MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wyrzeźbią cuda ze śniegu

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Czwartek, 4 lutego 2010, 9:02
Aktualizacja: 9:02
Autor: Karolina
Fot. Organizatorzy
Śniegolepy, czyli Mistrzostwa Polski Amatorów w Rzeźbie ze Śniegu już po raz ósmy, 13 lutego, odbędą się w Szklarskiej Porębie. Pod dolną stacją wyciągu na Szrenicę pojawią się czteroosobowe drużyny, które z 1,5 metrowych pryzm śniegu wyczarują ciekawe formy. Zgłoszenia można kierować do organizatora jeszcze przez kilka najbliższych dni. Jedno jest pewne: śniegu nie powinno zabraknąć.

Zakończenie zgłoszeń początkowo zaplanowano na 5 lutego br. – Myślę, że ten termin zostanie nieco przesunięty o kilka dni – powiedział przedstawiciel Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej, który wraz z Urzędem Miejskim współorganizuje imprezę Śniegolepy 2010. Na oficjalnej stronie Szklarskiej Poręby oraz MOKSiAL-u dostępny jest regulamin i druki zgłoszeniowe zawodników oraz propozycji rzeźby.

W konkursie startuje do 12 czteroosobowych drużyn, które w czasie 4 godzin ze śnieżnych sześcianów o boku 1,5 m mają do wykonania rzeźby zgodnie z wcześniej dostarczonym projektem. Tematyka prac jest dowolna. Przynajmniej dwóch zawodników z drużyny musi mieć ukończone 14 lat. Rzeźby mogą być zrobione tylko ze śniegu i wody. Organizator zapewnia narzędzia, po dwie kielnie i szpachle dla każdej z drużyn. Zawodnicy mają też prawo do wykorzystania własnych narzędzi, ale nie mogą być one elektryczne.

Każda z drużyn musi wybrać spośród siebie jednego kapitana i podpisać odpowiednie oświadczenie. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są w siedzibie ośrodka kultury przy ul. Słowackiego 13 na Białej Dolinie (dawna Szkoła Podstawowa nr 2). Można je także przesyłać pocztą elektroniczną albo faksem. Organizator zakwalifikuje uczestników do wzięcia udziału w mistrzostwach po zapoznaniu się z poszczególnymi zgłoszeniami drużyn i projektów ich rzeźb. Zawodnicy zostaną o tym poinformowani telefonicznie lub mail-owo.

W dniu zawodów, dokładnie 13 lutego zakwalifikowane drużyny wylosują stanowiska z pryzmami, otrzymają narzędzia i numery startowe. W określonym czasie poszczególne ekipy będą realizowały swoje projekty, obrabiając 1,5 metrową bryłę śniegu. Liczy się inwencja twórcza, ale i mozolna praca, polegająca na dłubaniu, cięciu, formowaniu i dolepianiu. – Ze względu na amatorski charakter mistrzostw, zgłoszeni zawodnicy nie mogą wywodzić się ze środowisk profesjonalnych artystów – podkreślają organizatorzy.

Śniegolepy to największa tego typu impreza w Polsce, która od lat przyciąga rzesze mieszkańców i turystów na stok SkiArena Szrenica w Szklarskiej Porębie. Wydarzenie ma charakter całodniowego happeningu. W czasie powstawania śnieżnych figur, imprezie towarzyszą koncerty, występy oraz zabawy i konkursy dla publiczności. Stworzone podczas mistrzostw rzeźby śnieżne zadziwiają nie tylko pomysłowością autorów, ale także precyzyjnie uformowanymi detalami w tak trudnym materiale, jakim jest śnieg. Na zwycięzców tegorocznej edycji Śniegolepów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe i dyplomy.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kiedy warto udać się do dermatologa?

Promesa dla powiatu

Dużo drożej za śmieci

Giną woreczki na psie odchody

Zamknięty szlak przez Czeską Kładkę

Świetne półkolonie

Próbował zdjąć blokadę z koła

W końcu się dogadali

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
809
Tak
22%
Nie
75%
Nie mam zdania
3%