MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Wyborcza ruletka

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 16 września 2006, 0:00
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Stolica Karkonoszy ma na razie czterech oficjalnych kandydatów na prezydenta – donosi Słowo Polskie Gazeta Wrocławska w sobotnio-niedzielnym wydaniu.

Wiadomo, że spośród partii politycznych kandydatów do fotela prezydenta Jeleniej Góry wystawi tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej i Platforma Obywatelska. Pozostali to kandydaci niezależnych komitetów wyborczych.

Dwunastego listopada wybierzemy władze samorządowe. W Jeleniej Górze wiadomo, że kandydatem SLD będzie dotychczasowy prezydent Józef Kusiak. Rządzi on miastem od 8 lat. Jego komitet wyborczy skupia kilka organizacji: SLD, SdPL, UP i OPZZ.
W ostatnich wyborach parlamentarnych Józef Kusiak bezskutecznie ubiegał się o mandat w Senacie.

Jeleniogórska Platforma Obywatelska na razie oficjalnie nie podała nazwiska swego kandydata. Ale prawdopodobnie zostanie nim Marek Obrębalski, ekonomista związany z Katedrą Gospodarki Regionalnej Jeleniogórskiego Wydziału Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. On także bezskutecznie ubiegał się o mandat w parlamencie.

W wyborach wystartuje też Robert Prystrom, wielki przegrany poprzednich wyborów. Józef Kusiak wyprzedził go o włos w drugiej turze różnicą ponad 700 głosów. Prystrom będzie reprezentował komitet wyborczy Wspólne Miasto. Należy do najbardziej krytycznych wobec władz miasta członków rady miejskiej.

Inny niezależny kandydat na prezydenta – Grzegorz Niedźwiecki (w tej kadencji jeleniogórski radny) – w wydawanym przez siebie biuletynie wielokrotnie krytykował zarząd i radę miejską. Za publikację „Kusiak baba i 40 rozbójników” został skazany przez sąd na karę grzywny. Nie zapłaciwszy jej, odsiedział karę w areszcie. Cztery lata temu obiecywał wyborcom m.in. zwiększenie liczby mieszkańców do liczby przekraczającej sto tysięcy, reformę jednostek komunalnych, rozliczenie niekompetentnych urzędników i przekwalifikowanie Straży Miejskiej w Zieleń Miejską.

O fotel prezydenta Jeleniej Góry będzie się także ubiegał niezależny kandydat Eugeniusz Piotrowski, obecnie radny. W poprzednich wyborach starał się o prezydenturę z ramienia PiS.

Ogłoszenia

Czytaj również

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Są kolejne 52 zakażenia (aktualizacja)

Identyfikacja wizualna

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~mars 16-09-2006 8:47
Kusiak - n/c Niedźwiecki - n/c Prystrom - a'la Samoobrona. Na ciągłej krytyce każdy może zrobic sobie kampanię. Chociaz nie mówie, że tylko krytkuje, bo przecież coś tam dla miasta i jego mieszkańców zrobił. Zostaje Marek Obrębalski i to jest chyba słuszny wybór.
~riko 16-09-2006 9:22
jak nieodejdzie kusiak,to dalej będą ssali naszą krew.
~były student 16-09-2006 10:45
A ja wolę mojego byłego promotora dr Zygmunta Bobowskiego. Czym on się różni od Obrębalskiego?
~Tryton 16-09-2006 10:51
Do: Mars tylko jak narazie pan Marek Obrębalski nie wydaje się jakoś szczególnie zachwycony perspektywą kandydowania na prezydenta Jeleniej Góry i jakoś się do tego nie pali, a PO co tydzień przesuwa termin wyznaczenia swojego kandydata. Jeżeli miałby byc on kandydatem "z przymusu" to może lepiej niech PO szybko wybierze kogoś innego. Chyba nie potrzeba miastu kandydata w typie byłego burmistrza Kamiennej Góry, o którym wszyscy wiedzą jak zaczął i skończył swoje burmistrzowanie.
~wiki 16-09-2006 13:10
je jestam jaknajbardzoej za Obrembalskim gdyz robi wszystko by zachowac swoja prywatnosc i prywatnosc Po , nic na pokaz cztaj Prystrom wszedzie go pelno a nic nie robi
~Robert L. 16-09-2006 13:30
do mars. Obrębalski??? Kto to u lich jest? Facet, którego nikt nie zna, teoretyk ds zarządzanie, nie praktyk, on sie nie nadaje, szczególnie że nic nie zrobił. W ogóle ta akademia ekonomiczna to tylko spekulanci i teoretycy. Obecny dziekan był starostą - pracownicy podobno go bardzo rzadko go widzieli - tak się interesował sprawami starostwa... On (Obrębalski) będzie taki sam...
~Tryton 16-09-2006 13:35
Chodzi mi tylko o to, że pan Obrębalski tak "chroni swoją prywatnośc" że nawet nie wiadomo czy będzie kandydował, a co dopiero jaki będzie miał program, a czas już najwyższy żeby się czegokolwiek dowiedziec. Jak narazie popieracie "w ciemno" kandydata o którym nawet nie bardzo wiadomo czy jest w ogóle kandydatem. Ja mam niepokojące wrażenie, że człowieka po prostu "żenią" z posadą, na którą niezbyt ma ochotę. Ostatnie wybory w Kamiennej Górze też wygrał człowiek, który chyba nie za bardzo miał ochotę na bycie burmistrzem i od początku nic dobrego z tego nie wychodziło, a koniec był żałosny. Hmm poza tym "zachowac (...) prywatnośc PO" chyba żartujesz, jak w demokracji partia polityczna jako organizacja publiczna finansowana z budżetu państwa może w ogóle miec coś takiego jak prywatnośc. Co to w ogóle jest prywatnośc partii politycznej i na czym niby ma polegac???
~cieplik 16-09-2006 14:02
Co by się stało,jak by tych kandydatów pokazać tu na tej stronie w fotkach paszportowych,bez uśmieszków.
~Apokalipsa 16-09-2006 14:39
Do wiki Piszesz ,że Prystroma wszędzie peło i nic nie robi ???? A skąd wiesz , że nic nie robi ???? A może przejdz się do siedziby Wspólnego Miasta o dowiedz się co zrobił on i Wspolne miasto ! Wtedy będziesz miał prawo pisać ,że nic nie robi. A jeżeli jesteś tak zorientowany to napisz co zrobił p. Obrębalski ????
~aborygen 16-09-2006 14:58
swobodny komentarz: Kusiak - i wszystko jasne - jakoś źle sie kojarzy Obrębalski - a kto to... ma dobre informacje bo żona pracuje w Urzędzie Miasta Niedzwiecki - Boże chroń nas... znamy, znamy, Prystrom - może, może - a jednak sporo obaw Apropo Robercie L. pewnie skończyłeś uniwersytet latający albo coś w tym stylu i pokątnie zacierasz rączki w kąciku - żenada
~misiek 16-09-2006 15:25
Do Trytona: Marek Obrębalski będzie kandydował!!!! Wierz mi! Juz niedługo oficjalna prezentacja w JG. Chodzi o precedury w PO. MAM NADZIEJE ŻE WYGRA!
~lutek 16-09-2006 15:25
Apokalipsa to napisz co zrobił Prystrom i już! Bo ja też nie wiem - a jestem wyborcą.
~były student 16-09-2006 15:35
Równie dobrze PO może wystawić Jasia Fasolę...
~monia 16-09-2006 15:48
a ja nie wiem na kogo głosować wiem jedno to co sie dzieje z Jelenią Górą to skandal to juz nawet nie prowincja to dziura nad dziurami która umrze wraz z koleja jesli nic sie nie zmieni sama drozyzna i niskie zarobki soryy ale jak dla mnie to wstyd ze połowa wartosćiowym mieszkanców miasta musi codziennie dojeżdzac do pracy do wrocławia lub innych wiekszych miast i tam zostawiac swój inetelkt za przyzwoite pieniadze bo tu ma szanse zarobic 1000 zł maksymalnie
~elemental 16-09-2006 16:06
na pewno nie wolno nam glosowac na 'lewicowcow', czyli SLD (aka dawniejsze PZPR). Ja osobiscie jestem za Prystromem, on przynajmniej coś robi!
~kasia_jg 16-09-2006 17:29
Ja tez za Prystromem, moze cos sie w koncu bedzie działo w tym umarłym miescie
~kazimierzp 16-09-2006 18:04
Do czasu rejestracji w Okręgowej Komisji Wyborczej nikogo nie można nazywać oficjalnym kandydatem na Prezydenta Miasta.
~CO DO OBRĘBALSKIEGO 16-09-2006 18:24
TO JAKO BYŁY STUDENT AKADEMI EKONOMICZNEJ MOGĘ STWIERDZIĆ ŻE MIĘDZY UKŁADAMI NA TEJ UCZELNI A UKŁADAMI W RATUSZU NIE MA RÓŻNICY WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA POSTACIE ROBIĄCE TAM KARIERĘ NAUKOWĄ ŻONY,KOCHANKI WYKŁADOWCÓW ICH SYNKOWIE I CÓRECZKI JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY LUDŻMI KUSIAKA A LUDŻMI SCHETYNY BO TO ONI OPANUJĄ TO MIASTO W PRZYPADKU WYGRANEJ OBRĘBALSKIEGO LUDZIE ZROZUMCIE WRESZCIE O CO CHODZI W POLITYCE TO GRA O WIELKIE PIENIĄDZE A NIE O DOBRO MIESZKAŃCÓW CHCESZ MIEĆ DOBRZE TO RUSZ GŁOWĄ CZŁOWIEKU , ZOBACZCIE ILE JEST PRYWATNYCH FIRM GDZIE ICH WŁAŚCICIELE DOBRZE SIĘ MAJĄ BRAKUJE FIRM USŁUGOWYCH DO DZIEŁA I PRZESTAŃCIE WIERZYĆ POLITYKOM
~mimi 16-09-2006 19:39
niech kandyduje Klimek .Jego widać w mieście i coś robi tylko chyba teraz w parti nie siedzi .No ale to byłby taki wolny ptak,Może może coś by z tego było
~jelenogórzanka 16-09-2006 21:46
oczywiscie,że będę głosować na p.Roberta Prystroma chodzę na spotkania do siedziby Wspólnego Miasta i wiem co się w nim dzieje.Widzę jak p.Robert walczy i chce w naszym mieście zmian na lepsze dla nas mieszkańców.Można do Wspólnego Miasta zwrócić się z każdą sprawą pomogą, A cóż p. Kusiak siedzi w Ratuszu jak w twierdzy proszę tam wejść i się przekonać trudno coś załatwić za wielkimi drzwiami a dostać się tam jeszcze trudniej. Dajcie wszyscy szansę człowiekowi ,który chce dla nas coś zrobić p. Robercie ja i moi bliscy jesteśmy z panem i za panem.Dzieki ,że jest taki człowiek w J.G Radzę wszystkim niezdecydowanym , nie słuchajcie i nie oceniajcie jeśli nie znacie człowieka.
~Ma...... 16-09-2006 21:49
potraktujcie te wybory poważnie i wybierzmy człowieka godnego a na pewno jest nim R.Prystrom
~do mimi 16-09-2006 22:12
artyści do cyrku
~też jeleniogórzanka 16-09-2006 22:47
Prystrom nie siedzi w ratuszu bo tam nie pracuje,jestem pewna że gdyby został prezydentem taż siedziałby jak w ratuszu jak w twierdzy. A dać szansę człowiekowi który chce "coś" zrobić nie jest przekonujące.
~spa 17-09-2006 9:27
a ja zagłosuję za Panem mgr Michałem Okrzesiem...co prawda w ostatnich wyborach kandydował bez większego sukcesu ale teraz, jestem przekonana, że na pewno zdobędzie fotel prezydenta miasta Jeleniej Góry. Niech tylko, ten wybitny mąż stanu, ogłosi swą kandydaturę, a z pewnością na niego zagłosuję. A tak na marginesie... to Pan Prystrom już nie może wyżyć z gazu skoro tak bardzo pcha się na stanowisko prezydenta??? Jeśli on zostanie prezydentem, to tak w obecnej sytuacji, jakby przejść ze skrajności w skrajność. A to żaden pożytek dla miasta.ŻADEN!
~michaił 17-09-2006 13:32
hehe Prystrom jest jedynym kandydatem, który rzeczywiście coś zrobił dla miasta. Szpital, wodnik, pogotowie, obrona lokalnych mijsc pracy,imprezy spotrowe, i wrzeszcie są przy nim młodzi ludzie! aktywni z głową i pomysłem
~Radny 17-09-2006 14:04
michaił - piszesz herezje!
~AP 18-09-2006 13:44
Dziwna zależność (ktoś to już zauważył wcześniej) - listy podpisane imionami z reguły chwalą robercika - takie podpisy nie pojawiają się przy innych tematach! W dodatku pochwały robercika pojawiają się w odstępach kilikuminutowych - jedna osoba (robercik?) dosiada się do komputerka i szaleje?
~Kasia_Wspólne_Miasto_ 18-09-2006 18:51
AP: weź już przestań... na każdym kroku coś ci sie nie podoba jak nie Wspólne Miasto i Rada Młodych to pan Robert... chyba chłopie masz jakieś kompleksy...?? Ja uważam że pan Robert jest najlepszym kandydatem na stanowisko prezydenta miasta Jeleniej Góry :)... jeżeli ktoś myśli, że ja jestem panem robertem to prosze wpaść do W.M. o 17 to inaczej pogadamy ;-)
~wons 19-09-2006 12:17
czy to prawda że ten kandydat z PO dogaduje się z samoobroną? Poparcie za stolki.... wstyd
~AP 22-09-2006 14:12
oj kasia, kasia... kompleksy to może mieć robercik, a ty, młoda naiwna istotka już łyknęłaś jego bełkot propagandowy... O tym, że jesteś młoda i głupiutka świadczy twoja wypowiedź - ja nie muszę mieć kompleksów, żeby się niepozytywnie wypowiadać o działaniach organizacji pod tytułem "wspólne miasto pod przywództwem roberta prystroma". Jego wzmożona aktywność przedwyborcza jest po prostu żenująca. A wy, biedni wyrobnicy robercika, gdzie byliście długo przed wyborami? Nie było o was słychać do czasu jak robercik ZNOWU wpadł na "genialny" pomysł kandydowania (i to po raz drugi - już raz przegrał - na szczęście) ps. co rozumiesz pod pojęciem "inaczej pogadamy"? Grozisz mi?
~M.G. Cieplice - Jelenia Góra - Kraków 25-09-2006 16:20
Wraz z żoną jesteśmy rodowitymi Jeleniogórzaninami, tyle że od kilku ładnych lat mieszkamy poza Dolnym Śląskiem. Może to sentyment za rodzinnymi stronami albo lokalny patriotyzm, ale bez przerwy "dręczy mnie" chęć jak najszybszego powrotu do domu... Dlatego też uważam, że moja opinia jest w pełni obiektywna. Mieszkam daleko poza Jelenią Górą, bo jak na razie nie mamy z żoną bliższych perspektyw zatrudnienia w stolicy Karkonoszy. Kiedy wyjeżdżałem żądził ten sam układ Czernow-Kusiak, Kusiak-Czernow. Uwierzcie, że na bieząco śledzę wydarzenia Jeleniej Góry i obserwuję zmiany, a właściwie ich brak w tym mieście i jestem przekonany, ze dopóki ten układ, który zjada to miasto od środka się nie zmieni, to Jelenia Góra będzie stawała się coraz większą prowincją. Kiedy wyjeżdżałem w J.G. było blisko 96 tys mieszkańców. Teraz jest zaledwie 85 tys i lada dzień to Lubin będzie 4 miastem Dolnego Śląska. Taki potencjał, jaki ma Jelenia Góra na zachodzie wykorzystywany jest w 100% - przykład: Innsbruck, Czeskie Budziejowice, Garmisch-Partenkirchen. Te miasta są niewiele większe od Jeleniej Góry, a stanowią centra turystyczne i niejednokrotnie kulturalne w swoich regionach. A u nas niemalże cudem jest bezpośrednie połączenie J.G. z większym miastem w Polsce. Legnica, która poza miedzią nie ma nic konkretnego do zaoferowania bije nas już na głowę. Ilekroć mówimy, że jesteśmy z Jeleniej Góry, to i tak każdy myli nas z Zieloną Górą. Dopiero powołanie się na Karpacz, Szklarską orientuje wszystkie te osoby w terenie. Dziwią mnie zatem tak płytkie i asekuranckie postawy niektórych z Was, że jaki Kusiak taki jest (od 8 lat), ale lepszego i tak nie będzie. To tak jakby powiedzieć, że jestem biedny, ale nie zaryzykuję swojej biedy... To jakieś chore i w konsekwencji prowadzi do tego, że w naszej Jeleniej Górze zostaną tylko Ci, którym wygodnie jest jedynie w swoich posadkach, a wszystko co wokół mają i tak gdzieś. Ktoś z Was powie, ze taka jest polityka, ale ja wolę dać szanse tym, którzy konkretnie wskazują co można jeszcze robić. Dlaczego mam nie wierzyć Prystromowi, którego akurat obserwuję od poprzedniej kampanii. Kusiak wygrał wówczas jedynie dlatego, że przyłączył do J.G. Jagniątków (akurat ok. 700 mieszkańców), obiecując jego wszystkim doprowadzenie gazu do wszystkich budynków i chodniki. Zainteresowani wiedzą jak zostały zrealizowane te obietnice". Usatysfakcjonowani są chyba tylko Niemcy, których nie musimy się wstydzić, gdy przyjeżdżają do Domu Hauptmanna (po tylu latach żądów SLD-UW-SLD-AWS-SLD w Jeleniej Górze. Trochę przydługi ten wątek, ale mam nadzieję, że Ci którym naprawdę zależy na Jeleniej Górze (włącznie z Cieplicami, z których warto moim zdaniem oficjalnie zrobić dzielnicę z odrębną radą dzielnicy) przemyślą swoje wyborcze decyzje, w perspektywie tego co było i tego co jest. Pozdrawiam M.G. (Kraków)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

27. Polsko–Niemiecko–Czeskie Forum Kooperacji Firm

Rusza przebudowa ulicy

Porządki przy cmentarzu

Senator zachęca do głosowania na maszty

Jelonków trochę mniej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
957
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%