jeszcze wyższe kwoty (gdzieś widziałem takie zarządzenie na stronach parku), przy czym już nie chodzi tylko o cele zarobkowe, ale w ogóle robienie zdjęć. Zwykły turysta też musi zapłacić. To tak w kontekście przyłączenia nowych terenów do parku. A teraz wystarczy wziąć mapę i sprawdzić, ile jest szlaków na tych terenach. Jeden na krzyż. Czyli turysta albo mieszkaniec, chcący sobie wyjść z Jagniątkowa do lasu na spacer i pstryknąć parę fotek do prywatnego albumu, będzie musiał zapłacić KPN za robienie zdjęć. Niezły interes dla KPN, co nie? Jelenia Góra ładnie zrobiła z siebie frajera oddając swoje tereny cwanemu dyrektorkowi.
~1-2-3 17-02-2015 23:24
KPN nie jest w tym temacie jakimś wyjątkiem. W wielu miejscach trzeba płacić, nawet za zdjęcia nie mające nic wspólnego z zarobkowaniem. Nie mając absolutnie nic wspólnego z KPN uważam, że słusznie nie pozwalają fotografom dreptać poza szlakami. Dzisiaj tych "fotografów" są tysiące i z całą pewnością zadeptaliby cały Park. Sprawdzonym sposobem jest limitowanie ilości wejść. Jak widzę nie masz racji, turyści mogą sobie pstrykać fotki ile na kartę wlezie. Tu chodzi zarobkowanie na tych zdjęciach. Jak przestaniesz mnie obrażać to jeszcze więcej napiszę ;)
~ 17-02-2015 23:32
Ale bzdury. Sprawdź sobie w jakich parkach płaci się za wstęp. W większości się nie płaci. W tym w Parku Narodowym Gór Stołowych (gdzie płaci się za wstęp tylko do dwóch miejsc - do Błędnych Skał i na Szczeliniec, a poza tym po parku można sobie chodzić nie płacąc nic). To samo dotyczy parku narodowego w czeskich Karkonoszach. a już płacenie za zdjęcia jest szczytem absurdu. Chyba tylko w KPN jest to możliwe, gdzie absurd goni absurd. Turyści i rowerzyści w lasach koło Jagniątkowa do tej pory nie przeszkadzali przyrodzie, a teraz nagle zaczynają przeszkadzać? A może przeszkadzają nie przyrodzie, tylko decydentom w parku? Pomyśl zanim coś napiszesz. Niestety wiedzy nie masz żadnej, twoje argumenty to jedynie pitolenie "bo mnie się wydaje" w odpowiedzi na liczne podane konkretne fakty.
~ 17-02-2015 23:33
A pan Raj nie zadeptuje parku? Na przykład jego liczne zdjęcia Śnieżki znad jeziorek torfowych na Równi - STREFA OCHRONY ŚCISŁEJ!!!
~ 17-02-2015 23:35
Jaki to ważny powód badawczy uprawnia pana Raja do wstępu do tego miejsca? Poza chęcią pstryknięcia fotek o różnych porach roku, dnia, przy różnych warunkach pogodowych itp. A kasiora za zdjęcia potem do kieszeni leci. W czym niby pan Raj jest lepszy od innych fotografów?
~1-2-3 18-02-2015 0:07
Do ~23:32 a weź i wygooglaj "opłaty za zdjęcia w parkach narodowych" i nie pisz takich bzdur więcej ;P
~ 18-02-2015 0:52
Wygooglałem zanim napisałem swój komentarz. To ty piszesz bzdury. Najbliższy nas park narodowy - Gór Stołowych. opłaty tylko za wstęp na Szczeliniec Wielki i Błędne Skały: http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst1.html. Aha, płaci się jeszcze za wjazd do błędnych Skał (o ile ktoś jedzie własnym autem). W czeskim KPN też się nie płaci. Coś słabe masz informacje trollu. Google się zepsuło?
~ 18-02-2015 1:04
Co do fotografowania, takie zapisy noszą znamiona klauzuli niedozwolonej. Poczytaj o fotografowaniu w muzeach: http://wyborcza.pl/1,75475,8100177,Sad_zdecydowal__w_muzeum_mozna_robic_zdjecia.html. Podobne zapisy w parkach narodowych można potraktować w ten sam sposób, tym bardziej że nie ma tu takich ewentualnych powodów jak możliwość zniszczenia poprzez fotografowanie czy konieczność specjalnego przygotowania w celu fotografowania.
~ 18-02-2015 1:07
A na końcu wpisz sobie w Google "Andrzej Raj" "Karkonosze" i daj na wyszukiwarkę grafiki. Zdjęcia Śnieżki znad jeziorek torfowych na Równi bardzo ładne ale czy zrobione legalnie? Jak to inaczej nazwać niż wykorzystywaniem publicznego stanowiska do prywatnych celów? Podobnym interesom służą całe te durne zapisy.
~1-2-3 18-02-2015 10:16
OK, hejterze ty i tak widzisz tylko to co chcesz widzieć, nawet u wuja Googla ;p Jedyne twoje mistrzostwo to hejterostwo. Takie macie parcie na pana Raja a on, jak domniemam, jest uczciwym człowiekiem i płaci Parkowi za robienie zdjęć. O co więc chodzi??? Acha i posprawdzałam na portalach fotograficznych - jeżeli chodzi o zdjęcia z Karkonoszy to królują tam inni fotografowie. Niech więc pan Raj sobie cyka co tam chce.
~eko 18-02-2015 14:08
Skończyły się argumenty (których zresztą nigdy nie miałeś) i zaczynają wyzwiska? Tak się kończy każda dyskusja z panem rzecznikiem. Wiedzy o Karkonoszach i o KPN-ie nie masz żadnej! Jedyne co potrafisz to pieniaczyć na forach i wyzywać czytelników od hejterów. Czytelników, którzy dbają o praworządność w instytucjach finansowanych z naszych pieniędzy, a nie żeby stanowiły prywatny folwark dla garstki ustawionych cwaniaków. Nikogo nie interesują twoje domniemania, podaj fakty i nie pieniacz, zacietrzewiony internetowy napinaczu. Ale tych nie możesz podać (tak jak i owych "portali fotograficznych"), bo fakty przemawiają na twoją niekorzyść.
~eko 18-02-2015 14:15
Cytat z podlinkowanego artykułu: "- Zgody na fotografowanie udzielamy, kiedy zwiedzający podpisze oświadczenie, że zdjęcia robi na własny użytek. By nie było takiej sytuacji, że na przykład jakiś przedsiębiorca bez naszej wiedzy wyda pocztówki i będzie je sprzedawał. To byłaby pewnego rodzaju strata dla muzeum, bo sami moglibyśmy zrobić takie pocztówki i na nich zarobić". A kto w KPN-ie jest głównym fotografem robiącym zdjęcia Karkonoszy i sprzedającym je pod własnym nazwiskiem, dla którego fotografowie z zewnątrz powodowaliby stratę? Odpowiedź chyba każdy zna.
~Turysta 19-02-2015 1:27
"bo sami moglibyśmy zrobić takie pocztówki i na nich zarobić" - a gdyby ciocia miała wąsy... Skoro to takie proste, to czemu nie zrobią??? Zróbcie sobie te pocztówki i dajcie innym żyć! Typowe podejście psa ogrodnika - sami nie zrobią i innym nie dadzą. Typowa mentalność polskiego urzędasa pracującego w budżetówce - sam nie wykorzysta okazji i innym nie pozwoli. KPN-iarze - władcy Karkonoszy, potrafiący jedynie utrudniać innym życie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bogactwo poezji

Odpust na szczycie

Sztuka w pałacach i nowi ambasadorzy

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

PiS ujawnił listy kandydatów

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
409
Tak
87%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%