MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Wypłynęły ścieki z oczyszczalni w Mysłakowicach

Wiadomości: Mysłakowice
Poniedziałek, 13 sierpnia 2012, 9:24
Aktualizacja: 9:33
Autor: Angela
Około kilometrowy odcinek rzeki Łomnica został zanieczyszczony w sobotę (11.08) około godz. 20.00 przy ul.Łokietka w Mysłakowicach. Płynące rzeką ścieki zauważyli okoliczni mieszkańcy, którzy powiadomili strażaków i inne służby. Okazało się, że nieczystości wypływają z oczyszczalni, zarządzanej przez Karkonoski System Wodociągów. – Ktoś wpuścił nam jakieś chemikalia i otruł nam bakterie przerabiające ścieki – tłumaczy Krzysztof Ślęzok, dyrektor ds. technicznych KSW.

- To było coś okropnego. Poczuliśmy smród i zobaczyliśmy, jak rzeką płyną ścieki razem z odchodami. Zrobiło mi się niedobrze. Wezwaliśmy strażaków i okazało się, że to oczyszczalnia ścieków wypuściła nieczystości do rzeki – mówi nasza Czytelniczka.

Zdaniem strażaków, którzy razem z przedstawicielami ochrony środowiska i innych służb byli na miejscu przez dwie i pół godziny, wypływało około 100 litrów ścieków na sekundę. Zanieczyszczony został około kilometrowy odcinek rzeki Łomnica. Strażacy byli wobec tego skażenia bezradni.
- Ścieki wymieszały się z wodą i nie było żadnej możliwości wyeliminowania tego zanieczyszczenia – mówił jeden ze strażaków.

Dyrekcja Karkonoskiego Systemu Wodociągów tłumaczy, ze nie mogła temu zapobiec.

- Ktoś zrzucił nam ścieki, których" biologia" nie przyjęła. To jest biologiczna oczyszczalnia ścieków, która funkcjonuje jak żywy organizm. Są w niej żywe bakterie, które przerabiają ścieki na osad i wodę. Osad jest usuwany, a do rzeki trafia czysta woda. W tym przypadku w ściekach musiała być jakaś substancja chemiczna, być może ropopochodna, która wytruła nasze bakterie. Stąd do rzeki trafiły nieoczyszczone nieczystości. Przyjmujemy ścieki z Miłkowa, Ściegien i Mysłakowic, nie ma możliwości by takim sytuacjom zapobiec – tłumaczy Krzysztof Ślęzok, dyrektor ds. technicznych Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji w Jeleniej Górze. - Dzisiaj woda jest już czysta. Poddaliśmy analizie osad. W ciągu najbliższych pięciu dni dowiemy się, jaka substancja wytruła nasze bakterie – dodaje Krzysztof Ślęzok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Konkurs dla seniorów

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~kmam 13-08-2012 10:29
Ja myślę... cena wody i ścieków Karkonoskiego Systemu jest w czołówce cen w Polsce. Drogie te bakteryjki. Chyba oprócz nich przydałby się system filtrów a populację bakterii nierobów zmniejszyć. W sytuacjach awaryjnych "g...o" nie spływało by do rzeki i może wtedy cena wody i ścieków byłaby "ludzka".
~m-ce 13-08-2012 10:49
To od kilku dni już śmierdziało..a nikt z KSW nie widział że cos jest nie tak.. al e kasą tak dużą to biorą... a może jakas kontrola...:)
~ 13-08-2012 12:10
czy ktoś za to odpowie i zostanie ukarany??????
CН.W.D.P. 13-08-2012 12:36
ZOSTANIE UKARANY, ZOSTANIE... A SPRAWCA JEST PRZECIEŻ DOSKONALE ZNANY!! TO NIEJAKI "DOMESTOS". SAM SIĘ CHWALI W TELEWIZJI, ŻE ZABIJA WSZELKIE BAKTERIE NA ŚMIERĆ...
CН.W.D.P. 13-08-2012 12:43
WIDOCZNIE W SKLEPIE W MYSŁAKOWICACH BYŁA PROMOCJA NA ŚRODKI HIGIENY, WIĘC SOBIE LUDZIE POPRAWILI KOMFORT ŻYCIA... POZOSTAJE TERAZ CZEKAĆ, AŻ LUDZIE ROZPRAWIĄ SIĘ Z BAKTERIAMI ODPOWIEDZIALNYMI ZA KWAŚNE MLEKO... WKOŃCU SKOŃCZĄ SIĘ JAKIEKOLWIEK KŁOPOTY Z SEREM.
~17sqandal 13-08-2012 13:29
co to za tłumaczenie , nie ma tłumaczeń w takich sytuacjach oczyszczalnia ścieków jak sama nazwa to oczyszcza ścieki i powinna ponieśc za te zdzrzenie konsekwencje
~Ja 13-08-2012 13:50
To nieprawda, że stało się to w sobotę ponieważ bardzo mocno śmierdziało z okolicy oczyszczalni cały poprzedzający tydzień!!! Ktoś kłamie i gdyby nie czujni mieszkańcy to KSW nie przyznało by się do tej katastrofy.
~domestos 13-08-2012 14:28
no panie dyrektorze, przecież to nie była brudna woda tylko gęste ścieki które lały się wierzchem przez oczyszczalnię a to nie wina bakterii tylko ludzi lub sprzętu.....czy tam nikt nie monitoruje przepływu ??
~hihaho 13-08-2012 16:16
Żółć panu wójtowi się wylała.
~ 13-08-2012 16:35
Wszystkie pstrągi już śnięte w tej rzece masakra...
~Smrodek 13-08-2012 19:25
ŚMIERDZIAŁO DUŻO WCZEŚNIEJ NIŻ OD 11-ego sierpnia, SMRÓD BYŁ OKRUTNY DUŻO WCZEŚNIEJ, SPRAWA POWINNA ZAJĄĆ SIĘ PROKURATURA Z URZĘDU !!!
~ojtam,ojtam 13-08-2012 20:32
Szanowny capslocku, jak cóś trafi bakterie na zsiadłe mleko, to też trafi i serek, niestety takie są zasady fermentacji, bez tego nie ma serka i już !
~ 13-08-2012 21:15
Pietrowski bierze 11 koła i sie smieje :)))) z gawiedzi
~```````````` 13-08-2012 21:23
prostą oczyszczalnię to trochę trudno dopilnować więc wieksze pole do popisu będziemy mieli jak wybudujemy sobie elektrownie jądrowe.
CН.W.D.P. 13-08-2012 21:50
TAAA... SKORO SKOŃCZYŁBY SIĘ SEREK, TO SKOŃCZYŁYBY SIĘ Z NIM JAKIEKOLWIEK KŁOPOTY. CZY TO NAPRAWDĘ TAK TRUDNO ZROZUMIEĆ?? NIE PO TO TU JESTEM, BY KAŻDY MIAŁ RADOŚĆ, ALE CHOCIAŻ SPRÓBUJ. MYŚLENIE NIE BOLI!!
~ 13-08-2012 22:40
Ktoś wlał 20 litrów ropy do wc i wielkie halo i trzeba to do rzeki wypompować bo bakterie padły śmiech na sali normalnie.
rymcycymcy 14-08-2012 0:39
Może te bakterie nie umarły ...tylko są chwilowo zamroczone ! :) Wiadomo ...czym się upijasz, tym sikasz ! ...staropolskie powiedzenie :)
~Rona 14-08-2012 21:33
Potwierdzam,woda śmierdziała dużo wcześniej! Ale dopóki nie popłynęło to ,co gęste w KSW i K udawali, że nie widzą! Pstrągów w rzece nie ma od zeszłego roku-to też wynik zatrucia rzeki. A PZW - słusznie wprowadziło na tych odcinkach zasadę "złap i wypuść" - bo nawet jeśli ryba miałaby szansę przeżyć- wolałabym "takiej" rybki nie jeść.Powiadomcie prokuraturę! To nie jest pierwsza tego typu sytuacja spowodowana przez KSW i K w kotlinie- i zawsze jakimś cudem udaje Im się wymigać.Dobry anioł stróż, czy względy? Coś tu śmierdzi i to strasznie!Dosyć tego! Zawsze jest tłumaczenie, że "brzydkie zabarwienie wody " to wynik deszczy które wypłukują torfowiska, smród- jest niegroźny, a teraz "bakterie im padły" - a gdzie kontrola? No Redaktorzy z Jelonki-do roboty!Macie szansę zrobić coś dobrego !
~ 14-01-2015 10:01
Sprawa ma już charakter historyczny, ale nie sposób nie skomentować tłumaczenia dyrektora technicznego p. Slęzoka. Pojawienie się w rzece do której odprowadzana są oczyszczone ścieki, "ciężkich frakcji" ścieków nie może być skutkiem obumarcia flory bakteryjnej w rektorze, tylko jest być może z premedytacją, być może spowodowanym awarią, skierowaniem nieoczyszczonych ścieków bezpośrednio do rzeki. Prawdą jest, że biologiczne oczyszczalnie ścieków są niezwykle wrażliwe na pH, stopień natleniania, obecność substancji hamujących namnażanie bakterii tlenowych itd. I niestety odbudowywanie obumarłego złoża to kwestia kilku tygodni, jeśli nie miesięcy, więc jak to zrobił dyrektor techniczny oczyszczalni, że w przeciągu paru dni uzyskał ponownie prawidłowe parametry ścieków? Niespójne to.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sytuacja w spółce Sanikom

Fundusze dla powiatu

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Mobilizacja przed II turą

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2208
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%