MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 10 sierpnia
im. Borysa, Wawrzyńca

Wyprawa w czasie do dawnych Cieplic

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 22 marca 2019, 8:15
Aktualizacja: Sobota, 23 marca 2019, 9:45
Autor: WAC
Fot. WAC
Na wyprawę do przedwojennych Cieplic zaprasza Muzeum Przyrodnicze za sprawą najnowszej wystawy czasowej „Cieplice na dawnych pocztówkach”.

Na wystawę, której otwarcie odbyło się wczoraj (21.03) w cieplickiej placówce muzealnej, składa się 40 reprodukcji przedwojennych pocztówek pochodzących z kolekcji własnej.

To tylko mała część, liczącego 800 sztuk, zbioru widokówek, jakie posiada Muzeum Przyrodnicze. Większość z nich instytucja nabyła od spadkobierców kolekcjonera, lekarza medycyny Janusza Ptaszyńskiego. Co istotne, prezentowane na wystawie reprodukcje, wybrane przez Karolinę Matusewicz - Górniak, przedstawiają budowle uzdrowiska. Dlatego, zwłaszcza dla ciepliczan, bardzo ciekawe jest porównywanie ich wyglądu sprzed ponad 70 lat z ich obecnym stanem.

Jak zapowiedział dyrektor Muzeum Przyrodniczego Stanisław Firszt, podczas wczorajszego wernisażu, obecna wystawa na pewno nie jest ostatnią ekspozycją pocztówek w cieplickiej placówce. Być może jeszcze w tym roku zostanie przygotowana prezentacja pocztówek powstałych w okresie PRL – u. Jeśli znajdą się fundusze, zostanie też wydany album z reprodukcjami najciekawszych okazów z muzealnej kolekcji

Twoja reakcja na artykuł?

18
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Narodziny gnu białobrodych we wrocławskim zoo

Artystycznie o historii dawnej "dywanówki"  

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 22-03-2019 10:22
Teraz Cieplice wyglądają jak J. Góra , pustki , będąc w Cieplicach można było się zabawić , park Zdrojowy oblegany był przez kuracjuszy którzy mogli się napić , coś przekąsić nie mówiąc już o rozlewni wody która była bardzo popularna lecz i to zniszczyli , proponują teraz szajs w plastykach i to ma być uzdrowisko
~zaboberek 22-03-2019 10:26
Kiedyś,chyba dziesięć lat temu,kupiłem album pt. "Jelenia Góra na dawnych widokówkach",bardzo ciekawa pozycja.Chciałbym aby coś takiego było o Cieplicach,bo choć nie jestem tu urodzony,to mieszkałem w tym mieście bardzo długo.Pozdrawiam Ciepliczan i nie tylko.
~Gosc 22-03-2019 14:56
To powinien być cel władz aby uczynić z Cieplic i najblizszych okolic perełek turystyczną. Tu jest ogromny potencjał. Powinno być więcej atrakcji na poziomie więcej kawiarni z eleganckim wystrojem a przede wszystkim zadbana zieleń a nie dzikie chaszcze jak przed wejściem do Parku Norweskiego albo na tyłach Zdrojowego.Jakas fontanna na Cervi wizawi Wejścia do Parku Zdrojowego.Uprzatnac bałagan na tzw ryneczku.Zlukwidowac budy na Placu Kombatantów i zrobić parkingi z kostki betonowej.Te pocztówki pokazują że jest z czego brać wzór.Tylko przez tyle lat tak niewiele zrobiono w tak pięknym miejscu.Naprawde trudno to pojąć.
~anonim 22-03-2019 15:13
Gdyby Cieplice byly Cieplicami Sl. Zdroju jak dawniej, a nie tylko dzielnica Jeleniej Gory, Ciepliczanie by zadbali , zeby to byl kurort na skale swiatowa. Teraz, to pustka, a nie uzdrowisko. Dlaczego zlikwidowano rozlewnie wody mineralnej ,gazowanej "Marysienka"? Inna woda smakuje i leczy, a cieplicka "Marysienka " szkodzila zdrowiu Ciepliczan i przyjezdnych na kuracje?
użytkownik facebook 23-03-2019 8:38
Oby powróciły.
~Gosc 23-03-2019 18:09
Kiedy będzie remont ulicy Tabaki
użytkownik facebook 23-03-2019 21:45
Moje miasto urozenia 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór

"PatRIOTki" w BWA  

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Lawiny na fotografii

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
280
Tak
39%
Nie
56%
Nie wiem
5%