MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Wyprawa wirtualna po skarby baroku

Wiadomości: Region
Wtorek, 21 sierpnia 2012, 8:23
Aktualizacja: Środa, 22 sierpnia 2012, 7:46
Autor: umw
Ilu turystów wie, gdzie na Dolnym Śląsku leżą wsie Wojciechów i Maciejowiec? I kto wie, że ukryte są tam prawdziwe skarby? Dzięki unijnej dotacji już wkrótce będzie je można dokładnie obejrzeć, w dodatku bez ruszania się z domu. Dostępne w internecie Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków zgromadzi najcenniejsze barokowe malowidła ścienne Dolnego Śląska – również te zagubione po dolnośląskich wsiach.

- Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej powstanie Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków. Przedsięwzięcie, którego finał jest zaplanowany na koniec 2013 roku, realizuje jeleniogórski magistrat wraz z tamtejszym Muzeum Przyrodniczym - informuje Anna Czujko z Biura Prasowego Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Specjalnie stworzona strona internetowa umożliwi spacery on-line po 20 wybranych obiektach sztuki baroku z różnych miejscowości Dolnego Śląska: z Lubiąża, Jeleniej Góry, Wrocławia, Krzeszowa, Lubomierza, Legnickiego Pola, Maciejowca, Starych Bogaczowic, Wojciechowa i zamku Książ.

- Po wybraniu zabytku będziemy mogli zwiedzić wirtualnie jego wnętrze oraz – dzięki zbliżeniom – dokładnie obejrzeć poszczególne freski. Jednak przedsięwzięcie nie ma tylko celu rozrywkowego. Aby muzeum powstało, najpierw historycy sztuki przeprowadzą dokładne badania. Każde malowidło zostanie sfotografowane i w cyfrowej wersji trafi do bazy danych o dolnośląskich zabytkach freskowych - opowiada Anna Czujko.

Jeśli komuś obraz na monitorze komputera nie wystarczy, a nie będzie miał czasu na podróż po całym Dolnym Śląsku, wystarczy, że wybierze się w jedno miejsce: do Jeleniej Góry. W zabytkowym Zespole Pocysterskim przy ul. P. Ściegiennego w Cieplicach powstanie wyjątkowa, multimedialna sala muzealna. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w postaci wirtualnych panoram specjalne projektory wyświetlą na ścianach obrazy, które połączą się ze sobą, tworząc wirtualną przestrzeń. Osoba zwiedzająca będzie miała możliwość wyboru wnętrza zabytku na specjalnym pulpicie – monitorze dotykowym i wyświetlenia go na wielkoformatowych ekranach, które stworzą złudzenie przebywania w obiekcie architektonicznym wśród barokowych malowideł.

Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków ma kosztować ok. 550 tys. zł, z czego ponad 380 tys. sfinansuje Regionalny Program Operacyjny dla Województwa Dolnośląskiego (RPO WD). Utworzenie muzeum to tylko jeden z 26 projektów, które Zarząd Województwa Dolnośląskiego wybrał na początku sierpnia (7 sierpnia) do dofinansowania z RPO WD w wyniku kolejnego już konkursu o dotacje na wsparcie turystyki i kultury.

Łączna wartość wszystkich wybranych projektów wynosi 20 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO WD to 12,5 mln zł. W konkursie można było zgłaszać do dofinansowania projekty dotyczące informatyzacji instytucji kultury oraz upowszechniania informacji o dziedzictwie przeszłości oraz o przedsięwzięciach jednostek kultury.

Wybrane przez zarząd przedsięwzięcia obejmują m.in. informatyzację bibliotek, kin, ośrodków kultury, teatrów i muzeów, jak również upowszechnianie zasobów różnych placówek kulturalnych i naukowych, np. archiwum Polskiego Radia i Opery Wrocławskiej. Pełna lista wybranych do unijnego współfinansowania projektów jest dostępna na stronie internetowej www.rpo.dolnyslask.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jakie ma być nasze miasto za 20 lat...

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Elektroniczny kontakt z klientem już działa

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~fico 21-08-2012 17:28
super
~mietek one 21-08-2012 20:58
Tak trzymać!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Śmierć na żwirowni

Porównaj ceny z Jelonką.com

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Dachowanie w Radomierzu

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
97
Tak
45%
Nie
48%
Nie wiem
6%