MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Wyciągnąć z kanału do normalności

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 września 2008, 16:43
Aktualizacja: 16:44
Autor: Angela
Fot. Angela
Trudne czasy nadchodzą dla bezdomnych: idą chłodne miesiące i kłopotów ludzie bez dachu nad głową będą mieć co niemiara. Środowisko, które na co dzień styka się z bezdomnością, chce pomagać ludziom dotkniętym przez zjawisko.

Temu miało służyć dzisiejsza pierwsza konferencja Małgorzaty Winiarskiej rzecznika osoby bezdomnej, która odbyła się dziś w Schronisku im. Brata Alberta w Jeleniej Górze. Podczas debaty rozmawiano o formach wsparcia ludzi bez adresu

Wiosną tego roku po raz pierwszy od lat jedna osoba bezdomna zmarła, najpewniej z powodu wychłodzenia. To sygnał, aby przed zbliżającą się zimą zadbać o ludzi, którzy podczas chłodów nie mają się gdzie podziać. Schronisko Brata Alberta przyjmuje tylko trzeźwych mężczyzn bez dachu na głową. Bezdomne kobiety oraz osoby, które są pod wpływem alkoholu, często nie mają się gdzie podziać.

Wykorzystują różne instytucje, bardzo często szpital wojewódzki, gdzie bywają „plagą”. Placówka nie może odmówić przyjęcia spitych do nieprzytomności bezdomnych mężczyzn, którzy – po wytrzeźwieniu – nie zawsze mają ochotę wrócić do kanału. Są też i tacy, którzy z własnej woli wegetują przy węzłach ciepłowniczych i odmawiają przyjęcia wszelakiej pomocy. Wśród bezdomnych można spotkać nie tylko ludzi bez wykształcenia. Bywają nimi i tacy, którym się nie powiodło i głównie przez nadużywanie alkoholu stracili rodziny i dach nad głową. Są też ludzie starsi, którzy nie mają się gdzie podziać.

Poruszone na konferencji problemy dotyczyły m.in. potrzeby stworzenia w Jeleniej Górze ośrodka dla bezdomnych kobiet oraz „ogrzewalni”, która pozwoliłaby bezdomnym przetrwać mroźne dni. Poruszono również problem braku udzielania osobom bezdomnym i nieubezpieczonym pomocy medycznej. W przyszłości planowane są kolejne tego typu spotkania.

- Jestem bardzo zadowolona, ponieważ na spotkanie przyszło naprawdę sporo ludzi, z różnych instytucji, którzy są chętni do współpracy i mają bardzo ciekawe pomysły rozwiązywania problemów osób bezdomnych – mówi Małgorzata Winiarska.

Na konferencje przybyli między innymi Rafał Koko i Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej straży miejskiej, Danuta Razmysłowicz z jeleniogórskiej policji, Mariusz Micka ze straży granicznej, Bogumiła Świętkowska i Małgorzata Ogrodnik z miejskiego ośrodka pomocy społecznej, Anna Glaser ze szpitala wojewódzkiego, Natalia Borkowska z ośrodka interwencji kryzysowej oraz Ewa Kasińska z urzędu miasta. Nie zabrakło również pracowników ośrodków pomocy społecznej: Łukasz Nieckula ze Szklarskiej Poręby, Irena Kawałek z Kowar, Mirosława Dziwińska z Mysłakowic, Małgorzata Gajewic z Janowic Wielkich, Wiesława Słomska ze Starej Kamienicy, Piechowic oraz Irena Skoczeń Cichońska z Jeżowa Sudeckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~socjolog 25-09-2008 17:11
ci wszyscy wymienieni z tego zyją... i zacierają ręce...
~ 25-09-2008 18:47
niewidze powodu żeby pomagać "bezdomnym" którzy mają punkt zbiorczy pod wiata autobusową przy tesco. banda nierobów i alkoholików którzy pasożytują na państwie.
~R.I. 25-09-2008 19:48
pozdrowienia pani Małgosiu ;-)
~do sobieszowianina z muflonu 25-09-2008 20:18
Szanowny przedmówco, raczej nie pasożytują na państwie, jeśli już to na ludziach dobrej woli wychodzących z TESCO, czyli na prywatnej kieszeni. Państwo ich stworzyło - bezdomnych, żeby pasożytować na nich mogli urzędnicy, pseudowolontariusze i wszelkiej maści hieny...
~Iza 25-09-2008 20:27
A dlaczego nie proponuje sie im pracy??oczyszczanie miasta,zima odsniezanie,.Niech zapracuja, nawet u Alberta na utrzymanie,a nie tylko na gotowe.Wiekszosc to mlodzi ludzie 30-40 letni,ale nieroby i tyle.!!A ci panstwo uzalajacy sie nad nimi,to prawda ,z nich zyja.Czyli tez pasozyty.
~wiarygodny 25-09-2008 20:31
Do Grześka. A może ty w tym kierunku cos zrobisz.? Natomiast drugi komentarz jest żenujący i szkoda go nawet komentować.
~Kuku 25-09-2008 20:32
W spotkaniu uczestniczyły osoby, które ustawą mają nakazane zajmowanie się bezdomnymi i jeszcze za to biorą pieniądze ( są na etatach urzędniczych). Oczekiwali żeby ktoś za nich załatwiał czy rozwiązywał problem bezdomnego.
~ 25-09-2008 20:37
A mnie jest szkoda tych ludzi,nikt by nie chcial byc na ich miejscu.
~Sabath 25-09-2008 21:28
przez picie alkoholu można tak skończyć ...
~Mroku 25-09-2008 23:16
To może i są bezdomni alkocholicy ale to są ludzie którym trzeba pomagać !!!!!! Oni nie są bezdomni z wyboru oni poprostu sie poddali w życiu i w systemie którym żyją, panstwo im d...skopało a na końcu na bruk .Alkocholizm to nic innego jak choroba w pewnym sesie ucieczka od wszystkiego co męczyw bezdomność . Szkoda mi tych ludzi i szkoda mi podejścia innych ludzi do nich . Nigdy niewiadomo kiedy i jak my skończymy czy wszyscy będą mieli siłe w zyciu na kłody kładzione nam pod nogi? Dlatego sądze że trzeba im pomagać ale nie (dawać na wino) tylko dać dach prace szanse .Pewnie wiele z nich by skożystało . Choć jestem młodym człowiekiem to widze że rozumiem to środowisko w porównaniu do niektórych tutaj .do~żal mi ciebe nadczłowieku nieskazitelny .
~do ~Sabath | 25-09-2008 23:49
co było pierwsze, jajko czy kura... przez chore państwo można tak skończyć...
~Wilma 26-09-2008 0:23
Ludzie, o których mowa, dokonali pewnych życiowych wyborów i ich sytuacja to konsekwencje tych wyborów. Pewnie, że trzeba im pomóc i dać kolejną szansę, bo nigdy nie wiadomo: może tym razem się opamiętają... Ale bez przesady; najbardziej są w stanie pomóc sobie sami, zmieniając styl życia. Prawdą też jest, że instytucje mające "pomoc" w nazwie przypominają węża, który zjada własny ogon...
~politolog 26-09-2008 8:08
łatwo jest obwiniać - sami się opamiętają... ale trudno o a...lizę, że im biedniejszy kraj, im mniej możliwości, tym więcej patologii w społeczeństwach. z pustego w próżne nie nalejesz, nawet najbardziej odporna psychika korzonkami się nie naje. Państwo, państwo i jeszcze raz państwo jest winne patologiom i bezdomności i to ono winno sie opamiętać i tworzyć prawdziwe społeczeństwo obywatelskie a nie mafijne i gospodarkę powszechną a nie oligarchiczną
air986 26-09-2008 8:46
a ten pan w kamizelce to nie gów...to padlina
~Wilma 26-09-2008 17:01
Politologu: "państwo" to byt abstrakcyjny! MY jesteśmy państwem... Wszyscy! Sądzę, że pretensje masz do tych, którzy w naszym imieniu państwem kierują... To prawda, że daleeeeko im do doskonałości, jednak o bycie jednostki w dużej mierze decyduje ona sama. Możliwe, że problem alkoholizmu, bezdomności, patologii społ. nie jest Ci znany z autopsji, dlatego ulegasz - jakże ludzkiemu! - odruchowi współczucia i empatii. Nie jest to jednak takie proste! Weź jednego z tych ludzi do Siebie do domu: wtedy przekonasz się, na czym NAPRAWDĘ polega problem większości z nich! :)
~ 26-09-2008 19:37
proponować pracę? śmieją się w oczy!
~Sabath 26-09-2008 22:09
do 23:49 nieraz zastanawiam się co było pierwsze
kwakwa 28-09-2008 12:46
prawda jest,że bezdomność może spotkać każdego z nas i jest to okrutny los na który nieraz sami sobie zapracowujemy,ludziom takim trzeba pomagać i dać im szansę wyjście z tej patowej sytuacji, co jednak zrobić kiedy bezdomny prowadzi taki tryb życia z własnej woli bo zasady schroniska go odstraszają a wieloletni alkoholizm jest medycznie nie do wyleczenia ??? ci co mieszkają w schronisku chętnie na nie pracują i nie migaj się od roboty na " własną rękę" lub utrzymują się ze zbieractwa złomu itp. co do Rybarczyka, to bezdomni nie oddają głosów w wyborach do rady powiatu i innych a rodzice dzieci tak...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Kolski kręci film w Pilchowicach – utrudniena

Miejsca spotkań (na razie) zamknięte

Rozbiórka „Kuźnicy”

Klasyki zjechały do Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
511
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%