MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Wykupią podwórka z dużą ulgą

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 17 grudnia 2008, 12:00
Aktualizacja: 19:30
Autor: Mar
Fot. TEJO
Rada miejska bez głosu sprzeciwu przyjęła wczoraj uchwałę, która może mieć duży wpływ na wygląd sąsiedztwa kamienic kupionych przez wspólnoty mieszkaniowe i inne budynków, które zostały wykupione tylko po tzw. obrysie. Będzie je można kupić za jeden procent wartości.

Dotyczy to terenów otaczających budynki: trawników, podwórek, działek przydomowych. Jak uzasadniali radni, umożliwi to właścicielom uporządkowanie terenów o które obecnie nikt nie dba, mimo że są własnością gminy. Dotyczy to tylko tych terenów, które nie mogą być samodzielną działką budowlaną.

- Od ośmiu lat, jeszcze jako radny, zabiegałem o to, żeby można było sprzedawać z bonifikatą tereny otaczające budynki w których powstawały wspólnoty mieszkaniowe – wyjaśniał zastępca prezydenta miasta, Jerzy Łużniak – Ta uchwała spowoduje, że tereny „niczyje”, o które nikt nie dba teraz, mogą mieć właścicieli.

Co nam to da? Sprzedawaliśmy budynki po ich obrysie, pozostawiając ich naturalne otoczenie na pastwę losu. Nowi właściciele będą też płacić podatek od nieruchomości, niewielki, ale każdy pieniądz się liczy. No i otoczenie domów przestanie być tak okropne jak jest teraz.

Gdy kilka lat temu radni zdecydowali o sprzedawaniu mieszań z bonifikatą, najpierw 50-procentową, potem 99 od razu mówiono, że pozostawianie otoczenia tych budynków w rękach miasta, a naprawdę niczyim, jest błędem. Zbyt wiele lat zabrało kolejnym władzom miasta przyznanie, że to był błąd, który powoduje, że nasze miasto wygląda jak jeden wielki śmietnik. Nikt dzisiaj nie porządkuje i nie pilnuje trawników, podwórek, przejść zasypanych śmieciami, odpadkami roślinnymi, połamanymi resztami mebli. Czy po latach zaniedbań uda się ten stan odwrócić?

Radni przyspieszyli pracę i już dzisiaj o 13 spotykają się na kolejnej sesji. Ma być poświęcona gospodarce śmieciami, nowym zasadom sprzedaży mieszkań komunalnych, zamianie gruntów na terenie, gdzie ma powstać Castorama. O przebiegu sesji poinformujemy.

Ogłoszenia

Czytaj również

IMGW ostrzega: może grzmieć i padać

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~rycho 17-12-2008 12:35
No i wreszcie coś konkretnego miasto wymyśliło.Może Jelenia Góra zacznie podobać się naszym mieszkańcom i może i turystom.Pozdrawiam radnych.
~Mieszkanka 17-12-2008 13:06
Super! Teraz przynajmniej będzie można zadbać o te tereny bo ZGL-e traktowały te tereny jak niczyje...szczególnie jeśli nie były na widoku
~ja 17-12-2008 13:39
Do tej pory nikt nie dbał o te tereny. Czy sprzedaż coś zmieni?! Dlaczego do tej pory wspólnoty nie dbały o te grunty? Aby dbać o otoczenie nie trzeba być jego właścicielem. Miasto chcąc je sprzedać chce przerzucić odpowiedzialność na nowego właściciela Już widzę jak się wspólnoty rzucą na te tereny :) Zapłaciłeś za grunt to teraz płać za sprzątanie!! Gratuluję pomysłu!!!!!
~ja 17-12-2008 13:40
Do tej pory nikt nie dbał o te tereny. Czy sprzedaż coś zmieni?! Dlaczego do tej pory wspólnoty nie dbały o te grunty? Aby dbać o otoczenie nie trzeba być jego właścicielem. Miasto chcąc je sprzedać chce przerzucić odpowiedzialność na nowego właściciela Już widzę jak się wspólnoty rzucą na te tereny :) Zapłaciłeś za grunt to teraz płać za sprzątanie!! Gratuluję pomysłu!!!!!
~ja 17-12-2008 13:41
Do tej pory nikt nie dbał o te tereny. Czy sprzedaż coś zmieni?! Dlaczego do tej pory wspólnoty nie dbały o te grunty? Aby dbać o otoczenie nie trzeba być jego właścicielem. Miasto chcąc je sprzedać chce przerzucić odpowiedzialność na nowego właściciela Już widzę jak się wspólnoty rzucą na te tereny :) Zapłaciłeś za grunt to teraz płać za sprzątanie!! Gratuluję pomysłu!!!!!
~wolfmann 17-12-2008 13:48
~katie 17-12-2008 14:46
a przepraszam , kto niby brudzi przy bloku , jak nie sami mieszkańcy??? teraz przynajmniej będzie można od wspólnot wyegzekwować sprzątanie tego co sami nabrudzą
~lokatorka 17-12-2008 14:47
ciekawe, czy wzięli pod uwagę też położenie niektórych podwórek... Często jest tak, że przez dane podwórko jest przejazd do innych budynków lub przejście. Podwórko wykupią lokatorzy wspólnoty, ogrodzą sobie pięknie, a ty sąsiedzie martw się jak opał na zimę zwieziesz do swojej piwnicy budynek obok...albo takie zdarzenie losowe np. Pożar i co? straż przyjeżdża, a tam brama na głucho zamknięta, bo wspólnota sobie teren ogrodziła, a do budynku obok innego dojazdu nie ma...niech zatem się spali...bo zanim się kogoś z kluczami znajdzie..
~Farmazony 17-12-2008 15:00
Farmazony opowiada Pan Łużniak, W centrum miasta, za własne pieniądze doprowadziłem kawałek ugoru do stanu gdzie można nazwać go w chwili obecnej nazwać skrawkiem zieleni, na rozjeżdżonym przez samochody podwórku. Ten kawałek ziemi był kiedyś czyimś ogródkiem i przypominał raczej zaniedbany ugór z dziurami porośniętymi chwastami. Tern wyrównałem, w środku trawa, po bokach jakieś tam kwiatki zasadzone przez żonę, aby ładnie i estetycznie wyglądało. Ogródek jest ogrodzony jakąś rozlatującą się siatką, ale uniemożliwia to przyprowadzanie tam piesków, poza tym jest tam furtka otwarta i wszyscy mieszkańcy mają tam dostęp i nigdy mi nie przyszło nawet do głowy, że ktoś wchodząc do tego ogródka musiałby mnie o zgodę prosić, każdy miał też możliwość skorzystania. Wszyscy mieszkający na tej posesji sąsiedzi robili sobie tam grilla ! Wcześniej proponowaliśmy wszystkim mieszkańcom aby wspólnymi siłami i kosztem doprowadzić ten teren do obecnego wyglądu, ale nikt nie był zainteresowany, Ale w maju tego roku, dostałem pismo od z-cy dyrektora ZGL Północ pana Słowika, wzywające mnie do natychmiastowego usunięcia ogrodzenia i opuszczenia zajętego bezprawnie terenu !!! Oczywiście ogrodzenia nie usunąłem, gdyż nie ja je tam stawiałem, terenu nie zamierzam opus...ć, gdyż nie czuję się prawnym właścicielem Ale nie jest prawdą, że nikt nie chciał dbać o te skrawki zieleni przy kamienicach, z pisma skierowanego do mnie wynika, że nie wolno jest dbać o wspólne dobro ! A teraz już wiadomo ! chcesz mieć trochę zieleni koło domu ! kup sobie najpierw ten kawałek ziemi - a jak już kupisz to dostaniesz nakaz utrzymania go w należytym stanie ! za nie wykoszoną trawkę już mandacik się należy - ale ZGL-ów to raczej nie dotyczy, tzn. ani utrzymanie takiego terenu w czystości, ani koszenie trawki !
~cb 17-12-2008 17:07
Podwórze pomiędzy budynkami 3 i 5 przy ul. Morcinka przez mieszkańców popularnie zwane "parkiem". Do niedawna spora cześć zarośnięta trawą, dobry teren dla dzieci a teraz? Mieszkańcy tych dwóch budynków zrobili z niego parking, rozjeżdżony teren, błoto, śmietniki. Aż się prosi o ogrodzenie i przeznaczenie tego terenu na małą enklawę zieleni w tym miejscu. Tylko kto się tym zajmie, skoro sami mieszkańcy zdewastowali ten teren?
~Ob. 17-12-2008 17:58
" 'Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby". Zamiast narzekać,po wykupieniu przysługujących terenów,lepiej zakasać rękawy i wziąć się do roboty.
~ja 17-12-2008 18:27
No właśnie o to chodzi (jak piszą ~CB, ~Farmazony i ~Lokatorka). Niektórzy ludzie nie dbają teraz a jak będą mieli możliwość wykupu to zapłacą i będą dbali?! Nie chodzi tu tylko o sprzątanie. Ciekawe ile kosztuje np. remont chodnika, zrobienie trawnika itp.? Kto po wykupie za to zapłaci? Miasto pod szyldem DUŻEJ ULGI chce wyrolować mieszkańców!!!!! Najgorsze w tym wszystkim jest to, że radni traktują Mieszkańców jak bezmyślną masę, która łyknie DUŻĄ ULGĘ!!!!!!!
~ja 17-12-2008 18:28
do ~Ob. Tylko, że to Koń Trojański jest!!!!!!
wfal 17-12-2008 18:38
Wystarczy popatrzeć na zdjęcie z artykułu... Czy tam wystarczy posprzątać? Do tej pory takie koszty powinno pokrywać miasto!!! A po wykupie pokryje Lokator! Uczciwe? ~ja
~kolo 17-12-2008 18:50
W naszym Mieście wygląda to tak, że nawet jeśli mieszkańcy mają chęć robienia czegoś przy zamieszkanej nieruchomości to i tak ZGL zrobi wszystko, żeby przeszkodzić. Bardzo się boją, że lokatorzy udowodnią, że jednak można. Nie mogę pojąć czemu Prezydent pozwala, aby ci którzy mają obowiązek dbać o powierzone mienie, marnotrawią i doprowadzają do zniszczeń dobro wszystkich mieszkańców i jeszcze są za to wynagradzani oraz premiowani. Przecież wandal za zniszczenie mienia społecznego jest karany przez sąd, a czemu pracownik ZGL nie?
kazimierzp 17-12-2008 20:38
Z tej powyższej dyskusji, jak i z niektórych tez artykułu widać nieznajomość lokalnego prawa i obowiązków dotyczących zarządzania tymi "ziemiami niczyimi"! Zdjęcie dołączone do artykułu pokazuje iż to co do tej pory się stało z powodu idiotycznego prawa funkcjonującego od lat siedemdziesiątych XX wieku jest praktycznie w wielu przypadkach nie do naprawienia. Na zdjęciu tym (chyba jest to zaplecze pawilonu przy Ptasiej) widoczny budynek mieszkalny (może sprzedany po obrysie) i cały rząd garaży których użytkownicy rozjeżdżają całe podwórze. Ciekawe jak to zostanie podzielone, komu który kawałek przypisany i kto za bezpieczeństwo na tym terenie będzie odpowiadał!?! Wiele podwórek które historycznie od 100 lat było przypisane do budynku jest zasra... garażami, komórkami. Niejednokrotnie właściciele garaży nie mieszkają w tych głównych budynkach. Ciekawe kto będzie wstanie to uporządkować, kto będzie uzgadniał ze wspólnotami przebieg dróg dojazdowych do tych garaży? Problem ZGL-ów i zarzutów które tu padły. Nie są to może twory doskonałe, ale one nie odpowiadają za wszystkie tereny w mieście. Odpowiadają jedynie za te które są przypisane do budynków przez nich zarządzanych. Tereny które nie są przypisane do żadnych budynków są zarządzane przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami, lub inne podmioty! Może wypowiadający się nie wiedzą, ale żeby coś robić to trzeba mieć na to pieniądze, a w budżecie miasta radni Rady Miejskiej na utrzymanie takich "nieużytków" praktycznie nie dają środków! Szkoda, że od samego początku w czasach "komuny" gdy zaczynano nieśmiałe próby prywatyzacji nie sprzedawano lokali w budynkach wraz z działkami je otaczającymi (tak jak je Niemcy wytyczali i zagospodarowali), teraz w wielu przypadkach ludzie wręcz będą się bronić przed kupowaniem tych działek bo to i koszty, odpowiedzialność. Będą nagle stwierdzali konieczność wykupu gdy będą chcieli ocieplić elewację, postawić rusztowanie, itp - na nie swoim, nie wolno!?
~lidka 17-12-2008 23:51
To może ktoś wykupi tereny nad Bobrem i zrobi wreszcie nadrzeczną promenadę z alejkami i ławkami. Jelenia Gora jest chyba jedynym miastem w Polsce, gdzie tereny nad rzeką straszą brudem i chaszczami i na pewno nie są wizytówką miasta.
~~Emeryt 18-12-2008 2:18
A co z planami "rewitalizacji" ul. Wojska Polskiego ? Będzie co z tego, czy to tylko pic był przedwyborczy?
~paklum♣ ҉ 18-12-2008 7:00
będa, będą wykupywać te podwórka, aby stawiać sąsiadom samochody pod samymi oknami, ciekawe ile metrów od okna wolno postawić samochód, bo te spaliny z samochodu spod samych okien to czasem żyć nie dają jak taki cwaniak rusza, latem to wcale okna nie można otworzyć, i nie jest to obok jedzni
~Pani Jakość 19-12-2008 19:02
tereny zielone, trawniki i chodniki powinny należeć do miasta! bo wspólnoty są wciąż ubogie i nie mają pieniędzy. I tak wędrując latem jeden trawnik i krzewy przystrzyżony, następny nie, idąc zimą chodnik przed jednym domem posypany piachem, następny nie, a kto na tym cierpi ? - MY, płacący podatki ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Nowy tabor dla Kolei Dolnośląskich

Tablica przy szlaku

Drastyczne billboardy

Działka nad zabytek?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%