MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Wysoka promesa na drogi w Łomnicy i Wojcieszycach

Wiadomości: Powiat
Sobota, 14 lutego 2015, 8:20
Aktualizacja: Niedziela, 15 lutego 2015, 8:02
Autor: Mea
Fot. Archiwum Starostwa
Powiat Jeleniogórski wraz z Powiatem Lubańskim otrzymali najwyższą promesę na Dolnym Śląsku na remonty dróg w ramach usuwania skutków klęsk żywiołowych. – Dostaliśmy 6 mln zł, które przeznaczymy na dwie drogi: w Łomnicy oraz między Wojcieszycami a Kromnowem – mówi Anna Konieczyńska, starosta jeleniogórski, dzięki której udało się pozyskać tak dużą kwotę.

Wojewoda Dolnośląski przyznał Powiatowi 100% dofinansowania na drogę między Wojcieszycami, a Kromnowem o długości 6 km 400 m. Gmina Stara Kamienica buduje kolektor sanitarny w pasie drogowym. Będą jeszcze wykonywane przyłącza do budynków. Aby nie powielać części robót drogowych, trzeba opracować projekt na całe zadanie. Część prac, na długości ok. 3 km, zostanie wykonana przez Gminę. Odwodnienia i mury oporowe były już częściowo wykonane w ubiegłym roku.

Na przebudowę drogi w Łomnicy o długości 3 km 220 m Powiat otrzymał 80% dotacji, reszta będzie pokryta z funduszy Starostwa Powiatowego oraz Gminy Mysłakowice. Zostanie wykonana nowa nawierzchnia, będą utwardzone pobocza, powstaną bariery energochłonne oraz zatoki. Gmina Mysłakowice zadeklarowała współudział w tej inwestycji w wysokości 500 tys. zł.

Przetargi na remonty tych dróg mają być rozstrzygnięte do końca maja tego roku. - Liczymy na to, że realne nakłady finansowe po przetargach będą mniejsze i będziemy mogli przesunąć je na pozostałe drogi, które są zaplanowane do remontów w tym roku - zaznaczył Paweł Kwiatkowski - wicestarosta.

Pozostałe drogi, które są na liście remontów w 2015 r. to: droga między Jeżowem Sudeckim, a Czernicą, droga na terenie gminy Podgórzyn, przy której znajduje się osiedle Słoneczna Dolina, trasa z Janowic Wielkich przez Trzcińsko do Wojanowa. W kolejce czeka też droga ze Starej Kamienicy do Rybnicy, która ma już wykonane m.in. rowy melioracyjne oraz mury oporowe.

Powiat Jeleniogórski cały czas będzie zabiegać o kolejne środki na remonty dróg zaplanowane na ten rok. - Wysokość uzyskanej kwoty można porównać do 10% naszego rocznego budżetu, co jest dużym osiągnięciem, jednak potrzebne są kolejne pieniądze, o które będziemy się starać. Dobra infrastruktura jest bowiem podstawą funkcjonowania regionu turystycznego. Chcemy aby mieszkańcy naszego powiatu, a także nasi goście czuli się bezpiecznie. Zadbane drogi to lepszy wizerunek całego regionu – powiedziała Anna Konieczyńska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Doczekają się ronda

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Przełamywanie barier  

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Promocja strony usługowej z Wrocławia za pomocą… pozycjonowania

Wkrótce święto kolorów

Nie taka bestia straszna (recenzja)

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
729
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%