MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Wygłosili ważne mowy na konkursie w Norwidzie

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 lutego 2014, 8:25
Aktualizacja: 8:30
Autor: Mea
Fot. Archiwum Szkoły
Problem otyłości dzieci, fenomen Stanisława Barei, sytuacja introwertyków w dzisiejszym świecie, wady i zalety Internetu, stereotypowe podejście do polskich kibiców, wizja współczesnych polskich mass–mediów – to część tematów poruszanych przez uczniów II LO, którzy wzięli udział w „Konkursie mów”. Spotkanie odbyło się już po raz trzeci w bibliotece szkolnej.

Inicjatorkami konkursu są: bibliotekarka Anna Koziara i polonistka Halina Lejczak. Pomysł zrodził się z rozmów z uczniami, którzy prosili o pomoc w wyszukiwaniu materiałów do matury ustnej z języka polskiego.

- Okazało się, że formuła egzaminu, wbrew pozorom, jest dla uczniów bardzo stresująca. Mówili o braku możliwości sprawdzenia się w mowie, publicznym wystąpieniu itp. Konkurs jest organizowany między innymi po to, by sprostać oczekiwaniom "Nowej podstawy programowej" z języka polskiego, w której położono duży nacisk na praktyczną umiejętność wygłaszania przez uczniów przemówień, stosowania rzeczowej argumentacji i uczciwej perswazji - podkreślała Halina Lejczak.

Na ten ostatni aspekt zwróciła uwagę dyrektor II LO Iwona Kumek prosząc uczniów, by informacje podane w mowie były zgodne z prawdą, aby nie atakowały personalnie osób, prezentowały odpowiednią formę i słownictwo.

- Patronem konkursu jest Piotr Skarga. Rocznica jego urodzin przypada na 2. lutego, dlatego konkurs jest organizowany właśnie na początku lutego – dodała Halina Lejczak.

- Każda epoka miała swoje szkoły retoryki i tak np. szkoła grecka zwracała uwagę na postawę etyczną mówcy, rzymska uznawała retorykę za ważną naukę w wychowaniu młodzieży, naukę o kierowaniu duszami ludzkimi. Zwróciła uwagę na podstawowe zasady wygłaszania mowy tj. stosowność, dykcję, poprawną wymowę, ton głosu, tempo mówienia, stosowanie pauz, bądź ich unikanie, postawę ciała naturalną i niewymuszoną – przypomniała Halina Lejczak.

Spośród 17. uczestników komisja składająca się z nauczycieli i uczniów wyłoniła zwycięzców. Pierwsze miejsce zdobyli ex aequo: Sebastian Gramsz z klasy 3 A, którego tematem była koncepcja ewolucyjna oraz Maciej Rajewski z klasy 1 C z, który wybrał współczesne pojmowanie patriotyzmu.

Miejsce drugie zajęli: Patrycja Gębczyńska z klasy 3 A, mówiąca o wegetarianizmie, Dawid Bieniecki z klasy 1 C wygłaszający mowę o różnicach miedzy nudą a wypoczynkiem oraz Patrycja Miziołek z klasy 2 F, przedstawiająca problem braku dojrzałości współczesnej młodzieży.

Miejsce trzecie wywalczyli: Sebastian Pikur z klasy 1 E, który wygłosił mowę polityczną oraz Natalia Kubala z klasy 2 F za mowę o sytuacji introwertyków.

Ogłoszenia

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

„Bezpieczne wakacje” – zajęcia plastyczne

Komentarze (22) Dodaj komentarz

kazimierzp 16-02-2014 8:33
Brawo Szkoła! Szkoda, że zdecydowanej większości centralnych i lokalnych politykom sztuka retoryki, czy właściwego prowadzenia prowadzenia sporów jest obca!!!
~ 16-02-2014 22:08
Wiesz Kaziu, a ja mam wrażenie, że jest dokładnie na odwrót: Są bardzo dobrymi retorykami, a mają bardzo małą wiedzę. Dużo gadają bez żadnego sensu. Tak jak ty.
~itd 16-02-2014 22:34
A kto to jest retoryk? Pewnie chodziło o retora. Polska język być trudna.
~ 16-02-2014 23:23
retoryk dopuszczalne w grach 1. umiejętność sprawnego, jasnego wyrażania swoich myśli, sztuka pięknego mówienia; oratorstwo, krasomówstwo; 2. nauka zasad sprawnego i pięknego wysławiania się, obejmująca prawidłowości doboru słów, konstrukcji zdań, umiejętności argumentacji itp.; 3. przenośnie: styl propagandy politycznej, zwykle oceniany negatywnie http://sjp.pl/retoryk Niektórym, jak widzę, łatwiej przychodzi napisać komentarz na forum niż wklepać słowo do Googla.
~itd 19-02-2014 23:56
Czytanie ze zrozumieniem być trudna sztuka. Która z przytoczonych definicji ma charakter rzeczownika oznaczającego osobę? Od kiedy strona jsp.pl jest wyrocznią w zakresie semantyki?
~itd 19-02-2014 23:59
Nawiasem pisząc, autorzy jsp.pl nie dopisali w haśle literki. Chodziło im o "retorykę".
~ 20-02-2014 22:06
Jasne, niedouczony troll oczywiście wie lepiej, o co chodziło autorom słownika. Zamiast filozofować, spróbuj może przeczytać ze zrozumieniem, bo widać masz z tym ogromne problemy, mondralo.
~itd 20-02-2014 23:30
"mądralo"; Niedouczony? Mam ukończone 4 fakultety.
~itd 20-02-2014 23:40
Strona sjp.pl pełny cytat: retoryk dopuszczalne w grach ► retoryka 1. umiejętność sprawnego, jasnego wyrażania swoich myśli, sztuka pięknego mówienia; oratorstwo, krasomówstwo; 2. nauka zasad sprawnego i pięknego wysławiania się, obejmująca prawidłowości doboru słów, konstrukcji zdań, umiejętności argumentacji itp.; 3. przenośnie: styl propagandy politycznej, zwykle oceniany negatywnie Wygodnie jest opus...ć w cytacie to, co niewygodne. Ale to już nie jest retoryka, tylko demagogia.
~ 20-02-2014 23:58
4 fakultety... Buhahaha! Pewnie z trollowania, hejtowania, spamowania i robienia z siebie p...pa. Co widać, bo nawet zrozumieć prostego hasła nie potrafisz. A wkleić to każdy głupi potrafi, ze zrozumieniem jak widać już masz problem. Retoryk to jest po prostu określenie osoby utworzone od rzeczownika "retoryka". Jak nie rozumiesz, co to znaczy "dopuszczalne", to poszukaj sobie kolejnego hasła. I przestać się kompromitować.
~itd 21-02-2014 14:37
Czy przez hejtowanie rozumiesz wyzywanie innych przez sieć? Proponuję użycie tego samego słownika do wpisania hasła "retor". Natomiast "retoryk" jest dopuszczalne (w grach jak scrabble), ponieważ to dopełniacz liczby mnogiej od wyrażenia "retoryka". Jeśli chodzi o poważniejsze źródło niż słownik do gier, polecam słownik Kopalińskiego.
~ 21-02-2014 16:03
Widać nawet z tworzeniem dopełniaczy masz problem. Jaką ty szkołę kończyłeś? A skoro "retoryk" jest dopuszczalne w grach, to w innych sytuacjach też. Niby dlaczego popularne określenia używane też w grach miałyby się różnić od codziennego języka? Jak widać, z logicznym myśleniem też masz problem. Do szkoły, nieuku, i nie zaśmiecać forów!
~itd 21-02-2014 19:10
Do szkoły chodzę codziennie - jestem nauczycielem. Nie mam problemów z odmianą przez przypadki, choć w życiu nie "tworzyłem dopełniaczy". Trudno tworzyć coś, co jest stworzone. Kończyłem pedagogikę, informatykę (2 kierunki), zarządzanie oświatą oraz doradztwo zawodowe. Czy mógłbyś w zamian nie pisać nic na temat swego wykształcenia? Spuśćmy zasłonę miłosierdzia na poziom absolwenta placówek, którym zdarzył się wypadek przy pracy. Nie zaśmiecam forów, generalnie z nich nie korzystam - wolę listy dyskusyjne. A ponieważ mój czas dla ciebie już się skończył, pożegnam cię zwyczajowym EOT. Jeśli sam nie rozszyfrujesz skrótowca, może ktoś się nad tobą zlituje i pokaże ci, jak działają Google.
~ 22-02-2014 15:26
Jeśli taki poziom kultury dyskusji prezentują nauczyciele z wieloma fakultetami, to faktycznie - spuśćmy zasłonę milczenia. Kończ waść, wstydu oszczędź. Sobie. Nie bez powodu mówi się, że dzisiaj w szkole uczą głównie nieudacznicy. Ja studiowałem tylko jeden fakultet - polonistykę. Przez co wiem, co piszę, nie podpierając się podejrzanymi "fakultetami" typu zarządzanie oświatą czy poradnictwo zawodowe, których uczy dzisiaj każda, nawet najbardziej tandetna szkółka (a raczej sprzedaje dyplomy kolekcjonerom dyplomów, czyli zwykłym snobom - co widać na załączonym obrazku). Dwie informatyki studiowałeś - fajnie, ale wystarczy jedną a porządnie. Tak więc nie masz czym się chwalić, bo twoje pseudowykształcenie nie ma tu nic do rzeczy, a pokazałeś dobitnie, że nie masz pojęcia o temacie dyskusji.
~itd 22-02-2014 22:38
Poziom kultury dyskusji... Przypomnijmy, co o mnie napisano: troll, mondrala (pisownia oryginalna), hejter, spamer, p...p, nieuk, a ostatnio snob i nieudacznik. To są argumenty ad personam nie wnoszące niczego do meritum. Jeśli rzeczywiście jesteś filologiem polskim, to język łaciński nie jest ci obcy. Dwie informatyki: bo jedna z nich przygotowuje do pracy z osobami upośledzonymi umysłowo. Podejrzane uczelnie to dwukrotnie Uniwersytet Wrocławski, a raz warszawski WSPS. Moje doświadczenia w zdobywaniu dyplomów wyższych uczelni są inne niż twoje, ale wspominasz, że wiesz, co piszesz. Po 30 latach w oświacie mam taką kolekcję dyplomów i kursów, że wymienianie ich tutaj zajęłoby sporo miejsca, lecz to całkiem naturalne u nauczyciela, chyba nie pracujesz w szkole, skoro cię to dziwi...
~itd 22-02-2014 22:41
Nie rozumiem, skąd takie zacietrzewienie? Naprawdę nie jesteś w stanie sięgnąć po Słownik wyrazów obcych i stwierdzić, że orator to inaczej retor, bo nie ma rzeczownika retoryk w mianowniku?
~ 23-02-2014 3:50
A co twoje posty wniosły do dyskusji? Jedynie potrafisz mieszać. Tak więc wszystko co o tobie napisano (przede wszystkim o trollowaniu) to, jak widać, czysta prawda. Jak widać nie potrafisz się obejść bez trollowania, bo niedawno żegnałeś się ze mną, a teraz znowu zaczynasz swoje. Pracuj lepiej ze swoimi osobami upośledzonymi umysłowo, widać niebezpiecznie się już do nich upodobniłeś. Uniwersytet Wrocławski to akurat kiepska szkoła, więc nie masz się czym chwalić. Fabryka bezrobotnych. Znam wielu właśnie po UWr, którzy marne szanse na zdobycie pracy po studiach nadrabiali kilkoma fakultetami. Łapali 5 srok za ogon, a niczego porządnie się nie nauczyli. Widać ty do nich należysz. Zachowujesz się jak typowy snob z kompleksami, który mało umie, więc chwali się swoimi podejrzanymi dyplomami.
~ 23-02-2014 3:54
I właśnie ty zacietrzewiasz się niepotrzebnie. Może dlatego, że nie masz argumentów. Przecież to ja sięgnąłem po słownik. Ty nie potrafiłeś tego zrobić, a jak dostałeś czarno na białym wyjaśnienie, to bronisz w zaparte swojego zdania, wymyślając coraz to głupsze tłumaczenia. A jeśli naprawdę jesteś tak głupi, że nie rozumiesz, pomimo swoich licznych fakultetów, prostej definicji ze słownika, to schowaj swoje piękne dyplomy do szuflady i zwyczajnie skończ szkołę podstawową. Choćby na trójkach.
~itd 23-02-2014 17:02
Argument numer... Skoro twierdzisz, że słownik sjp.pl zamieszcza wyraz "retoryk", a nie wymienia dopuszczalną w grach formę przypadku wyrazu "retoryka" i ten "retoryk" to osoba, do której nie pasuje nijak opis, znajdujący się w pod hasłem retoryka a świetnie do niej pasujący - wytłumacz mi coś przez a...logię. Na pewno nie sprawi ci to kłopotu, bo nie jesteś trollem, będziesz trzymał się tematu zamiast pisać na temat mojego wykształcenia, wzrostu, wyznania itp. Inny przykład z tego słownika: wytłumacz, co to jest "konia". Bo ja myślałem, że to dopełniacz od "koń". konia dopuszczalne w grach ► koń zwykle łącznie z przymiotnikiem "stary": 1. pejoratywne określenie na dorosłą osobę zachowującą się jak dziecko 2. poufałe o koledze lub przyjacielu
~ 24-02-2014 3:08
Ale to ty rozpocząłeś tutaj wątek swojego wykształcenia. Słaba pamięć naszego wielofakultetowca? Ja tylko obnażyłem prawdę, tj. że twoje liczne dyplomy nijak mają się do twojej wiedzy, inteligencji i zwykłego, logicznego myślenia. Co do koni, to nie rozmawiamy o koniach. Więc nie zbaczaj z tematu z łaski swojej. Jak chcesz pogadać o koniach, to wybierz się na pastwisko albo do stajni. Więc kolejny twój argument mający się tak do meritum, jak pięść do nosa. A swoje pytania, dlaczego słownik zamieszcza to, a nie zamieszcza tamtego, kieruj do autorów słownika. Ja ci tylko przytoczyłem definicję. Niestety, takie "mondrale" w licznymi dyplomami często uważają, że oni wiedzą najlepiej. Mimo że o języku polskim nie masz bladego pojęcia. Więcej pokory, chłopcze, a będzie ci się lżej żyło.
~Blądimać 27-02-2014 13:50
Wg Wikipedzia - Orator to facet robiący pięknie laskę
~ 27-02-2014 18:50
hehe, dobre. i jeszcze taki "itd" który potrafi dużo ględzić bez żadnej treści :d

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wsparcie dla podopiecznych ośrodków wychowawczych

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Druga edycja darmowych e–warsztatów „Zaprogramuj swoją przyszłość”

Śmierć na żwirowni

Głos wicekuratora ws. szkoły w Sosnówce

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1035
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%