MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Wybierasz się na płatną uczelnię? Uważaj na oszustów!

Wiadomości: Region
Niedziela, 8 lipca 2012, 8:31
Aktualizacja: 8:40
Autor: Angela
Fot. Archiwum
Wakacje to dla wielu gorący czas poszukiwania szkół. Każdy, kto zdecyduje się korzystać z komercyjnej uczelni, musi podpisać umowę. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega, że aż 203 klauzule tych umów zostały wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych. Mimo stosowania, były one niezgodne z prawem.

Na jakie chwyty niezgodne z prawem pozwalały sobie uczelnie? Nie sposób ich wszystkich wymienić. Najczęstsze i najbardziej rażące to: w przypadku opóźnienia wpłaty, uczelnia obciąża studenta odsetkami w wysokości 12% opłaty miesięcznej za każdy miesiąc zwłoki, w okresie wakacyjnym tj. za lipiec, sierpień, wrzesień student uiszcza niepełne czesne w wysokości 75% pełnej stawki miesięcznej, notoryczne nieusprawiedliwione nieobecności ucznia na zajęciach spowodują skreślenie z listy przy obowiązku opłaty czesnego za trwający semestr, wysokość czesnego może się zmienić. Zmiana nie może następować częściej niż raz w semestrze.

- 203 takie zapisy trafiły do rejestru klauzul niedozwolonych, co oznacza, że żaden przedsiębiorca nie może ich stosować. Dotyczy to m.in. szkół prywatnych i publicznych, placówek organizujących kursy językowe, na prawo jazdy czy przygotowujące do egzaminów – tłumaczą przedstawiciele UOKiK.

Na czym polega nieuczciwość zapisów dotyczących podniesienia czesnego za naukę?
- Szkoła, organizator kursu mają prawo podnieść czesne, ale nie mogą robić tego dowolnie. Każdy uczestnik kursu musi mieć możliwość oceny oferty szkoły oraz oszacowania czy w przyszłości będzie w stanie ponieść koszty nauki. Dlatego podwyżki mogą następować tylko z ważnych przyczyn. Maksymalna kwota o jaką może wzrosnąć kurs oraz częstotliwość powinny zostać określone w umowie. Postanowienia lakonicznie informujące o możliwości zmiany czesnego są niedozwolone – wyjaśniają przedstawiciele UOKiK. - Ponadto, każda zmiana opłat jest zmianą istotnych warunków umowy, dlatego wzorzec umowny z nowymi stawkami powinien zostać doręczony konsumentowi. Gdy uczeń nie zgadza się na podwyżkę, ma prawo odstąpić od kontraktu, a uczelnia może pobrać opłaty odpowiadające zajęciom, w których uczestniczył konsument albo opłatom, które poniosła w związku z organizacją kursu. Niedozwolone są też postanowienia nieprzyznające prawa odstąpienia od umowy, gdy zmieniają się jej istotne warunki – cena, liczba zajęć, lektorzy itp.

Zdaniem UOKiK w przypadku kiedy uczeń lub student rezygnuje z nauki szkoła ma prawo zatrzymać część wynagrodzenia za zajęcia wykorzystane przez słuchacza, ale nie może żądać zapłaty za te, które odbędą się w przyszłości.

W przypadku nieterminowych opłat za szkołę szczegółowo sankcje finansowe określa zawarty ze szkołą kontrakt.
- Zgodnie z prawem, przedsiębiorcy należy się odpowiednia rekompensata w postaci albo ustawowych odsetek, albo określonej w umowie, niewygórowanej opłaty. Odsetki maksymalnie mogą wynieść czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP – obecnie 25 proc. w skali roku. Wyższe są niedozwolone. Warto podkreślić, że niedozwolone są postanowienia dające prawo do pobierania zarówno odsetek, jak i opłat za opóźnienie w zapłacie – piszą przedstawiciele UOKiK.

Najnowsze decyzje Prezes UOKiK pokazują, że stosując postanowienia niedozwolone, interesy konsumentów naruszyli: Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu (kara 89 564 zł), Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku (zobowiązanie do zmiany praktyk) oraz Instytut Terapii Gestalt Oddział Krakowski Stowarzyszenia Psychologów Praktyków w Krakowie (kara 4 843 zł). Wszystkie szkoły stosowały postanowienia, które dawały im prawo do niezwracania pobranych od kursantów opłat w przypadku np. rezygnacji z nauki, przerwania szkolenia. Decyzja wobec WSB w Toruniu nie jest ostateczna – przedsiębiorca odwołał się do sądu. Z tej możliwości nie skorzystali WSSE w Gdańsku oraz ITGOKSPP w Krakowie.

Kursanci, którzy mają wątpliwości czy umowa oferowana przez szkołę nie narusza prawa mogą zwrócić się o bezpłatną poradę do miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów lub zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 007 707. Porady udzielane są także w oddziałach Federacji Konsumentów. Warto także zapoznać się z rejestrem klauzul niedozwolonych, który można znaleźć pod adresem http://www.uokik.gov.pl/rejestr_klauzul_niedozwolonych2.php.

Ogłoszenia

Czytaj również

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Zaśpiewali powstańcom

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~fc 8-07-2012 9:24
Już niedługo skończy się to "eldorado", niż dopada tych cwaniaków.
~aaa 8-07-2012 9:55
Studiowałem na pewnej prywatnej uczelni we wroclawiu przez rok, teraz zrezygnowałem. Zapisywałem się na studia 25 października tamtego roku a kazali mi zapłacić za wrzesień. Napisałem podanie do dziekana o przeniesienie tej opłaty na lipiec, a zrezygnowałem w czerwcu. Teraz napisali mi, ze jak im nie uiszcze tej opłaty sprawa trafi do sądu. Czy to jest zgodne z prawem?
~do aaa 8-07-2012 10:10
która to szkoła ? inni chcieliby wiedzieć
~jak co 8-07-2012 10:12
mogą Ci skoczyć. Śpij spokojnie.
~HE-MAN ! 8-07-2012 12:00
JAK KTOŚ CHCE SIĘ UCZYĆ TO MUSI PŁACIĆ... KRAŚĆ ŻEBY DOBRZE, TEŻ TRZEBA SIĘ NAUCZYĆ I ZAPŁACIĆ - NIE MA ZA DARMO NIC..
rymcycymcy 8-07-2012 17:11
Kiedyś, jak skończę gimnazjum, to też pójdę na jakieś studia ! ...najlepiej jakiś kierunek dyrektorski ! :)
~A czy 9-07-2012 6:57
to nie jest kryptoreklama uczelni państwowych?
~ 9-07-2012 16:42
Tak rymcy. Zostaniesz dyrektorem firmy Spam & s...m.
~zawszewplecy 10-07-2012 7:58
Skoro uczelnie oraz inne firmy stosują niedozwolone zapisy i oszukują oznacza to tylko jedno mamy niemrawy wymiar sprawiedliwości . Takie sporawy powinny być załatwiane z urzędu szybko i zdecydowanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Dachowanie w Radomierzu

Ile dostaną sołectwa?

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
129
Tak
40%
Nie
52%
Nie wiem
8%