MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Wyścig do sukcesu

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Wtorek, 15 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 15 maja 2007, 15:47
Autor: TEJO
Fot. UG
Niewielki Chromiec rozwija się – proporcjonalnie co do rangi miejscowości – szybciej od Jeleniej Góry.

Zapomniana przez wielu miejscowość w gminie Stara Kamienica nabiera drugiego oddechu. Niedawno otwarto tam świetlicę, a dzięki wsparciu unijnych środków i aktywności mieszkańców i samorządowców na wsi idzie wyraźnie ku lepszemu. Mieszkańcy mają nadzieję, że rozwinie się agroturystyka, a współpraca z Czechami przyniesie owocne skutki dla lokalnych przedsiębiorców i rzemieślników.

Nieczynna od lat i zaniedbana świetlica, obecnie lśniąca i odnowiona, w której od minionej niedzieli można mile i pożytecznie spędzić czas to pierwszy przykład zmian. W budynku wymieniono okna, zainstalowano system ogrzewania, naprawiono konieczne instalacje. Wszystko w ramach projektu dofinansowanego z funduszu INTERREG Unii Europejskiej oraz pieniędzy z budżetu państwa i gminy.

Co dla mieszkańców wsi i okolicznych miejscowości było dotychczas nieosiągalne, dziś staje się codziennością. Świetlica w kawiarence internetowej zapewni dostęp do zasobów sieci wszystkim zainteresowanym z Antoniowa, Małej Kamienicy i Kopańca oraz oczywiście z Chromca.

– To także szansa na rozwój dla drobnych przedsiębiorców, którzy będą tam mieli szkolenia i spotkania z partnerami z Czech. Wszystko w nawiązaniu do dawnych wspólnych tradycji szklarskich oraz rzemieślniczych – przewiduje Adam Spólnik, specjalista ds. turystyki z urzędu gminy w Starej Kamienicy. W świetlicy będą także zajęcia artystyczne.

Gmina Stara Kamienica od wielu lat owocnie współpracuje z czeską Gminą Korenov. Wspólnie i skutecznie realizują projekty, które promują Góry Izerskie. Otwarte turystyczne przejście graniczne na Izerce jeszcze bardziej zachęca turystów z obu stron granic do odwiedzin.
Tym bardziej, że region ma zyskać kolejne atrakcje: planuje się na bazie istniejących szlaków pieszych i rowerowych utworzenie Szlaku szklarskiego i mineralogicznego. Uzasadniają to wykopaliska archeologiczne w Chromcu na miejscu starej średniowiecznej huty szkła.

Pierwsza impreza „Góry Izerskie a skarby ziemi” odbyła się w minioną niedzielę. Bractwo Walońskie z Lwówka Śląskiego wprowadziło mieszkańców zgodnie z obrzędowością walońską w tematykę mineralogiczną.
Drugie wydarzenie „Miejsce szklarstwa w historii i tradycji Gór Izerskich” zaplanowano na 20 maja (niedziela) o godz. 14.00 przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kopaniec i Grupą Artystyczną Kopaniec.

Jak podkreśla Adam Spólnik, wszystko to jest możliwe dzięki zwykłym ludziom, którzy działają w Stowarzyszeniu „Pod Kamienickim Grzbietem”. Prężności i skuteczności mogą pozazdrościć członkowkie licznych stowarzyszeń w Jeleniej Górze. Tu - oczywiście przy zachowaniu proporcji – dzieje się znacznie mniej niż w zapomnianym "zabitym dechami" Chromcu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Artysta" słono zapłaci

Osuwiska na obwodnicy

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ona rowerzystka 15-05-2007 12:53
juz dawno nie bylam w Chromcu,ale z tego co czytam ,cos zaczyna sie tam dziac...Bylam ostatnio na targach turystycznych i bardzo sympatyczny pan ,ktory reprezentowal gmine Stara Kamienica zapraszal mnie na ta impreze...dostalam od niego takze tomik poezji....niestety nie mialam mozliwosci byc w Chromcu...pozdrawiam tego milego pana z targow!!!!!
~keller 15-05-2007 17:37
mieszkam w chromcu od lat i nic tam sie nie dzieje jest duzo nieskoszonej trawy nie mamy asfaltu bo soltys ukradl asfalt i latarnie takze ciezko nawet w niektorych partiach chromca z elektrycznoscia szczegolnie mowie o ulicy Długiej, Krótkiej na ulicy pilsudskiego i wyzwolenia tez nie ma swiatla nie wspominajac juz o braku ka...lizacji na ulicach pocztowej zgorzeleckiej mostowej i karkonoskiej a poza tym smierdzi starymi ludzmi i potem
~tutejszy 15-05-2007 19:01
to jest coś wspaniałego,zwłaszcza dzisiaj gdy liczy sie tylko szmal,że są ludzie potrafiący zaktywizować dotychczas zapyziałe wioski przedgórza izerskiego.bardzo często przemierzam szlaki rowerowe w tych rejonach i jestem oczarowany niezmiennie.a animatorom takich imprez aktywizujących tamta społeczności życzę niezmiennie powodzenia.
~jeleniogorzanka 15-05-2007 21:52
w Chromcu sa ulice?to chyba jakis zart...
~Łukasz 15-05-2007 21:53
Gratuluję stowarzyszeniu założenia świetlicy. Jeszcze rok temu kiedy mieszkałem w tamtych terenach, był to cel b.trudny do osiągnięcia. Ale na szczęście są tam mądrzy i pracowicie ludzie, którzy potrafią się zorganizować. Piękna jest ta mieścina bardzo. Dla tych, którzy nie widzieli strony Chromca podaje url: www.chromiec.org.pl
~kaz 15-05-2007 22:54
Wydaje mi się, że Pan Adam ma na nazwisko Spolnik, a nie Spólnik
~asia 16-06-2007 6:31
Miejsce o którym mowa nigdy nie umknie z mojej pamieci,ponieważ mam piękne wspomnienia związane z Chromcem.Każde wakacje,ktore spędzałam tu będąc małą dziewczynką,obrazy z miejsc i ludzie których kocham...pozostaną.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Forex trading od podstaw. Czym jest i jak zacząć inwestować?

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Lwówczanin w ITTF

Powstają pola nadziei

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%