MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wypiękniały u nas zabytki – za unijne

Wiadomości: Region
Wtorek, 3 września 2013, 7:34
Aktualizacja: Środa, 4 września 2013, 6:50
Autor: DUM
Fot. Urząd Marszałkowski
Pięć gmin dawnego województwa jeleniogórskiego uczestniczy w projekcie „Zobaczyć krajobraz – dotknąć przeszłość”. Realizują go: Janowice Wielkie, Kowary, Mirsk, Świeradów–Zdrój i stolica regionu –Jelenia Góra. Jego wyróżnikiem jest nastawienie na osoby niewidzące: makiety poszczególnych zabytków, które niewidomi mogą „zwiedzić” dotykając, oraz tablice informacyjne wykonane alfabetem Braille'a.

Turyści, którzy regularnie odwiedzają Karkonosze, zauważyli zapewne istotną zmianę w krajobrazie drogi krajowej nr 3. W Radomierzu (gmina Janowice Wielkie) mijali jeszcze niedawno zniszczoną, ledwo widoczną wśród drzew budowlę za murem. Dziś rzuca się w oczy jasna sylwetka i szpiczasty, miedziany hełm odnowionej wieży. Gotycka budowla z trzema oryginalnymi dzwonami z XVI-XVII w. to pozostałość po kościele w Radomierzu, który wyburzono jeszcze w połowie XIX w. Teraz jako wieża widokowa pozwala podziwiać m.in. panoramę Karkonoszy.

Aby turyści mogli lepiej „zobaczyć krajobraz”, zarówno w Jeleniej Górze, jak i Mirsku również wyremontowane zostały wieże widokowe. W obu przypadkach w zabytkowych obiektach: w stolicy Karkonoszy to 25-metrowa baszta zamkowa przy ulicy Jasnej, w Mirsku – dawna wieża ciśnień przy ulicy Wodnej.
Ponadto w Kowarach odrestaurowano Salę Rajców – reprezentacyjne pomieszczenie XVIII-wiecznego ratusza. Piękne eliptyczne wnętrze służy już nie tylko jako miejsce pracy radnych, ale jako przestrzeń, gdzie organizowane są wystawy artystyczne czy prelekcje. Dzięki unijnej dotacji odnowiono m.in. polichromie na suficie sali i klatkę schodową.

Natomiast Czarci Młyn w Świeradowie-Zdroju, w którym już wcześniej można było skosztować tradycyjnie wypiekanego chleba, dzięki pieniądzom z programu regionalnego stał się skansenem - „muzeum chleba” z prawdziwego zdarzenia. We młynie zachowało się oryginalne wyposażenie z 1890 roku, w tym stary piec chlebowy i 6-metrowej średnicy koło młyńskie – unikat na skalę Dolnego Śląska. Turyści na parterze młyna mogą zobaczyć pełny proces produkcji pieczywa, od zmielenia pszenicy, przez wyrabianie ciasta, po wypiek w piecu chlebowym.

Pięć inwestycji kosztuje w sumie 6 mln zł, z czego ponad 4 mln zł to unijne dofinansowanie z programu regionalnego. Finał prac zaplanowano na październik 2013 r., jednakże większość obiektów odzyskała swój charakter już dużo wcześniej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dalszy ciąg Senioraliów 2019  

Nowa sygnalizacja świetlna  

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~starr 3-09-2013 9:27
...czy jest jakaś szansa na konserwację cennego zabytku w Jeżowie Sudeckim - "domu gwarków"? Wszyscy jadący na Szybowisko widzą w jakim jest stanie.
~ 3-09-2013 9:57
Za jakie unijne ? Płacimy do unii składkę i to nie małą. Ciekawe czy podliczając wszystko i zwracając niewykorzystane dotacje /brak wkładów własnych/ jak również w/g unii nieslusznie zagospodarowanych dotacji do zwrotu, przypadkiem nie jesteśmy płatnikami netto.
~mysiek 3-09-2013 10:02
wieżę średniowieczną w Radomierzu moim zdaniem zniszczono i nie ma ona już żadnego wyjątkowego charakteru, teraz to jakaś dziwna pseudo-zabytkowa konstrukcja. Szkoda.
~ 3-09-2013 10:39
Dom gwarków jest własnością prywatna i wątpię żeby ktoś ładował kasę w cudzą własność...no ale pomarzyć zawsze można
~Klik-Klik 3-09-2013 10:43
Coś nie bardzo pięknie to wygląda z tymi dorobionymi schodami i balustradą, jeszcze gdyby nie było tych zabezpieczeń, to bym to jakoś zaakceptował. I zgadzam się z postem z godz.09:57
~Urga 3-09-2013 12:06
Widzę, że znowu zaczyna się wielki bulwers z powodu remontowanych zabytków........... Ludzie ogarnijcie się, błagam.
~ 3-09-2013 13:22
ale tytuł, za unijne co Kasztany ? Orzechy?
~ 3-09-2013 13:42
12.06 - a niby dlaczego nie mamy się bulwersować ? Widzimy,że jak zwykle, jest to wujowo ,robione, tym bardziej ,ze wbrew pozorom , za NASZE, pieniądze. Dlaczego mamy przyjmować wszystko , jak dziad w torbę ,pod KK.To nie jest darowany koń, któremu się w zęby nie zagląda, to jest nabyty przez NAS jako spoleczeństwo , towar, ktory ma być dobry a nie ,chała ,bo za rzekome unijne. Czas skończyć dziadowanie i patrzeć ludziom na ręce.Bo to NASZA kasa...przyplacona redukcją naszej produkcji, naszych miejsc pracy itp.etc,etc.
~Jeleniogórz. 3-09-2013 14:31
Czy jest szansa na odremontowanie wieży kościelnej kościoła ewangelickiego w Miłkowie?, który jest zabytkiem. Widocznie nie bo w gminie Podgórzyn nie za bardzo wiedzą co tam mają na swym stanowisku robić. Do fotela się każdy pcha a pracować już nie ma komu.......
~Urga 3-09-2013 14:52
Do 13.42. Jeśli chodzi o zabytki to zawsze jest bulwers. Kolejna biedronka w mieście? Wszyscy się cieszą. Kolejna dziura w drodze? Nikt nic nie mówi. Światła dla pieszych za Zabobrzu, przez które nie zdąża przejść nawet młoda zdrowa osoba? Nikt nic nie mówi. Rozwalone rury? Wylewające rzeki? Nikt nic nie mówi. Za to kiedy pojawia się hasło 'zabytek' to sie wtedy zaczynają krzyki: bo to źle, po co to kumu, szkoda na to kasy..... Jak chcesz potrzeć ludziom na ręce to nie tylko przy zabytkach, ale tez przy innych inwestycjach.
~Klik-Klik 3-09-2013 15:34
@ 03-09-2013 13:42- I tak trzymać, gdyby takich było więcej, żyli byśmy inaczej.
~Urga 3-09-2013 18:20
Do 15.34. przed komputerem każdy jest bohaterem narodowym, no nie? Po referendach, które się nie odbywają widać jak się martwicie o swoje pieniądze w prawdziwym życiu a nie tylko na forum.
~ 3-09-2013 19:58
14.52 - odnoszę wrażenie,że na jelonce bywasz sporadycznie,moze to i slusznie,ze masz inne lepsze rzeczy do robienia...ale, w postach powyzej mojego, bulwers budzi nie fakt remontowania zabytku,ale SPOSÓB realizacji. Przychylam się do tego stwierdzenia co ktoś powyzej zauważł ,że schody i barierki jak z innej bajki. Rację ma też i ten,ktory zauważa,że unijne de facto znaczy NASZE, a więc nie darowane jak stara chabeta,za którą należy być wdzięcznym bo darowana a nie musiała być. Za to zapłaciliśmy NASZYMI miejscami pracy,NASZĄ produkcją, NASZYM dobrobytem etc.etc. A tematy podane przez 14.52 -oj, bulwersują. Polecam lekturę archiwum Jelonki w tym względzie. Sama osobiście, jako osoba mniej sprawna wielokrotnie sama bulwersowałam się tymi tematami...Wdzięcznym należy być, ale dziadem -ni
~ 3-09-2013 20:15
18.20- nigdy się nie mianowałam bohaterem narodowym..to tak tytułem prawdy obiektywnej.Nawet przed kompem i wobec klawiatury i w jej obecności. To ,że umiem liczyć ,pozwala mi żyć ubogo ale z honorem.Nawet w realnym życiu.A nawiasem mówiąc, tak dla ciekawości, a wy na referendach byliśta ? No i co się zmieniło ? A może lepiej nie organizować referendum, lecz ...dla odmiany.... nie bawić się w klakiera i mówić prawde, choćby tylko przed komputerem, a nie cieszyć się jak głuptasek,ktory dostał gócio w różowym papierku,że miał konika ...ale konik uciekł...Gócio to gócio, nawet jeśli odnowione.. Ciesząc się z takich darów wychodzimy nie na wdzięcznych ale idiotów.
~Stasio 4-09-2013 1:30
Czy jakies budynki swieckie tez byly / beda remontowane ? Ja rozumiem , Polska , panstwo wyznaiowe ale zeby koscioly remontowac z unijnych pieniedzy ? Juz niedlugo sie to zmieni .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Park już gotowy

Co z przebudową stadionu przy Lubańskiej?  

Odnowią parking przy cmentarzu

Trudny dojazd do SP 3

Seniorzy na scenie

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
69
Tak
68%
Nie
28%
Nie wiem
4%