MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Wyłączmy światła mijania – proponują politycy

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Piątek, 4 lipca 2008, 7:54
Aktualizacja: 7:54
Autor: TEJO
Czy światła mijania włączone w pełnym słońcu to konieczność?
Fot. TEJO
Więcej wypadków na drogach i więcej ofiar – głównie wśród pieszych i rowerzystów: to efekt obowiązkowej jazdy na światłach przez cały rok. W sezonie ogórkowym politycy zaczynają majstrować przy kodeksie drogowym.

Zniesienia tego obowiązku latem chcą posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Wcześniej z podobnym pomysłem wystąpił jeden z parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej. Skaczący sobie do gardeł politycy, na „drogowej płaszczyźnie” są zgodni. Nie jest więc wykluczone, że wprowadzony kilka lat temu nakaz jazdy na światłach mijania przestanie obowiązywać.

Politycy powołują się na dane Stowarzyszenia Rzeczoznawców Techniki Samochodowej – czytamy w piątkowej Polskiej Gazecie Wrocławskiej. Wynika z nich, że w ubiegłym roku wydarzyło się o 2,5 tysiąca więcej wypadków niż dwa lata temu. Zginęło też znacznie więcej osób.

Pomysłem likwidacji przepisu posłowie wsadzili kij w mrowisko: policjanci mają zupełnie przeciwną opinię. Ich zdaniem na światłach jeździ się bezpieczniej. A wzrost wypadkowych statystyk wcale nie wynika z obowiązku jazdy na światłach. Jak wskazują policjanci, spadła też liczba potrąceń pieszych i rowerzystów.

Gazeta cytuje zdanie kilku Dolnoślązaków. Według jednych światła powinny być obowiązkowe przez cały rok tylko w terenie zabudowanym. Inni – jak jeleniogórski radny Miłosz Sajnog – podkreślają, że dzięki oświetleniu auto jest bardziej widoczne w górach i na zakrętach. Nie brakuje też opinii, że światła należy włączać tylko w pochmurne i ciemne dni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Podgórna zarośnięta

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wycieczka tematyczna po Bolesławcu

Komentarze (21) Dodaj komentarz

~Passat 4-07-2008 8:25
I tutaj Sajnog ma racje, chociarz raz. Wole włączyć światła i być widocznym dla innych niż mieć dzwona. A wypadki są z głupoty, brawury i alkoholu.
~az71 4-07-2008 8:30
Światła cały rok. Ten kto jeździ dużo , ten wie , że auto z zapalonymi światłami w słoneczny dzień jest widoczne z większej odległości. Więcej wypadków jest tylko dlatego , że jeździ więcej "czubów", którym nie chce się wyjechać półgodziny wcześniej aby zdążyć na czas jadąc przepisowo. A potem wyprzedzają na trzeciego, na ciągłej etc.
~RS 4-07-2008 9:18
Wypadków było więcej, bo przybyło samochodów o około 2 mln bez poprway jakości i ilości dróg. Zonglując statystyką mozna udowodnic wszystko.
~ja tylko pytam 4-07-2008 9:40
Nie kilka, a zaledwie niecałe dwa lata temu wprowadzono ten . Kto tu umie liczyć, hę? Fakt, że w "długiej" lepiej widać przeciwjadące przepisy, ale też prawda, że opieranie na tym swojej decyzji o wyprzedzaniu jest głupotą. Wystarczy że ktoś zapomni włączyć świateł (BYWA!), no i nagle masz przed oczami śmierć. A wtedy to zostaje Ci tylko jechać "na Otylię".
~Aaaa. 4-07-2008 9:46
Już nie maja czym się zająć ? Najpierw kopali się żeby wprowadzić ten przepis teraz żeby znieść. A od kiedy Pan Sajnog jest takim specjalista od ruchu drogowego ?
~kostka 4-07-2008 9:57
Tym politykom to się chyba jednak nudzi... Raz wprowazdają to znowu likwidują... A na świecie nie ma większych problemów niż wyłączanie świateł w lecie :] Niech się zabiorą za dofinansowanie dróg które są w opłakanym stanie...
~hetman 4-07-2008 10:05
Co za banialuki - swiatla wlączone w pogodny dzień maja wplywać na lepsza widocznośc i bezpieczeństwo !! - jeżeli ktoś nie widzi samochodu ma kurzą ślepote, refleks szachisty i do tego piasek w glowie , brak wyobrażni - to niech nie siada za kierownicą a tak na marginesie to kto takim co nie widza przaszkod a zwlaszcza samochodow na jezdni - wydaje prawo jazdy.. !!!
~Gregor25 4-07-2008 10:08
Światła naprawdę zwiększają bezpieczeństwo!
~hirsch 4-07-2008 10:34
to bedzie kolejna ustawa w tej samej sprawie, kolejne posiedzenia komisji parlamentarnych, kolejne debaty i kolejne pieniadze podatnikow wywalone na rozdwojenie jazni poslow. jesli zmienia ustawe w tej materii, to czy nie powinni zarzadac zwrotu nieslusznie pobranych diet od owczesnyvch poslow, albo obecni nie powinni uchwalic noweli kostenlos?
~rycho 4-07-2008 12:06
Ja jeżdżę od kilku lat na światłach po całej Polsce i wiem że światła dają duże bezpieczeństwo na drogach,auta są widoczne w terenie leśnym,na zakrętach itp. Jak ktoś zauważył,to będzie lepiej jak politycy wezmą się za opłakane drogi,za krzaki które rosną przy drogach stwarzających niebezpieczeństwo.Koszą tylko trawy które nikomu nie przeszkadzają.POLITYCY,od czego nosicie głowy i bierzecie ciężkie pienądze,jak nie umiecie rządzić to do łopaty i drogi budować.Pozdrawiam.
~aristo 4-07-2008 12:28
Czy dzięki oświetleniu auto bardziej widoczne jest w górach i na zakrętach, czy może jednak na długich prostych? Jeśli mamy polityków z taką logiką, to nic dziwnego, że w kraju tym jest tak jak jest, a państwa postrzdzieckie wyprzedzają nas w rozwoju. Zresztą jak widać w polsce miejscem dla nieudaczników jest właśnie polityka, ale czy to tylko ich wina? Włączone światła to zużycie dodatkowej energii i głównie o efekt ekonomiczny tutaj zapewne chodzi. A zwyciężyć powinien zdrowy rozsądek, bez przymusów. Gdyby tak było dyskusje i wprowadzanie nakazów byłyby bezprzedmiotowe.
KochaSJG1983 4-07-2008 12:55
Szkoda, że Tusk i jego reszta bandy nie każą wykręcić wszystkich świateł z samochodu... Kolejny głupi pomysł ekipy Tuska...
~x 4-07-2008 13:20
Politycy lepiej by zrobili gdyby znieśli siebie a nie jazdę na światłach;-)
~WcPicker 4-07-2008 14:22
Jeżdżę na światłach i mam w d co robią politycy z tym przepisem. A najlepiej jakby się wzięli za drobi nygusy.
~krzysio pik 4-07-2008 14:37
ja to zawsze mam włączone światła - lepiej widzę przechodzące żabki na drodze - a przecież tak często są rozjeżdżane, to straszne że tak giną.
~s. 4-07-2008 15:13
2,5 tys. więcej wypadków. A ile przybyło pojazdów ? A drugie, egzekwować poszanowanie przepisów ruchu drogowego. Zostawcie światła w spokoju. Są nich będą.
piipi 4-07-2008 15:16
...do - [~KochaSJG1983..]...~CUDOWNY pomysl..tak jezdzic w ciemnosciach..i na wyczucie~MARZENIE !!.
~abcde 4-07-2008 15:51
maja racie na co te swiatla latem
~do hetman 4-07-2008 23:52
coś ty taki buntownik? to logiczne, że nawet podczas dobrej pogody szybciej dostrzeżesz auto z włączonymi światłami niż bez nich. wszyscy wiedzą że czarne jest czarne a ty mówisz że czarne jest białe... nie wszyscy są superkierowcami tak jak ty.
zloty666 5-07-2008 10:53
Od kiedy zrobiłem prawko jeżdżę cały czas na światłach ! ! ! (czyli od 1995r.)
~Ja 7-07-2008 9:51
A ja jestem za wyłączonymi światłami, wprowadzenie tego nakazu bylo głupotą. Wypadki były, są i będą niezależnie od tego czy są swiatła czy nie. Jeżeli ktoś nie uważa to i mu światła nie pomogą... Przea...lizujcie przyczyny wypadków. Czołówki, wymijanie na trzeciego, niedostosowanie prędkości do warunków, ścinanie zakrętów i kupa złomu która jeździ po fatalnych drogach... Nie powinno być zakazu włączania świateł jeżeli ktoś uważa, że warunki są ku temu powodem !!!! Pamiętajcie, że to GŁUPOTA jest największym czynnikiem tragicznych wypadków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Tak nie wolno parkować!

Policyjna akcja "Pieszy"

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Cieplickie place

Przetarg na Szklarską Porebę Średnią

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
513
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%