MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 27 maja
im. Jana, Juliusza

Wyrok dla oszustów

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 19 marca 2019, 6:11
Aktualizacja: Środa, 20 marca 2019, 6:43
Autor: WAC
Fot. Użyczone
Przed Sądem Okręgowym w Jeleniej Górze zapadł prawomocny wyrok wobec trzech oskarżonych, którzy w 2014 roku dopuścili się oszustw przy udzielaniu pożyczek oraz za pomocą oszustwa doprowadzili inne osoby do przeniesienia na ich rzecz własności nieruchomości po znacznie zaniżonej cenie.

Robert B., Waldemar K. i Piotr C. założyli spółkę udzielającą pożyczki których zabezpieczeniem były zazwyczaj nieruchomości pożyczkobiorców. Jedną z ich klientek była mieszkanka Wojcieszyc. Kiedy kobieta wyraziła chęć zbycia na ich rzecz części swojej nieruchomości, wówczas mężczyźni wprowadzili ją oraz jej córkę w błąd co do celu i zakresu umowy i doprowadzili ją do podpisania aktu notarialnego, mocą którego pokrzywdzona przeniosła na ich rzecz współwłasność i własność dwóch działek należących do niej i do jej córki. Otrzymała za nie kwotę 7.600 złotych. W trakcie śledztwa uzyskano operat szacunkowy, z którego wynikało, że wartość zbytej nieruchomości to 130.000 złotych.

Ponadto ustalono, że w marcu 2014 roku Waldemar K. dopuścił się oszustwa na szkodę innej kobiety, pożyczając jej 31.500 złotych, z czego 11.500 złotych stanowić miały rożnego rodzaju koszty związane z jej udzieleniem. Podejrzany wprowadził pokrzywdzoną w błąd co do warunków umowy twierdząc po jej podpisaniu, że podlegająca wypłacie kwota 20.000 złotych została wpisana omyłkowo i przekazał jej jedynie 10.000 złotych.

Trzem podejrzanym przedstawiono zarzuty oszustwa, którym wyrządzili pokrzywdzonym szkodę w wysokości 124.000 złotych – informuje rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Dodatkowo Waldemarowi K. zarzucono oszustwo na szkodę innej pokrzywdzonej w związku z udzieleniem jej pożyczki, czym spowodował straty w kwocie 10.000 złotych. Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Zaprzeczyli, aby przy zawieraniu niekorzystnych umów wprowadzali pokrzywdzone w błąd. Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, która w marcu 2016 roku skierowała do sądu akt oskarżenia.

Sąd pierwszej instancji podzielił ustalenia prokuratury i wyrokiem z 5 kwietnia 2018 roku uznał oskarżonych winnymi popełnienia zarzuconych im czynów, za co wymierzył im kary jednego roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności (wobec Roberta B. i Piotra C.) oraz karę jednego roku i ośmiu miesięcy (wobec Waldemara K.). Wykonanie wyroku zawiesił na okres 5 lat próby. Dodatkowo sąd orzekł o obowiązku naprawienia szkody na rzecz pokrzywdzonych kobiet. 26 lutego 2019 roku Sąd Okręgowy nie uwzględnił apelacji składanych przez obrońców oskarżonych i utrzymał w mocy wyrok skazujący, uchylając orzeczenie w zakresie przyznania pokrzywdzonym kwoty 124.000 złotych tytułem naprawienia szkody, z uwagi na fakt, że odrębnie toczy się postępowanie.

Dodajmy, że jeden ze skazanych to były radca prawny Robert B., który w lipcu 2017 roku został prawomocnie skazany za popełnienie oszustwa sądowego, polegającego na uzyskaniu od Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze oraz Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze - przy pomocy podrobionych weksli - szeregu nakazów zapłaty i wyroków, na podstawie których osoby pokrzywdzone zobowiązane zostały do zapłaty nienależnych świadczeń. Usłyszał wówczas wyrok 2 lat pozbawienia wolności  z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres 5 lat, środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu radcy prawnego i adwokata oraz zakazu zajmowania się pośrednictwem w zaciąganiu zobowiązań finansowych, dysponowaniem i obrotem wierzytelności osób trzecich na 8 lat.

Twoja reakcja na artykuł?

2
15%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
9
69%
Złości
2
15%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Znowu będzie deptak

Nowe Kamienne Schodki

Moja Fundacja wspiera domy dziecka

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 19-03-2019 10:16
Niektórzy ludzie to jednak osły,żeby się takim f...rom dać zrobić w wała
~J23 19-03-2019 11:17
Toż to nie jest wyrok za batoniki zamykają toz to nie jest sąd tylko kabaret starszych panów.Boze Widzisz i Nie grzmisz
~PAP 19-03-2019 13:58
Zawiasy za takie oszustwa i wyjątkową perfidię??? Te hieny powinny dostać po min. 7 lat bezwzględnej odsiadki tym bardziej że to już drugie zawiasy dla padalca, ale sąd chyba ma inne przesłanki. Zapewne bardziej prywatne....
~ 19-03-2019 14:22
Przepraszam czy istnieje pojęcie SĄD chyba tylko za jazdę rowerem po spożyciu,reszta to kabaret PSEUDO SĘDZIÓW.
~paw 19-03-2019 17:37
A taki niby mądry ten Robert?
~gruby 26-03-2019 22:22
Czarne chmury nad PIOTREM CH./KUDŁATY/ŁYSY / ale to jeszcze nie koniec to dopiero poczatek OSZUSCIE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nowe wyzdrowienia w powiecie jeleniogórskim

Wpadka z kontrabandą

Urząd Marszałkowski przejmuje linię kolejową do Świeradowa Zdroju

Pociągiem do Karpacza, ale także do Legnicy?

Tegoroczne Dni Wlenia odwołane

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
522
Tak
27%
Nie
69%
Nie wiem
4%