MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Wszystko na temat segregacji i odbioru odpadów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 11 kwietnia 2018, 8:37
Aktualizacja: 9:05
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. użyczone
W Jeleniej Górze nie brakuje przypadków, kiedy w pojemnikach na odpady segregowane znajduje się to, czego tam nie powinno być. Z tego powodu zdarza się, że pracownicy MPGK zmuszeni są potraktować je jako odpady zmieszane. Na pytania bardziej i mniej oczywiste, odpowiada rzecznik spółki Zbigniew Rzońca. W galerii prezentujemy przykładowe zdjęcia wykonane tylko jednego dnia.

O której godzinie rozpoczyna się wywożenie śmieci w Jeleniej Górze i do której godziny trwa?
Wywóz odpadów w Jeleniej Górze zwykle odbywa się od godziny 6.00 do 14.00. Zdarzają się również sytuacje, w których, niezbędny jest odbiór w godzinach popołudniowych od 14.00 do 17.00.

Dlaczego na niektórych ulicach wywożenie śmieci rozpoczyna się po godz. 4.00? Nie może rozpoczynać się po godz. 8.00, gdy mieszkańcy już pójdą do pracy?
Na niektórych ulicach Jeleniej Góry (szczególnie w centrum miasta), wywóz odpadów jest realizowany bardzo wcześnie rano. Wynika to w faktu, iż w późniejszych godzinach, kiedy mieszkańcy przyjadą już do pracy, pojemniki na odpady zastawiane są zaparkowanymi samochodami, co uniemożliwia ich opróżnienie.

Ile samochodów zbiera codziennie śmieci?
Codziennie na terenie miasta porusza się 11 samochodów odbierających nieczystości, 3 samochody trzykomorowe, które odbierają odpady segregowane. Dodatkowo auto skrzyniowe odbiera szkło z pojemników typu „dzwon”. 2 samochody odbierają odpady wielkogabarytowe.

Dlaczego czasami ładowacze mieszają śmieci posegregowane z nie posegregowanymi, wrzucając je do tej samej komory w samochodzie?
Niestety, zdarzają się sytuacje, w których ładowacze stwierdzają, że w pojemnikach na odpady segregowane znajdują się zwykłe odpady zmieszane. W takim wypadku zostają one wrzucone do komory zmieszanych, po to, żeby nie zanieczyścić odpadów posegregowanych.

Czy pracownicy mają obowiązek zabrać śmieci nieumieszczone w workach?
Jesteśmy od zabierania śmieci z pojemników, kontenerów, a nie na zbieraniu śmieci rozrzuconych luzem. Odpowiedzialni i świadomi jeleniogórzanie nie utrudniają nam pracy, umieszczając nieczystości tak aby można je było łatwo zabrać. Świadomość konieczności sprzątania bałaganu po sobie powinna się zaczynać w przedszkolu. Sąsiad sąsiada powinien dopingować do utrzymania porządku. Często niestety, tam gdzie są pojemniki wspólne dla większej ilości osób, śmieci wyrzucane są gdzie popadnie. Mając jednak na uwadze dobro miasta i firmy, staramy się zabierać także śmieci porozrzucane.

Dlaczego nie zawsze ekipy zabierające odpady sprzątają bałagan wokół pojemników?
Załogi wywozowe porządkują bałagan przy pojemnikach znajdujących się na terenach należących do miasta Jelenia Góra (tzw. gniazdach zbiorczych). Jeżeli podczas załadunku cokolwiek wypadnie z pojemnika lub śmieciarki, obligatoryjnie ładowacze mają obowiązek to posprzątać. Na posesjach prywatnych do utrzymywania porządku przy pojemnikach zobowiązany jest właściciel posesji.

Ile kosztuje zostawienie starych mebli czy telewizora w PSZOK-u przy ul. Wolności?
Do PSZOK-u można bezpłatnie oddawać odpady z gwarancją, że zostaną one właściwie i bez szkody dla środowiska zagospodarowane. Pozwolą one na zwiększenie odzysku odpadów, wydzielenie odpadów niebezpiecznych ze strumienia odpadów komunalnych, wyeliminują też dzikie wysypiska.

Szczegółowy regulamin punktu PSZOK, wraz z wykazem rzeczy, które można w nim zostawić, znajduje się na naszej stronie www pod adresem: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/regulamin-punktu-gromadzenia

Co ile dni opróżniane są pojemniki na psie odchody?
Pojemniki na psie odchody opróżniane są co najmniej raz w tygodniu. W przypadku awarii pojazdu opróżniającego te pojemniki, odbiór może nastąpić z opóźnieniem.

Jak często opróżniane są kubły?
Pojemniki na odpady zmieszane i biodegradowalne odbierane są raz w tygodniu, a odpady segregowane (tworzywa sztuczne, papier, szkło) raz na dwa tygodnie. W czerwcu, lipcu oraz sierpniu, tworzywa sztuczne odbierane są co tydzień. Szczegółowe informacje dotyczące częstotliwości odbioru wraz z konkretnymi datami jego wykonania, znajdują się w harmonogramie odbioru odpadów pod adresem: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/lokalizacja-i-harmonogram
Na Zabobrzu pojemniki wywożone są, w zależności od ulic, od 1 do 3 razy w tygodniu - mowa o śmieciach nieposegregowanych.

Ile razy w roku myte są kubły na śmieci?
Pojemniki na odpady zmieszane i biodegradowalne myte są dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Natomiast pojemniki na tworzywa sztuczne, papier i szkło raz w roku – w okresie letnim. Szczegółowe terminy mycia pojemników znajdują się w harmonogramie: http://www.mpgk.jgora.pl/pl/lokalizacja-i-harmonogram

Dlaczego przy ul. Paderewskiego czy Szymanowskiego nie zawsze śmieci są odbierane terminowo?
Problem ulic Paderewskiego i Szymanowskiego polega na tym, iż niestety nie są one przystosowane do tak dużej ilości pojazdów, jakie posiadają mieszkańcy tychże ulic. Bardzo często okazuje się, że w dniu wywozu dojazd do boksów z pojemnikami na odpady zastawiony jest zaparkowanymi samochodami. W takim wypadku załogi wywozowe zmuszone są do kilkukrotnego “odwiedzania” tych ulic i realizacji odbioru wtedy, kiedy jest to możliwe.

Czy jeleniogórzanie dobrze segregują odpady? Z segregacją jakich odpadów jeleniogórzanom idzie najgorzej?
Z reguły tak, chociaż zdarzają się błędy. Najgorzej idzie jeleniogórzanom segregacja odpadów biodegradowalnych i tworzyw sztucznych. Należy pamiętać, że do BIO zaliczamy odpady pochodzenia roślinnego (trawę, liście, surowe warzywa, obierki, fusy z kawy, herbaty itp.). Odpady pochodzenia zwierzęcego (zepsute mięso, kości, zlewki itd.) wrzucamy do odpadów zmieszanych. W tworzywach sztucznych często jest styropian, izolacja po przewodach elektrycznych. Należy także pamiętać o opróżnianiu słoików zanim wrzucimy je do pojemników na szkło. Zachęcamy do zapoznania się ze stroną internetową: http://mpgk.jgora.pl/pl/co-wrzucac-a-czego-nie-wrzucac

Dlaczego cena śmieci jest w Jeleniej Górze wyższa niż na przykład w Legnicy - mieście podobnej wielkości?
Na cenę wywozu śmieci składa się wiele czynników: koszt składowania odpadów, koszt odbioru odpadów zmieszanych, koszt dokładnego sortowania, koszt odbioru odpadów wielkogabarytowych, koszt zarządzania systemem itd. Według Krajowej Izby Gospodarczej aż 40 proc. ceny stanowi odbiór i transport. Porównajmy pod tym kątem oba miasta:
Legnica liczy 102 tys. mieszkańców. Żyją oni na powierzchni 56,9 km.kw. W Jeleniej Górze 81 tys. osób żyje na powierzchni 110 km.kw (obszar większy od obszaru Paryża!). Z jednego zamieszkałego krańca miasta - ul. Narciarskiej - na drugi kraniec - na ul. Trzcińską - jest 27 km! Koszt odbioru śmieci musi być zatem w Jeleniej Górze dużo wyższy niż w zwartej, położonej niemal na planie koła, niewielkiej powierzchnią, Legnicy!
RIPOK w Legnicy mieści się praktycznie w granicach miasta. RIPOK, do którego wożone są śmieci z Jeleniej Góry znajduje się w Kostrzycy i oddalony jest od niektórych miejskich ulic nawet o 30 km! W czasie jednej zmiany śmieciarka w Legnicy wykonuje na wysypisko trzy a nawet cztery kursy, w Jeleniej Górze zaledwie dwa.
W Jeleniej Górze dni śnieżnych bywa zazwyczaj średnio 61 w roku, w Legnicy, która jest najcieplejszym miastem w Polsce, niemal o połowę mniej (37 dni). Warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu (Jagniątków leży w górach) mają duży wpływ na cenę odbioru śmieci, ponieważ znacząco podwyższają ilość zużywanej benzyny oraz zmniejszają efektywność pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Krakowska w budowie

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~cbjg 11-04-2018 9:18
ludzie winny lekacwarz wstyd się kosz śmierć
~zaboberek 11-04-2018 9:27
"Jesteśmy od zabierania śmieci z pojemników, kontenerów, a nie na zbieraniu śmieci rozrzuconych luzem."Jeżeli pojemniki będą opróżniane systematycznie,to lokatorzy nie będą zmuszani do ustawiania worków z odpadami obok nich.
~Pi 11-04-2018 10:41
do: ~zaboberek (9:27)
Dodatkowo urzędnicy śmieciowi ustalają wielkość i ilość kubłów nie wg potrzeb tylko wg normy urzędniczej. U jednych kubły stoją praktycznie puste u innych śmieci jest dwa razy więcej niż pomieści kubeł. Zgodnie z ustawa to miasto jest właścicielem śmieci i niech je sobie zabiera z trawnika jak nie chce postawić kubła. Nie płaci się za wywóz /ilość śmieci/ tylko podatek. Między innymi do wysokiej ceny śmieci miasto doliczyło dzierżawę kubłów. p.s. A tłumaczenie dlaczego jest drożej jest dęte - opłata jest zawyżona a nadwyżka kasy jest upłynniana na inne cele niż wywóz i utylizacja śmieci.
~Do Pi 13-04-2018 14:20
do: ~Pi (10:41)
Drogi Pi Jeżeli inni się mieszczą, to dlaczego Ty nie?? Może masz więcej osób w domu niż jest zgłoszone, dlatego masz mały pojemnik? A jak się nie mieścisz to zostaw śmieci zapakowane w worku obok a nie jak fleja rzucasz po trawniku. W porównaniu z innymi miastami to wcale nie jest drogo! Ciesz się, że jest od ilości osób a nie od m3.
~katkazteczka 11-04-2018 10:09
Dlaczego do pojemnika na tworzywa sztuczne nie można wrzucać "folii opakowaniowej, toreb i worków foliowych" czy "kartonów po mleku"? Przecież te materiały można przetworzyć, czy wszelkiego rodzaju torby foliowe i kartony po napojach mają trafiać do śmieci zmieszanych?
~PRL 11-04-2018 10:22
do: ~katkazteczka (10:09)
Mylisz się.Nie tylko można,ale trzeba.
~bobas 11-04-2018 10:29
Dlaczego w tym roku nie mozna kupic workow na biodegradowalne w zajezdni przy ul.Wolnosci.
~Karol 11-04-2018 11:00
Stan ulicy Szymanowskiego spowodowany jest właśnie jeżdżącymi wielkimi i ciężkimi śmieciarkami. Nie piszę tu o źle zaparkowanych samochodach blokujących wjazd - bo tak jest. Większość ulic osiedlowych rozjeżdżana jest przez pojazdy z MPGKiM.
~ 11-04-2018 13:14
Dlaczego w Cieplicach ( okolice ul.Wróblewskiego,Zielona, Lelewela ,PCK)... nie ma pojemników do segregowania śmieci??????? Wiele ludzi mieszkających tam- uskarża się na ich brak.
~lolo2 11-04-2018 14:03
Dostałem meila od MPGK że styropian to tworzywo sztuczne i do takiego pojemnika należy go wrzucać! A teraz ktoś mówi, że to niby źle!
~No, tak 11-04-2018 17:16
do: ~lolo2 (14:03)
Styropian – porowate tworzywo sztuczne, otrzymane poprzez spienienie wstępnie spienionych granulek polistyrenu, zawierających porofor. Spienienie uzyskuje się zazwyczaj przez podgrzanie granulek parą wodną. A zatem wrzucaj do pojemnika na plastiki. Dodatkowa uwaga - słyszałam ostatnio w telewizji, że paragonów drukowanych na papierze termoczułym nie należy traktować jako papier - z uwagi na nadruk i wyrzucać z opadami zmieszanymi lub do pojemników z napisem "inne".
~komputerowa 11-04-2018 20:42
Po prostu ludzie nie patrzą gdzie wyrzucają śmieci i do jakiego pojemnika .. a później mówią że mpgk jest wszystkiemu winne bo nie chcą brać śmieci .. mówiąc w prost to ludzie są winni temu wszystkiemu ponieważ gdyby ludzie wrzucali śmieci tam gdzie jest oznaczone miejsce odpadów to tego wszystkiego by nie było
~zniecierpliwiony 13-04-2018 0:20
parę lat temu nasza wspólnota zakupiła dwa pojemniki na śmieci zmieszane.Kiedy zmieniła się firma odbierajaca śmieci jeden z pojemnikow został zabrany i nie możemy go odzyskać
~Mieszkaniec 13-04-2018 13:46
do: ~zniecierpliwiony (0:20)
Jeżeli wspolnota przedstawi fakturę, że pojemnik jest Wasz to Wam oddadzą.
~Dlaczego 26-05-2018 20:53
Dlaczego w centrum nie ma pojemników do segregacji? Zniknęły 2 tygodnie temu , czyli na początku maja 2018.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Droga rowerowa w budowie

Bobry na Zabobrzu

Czy uda się zniszczyć toksyczną roślinę?

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%