MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 24 września
im. Gerarda, Teodora

Wymiana junkersów na półmetku. Taniej i bezpieczniej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 15 października 2010, 8:13
Aktualizacja: Sobota, 16 października 2010, 8:11
Autor: Angela
Fot. Angela
W sobotę zakończy się wymiana junkersów na instalację ciepłej wody w trzech zabobrzańskich budynkach. Dzięki temu mieszkańcy 180 mieszkań nie będą musieli obawiać się zatrucia tlenkiem węgla. Do końca roku junkersy znikną łącznie z 375 mieszkań mieszczących się w jedenastu budynkach.

Wczoraj podsumowano pierwszy etap wspólnego projektu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wszystkie junkersy z budynku przy ulicy Elsnera 1 zniknęły w czerwcu. To był pierwszy z bloków, gdzie PEC i JSM rozpoczęły wymianę junkersów na urządzenia ciepłej wody, którą obecnie dostarcza PEC.

– To był najtrudniejszy krok, ludzie nie wiedzieli czego mogą się spodziewać i jak będzie przebiegała realizacja zadania. Mieszkańcy bali się też wzrostu kosztów utrzymania. Kiedy okazało się, że demontaż junkersów i montaż urządzeń, przebiega sprawnie i bez większej ingerencji w mieszkanie, a koszty utrzymują się na tym samym poziomie, ludzie zaczęli się do tej inwestycji przekonywać. Kiedyś to my musieliśmy namawiać lokatorów, teraz mamy już kilka podań o zorganizowanie w tej sprawie zebrania lokatorów – mówi Tadeusz Mroczek, zastępca prezesa Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Jeleniej Górze.

Obecnie trwają ostatnie prace w dwóch budynkach przy ulicy Elsnera 5 i Paderewskiego 18, które zakończą się w najbliższą sobotę (16.10). Wówczas wykonane będzie niemal pięćdziesiąt procent planowanej inwestycji na bieżący rok. Do końca roku natomiast junkersy zostaną wymienione w pozostałych dziewięciu obiektach, w 195 mieszkaniach przy ulicy Transportowej 13, 13a, 15, 17, 21 a i b, 22, 24 oraz Zachodniej 6. W kolejnych latach junkersy zniknął ze wszystkich, 83 budynków JSM, łącznie z 5975 mieszkań.

– Staramy się rozszerzać zasięg ciepła systemowego w Jeleniej Górze, szczególnie w budynkach, które były dotychczas przez nas ogrzewane, ale nie posiadały dostępu do ciepłej wody. Docelowym zakresem porozumienia PEC – u z JSM jest wyposażenie w urządzenia do ciepłej wody 83 budynków, będących w zasobach Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. To zadanie zostało rozłożone na kilka najbliższych lat, i jak widać jest konsekwentnie realizowane – mówi Andrzej Latuszek, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Jeleniej Górze.

– W Jeleniej Górze jest o wiele więcej budynków bez ciepłej wody w zasobach prywatnych właścicieli czy innych spółdzielni. Jesteśmy oczywiście na nich otwarci i czekamy na ich deklaracje. Przeprowadziliśmy już kilka rozmów w tym temacie. PEC zapewnia dostawę ciepłej wody bez żadnych zbędnych formalności typu wydawania warunków technicznych, na własny koszt wykonuje roboty techniczne w obszarze węzła – dodaje prezes Latuszek.

PEC i Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa podpisały porozumienie o wymianie starych urządzeń w marcu. Największe korzyści płynące z inwestycji, jakie podkreślane są przez strony porozumienia, to bezpieczeństwo lokatorów i szeroko rozumiany komfort zamieszkiwania.

Zdaniem oferentów przede wszystkim wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa oraz na oszczędności wody. Junkersy nie są urządzeniami zbyt bezpiecznymi. Wymagają konserwacji, regulacji, jest w nich wybuchowy gaz. Z roku na rok mieszkania poprzez montaż plastikowych szczelnych okien i drzwi, są uszczelnione i często nie mają cyrkulacji powietrza. Wówczas może dojść do zaczadzenia tlenkiem węgla. Dodatkowo lokatorzy nie będą musieli spuszczać, jak w przypadku junkersów, kilkunastu litrów wody, żeby w kranach zaczęła płynąć ciepła ciecz.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poświęcili kapliczkę

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~ 15-10-2010 8:54
bardzo dobra sprawa tylko ciekawe kiedy zaczna wmieniac na karlowicza 4
~J@ck 15-10-2010 8:58
A kiedy zlikwiduję się w tym mieście ogrzewanie piecowe??? też można się zatruć tlenkiem węgla
~zabobrze :-) 15-10-2010 8:58
Bardzo się cieszę z tej wymiany. Duży plus dla Spółdzielni za wcześniejsze informacje - planowaliśmy remont łazienki, a tak wstrzymaliśmy się aż do przeprowadzenia prac. Wniosek - jak się chce to można załatwić sprawę tak, aby lokator też był zadowolony. Nie wiem jak będzie z wysokością rachunków, ale w tak małych łazienkach junkers był niebezpieczny i dobrze, że już go nie mam.
~...i. 15-10-2010 9:34
W tamtym roku kupilem mieszkanir,zrobilem remont kapitaln,wymienilem wszystkie instalacje,a teraz co po dwoch latach bede robic na nowo???faktem jest,ze rok temu nikt nawet nie raczyl o tym poinformowac.co za kraj...
~lolo79a 15-10-2010 9:42
Na jakie wymieniają ? Proszę o podanie typu junkersów.
~wie39 15-10-2010 10:08
cieszcie się z podłączenia do PEC-u....do pierwszego rachunku...
~kaliro 15-10-2010 11:02
a może ktoś opisze kto już to 'przeżył' jak wyglądają te prace w mieszkaniu czy bardzo inwazyjnie czy jakoś się starają by jaknajmniej rozwalić? czekam na to podłączenie jak na zbawienie.
~ave ja 15-10-2010 11:14
od kiedy transportowa to zabobrze ????
~PECJG 15-10-2010 13:35
PECJG przygotowuje materiał, który pokaże jak wyglądała ta inwestycja. W przyszłym tygodniu będzie można pobrać prezentację z konferencji ze strony www.pecjg.pl, a w niej widać efekty wymiany. Dla zainteresowanych likwidacją piecyków gazowych polecamy jeszcze www.cwu.krakow.pl. W JG proces wymiany wygląda podobnie, a nawet lepiej.
~ 15-10-2010 16:13
od Transportowej do K.Miarki blisko...wymieńcie jeszcze naszego junkers/ta
~king-kong 15-10-2010 17:27
Wszystko fajnie tylko zastanawia mnie czym sugerowala sie JSM-ka wymieniajac piecyki gazowe na tych wlasnie ulicach.Ogolnie bez zadnego ladu i skladu ulica Elsnera czyli Zabobrze i Transportowa czyli miasto.Mieszkam na Moniuszki.Czy nie prosciej jest isc z jednego konca miasta na drugi?
~XXX 15-10-2010 18:06
PEC MODERNIZUJE ZA DARMO W OKOLICY WEZLA CIEPLENGO A JAKIE KOSZTY LOKATOROW I DODATKOWY REMONT MIESZKANIA?
~ZABOBRZANIN 15-10-2010 19:02
Jeszcze te wymiany się czkawką odbiją... Należało by jeszcze jakiś fundusz na odszkodowania przeznaczyc za straty. Większy pożytek byłby z tego jak zakazać też palenia w piecach. To jest dopiero masakra. Ale jak tu w starych substancjach grzebać na remontach ! Jak nakazać aby obywatel czy obywatelka jedno na rencie 500 pln, a drugie na bezrobociu aby przestał palić butami, szyszkami, szmatami i co miesiąc przelewał środki na konto PEC w wysokości 300-500 pln i jeszcze zrobił sobie w mieszkaniu instalację na własny koszt. Ale nie ma to jak siać propagandę jak to tanio i jak super CIEPŁO SYSTEMOWE się nazywa !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ZABOBRZANIN 15-10-2010 19:09
Czy JSM będzie odkupywała od swoich członków te bomby czy maja sobie z nich nagotować zupę na własny koszt ? Co poniektórzy mniej zamozni kupili na raty i będą jeszcze spłacać ale..... co ich to interesuje. Nie jeden już tam pryncypał dowody wdzięczności sobie zagospodarował za uszczęśliwienie innego polaka !
~Paderewski 15-10-2010 19:29
Firma prowadząca prace to Jeden wielki SYF !!!!!SYF do potęgi N-tej. Na szczęśćcie mam ich juz z głowy ale co nerwów na psuli.....
~TK255 15-10-2010 20:56
Bardzo dobrze że wymieniają junkersy jestem zadowolony tylko mam małe pytanko kiedy wymiana obejmie Noskowskiego 9 ? Pozdrawiam
~joj 15-10-2010 21:16
TK255 Mieszkasz w za dużej podkowie na dzień dobry idą malutcy :)
~brakhama 15-10-2010 21:30
Nie w temacie ale uważajcie jak was wiozą do Wrocławia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Rodzinna wystawa

Maseczki... pamiątką?

To było bezpieczne?

Radni za zamiarem połączenia muzeów  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
817
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%