MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Wymodlić maturę

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 marca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Arkadiusz Piekarz
Młodzież z trzecich klas I Liceum Ogólnokształcącego im. Żeromskiego wróciła z jednodniowej pielgrzymki do Częstochowy. Modlitwa modlitwą, ale maturalny stres nieodwołalnie jest coraz bliżej.

– Przyszli maturzyści jeżdżą na Jasną Górę co roku od kilku lat w intencji pomyślnego zdania zbliżającego się egzaminu dojrzałości. Zainteresowanie jest spore – mówi Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1. – Zwyczaj wprowadzili księża, którzy w szkole uczą religii – dodał.

– Taki wyjazd na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc – mówią sami zainteresowani. – Wiemy, że to coś w rodzaju wsparcia moralnego, bo przecież nikt za nas do matury się nauczy, ani nie dostanie się na studia – twierdzą.
Zdaniem duchownych, oprócz przeżycia religijnego dla ludzi wierzących, przedmaturalne pielgrzymki mają także wymiar psychologiczny. To skuteczny sposób na stres.

Tymczasem tegoroczna matura zbliża się wielkimi krokami i stresów maturzystom raczej nie oszczędzi. Ci, którzy do niej przystąpią (czyli wszyscy w popularnym „Żeromie”) odliczają już dni. – 4 kwietnia pozostanie nam tylko miesiąc. Później święta, to wiadomo, że człowiek nie będzie siedział w książkach. W sumie zostanie najwyżej dwa tygodnie na powtórki i naukę – przewidują trzecioklasiści.
Naukę w szkole zakończą w końcu kwietnia na kilka dni przed maturalnym startem.

Zarówno w I LO im. Żeromskiego jak i w innych szkołach średnich znacznie więcej uczniów niż się spodziewano, wybrało poziom podstawowy egzaminów.
– Wynika to z czystej kalkulacji. Jeśli uczniowi nie powiedzie się podczas testu na poziomie rozszerzonym, może on stracić punkty i w efekcie dostać ich mniej, niż gdyby zdawał na łatwiejszym poziomie podstawowym – usłyszeliśmy od dyrekcji.
– Podczas zeszłorocznej matury podchodząc do testu rozszerzonego uczeń w niczym nie ryzykował, bo wcześniej i tak pisał egzamin podstawowy.

Zdaniem dyrektora Domagały jest to niepokojące zjawisko, bo degraduje poziom matury. Najwięcej maturzystów decyduje się na poziom podstawowy w liceach profilowanych, najmniej – w szkołach ogólnokształcących.

Ze wstępnych rozeznań wynika, że maturzyści dokonali tradycyjnych wyborów przedmiotów, które będą zdawali.
Z fakultatywnych największym zainteresowaniem cieszy się matematyka, biologia i geografia. W I LO nikt nie wybrał, na przykład, wiedzy o tańcu.
Cztery osoby zadeklarowały chęć zdawania historii muzyki (trzy na poziomie rozszerzonym), dwie będą zmagać się z historią sztuki. Są to głównie uczniowie szkół muzycznych oraz licealiści, którzy swoją przyszłość wiążą z dostaniem się na kierunki artystyczne w szkołach wyższych (architektura, sztuki piękne). Dodatkowe punkty z tych przedmiotów mogą okazać w tym celu pomocne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków gotowe – od kiedy MZK?

Nowy przystanek w Łupkach

Przystań w śmieciach

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~uczestniczka 22-03-2007 10:59
A ja jestem uczennicą III Lo im Śniadeckich i wczoraj byliśmy w Częstochowie. O nas to juz nie napiszecie, tylko o żeromie???
~absolwent 22-03-2007 11:06
Ja tam przed matura nie pojechałem do Czestochowy i jakos nie narzekałem na wyniki:D Taki wyjazd moim zdaniem to troche dziwny sposób na spędzenie dnia. Ludzie z mojej szkoły byli na takiej pielgrzymce, najpierw jechali pól dnia na masze, ci co stali w środku mdleli z gorąca i ścisku a reszta niewiele widziała.potem pobyli gdzies 2 godziny w tej mieścinie no i po fascynujacych przeżyciach duchowych wsiedli w autobus i jechali kolejne pół dnia do domu. Jak dla manie rewelacja...
~doktor 22-03-2007 11:56
Gdy na początku lat 80 jechliśmy (kilka szkół jeleniogórskich) na nieoficjalną wówczas pielgrzymkę maturzystów na Jasną Górę - maturzyści z Żeroma nas totalnie olali. Teraz ich dzieci się modlą.........Lepiej późno niż wcale.
~lolo 22-03-2007 14:08
ooo kogo ja tu widze na zdjeciu:P Rzadzicie:P
~mesjah 22-03-2007 14:44
jak ktos sie nie uczy to modlitwa pomoze zawsze,ghyh;)albo stawiasz na wiedze albo na niewiedze,nie rozumiem tych dzieci kompletnie;)z jednej strony wierza a drugiej chca sie uczyc;)to sie mija z celem im wiecej bedą wiedziec tym mniej wierzyc;)
~do "mesjash" 22-03-2007 15:55
A Ty się zdaje mijasz z własnym powołaniem z tym stwierdzeniem, że im więcej będą wiedzieć, tym mniej wierzyć...Szkoda mi Ciebie...
~jelgór 22-03-2007 16:52
Przypomina się znany dowcip: Bóg postanowił sprawdzić we wrześniu, co też porabiają studenci. Zesłał więc na ziemię anioła, ten posprawdzał i wraca z raportem: - Studenci medyka się uczą, studenci uniwereka piją, studenci polibudy piją. Następną kontrolę zrobił w listopadzie: - Studenci medyka ryją, studenci uniwereka zaczynają się uczyć, studenci polibudy piją. Styczeń: - Studenci medyka kują, aż huczy, studenci uniwereka ryją, studenci polibudy piją. Początek sesji. Anioł wraca z ziemi i mówi: Panie Boże, studenci medyka ryją dzień i noc, studenci uniwerka ryją dzień i noc, studenci polibudy się modlą. A Bóg na to: - i ci właśnie zdadzą ! Powodzenia!
~!!!!!! 22-03-2007 17:51
jak dobrze zaplaca to maue maja juz w kieszeni bez nauki i modlenia sie!!!
~nika 22-03-2007 18:38
maturzyści II LO też byli tego dnia w Częstochowie, zresztą tak jak uczniowie z "Chemika", "Ekonoma" i "Weterynarza". W Jeleniej nie istnieje tylko "Żerom", a po lekturze arytkułów na tej stronie można odnieść takie przykre wrażenie.
~widz2 22-03-2007 19:15
Przeciez to zaczyna sie narodow paranoja?! Przeciez WY macie jakies kompleksy , manie nizszosci? Juz niedlugo bedziecie sie modlic przed pojsciem do ubikacji a juz nie mowie o masturbacji?!
~ciekawski 22-03-2007 19:20
Jakos mi sie wydaje , ze jakis czas temu , ludkowie siedzieli czy stali -przodem - do oltarza . Czy cos sie pozmienialo ?
~pedagog 22-03-2007 19:48
Pusta religiność i oddawanie chwały królowej niebios mogą przynieść zdane matury 2007, lecz chwały Bogu nie oddadzą. No cóż, całe piekło też się modli, demony też wierzą i drżą. Diabeł tez czyni cuda.
~norwidka 22-03-2007 20:31
a o Norwidzie to gdzie ;/ ? byly wszystkie szkoly z naszego rejonu ..... !!!!!!!
~do ciekawskiego 22-03-2007 20:38
W bazylice jakieś 50 osób miało możliwość siedzenia w prezbiterium, reszta - czyli jakieś 4150 osób musiała stać, zwrócona PRZODEM do ołtarza - czy ten stosunek stojących do siedzących cię nie zadowala? I jedni, i drudzy byli zwróceni w stronę księdza, który przez półtorej godziny prowadził bardzo ciekawy, zabawny i mądry wykład. Dzięki temu, że pozwolono młodzieży usiąść pod ołtarzem, atmosfera nie była sztuczna, spięta, wręcz przeciwnie - czuło się, że ci księża są blisko nas. To była naprawdę dobra pielgrzymka pomimo ścisku na mszy w małe kaplicy i kiepskiej pogody.
~ileż można zwracać uwagę !! 22-03-2007 22:01
o ile wiem to wszystkie srednie szkoły były na pielgrzymce jak co roku a nie tylko Żerom !!!! nauczcie się w końcu, że to nie jedyna szkoła w Jeleniej !!
~maturzysta 22-03-2007 23:23
Nauczcie się że ludzie pracujący dla Jelonki nie są grupą tak liczną żeby wszędzie być i o każdej szkole pisać. A co do szkół, to w tym dniu na pielgrzymce byli maturzyści z całej diecezji Legnickiej, nie tylko z Jeleniej Góry.
~maturzystka 22-03-2007 23:28
Jestem z żeroma, ale przyłaczam się do pokrzywdzonych głosów, które pojawiają się po każdym prawie artykule z serii "Żerom, elitarna szkoła na wsgórzu" (??):/. Bo chyba naprawdę ktoś tu zapomina o istotnym fakcie, że W JELENIEJ GóRZE Są TEż INNE SZKOłY!!
~ciekawski-czesc 2 23-03-2007 0:46
aaa aaa a an gorze Synaj bylo 5000 ludzi , jak podaje Pismo . Nie mniej , nie wiecej .I oby ci jak to opisujesz "ksieza" nie byli za blisko was .I nigdy nie klekaj przed "ksiedzem" , moze to sie -zle -kojarzyc. Pachnie to conajmniej prokuratorem . A odnosnie ludzi TYLEM do oltarza, to jest na samym zdjeciu ponad 50 ! Nastepnym razem postaraj sie lepiej .
~Louis Phere 23-03-2007 8:07
Zabobony... Żenada... Moherki zabraliście ze sobą?
~kwiatek^^ 23-03-2007 18:19
Tu jest błąd:napewno nie przystąpią do matury na TEJ SAMEJ sali.Egzaminy piszemy na AULI:-):-):-)
~abecadło 23-03-2007 20:17
i znowu żerom
~Mała 24-03-2007 17:20
Oczywiście, że są inne szkoły...chociażby ten cieplicki Norwid...Ale Żerom jest legendą i chlubą Jeleniej Góry, więc nie rozumiem zawiści i zazdrości piszących tutaj o tym, że wciąż wspominane jest tylko I LO...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czyżby Andrzej Duda?

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%