MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Wybuchowe zagrożenie i plaga decybeli

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 29 grudnia 2008, 9:22
Aktualizacja: 9:23
Autor: TEJO
Fot. ......
Huki, wystrzały i błyski z tysięcy petard, jakie rozświetlą niebo w sylwestrową noc, to nieodłączny element powitania Nowego Roku. Wielu jednak już teraz sprawdza możliwości fajerwerków, co nie zawsze podoba się sąsiadom i nigdy – zwierzętom. Sztuczne ognie bywają też bardzo niebezpieczne.

Kilka razy zdenerwowani hałasami mieszkańcy wzywali wczoraj policję, aby przywołała do porządku amatorów wybuchowych rozrywek. Przedwczesne „pokazy” fajerwerków urządzali sobie głównie nastolatki i dzieci w podwórkach kamienic strasząc lokatorów oraz zwierzęta domowe. Wiele wskazuje na to, że do sylwestra takich zdarzeń będzie znacznie więcej.

Policjanci apelują o ostrożność. – W rękach nieodpowiedzialnych, często nietrzeźwych ludzi, czy w rękach dzieci fajerwerki stają się olbrzymim zagrożeniem. To przecież materiały i wyroby pirotechniczne. Niewłaściwe użytkowane, co roku powodują wiele nieszczęśliwych wypadków – ostrzega Wydział Komunikacji Społecznej Policji.

Stróże prawa zwracają się przede wszystkim do dzieci (do dorosłych także), aby najmłodsi sami nie odpalali rac, petard i innych „sztucznych ogni”. Przypominają też o zakazie sprzedawania takich materiałów osobom, które nie ukończyły 18 lat. Ta restrykcja jest co roku sprytnie omijana. Dzieci proszą starszych, aby kupili im komplet wybuchowych atrakcji, a żądni zysku sprzedawcy nie mają żadnego powodu, aby odmówić. Do wczoraj w mieście nie zauważyliśmy sezonowych straganów z fajerwerkami, ale być może pojawią się już dziś.

Do dorosłych policja apeluje o rozsądek i rozwagę. Podczas używania wybuchowych wyrobów zachować należy szczególną ostrożność. – Nigdy nie odpalajcie petardy po raz drugi, gdy ta na nie detonuje. Nie wolno używać materiałów i wyrobów pirotechnicznych w miejscach ogólnodostępnych, gdzie mogłoby to zagrozić życiu i zdrowiu ludzi bądź spowodować straty materialne – przypominają stróże prawa.

– Huku wystrzałów panicznie boją się zwierzęta – przypominają weterynarze. – Warto przed sylwestrem zaaplikować czworonogom środki uspokajające po odpowiedniej konsultacji – radzą.

Przypomnijmy, że najbezpieczniejsze jest podziwianie pokazów zorganizowanych przez profesjonalne firmy. W Jeleniej Górze fajerwerki na koniec roku jubileuszowego i początek Nowego, 2009, rozbłysną w sylwestrową noc przy ratuszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~xxyyzz 29-12-2008 10:06
gdzie mozna kupic najtaniej fajerwerki?
~tanio 29-12-2008 11:05
jak to gdzie? w Chinach!
~3 29-12-2008 11:07
w sklepie
~MaciekJG-ON-CA 29-12-2008 11:21
Wiecznie cos nie tak :-)
~fbp 29-12-2008 11:27
w fabryce fajerwerkow:))))CHINSKA REPUBLIKA LUDOWA:)))-tam xxyyzz kupisz najtaniej:))
~Wilma 29-12-2008 12:18
Sylwester - wiadomo, bez fajerwerków się nie da! Zwierzaki dostają środki uspokajające i trudno! Ale przecież nie mogę psu aplikować środków uspokajających codziennie przez 3 tygodnie "okołosylwestrowe"!!! Od czasu, kiedy rozbawione dzieciątko rzuciło petardę, która wybuchła tuż za ogonem mojego psa (sama wtedy o mało zawału nie dostałam), pies na dźwięk wybuchów dosłownie odchodzi od zmysłów i przestaje nad sobą panować. I co? I nic! Policjanci zajęci są głównie ratowaniem samobójców, a SM to już nawet trudno mi sobie wyobrazić, czym - w każdym razie nie reagują absolutnie na wyczyny rozszalałych amatorów wybuchów. A wystarczyłoby złapać kilku i ukarać - ich, albo rodziców. Skutek murowany!
~piroman 29-12-2008 12:30
u ruskich, zapytaj o rakiety Topol, ponoc niezle fajerwerki
~Locke 29-12-2008 13:56
1 stycznia 2009 roku na "jelonce" na 100 % znajdą się posty typu: "wybuch petardy urwał 19 - latkowi trzy palce", albo "po wybuchu petardy stracił wzrok". Dzieje się tak od zawsze, nikt sobie nic nie robi z ostrzeżeń, a potem nieszczęście. Wszystkiego dobrego w nowym roku i życzę wszystkim obym się mylił w tym swoim czarnowidztwie.
~dady 29-12-2008 14:47
Odpalanie petard i fajerwerkow po za okreslonymi terminami powinno byc zakazane. Dawniej nie zdarzalo sie zeby dwa - trzy tygodnie wczesniej byly takie wybryki. Teraz to nagminne. Cala czereda dzieciakow najczesciej biega po okolicy w roznego rodzaju "wybuchami". Nietrudno ich teraz namierzyc, ale nie ma komu. Gdyby zwierzeta w schronisku potrafily mowic, to pewnie dowiedzielibysmy sie dlaczego wyrwaly sie i uciekly ze spaceru z wlascicieklem.
piipi 29-12-2008 17:22
..najlepiej "wybuchaja" stare grzyby !!.
~ 29-12-2008 18:02
Pod artykułami "Kapturowcy niszczyli świąteczne dekoracje w Cieplicach" oraz "Uwaga bija na Fortecznej" nasz LOCKE posiada jak zawsze IP: *.internetdsl.tpnet.pl, natomiast już pod TYM artykułem ma już IP:*.adsl.tpnet.pl. ... dziwne... w czasie Świąt zmienił łącze internetowe... ciekawe czy o tym w ogóle wie...
~Locke 29-12-2008 18:24
Locke ma dostęp do necika, w domu, u brata i teściowej na świętach też. Takie to dziwne?
~Locke 29-12-2008 21:18
A Ty kim jesteś, że nawet przedstawić się nie potrafisz, a śledzisz kto jakiego ma IP? Jak nie masz co robić, to lepiej zajmij się grzybami na Sylwetra, o ktorych piipi pisze! O.K.?
~ 29-12-2008 21:18
ok. Locke
~Locke 29-12-2008 23:40
Nie o.k., tylko podpisz się! Łatwo anonimowo kogoś o coś posądzać, jak strugasz takiego chojraka, to przynajmniej sie przedstaw, żebym wiedział z kim mam do czynienia!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Nowy przystanek w Łupkach

Wieża widokowa na Czerniawskiej Kopie  

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
273
Tak
47%
Nie
40%
Nie wiem
12%