MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Wyjątkowy rok Noblisty. Pomogą Niemcy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 2 listopada 2011, 9:06
Aktualizacja: 9:07
Autor: RED
Fot. RED
Niemieccy inwestorzy chętniej interesują się lokowaniem inwestycji w miejscach, gdzie istotne są sprawy kultury – to wniosek ze spotkania prezydenta Marcina Zawiły z konsulem generalnym Niemiec we Wrocławiu, dr Gottfriedem Zeitzem.

– Rozmawialiśmy i o gospodarce, to znaczy inwestycjach z udziałem kapitału niemieckiego, i o kulturze, w tym szczególnie sprawach Muzeum Miejskiego Domu G. Hauptmanna w Jagniątkowie – powiedział M. Zawiła.

Wbrew potocznym wyobrażeniom obie te sprawy są ze sobą ściśle związane, bo Niemcy chętniej angażują się we wsparcie, jeśli chodzi o sprawy kultury. A okazją będzie nadchodzący rok podwójnego jubileuszu: – 150. rocznica urodzin pisarza i setna rocznica przyznania G. Hauptmannowi literackiej nagrody Nobla. I dla Jeleniej Góry, i dla Niemiec jest to szansa, by zwrócić uwagę na tego autora i jego literacką oraz dramatyczną twórczość, która już w roku 1913 stała się także kanwą scenariusza do filmów fabularnych. (powstał wówczas film „Atlantyda”).

- Konsul G. Zeitz przyjął moją sugestię, by zorganizować międzynarodowe seminarium poświęcone twórczości G. Hauptmanna, ale być może uda się poszerzyć jego tematykę także i o inne wątki kultury i sztuki na pograniczu Polski i Niemiec. Jagniątków na pewien czas stałby się wówczas miejscem szczególnym dla ludzi twórczych w Europie, co przyczyni się także do promocji całej Jeleniej Góry i Kotliny Jeleniogórskiej w kręgach ludzi sztuki – powiedział M. Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

JBO: Ogrodzenie boiska w Parku Norweskim

Przetarg na kolejną stację

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~trew 2-11-2011 20:25
Dom Hauptmanna to padaczka kompletna, przechowalnia dla '"swoich". Zresztą poła tych wszystkich miejskich obiektów to przechowalnia dla prawie emerytów co by podciągnąć średnią przed emeryturą i później ładne sianko kasować. Ale to się skończy, nie liczcie na emerytury, kolejne pokolenie nie da Wam ani centa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolorowe wakacje w MDK

Czyżby Andrzej Duda?

Wóz strażacki w nagrodę

Maseczki dla szpitala

Frekwencja dopisała. Będzie skatepark?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
613
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
13%