MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 28 września
im. Marka, Wacława

Wypiłeś? Chuchnij!

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 października 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 12 października 2007, 9:50
Autor: AGA
Fot. Jelonka.com
Dyżurny policjant udostępni alkomat, jeśli nie zakłóci to jego pracy.

Jeśli masz wątpliwości, czy możesz zasiąść za kierownicą, dmuchnij w „balonik”. Nie masz alkomatu? Zgłoś się na policję.
Jesienna, deszczowa i mglista aura to pora niezbyt lubiana przez kierowców. Śliskie i zdradliwe drogi, szybko zapadający zmrok... O wypadek nietrudno. Dlatego policja apeluje o szczególną ostrożność i przestrzega przed jazdą pod wpływem alkoholu.

Nasz Czytelnik pan Maciej udał się z kolegami na posterunek policji, aby sprawdzić, czy może zasiąść za kółkiem.
– Dzień wcześniej trochę wypiłem. Chciałem mieć pewność, że mogę prowadzić samochód, a w razie kontroli nie spotka mnie niemiła niespodzianka. Niestety, od dyżurnego usłyszałem, że gdyby tak każdy przychodził, to nie mieliby czasu na nic innego. No i nie miałem okazji dmuchnąć w „balonik”. A chciałem być w porządku wobec prawa – mówi. Dodaje, że nie była to jego pierwsza wizyta na posterunku. – Wszystko zależy od dyżurnego – jeden pozwoli dmuchnąć, a drugi nie.

– Oczywiście, jeśli mamy wątpliwości, czy można zasiąść za kierownicą, należy koniecznie sprawdzić ilość alkoholu we krwi. Jeżeli nie mamy alkomatu na własny użytek, można podejść na posterunek policji. Policja nie ma co prawda obowiązku udostępniania alkomatu, ale dyżurny może go użyczyć, jeśli tylko nie będzie to dezorganizowało to jego pracy – mówi nadkom Edyta Bagrowska, oficer prasowy komendanta miejskiego.

Dodaje, że jeśli kierowca sądzi, że może być pod wpływem alkoholu, najlepiej w ogóle nie powinien siadać za kierownicę. Warto też zainwestować w prywatny alkomat. Jego ceny wahają się w granicach od 90 do nawet 800 zł.

– Od stycznia do końca września policja zatrzymała 341 nietrzeźwych osób kierujących pojazdem – informuje Edyta Bagrowska. Przypomina, że karę ponieść może jednak nie tylko kierowca. Polskie prawo przewiduje bowiem również ukaranie właściciela pojazdu zezwalającego na prowadzenie osobie będącej pod wpływem alkoholu.

Policja apeluje również do pieszych, którzy poruszają się przy drogach, aby pamiętali o odblaskowej odzieży. – Czasami wystarczy nawet odblaskowa naklejka na plecaku. Ludzie niestety zapominają o tym, a chodzi przecież o ich zdrowie i życie – dodaje Edyta Bagrowska.

<b> Uwaga na alkomaty </b>
Życie Warszawy w piątkowym wydaniu przestrzega przed alkomatami kupowanymi w sklepach lub w internecie. Dziennikarze gazety przeprowadzili eksperyment. Jeden wypił dwa piwa, drugi &#8211; setkę wódki. Alkomaty policyjne wskazały inne wartości, te zakupione znacznie zaniżały wskazania.

<b> Zapamiętaj ważne paragrafy </b>
Art. 178a kodeksu karnego
§ 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 2. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania inny pojazd niż określony w § 1, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

<b> Trzeźwy, czy podpity </b>
W Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi u prowadzącego pojazd wynosi 0,2 promila. Stężenie alkoholu od 0,2-0,5 promila traktowane jest jako wykroczenie (zgodnie z art. 86 kw.). Grozi za to mandat nie niższy niż 50 zł. Kierowca, który we krwi ma ponad 0,5 promila popełnia już przestępstwo (KK Art. 178a., §1 i 2). Za taki czyn grodzi kara do 2 lat (w przypadku prowadzenia pojazdów mechanicznych) i roku (inne pojazdy) więzienia.
Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi lub prowadzi do stężenia od 0,2 do 0,5 promila (lub obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3) określa się to jako stan po użyciu alkoholu.
Gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila (a w wydychanym powietrzu jest go więcej niż 0,25 mg w 1 dm3), wówczas jest to stan nietrzeźwości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Finał projektów

Roboty na Dworcowej

Przebudowa w centrum

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Zły porucznik. 12-10-2007 10:25
Ależ oczywiście, że Policjant winien udostępnić alkomat celem wykonania "prywatnego" badania probierczego. Jednakże czynność takowa winna być opłacona opłatą administracyjną, taką samą jaką winna Policja pobierać za wydawanie zaświadczeń itp dokumentów. Pytanie tylko, czy opłaty takie są pobierane? Mniem, że nie...i stąd takie badanie nosi znamiona bezprawności, albowiem faktycznie finansują je wszyscy podatnicy. Problem jest bardzo ciekawy.
~rymcycymcy 12-10-2007 13:09
Już widzę jak goście zajeżdżają na policyjny parking, wytaczają się z samochodów i bełkoczą "...ppanie właadzoo, jaa tylko na badankoo". Może lepiej na koniec imprezki wzywać patrol na chatę.
~Mietek 12-10-2007 15:19
A Pan Maciej myśli że jak przyjdzie na komisariat to wszyscy mają koło niego latać ( bo On chce być pewien ) a pozatym sam dodał że jest upierdliwy i często tam łazi, więc wkońcu go pogonili Do rymcycymcy: Może niech Cię jeszcze do domu odwiozą, widze że nie znasz czasów komuny. W tamtych czasach bałbys sie o czymś takim nawet pomysleć. A wogóle to co to za durny nick ?
~DoMietek 12-10-2007 17:34
Durny nik to masz ty "Mietek Żul" Pamietasz ta piosenke–chyba nie, bo tylko komuna zostala ci w glowie. A ja nie raz byłem w takiej sytuacji ze nie wiedzialem czy moge jechac czy nie. Tez chciałem byc uczciwy, nie wobec prawa ale wobec uzytkownikow ruchu. Lecz Pan policjan odmówil mi wykonania testu i bylem zmuszony do wyruszenia w dłuugą ponad 500km droge. Mysle że Policja jest od tego by nas chronic,a w ten sosób uchronili by mnie i potencjalnego podatnika. A oni potrafią tylko potrafią wlepiac mandaty i robic badanie dopiero wtedy kiedy pijany kierowca juz wyruszyl w droge. Wydaje mi sie ze lepiej jest przebadac potencjalnego pijanego kierowce przed tym jak wsaiądzie!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przedszkole ma się dobrze

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Drogi do remontu

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1002
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%