MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Wyniszczający dymek na przerwie? Lepiej z tym skończyć

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 25 października 2011, 13:54
Aktualizacja: Środa, 26 października 2011, 8:11
Autor: Agrafka
Fot. Agrafka
O szkodliwości palenia papierosów i uzależniających właściwościach nikotyny rozmawiano dziś w Zespole Szkół Ekonomicznych i Turystycznych w Jeleniej Górze. Palacze umierają średnio o 15 lat wcześniej!

Spotkanie z uczniami głównie klas pierwszych związane z profilaktyką zdrowotną, rozpoczęto znaną piosenką zespołu Raz, Dwa, Trzy „Małe Gnojki” refrenem: „Mówię ci nie pal, nie pal, nie pal papierosów, (…) bo będziesz kaszlał i będzie ci źle” .

– Palenie papierosów jest dosyć szerokim zjawiskiem wśród naszych uczniów. Mamy wiele pomysłów na walkę z tym nałogiem, uczestniczymy w różnych programach uświadamiających młodzież o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą rzeczywistość – powiedziała Maria Witkowska, pedagog z ZSEiT.

Pułkownik Edward Jakubowski, lider jeleniogórskich weteranów zaproponował zorganizowanie spotkania z uczniami z ZSEiT , ponieważ młodzież często zaciąga się chorobotwórczym dymkiem na terenie posesji sąsiedniego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

– Chcemy uświadamiać młodzież o dużej szkodliwości palenia papierosów, nie tylko czynnego, ale również biernego, czyli przebywania w towarzystwie osób palących, aby ci młodzi ludzie zechcieli rzucić ten wyniszczający nałóg, w który bardzo łatwo wpaść. Rozdane zostały również ulotki ze zdjęciami smolistych płuc palacza i czystych płuc przeciętnego człowieka. Warto podkreślić, że w okresie międzywojennym nie było takiej mody na palenie papierosów, jak w dzisiejszych czasach – powiedział płk Edward Jakubowski, szef ZKRPibWP.

O szkodliwości tytoniu mówili także zaproszeni gości tacy, jak prof. dr nauk medycznych Zbigniew Domosławski, który jest specjalistą – kardiologiem, ordynatorem Oddziału Chorób Wewnętrznych Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, wykłada również na Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej w Jeleniej Górze. W spotkaniu uczestniczyli również Zofia Lipka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, kierownik Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, oraz inspektor Grzegorz Rybarczyk ze Straży Miejskiej.

Przy okazji zostało wręczone Marii Witkowskiej najwyższe kombatanckie odznaczenie za kształtowanie patriotycznych postaw wśród młodego pokolenia oraz za zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Złoty Krokus dla...

Kontrole palenisk

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~sqandal 25-10-2011 15:13
skąd Oni biora tych kombatantów wojna skończyła się już ( niech no policze ) te kombatanty jak chwycili za broń to mieli po 3 miesiące. Szukają tylko poklasku , skończyli by już z tym
~_ 25-10-2011 18:24
na Jowisza w tym mieście nic sie nie dzieje... uciekam
~do ~- 25-10-2011 18:39
Nie uciekaj ! Poczekaj parę lat i ciebie zaproszą na imprezę jako kombatanta ,a wtedy przekonasz się ,że jednak coś się dzieje w tym mieście.
~AJ 25-10-2011 19:36
Wyjedź do Lubania lub Gryfowa jak jesteś żądny mocnych wrażeń.
misiekjg(konto usuniete) 25-10-2011 20:53
Kiedy w latach 80-tych XX wieku, zwróciłem się z prośbą o informacje o postępach w leczeniu mojej mamy, do już wówczas nie młodego dr. Z.D., ordynatora interny szpitala przy ul. Żeromskiego, to dowiedziałem się, że ..."wszystko jest w rękach Boga"(!?). Zaiste wiara czyni cuda, że po kilkudziesięciu latach dalej się piastuje takie stanowisko (co wynika z tekstu artykułu).
~zdzielni 25-10-2011 21:22
http://www.youtube.com/watch?v=oa5-EJgcd2A
~LibeR.. 26-10-2011 9:36
Chyba pracownicy oświaty, oraz Szanowni Kombatanci nie zdają sobie sprawy, że próbują wychowywać już praktycznie dorosłych ludzi... Przecież mają już swój rozum, w 100 procentach rozwinięty w umiejętności myślenia (teoretycznie ;p)... Trzeba organizować tego typu akcje w szkołach podstawowych, ew. w gimnazjalnych... To tam młodzieży należy uświadamiać szkodliwość tytoniu i niszczyć ten ludzki błąd w zalążku...
~nikoś 26-10-2011 10:10
przecież to patrioci , zważywszy na ilośc akcyzy i podatków w cenie paczki papierosów , wspierać chcą swój kraj to jeszcze ich ganią
~ 26-10-2011 11:42
Bardzo bliska mi osoba umierała w niewyobrażalnych cierpieniach na raka płuc.KOSZMAR!!! Każdy kto zdawałby sobie sprawę, na co się naraża, nie wziął by już wiecej fajki do ust!!! RAK PŁUC W 90% SPOWODOWANY JEST PALENIEM A Z POZOSTAŁYCH 10% 5% ZACHOROWAŃ SPOWODOWANE JEST BIERNYM PALENIEM!!!
~mieszkanka 26-10-2011 12:32
Może Pani dyrektor zwróciła uwagę na swoich uczniów żeby nie palili na podwórkach posesji przy ulicy Sudeckiej .Tak mogła by się w czasie przerwy przejść i zobaczyć co robią jej uczniowie.
~x 26-10-2011 13:07
kombatanci sie klonuja, zeby utrzymac wojenna rente i ci ktorzy niemieckiego zolnierza na oczy nie widzieli tez siegaja po to jakby wtedy walczyli. co do palenia na parkingu a raczej na tylach obiektu to duzy udzial gimnazjalistow z pobliskiej szkoly. ludzie to dzieciaki bez kultury, palac rzucaja to pod nogi nastepnie zapluwajac droge powrotna wracaja na lekcje. czy nauczyciele tego nie czuja jak capi smrodem nikotyny z ich oddechu?
~GOŚĆ 28-10-2011 17:30
Dwie powyższe wypowiedzi wyjęto mi z ust... Gdzie jest Dyrekcja Zespołu Szkół Ekonomicznych i Turystycznych na przerwach, tracicie czas na wygłaszanie mowy o paleniu, niech palą i niszczą się, problemem jest jak zwalczyć chamstwo grupki uczniów, którzy codziennie obrażają pracowników pobliskiej Szkoły Muzycznej. Palą papierosy na pobliskim parkingu, śmiecą, grupą przewodzi dziewczyna i szuka zaczepki gdy tylko zobaczy kogoś na parkingu prywatnym Szkoły Muzycznej, obraża, wygraża, czekać tylko to kamieniem by rzuciła. Zwalczcie agresję a później martwcie się o palenie tytoniu Szanowni Państwo. Za moich czasów w Szkole Ekonomicznej za małe przewinienie były kary (np. sprzątanie ubikacji, odklejanie gum itp itd) to taka mała podpowiedź!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spór o edukację seksualną

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Wybory: Zwycięstwo PiS

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Seniorzy świętowali

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
311
Tak
56%
Nie
36%
Nie wiem
8%